stefania71
17.12.10,11:53
Zdravím všetkých poraďákov.
Dnes som stiahla KZ na rok 2011. Zaujíma ma pracovný čas zamestnanca, kde je uvedené, že v podnikovej KZ, ak to príslušný právny predpis umožňuje, možno skrátiť pracovný čas zamestnanca. Keď sme malá obec s piatimi pracovníkmi a nemáme odbory ani podnikovú KZ, musíme mať pracovný čas 40 hod., alebo akým spôsobom sa to dá ošetriť?
Ďakujem
Ivča
15.01.11,08:12
Pokiaľ nemáme podnikovú kolektívnu zmluvu sa tomu asi nevyhneme. Mňa by zaujímal postup, čo treba robiť v prípade prechodu na ten 40 hod. pracovný čas. Treba každému zamestnancovi vystaviť dohodu o zmene pracovnej zmluvy s tým že sa tam uvedie že v organizácii je 40 hod. pracovný čas a prepočítaný fond pracovného času? Vie niekto poradiť?
allla
18.01.11,08:54
Ja si myslím, že netreba pokiaľ máte v PZ odvolanie na zákon o odmeňovaní 553/2003 alebo Kolektívnu zmluvu vyšš. stupňa. Ale oznámiť by sa to malo zamestnancom napr. prostredníctvom vedúceho zamestnanca , ktorý rozpisuje služby na príslušný mesiac alebo riaditeľom.
Sabadka
18.01.11,11:47
Zdravím všetkých poraďákov.
Dnes som stiahla KZ na rok 2011. Zaujíma ma pracovný čas zamestnanca, kde je uvedené, že v podnikovej KZ, ak to príslušný právny predpis umožňuje, možno skrátiť pracovný čas zamestnanca. Keď sme malá obec s piatimi pracovníkmi a nemáme odbory ani podnikovú KZ, musíme mať pracovný čas 40 hod., alebo akým spôsobom sa to dá ošetriť?
Ďakujem



Aj keď pri vašej organizácii nemáte odborovú organizáciu, napriek tomu platí pre vás vyšia kolektívny zmluva, teda pracovný čas 37 1/2 hodín týždeň a plus dovolenka.
ošetríte to oznámením o zmene pracovných podmienok pre každého zamestnanca, kde sa uvedie, že na základe vyššej KZ sa pracovná doba stanovuje na 37 a 1/2 hodiny týždenne a miera dovolenky je ....... týždňov.
pavlinka
19.01.11,06:43
Podľa KZ na rok 2011 je možné skrátiť pracovný čas na 37,5 hod iba v organizáciach ktoré majú odbory,mi čo nemáme máme smolu a robíme 40 hodín.
Sabadka
19.01.11,08:30
Podľa KZ na rok 2011 je možné skrátiť pracovný čas na 37,5 hod iba v organizáciach ktoré majú odbory,mi čo nemáme máme smolu a robíme 40 hodín.

Vieš to na 100%? Pretože doteraz sa vyššia kolektívna zmluva vzťahovala aj na organizácie, ktoré nemali odbory, teda len jej časť, ktorá sa týkala kratšieho pracovného času a dovolenky na viac. Ohľadom toho, že by to neplatilo som ešte nepostrehla žiadnu zmenu a ani náš zriaďovateľ nás o tom neinformoval a a ni v samotnej KZ vyššieho stupňa nie je zmienka o tom, že by to platilo len pre tie organizácie, ktoré majú odbory.
Sabadka
19.01.11,09:00
Podľa KZ na rok 2011 je možné skrátiť pracovný čas na 37,5 hod iba v organizáciach ktoré majú odbory,mi čo nemáme máme smolu a robíme 40 hodín.

