Karina
29.11.05,15:29
Podľa §55 Zákona o DPH, citujem: Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažúcu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom.
Firma vznikla 30.09.2005, platiteľom sa stala 01.11.2005. Časť upísaného ZI spoločník splatil vo forme nehnuteľnosti-budovy. Na tejto budove sa od 01.10.2005 vykonávajú rekonštrukčné práce a modernizácia, t.j. technické zhodnotenie v hodnote niekoľkých miliónov. Všetko sa účtuje na 042. Zaujíma ma či sa toto technické zhodnotenie vykonané v období 01.10-31.10 t.j. vykonané predtým než sa firma stala platiteľom podľa zákona o DPH §55 za majetok a či sa z toho môže odpočítať DPH. Ide o faktúry za stavebné práce, rekonštrukčné práce a pod. Keď sa rekonštrukcia skončí budova sa zaradí do majetku firmy aj s technickým zhodnotením a bude sa odpisovať. Aký máte na to názor?????????:confused:
Monika1
29.11.05,14:35
Ak tá nehnuteľnosť bola už zaradená v majetku, potom by som z rekonštrukcie daň odpočítala, ale majetok nesmie byť použitý na plnenia oslobodené od dane. Ináč by si musela pomernú časť krátiť. Napr. prenájom FO a pod.
Karina
29.11.05,14:41
Tá nehnuteľnosť nie je v majetku, stále sa na nej pracuje, rekonštruuje sa a modernizuje, ešte nebola zkolaudovaná. Zatiaľ sa všetko účtuje na účet 042.
Karina
29.11.05,14:59
Čo sa vlastne chápe za majetok podľa zákona o DPH????
Jana Acsová
29.11.05,18:38
Robíte technické zhodnotenie na základe stavebného povolenia? Jedná sa o prístavbu, nadstavbu alebo prestavbu nehnuteľnosti? Alebo ... ?
Karina
30.11.05,06:23
Robí sa tam veľa vecí, tá budova sa kompletne modernizuje, ide o nasledovné úpravy:
1.vykonané stavebné práce-výmena okien-vymieňali sa menšie za väčšie, teda ide o technické zhodnotenie
2. rekonštrukcia svetlíkov-vymieňali sa menšie za väčšie, teda ide o technické zhodnotenie
3. zhotovovala sa špeciálna podlaha, čiže ide o technické zhodnotenie,
4. vykonávali sa aj stavebné úpravy - búranie časti budovy, čiže ide o technické zhodnotenie,
5. rekonštruoval sa strešný plášť- nejde o technické zhodnotenie, ale opravu
6. mám aj faktúru za spracovanie projektovej dokumentácie na realizáciu stavby atď, s tým neviem čo mám urobiť
7. potom sú tam aj nejaké demontážne práce, asi odmontovávali nejaké staré stroje, s tým tiež neviem čo mám urobiť
8. sú tam aj maliarske práce, to nie je technické zhodnotenie ale oprava
9. vyčistenie haly, úprava okolia, to tiež nie je technické zhodnotenie
No, mám z toho hlavu v smútku .... :-(
Monika1
30.11.05,06:42
V otázke si uviedla, že nehnuteľnosť bola vložená do ZI spoločnosti ako vklad spoločníka, teda podľa mňa by mala byť zaradená v dlhodobom hmotnom majetku a teda vykonávané rekonštrukčné práce sú vykonávané na už vloženom majetku, teda ide o technické zhodnotenie majetku v prvom roku odpisovania. Ak je to tak, potom nebude problém s odpočtom DPH. Po skolaudovaní sa len navýši hodnota už existujúceho majetku vedeného v účtovníctve.
Karina
30.11.05,08:20
V otázke si uviedla, že nehnuteľnosť bola vložená do ZI spoločnosti ako vklad spoločníka, teda podľa mňa by mala byť zaradená v dlhodobom hmotnom majetku a teda vykonávané rekonštrukčné práce sú vykonávané na už vloženom majetku, teda ide o technické zhodnotenie majetku v prvom roku odpisovania. Ak je to tak, potom nebude problém s odpočtom DPH. Po skolaudovaní sa len navýši hodnota už existujúceho majetku vedeného v účtovníctve.

Budova bola vložená do majetku bez DPH. Mňa zaujíma, či môžem odpočítať DPH z technického zhodnotenia vykonaného v období, kedy nebol platca t.j. 01.10.-30.10.2005. A či má na nárok na odpočet vplyv, či technické zhodnotenie bolo dokončené alebo nie. Ako som napísala, tam ide o viacnásobné technické zhodnotenie v 1. roku. Niečo som si o tom prečítala a viem, že vstupná cena majetku sa zvyšuje o technické zhodnotenie vykonané dohromady za celý rok, takže až na konci roku. Neviete mi poradiť,či je niekde v zákone definované, čo sa chápe ako majetok pre účely DPH????
Monika1
30.11.05,08:24
Nevadí, že nehnuteľnosť bola zaradeníá bez DPH, ty si budeš uplatňovať DPH len z technického zhodnotenia. Podľa mňa ak zhodnocuješ majetok ešte v čase pred registráciou DPH a následne sa staneš platiteľom DPH, je možné si z uvedeného TZ pri prvej registrácii odpočítať DPH .
Karina
30.11.05,09:01
Takže, už som to vyriešila s poradcom pre DPH a s daňovým úradom a stanovisko je nasledovné:
MÁM PRÁVO NA ODPOČET Z TECHNICKÉHO ZHODNOTENIA, KTORÉ BUDE VSTUPOVAŤ DO OBSTARÁVACEJ CENY. HURÁÁÁÁÁ!!!!!!!!