Karina
29.11.05,14:30
Časť upísaného ZI spoločníci splácajú v cudzej mene na devízový účet, akým kurzom tieto splátky prepočítavať????:confused:
Aknazuz
29.11.05,17:18
Ja by som pouzila kurz NBS v den pripisania splatky.
Karina
30.11.05,05:26
Ja by som pouzila kurz NBS v den pripisania splatky.

Ja som to aj tak urobila, ale prečítala som si Cenigovú a tam je, že vraj kurzom dohodnutým v spoločenskej zmluve, ale oni si žiadny kurz nedohodli, takže som použila NBS, dúfam, že správne.:-)
volej
28.09.07,15:17
Nechcem zakladať novú tému. Mám takúto otázku k základnému imaniu - firma si v zakladateľskej listine uviedla základné imanie 5000 EUR, pričom v nej nebol uvedený žiadny kurz, ktorým sa bude táto suma prepočítavať. Ako treba postupovať v takomto prípade pri účtovaní základného imania spoločnosti a jeho prepočte na SKK?
Ak to prepočítam kurzom NBS v akýkoľvek deň, aj tak základné imanie nebude dosahovať sumu 200.000 Sk. Upísanie mám prepočítať jedným kurzom a splatenie iným kurzom a urobiť kurzový rozdiel alebo splatenie účtovať v kurze, akým bolo základné imanie upísané? Vôbec neviem, ako postupovať. Poradíte, Poraďáci? Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc.;)
liba2
28.09.07,15:30
Nechcem zakladať novú tému. Mám takúto otázku k základnému imaniu - firma si v zakladateľskej listine uviedla základné imanie 5000 EUR, pričom v nej nebol uvedený žiadny kurz, ktorým sa bude táto suma prepočítavať. Ako treba postupovať v takomto prípade pri účtovaní základného imania spoločnosti a jeho prepočte na SKK?
Ak to prepočítam kurzom NBS v akýkoľvek deň, aj tak základné imanie nebude dosahovať sumu 200.000 Sk. Upísanie mám prepočítať jedným kurzom a splatenie iným kurzom a urobiť kurzový rozdiel alebo splatenie účtovať v kurze, akým bolo základné imanie upísané? Vôbec neviem, ako postupovať. Poradíte, Poraďáci? Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc.;)
Ja to vidím takto:

§ 108 ods. 1 Obch.zák. znie:
"Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 200.000 Sk alebo 5.000 eur, ak je hodnota základného imania vyjadrená v eurách".

Toto zvýraznené "alebo" nás vedie k tomu, že 5.000 eur sa nemusí rovnať 200.000 Sk, preto by som použila pri zaúčtovaní kurz NBS dňa splatenia vkladu.
JarmilaR
25.10.07,06:48
Mam rovnaky pripad ako Volej. Účet 411 sa má viesť aj v cudzej mene (podla §4 ods 7 ZoÚ). Na 353 pri splatení ZI nemá vzniknúť kurzák (podľa §24 ods2b PosupovÚ). Takže pri splatení treba použiť ten istý kurz ako bol použitý pri 411.

Akurát som si nie istá, či na konci roka sa robia zo 411 kurzáky normálne cez 563 a 663. Vie niekto?
Stefan2005
25.10.07,07:10
Mam rovnaky pripad ako Volej. Účet 411 sa má viesť aj v cudzej mene (podla §4 ods 7 ZoÚ). Na 353 pri splatení ZI nemá vzniknúť kurzák (podľa §24 ods2b PosupovÚ). Takže pri splatení treba použiť ten istý kurz ako bol použitý pri 411.

Akurát som si nie istá, či na konci roka sa robia zo 411 kurzáky normálne cez 563 a 663. Vie niekto?
Iné je jednorázové splatenie a iné splácanie.Na 353 môže vzniknúť rozdiel, ale nie je to kurzový rozdiel (viď postupy účtovania § 24 -Účtovanie kurzových rozdielov - kurzové rozdiely nevznikajú - písmeno b) splácaní peňažných vkladov od spoločníka do obchodných spoločností a družstiev; rozdiel sa účtuje ako pohľadávka alebo ako záväzok voči vkladateľovi. (Účty ZI - 411 k 31.12. sa neprepočítávajú...)
alušik
09.11.07,13:33
... preto by som použila pri zaúčtovaní kurz NBS dňa splatenia vkladu.

