Temis
17.12.10,16:08
Dobrý deň,
nie som si istá. V januári 2010 som kúpila os. auto na ročnú leasingovú zmluvu, ktorá končí 5.1.2011 ( poslednú splátku uhradím v decembri 2010). Auto som nahlásila na daň. úrad a zaplatila cestnú daň. Za daň. priznanie r. 2010 dám do nákladu 1/4 obstarávacej ceny? Som SZČO , vediem jedn. úč. a chcem uplatniť skutočné náklady.
Auto musí byť napísané na IČO , aby som mohla odpisovať?
Vďaka za odpoveď.
Stefan2005
17.12.10,17:23
Dobrý deň,
nie som si istá. V januári 2010 som kúpila os. auto na ročnú leasingovú zmluvu, ktorá končí 5.1.2011 ( poslednú splátku uhradím v decembri 2010). Auto som nahlásila na daň. úrad a zaplatila cestnú daň. Za daň. priznanie r. 2010 dám do nákladu 1/4 obstarávacej ceny? Som SZČO , vediem jedn. úč. a chcem uplatniť skutočné náklady.
Auto musí byť napísané na IČO , aby som mohla odpisovať?
Vďaka za odpoveď.

v prvom rade si prosím ujasnime terminológiu základných údajov.
Lízing, ktorý začal v januári 2010 a končí 5.1.2011 nepoznám (viď §2 písm.s, odst. 2 zákona o DzP) nepoznám :confused:. Ako je to vlastne?
Temis
20.12.10,12:28
Vďaka za odpoveď , odkaz na zákon. Mňa pletie, že auto som kúpila na lízingovú zmluvu, ktorá končí 5.11.2011 t.j. prechádza do nasledujúceho roka. Podľa ZDP nespľňa podmienku lízingu, tak dobre chápem , že odpisujem. Mám to napísať na vlastné meno, alebo IČO?.
KEJKA
20.12.10,13:27
je to obstaranie auta kúpou na splátky, nech sa zmluva aj nazýva lízingová. Auto nemusí byť na IČO, aj ked viem o iných názoroch, ja tvrdím, že stačí auto uviesť na karte majetku a vykazovať v odpisovanom majetku.
môžeš si 1/4 dať do výdavkov.
Auto si mala nahlásiť, ale DMV stačilo zaplatiť až teraz - do 31.1.2011 sa podáva DP DMV za rok 2010.
Ak máš zmluvu na IČO, tak si môžeš uplatniť aj úroky, ale predpokladám, že tie nemáš vyčíslené osobitne, kedže sa o nich nezmieňuješ.
Temis
26.12.10,18:33
Vďaka za všestranný výklad. Moc som sa potešila komplexnej odpovedi. Pekné sviatky.
Temis
27.12.10,10:07
Ešte by som to zhrnula pre istotu. Tak to bude vyzerať nasledovne:
-v roku 2010 platené mesačné splátky za lízing auta budú ako výdavky neovplyv. ZD, posledná splátka v dec.2010 pričom k prepisu auta dôjde až jan.2011, dám na meno
- z obstarávacej ceny vypočítam 1/4 to je výška odpisu = náklad ovplyvň. ZD
- Daň z mot. vozidla je tiež náklad ovplyv.ZD
-z nakúpeného PHM vypočítam 80%= použijem paušálne výdavky
nevediem knihu jázd= výdavky ovplyv.ZD
Ešte auto zaradím len na karte - t,j, papieri do obchod. majetku
to by som mala dostať v tlačivách, ak dobre chápem.
Vďaka za prečítanie prípadné odsúhlasenie.