No po menšom pátraní :) som sa dozvedela, že aj keď nemáte odbory, ale máte zamestnaneckú radu (a tá by mala byť aj tam kde odbory nie sú) tak stačí dať dodatok k pracovnému poriadku kde sa upraví pracovný čas na 37 1/2 hodiny. Zamestnanecká rada svojím podpisom vyjadrí svoj súhlas a je to vybavené.:D
pavlinka
19.01.11,09:21
Na stránke odboroveho zväzu http://ozpsav.sk/ v diskusii je vysvetlené že keď nemame odbory, tak nemôžeme upraviť pracovný čas a takéto vysvetllenie nám prišlo aj zo samosprávneho kraja.
Ivča
21.01.11,17:52
Ja to mám tiež potvrdené od vedúcej odborov - keď nemáme odbory, ideme na 40 hod. týždenne - viac hodín, menej peňazí.
dani.b
27.01.11,14:03
Ja to mám tiež potvrdené od vedúcej odborov - keď nemáme odbory, ideme na 40 hod. týždenne - viac hodín, menej peňazí.


Na dnešnom školení k sotwaru na spracovanie miezd nám tiež vraveli, že ak nie je v organizácii zriadený odborový zväz, mali by jej pracovníci pracovať 40 hodín.
Na druhej strane - samotná kolektívna zmluva hovorí v odseku 1 - bod 2 že: "kolektívna zmluva je ZÁVAZNÁ PRE VŠETKÝCH ZAMESTNÁVATEĽOV UVEDENÝCH V § 1 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene niektorých zákonov.... " Teda hneď z prvej vety vyplýva, že by mala byť záväzná pre všetkých, bez ohľadu na odborovú organizáciu...
Ivča
30.01.11,07:39
Na dnešnom školení k sotwaru na spracovanie miezd nám tiež vraveli, že ak nie je v organizácii zriadený odborový zväz, mali by jej pracovníci pracovať 40 hodín.
Na druhej strane - samotná kolektívna zmluva hovorí v odseku 1 - bod 2 že: "kolektívna zmluva je ZÁVAZNÁ PRE VŠETKÝCH ZAMESTNÁVATEĽOV UVEDENÝCH V § 1 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene niektorých zákonov.... " Teda hneď z prvej vety vyplýva, že by mala byť záväzná pre všetkých, bez ohľadu na odborovú organizáciu...

Ale v článku II. odst. 1 je uvedené, že v podnikovej kolektívnej zmluve je možné skrátiť týždenný pracovný čas. Pokiaľ nemáme na škole odbory, nemáme ani podnikovú kolektívnu zmluvu. Platí pre nás ZP - 40 hod. pracovný čas.
dani.b
30.01.11,13:03
Ale v článku II. odst. 1 je uvedené, že v podnikovej kolektívnej zmluve je možné skrátiť týždenný pracovný čas. Pokiaľ nemáme na škole odbory, nemáme ani podnikovú kolektívnu zmluvu. Platí pre nás ZP - 40 hod. pracovný čas.


My odbory máme, ale aj tak ma to zaujímalo. Súhlasím s tebou, ale zdá sa mi to diskriminačné voči menším organizáciam. Povinnosti máme rovnaké, výhody nie... :(
1gabika1
02.02.11,11:47
dobrý deň,
nám dnes prišlo z KŠÚ odporúčanie ohľadom zmien v KZ a v časti pracovný čas je uvedené, že :" v subjektoch, v ktorých nie je odborová organizácia podmienky pracovného času zamestnávateľ môže stanoviť v pracovnom poriadku po prerokovaní so zástupcami zamestnancov. Myslíte, že sa tohto môžem držať a keď nemáme odbory, tak si nechať prac.čas 37,5 hod. lebo to ustanovíme v pracovnom poriadku???
Sabadka
04.02.11,05:36
dobrý deň,
nám dnes prišlo z KŠÚ odporúčanie ohľadom zmien v KZ a v časti pracovný čas je uvedené, že :" v subjektoch, v ktorých nie je odborová organizácia podmienky pracovného času zamestnávateľ môže stanoviť v pracovnom poriadku po prerokovaní so zástupcami zamestnancov. Myslíte, že sa tohto môžem držať a keď nemáme odbory, tak si nechať prac.čas 37,5 hod. lebo to ustanovíme v pracovnom poriadku???