Chcem sa veľmi poďakovať za príspevok, nemala som prístup na net, takže otázku za mňa napísal bráško. Doma som, žiaľ, mala len znenie Obchodného zákonníka v tlačenej forme, kde nebola zapracovaná novela k 1.2., takže ma príspevok nakopol správnym smerom. Teraz by som sa však potrebovala ešte utvrdiť v účtovaní:

Zakladateľská listina je spísaná dňa 9.7. a má jediného spoločníka, ktorý je zároveň správcom vkladu. Spoločník zložil celý vklad 5000 EUR v deň spísania zakladateľskej listiny a zároveň podal návrh na zápis do Obchodného registra. Zápis v OR bol vykonaný dňa 14.7. Je mi jasné, že by som mala na účte 411 účtovať aj v EUR aj v SKK.


14.7. kurzom NBS 353/411 5000 EUR
211/353 5000 EUR

Čo mi však nie je celkom jasné je použitie kurzu. Pohľadávka za upísané imanie mi vzniká už dňom spísania zakladateľskej listiny - nie? K splateniu vkladu došlo už pred vznikom s.r.o. - t.j. pred zápisom v OR, tak som si nie istá. Pomôžete?:eek:
liba2
09.11.07,13:39
Je to len môj názor (skúsenosť s tým nemám).
14.7. budeš síce účtovať, ale 5000 eur kurzom 9.7. = vznik pohľadávky voči spoločníkovi a súčasne = deň splatenia vkladu
.
Pre kurzový rozdiel nie je dôvod.

Odpoveď nebola správna!
Správna odpoveď je:
Deň účtovného prípadu nemôže vzniknúť skôr ako vznikne spoločnosť, preto treba účtovať kurzom dňa 14.7.07, kedy vzniká pohľadávka za upísané vlastné imanie vyjadrené v cudzej mene.
Inkaso pohľadávky sa zaúčtuje rovnakým kurzom, lebo v tomto prípade sa kurzový rozdiel nesleduje.
alušik
09.11.07,14:26
Hm, ale potom vzniká problém v tom, že na 411 by sa malo účtovať až zápisom do OR, takže to mi vychádza na dátum 14.7.:confused:
Zuzana Boháčová
12.11.07,08:09
Dobrý deň,
základné imanie mám 200000,- Sk,je splatené do pokladne.
Môžem uhrádzať faktúry a drobné nákupy z pokladne aj zo sumy splateného základného imania,alebo suma v pokladni mi tým pádom,že je v nej splatené ZI,nesmie klesnúť pod 200000,- sk, tzn. že je nutný vklad spoločníka do pokladne?
Ďakujem
Zoltán Kovács
12.11.07,08:13
Dobrý deň,
základné imanie mám 200000,- Sk,je splatené do pokladne.
Môžem uhrádzať faktúry a drobné nákupy z pokladne aj zo sumy splateného základného imania,alebo suma v pokladni mi tým pádom,že je v nej splatené ZI,nesmie klesnúť pod 200000,- sk, tzn. že je nutný vklad spoločníka do pokladne?
Ďakujem

Samozrejme, že to môžeš použiť.
Zuzana Boháčová
12.11.07,08:22
Samozrejme, že to môžeš použiť.

dik
takže nevadí,keď mi zo splateného ZI ostane v pokladni napr. iba 10000 sk,áno? (čisto hypoteticky)
Zoltán Kovács
12.11.07,08:24
dik
takže nevadí,keď mi zo splateného ZI ostane v pokladni napr. iba 10000 sk,áno? (čisto hypoteticky)

Nie nevadí. Tie peniaze sa ti "premenili" na inú zložku majetku.
Zuzana Boháčová
12.11.07,08:30
Nie nevadí. Tie peniaze sa ti "premenili" na inú zložku majetku.

ďakujem smith
alušik
15.11.07,11:56
Hm, ale potom vzniká problém v tom, že na 411 by sa malo účtovať až zápisom do OR, takže to mi vychádza na dátum 14.7.:confused:
Prosím, nemá s tým niekto skúsenosť alebo nevyjadrí aspoň svoj názor? Viem, že je to problematické, ale budem vďačná za každý názor.:eek:
liba2
15.11.07,12:20
Alenka, a ten dátum 14.7.07 máš správne ? lebo to je sobota a neviem - že by OR fungoval aj v sobotu ?:confused:
alušik
15.11.07,12:23
Áno, bolo to zapísané 14.7. Aj mňa to udivilo.:eek::confused::)
Johanka
15.11.07,12:37
OR nezapisuje podľa toho, či je pracovný deň alebo nie je. Ak dáš do návrhu na vklad, že zapísať k 1.1.2008, nebudú riešiť to , že je deň sviatočný ...
liba2
15.11.07,13:44
Hm, ale potom vzniká problém v tom, že na 411 by sa malo účtovať až zápisom do OR, takže to mi vychádza na dátum 14.7.:confused:

Deň účtovného prípadu nemôže vzniknúť skôr ako vznikne spoločnosť, preto treba účtovať kurzom dňa 14.7.07, kedy vzniká pohľadávka za upísané vlastné imanie vyjadrené v cudzej mene.
Inkaso pohľadávky sa zaúčtuje rovnakým kurzom, lebo v tomto prípade sa kurzový rozdiel nesleduje.
romanpp
15.11.07,15:57
Celé som si to prečítal ale asi som to nepochopil. Pokúsim sa pozrieť sa na to akosi zboku.

1. Ku nejakému dátumu (je jedno k akému) vznikla pohľadávka voči spoločníkovi vo výške 5.000,- EUR (v ten deň bol kurz NBS 33,-), čiže je tu pohľadávka vo výške 165.000,- Sk. (Neviem akým iným kurzom by som tú pohľadávku mohol zaúčtovať.)

2. O niekoľko dní neskôr (alebo aj v ten istý deň), spoločník uhradil svoj záväzok a splatil pohľadávku 5.000,- EUR napríklad vkladom na účet vedený v SKK, kde mu jeho banka pripísala (prepočítané jej denným kurzom 32,50) 162.500,- Sk.

3. Ak tomu správne rozumiem, spoločník musí doplatiť ešte 2.500,- Sk. Áno?
Johanka
15.11.07,16:26
Zdroj: Cenigová :):
Pohľadávka za upísané vlastné imanie vyjadrené v EUR - účtuje sa v Sk aj v EUR
- pri vzniku spoločnosti vklad do ZI vo výške EUR zapísanej v OR 353/411,
- splatenie upísaných vkladov(prepočet EUR rovnakým kurzom ako bola ocenená pohľadávka pri jej vzniku) 211,221/353.

;)
liba2
15.11.07,16:39
Celé som si to prečítal ale asi som to nepochopil. Pokúsim sa pozrieť sa na to akosi zboku.

1. Ku nejakému dátumu (je jedno k akému) vznikla pohľadávka voči spoločníkovi vo výške 5.000,- EUR (v ten deň bol kurz NBS 33,-), čiže je tu pohľadávka vo výške 165.000,- Sk. (Neviem akým iným kurzom by som tú pohľadávku mohol zaúčtovať.)

2. O niekoľko dní neskôr (alebo aj v ten istý deň), spoločník uhradil svoj záväzok a splatil pohľadávku 5.000,- EUR napríklad vkladom na účet vedený v SKK, kde mu jeho banka pripísala (prepočítané jej denným kurzom 32,50) 162.500,- Sk.

3. Ak tomu správne rozumiem, spoločník musí doplatiť ešte 2.500,- Sk. Áno?
1. Deň zápisu s.r.o. do OR je deň vzniku spoločnosti a týmto dňom sa začína účtovať. Ako prvý účtovný prípad je vznik pohľadávky voči spoločníkovi za upísané vlastné imanie 5000 EUR. Zaúčtuje sa kurzom NBS dňa vzniku s.r.o.
2. Ako druhé je inkaso pohľadávky; toto inkaso reálne prebehne pred založením s.r.o. ; t.j. ešte pred podpísaním zakladacej listiny, v ktorej sa uvádza, že ZI bolo splatené (u viac-osobových s.r.o. sa ZI splatí správcovi vkladu a s.r.o. sa zakladá spoločenskou zmluvou). O tomto inkase pohľadávky, t.j. splatení upísaného vlastného imania sa účtuje rovnako dňom vzniku spoločnosti a použije sa rovnaký kurz akým sa zaúčtoval vznik pohľadávky.
Kurzový rozdiel teda nevzniká (ani žiadny nedoplatok).
Vieraka
21.04.08,11:26
Možem sa ešte k tejto téme opýtať, kedže som to ani po niekoľko násobnom prečítaní poriadne nepochopila, ja pri splatení zaúčtujem tých 5000 Eur do valutovej pokladne a potom ich napr. vložím na účet, alebo ich teda nemusím fyzicky mať a to splatenie iba vyjadrím v slovenskej mene a zaúčtujem priamo do slovenskej pokladne. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
liba2
21.04.08,15:33
Možem sa ešte k tejto téme opýtať, kedže som to ani po niekoľko násobnom prečítaní poriadne nepochopila, ja pri splatení zaúčtujem tých 5000 Eur do valutovej pokladne a potom ich napr. vložím na účet, ÁNO môžeš. Tiež ich môžeš zameniť za Sk, ale až po zaúčtovaní do valutovej pokladne. Slúžia na financovanie prevádzky firmy ako počiatočný kapitál na rozbehnutie firmy.