My sme dostali tiež takéto usmernenie. Odbory nemáme, ale zamestnaneckú radu áno, doplnil sa pracovný poriadok a pracovný čas máme naďalej 37,5 hodiny.
anika
04.02.11,08:00
Ak dal KŠÚ takéto usmernenie tak by som to založila k vnútornému poriadku školy, ale zároveň môže sa to týkať len tých, ktorí majú viac ako 50 zamestnancov, my ostatní máme smolu.
vera76
18.02.11,18:52
Som občian.zamestnanec v št.službe a v pracovnej zmluve mám týždenný pracovný čas 37,5 hodín.V kolektívnej zmluve 2011,aj keď to nie je konkrétne napísané, je týždenný pracovný čas 40 hodín. čo je viac,pracovná alebo kolektívna zmluva?podľa mňa jednoznačne pracovná.ďakujem
obrtlik
22.02.11,11:11
Zrejme sme v jednom "vreci". Tiež občiansky zamestnanec v štátnej službe. Najskôr boli ohlasy že bude treba zmena v pracovnej zmluve, ale zmena pracovnej doby bola urobená bez spomínanej zmeny v prac.zmluve. Inak: navýšenie pracovného času o 0,5 hodiny denne to urobí za rok viac o 14,76 dňa, za 10 rokov o 147,6 dní a za 20 rokov v jednej organizácii by to urobilo o viac ako jeden rok (keď berieme že rok má 251 pracovných dní bez odpočtu dovoleniek) odrobených oproti kolegom, ktorí požívajú ešte ďalšie výhody zamestnania. Takže čo k tomu dodať.
pavlinka
06.09.11,11:41
Podľa noveho ZP od septembra môžu zamestnanecké rady a dôverníci v organizáciach kde nie sú odbory, dohodnúť so zamestnávateľom dohodu na priaznivejšie podmienky ako v kolektívnej zmluve.Na základe tohto § 233a si myslím že aj v školstve si môžeme skrátiť pracovnú dobu na 37,5 hodiny.
pavlinka
12.09.11,11:35
Od 1.9.sme si zmenili pracovnú dobu na 37.5.hod,na základe dohody medzi zamestnávateľom a zamestnaneckým dôverníkom.
Zamestnanci školy sa ale začínajú dožadovať ďalších výhod, napr. pridania dovolenky nad rozsah ZP a nad rozsah kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnancov školstva, pridania odchodného.Do akej miery môžeme vytvárať priaznivejšie podmienky pre zamestnacov a hlavne môžu sa uzatvárať tieto dohody bez toho aby mal do toho čo povedať zriaďovateľ?Veď všetko to závisí od rozpočtu. Ďakujem za odpoveď.
pavlinka
13.09.11,06:08
poradí niekto?
Ivča
12.10.11,16:27
Ste si istí, že podľa toho § 233a sa môže cez zamestnaneckého dôverníka upraviť pracovný čas na 37,5 hod.? Pozerala som teraz videoškolenie k Zákonníku práce a tam sa hovorilo v ktorých § sa môžu robiť úpravy (§ 231), a rozumela som tomu tak že tieto sa môžu robiť aj pri zamestnaneckom dôverníkovi (§ 233a). Nieje tam ale úprava pracovného času.
anika
13.10.11,07:06
Od 1.9.2011 podľa nového ZP má zamestnanecký dôverník také isté právomoci ako odbory §233a.
1. Zamestnanecká rada alebo zamestnanecký dôverník môže uzatvoriť so zamestnávateľom dohodu, ktorá upravuje
pracovné podmienky vrátane mzdových podmienok
a podmienky zamestnávania v rozsahu ako je možné dohodnúť v kolektívnej zmluve.
IVETA N
31.01.13,15:16
Zdravím a chcem Vás poprosiť o vysvetlenie :
Pozná ZP respektíve je správne , keď je v KZ vymedzený pracovný čas v nepretržitej prevádzke 35 hodín.

ďakujem za skorú odpoveď