alebo ich teda nemusím fyzicky mať a to splatenie iba vyjadrím v slovenskej mene a zaúčtujem priamo do slovenskej pokladne. NIE, toto nemôžeš urobiť.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Ak vklad je podľa listín 5000 eur, musia sa ti objaviť v účtovníctve, až potom s nimi môžeš naložiť ako uznáš za potrebné.
GabrielaM
05.05.08,11:06
Dobrý deň,
neviem, či je to správne priradené, ale čítala som príspevky k ZI a chcela by som som sa uistiť, že tomu rozumiem správne.
Pri podpísaní spoločenskej zmluvy 2.1.2008 bolo vložených 200.000,- do rúk správcovi vkladu. Zápis do OR bol 16.1.2008, zaúčtujem 211/411 dňa 16.1.2008? dočítala som sam sa o otváracej súvahe. Prvé účtovné zápisy majú obsahovať účet 701?

ďakujem
Naďa Majková
28.05.08,06:55
Rada by som reagovala na príspevky o Základnom imaní spoločností vyjadrenom a zapísanom v OR v eurách. Najprv však otváracia súvaha, ktorá sa účtuje vždy v deň zápisu do OR (žiadna 701, to až na začiatku ďalšieho účtovného obdobia) a prvý zápis je: ZI oproti pohľadávke voči spoločníkom alebo akcionárom, teda 353/411, pri s.r.o. najlepšie účtovať na analitických účtoch pohľadávku voči každému spoločníkovi zvlášť. Kurz má byť podľa NBS v deň zápisu. Tento kurz je celý čas nemenný a nikdy sa neprepočítava ani k 31.12. ako iné pohľadávky, záväzky a finančný majetok.
Splatenie základného imania je klasika: 221,211/353xx.
Myslím si, že ani tabuľkové prepočty o dopade na financie a náklady či kurzové rozdiely spoločností a podobne, ktoré na internete nachádzam neriešia jednu vec: ako sa bude javiť 5000 eurová s.r.o. alebo 20000 eurová a.s. v očiach domáceho a zahraničného partnera. Tu treba prehodnotiť postavenie spoločnosti a buď zvyšovať základné imanie z ostatných kapitálových fondov alebo finančným vkladom a pod. Ak sme už súčasťou EU a obchodujeme v Euro, mali by sme sa javiť ako slušný partner. Nie je dávno prípad, keď sme potrebovali kúpiť jeden druh servera, ktorý nám 200 tisícová s.r.o. v Čechách ponúkala za vtedy výhodnú sumu 230 tis. CZK. Nakoľko s nami ešte neobchodovali, požadovali od nás úhradu vopred (celkom bežná prax) a my sme si ten server od nich neobjednali, nakoľko ich ZI ktorým ručili za svoje záväzky bolo menšie ako tovar sám. Preto, ak nám ide aj o náš obchodný úspech, dobré meno a goodwill spoločnosti vo svete (už nemôžeme hovoriť, že nám stačí podnikať na Slovensku) musíme ho podporovať aj transparentnosťou a serióznym prístupom ku každému partnerovi.

Naďa
Naďa Majková
28.05.08,07:09
Zatiaľ neštudujem problematiku prepočtu základného imania vedeného v SK v účtovníctve ak je ZI v Spoločenskej zmluve či Stanovách a v Obchodnom registri dané v eurách (na to je čas celý budúci rok) ale môj názor je, že hodnota ZI v EUR je daná (dňom zvyšovania ZI) a nebude mať na to vplyv konvergenčný kurz v roku 2009. Ten môže ovplyvniť výšku rezervného fondu a ostatných fondov vchádzajúcich do vlastného imania. Aj tam bude zrejme zaujímavý pomer ZI/RFz kapitálových vkladov, u nás podľa mojich predpokladov v náš prospech.

Naďa