dadika22
18.12.10,09:31
Prosím poraďte mi, ako vyriešiť fakturáciu za nájomné platené vopred. Náš nájomca je zároveň aj naším dodávateľom materiálu, preto sa firmy dohodli, že nájomné sa bude uhrádzať formou zápočtu vždy 20.deň v mesiaci vopred. Potrebujem fakturovať nájomné na mesiac január. Neviem si s tým rady. Mohla by som 20.12.2010 vystaviť zálohovú faktúru na nájomné na január, potom urobiť vzájomné započítanie nášho záväzku (faktúry od dodávateľa) s pohľadávkou (našou vystavenou zálohovou faktúrou), tento dátum považovať dátum prijatia platby,následne k tomu vystaviť daňový doklad-faktúru k prijatej zálohe. Tým by som odviedla DPH a potom v januári by som vystavila vyúčtovaciu faktúru s odpočtom zálohy a nájomné by sa mi do výnosov účtovalo v januári. Prosím odobrí mi to niekto,ale vyvráti?
KEJKA
18.12.10,13:18
nerozumiem, prečo neriešiš tento účtovný prípad až v januári, ked vlastne nechceš cash peniaze...........
dadika22
20.12.10,05:56
nerozumiem, prečo neriešiš tento účtovný prípad až v januári, ked vlastne nechceš cash peniaze...........

pretože tak mame uzatvorenu najomnu zmluvu, že nájomné na nasledujúci mesiac sa platí do 20.dňa v mesiaci vopred pre prípad, že by nebol pre nás už dodávateľom,aby bolo ošetrené platenie nájomného vopred...a keďže momentálne máme medzi sebou pohľ.a záväzky,tak sa to stále rieši vzájomným zápočtom...

takže nie je možné urobiť zápočet vydanej zálohovej faktúry s dodávateľskou faktúrou a zároveň to považovať za deň prijatia platby, t. j. aj deň vzniku daň. povinnosti?
Adiks
20.12.10,20:18
V roku 2011 už opäť bude možné splátky nájomného riešiť splátkovým kalendárom, kde pri splátke február 2010 uvediete dátum dodania = dátum splatnosti = 20.1.2010, pri splátke za marec 2010 dátum dodania = dátum splatnosti = 20.2.2010 atď.
Nájomné za január 2010 by som riešil tak, ako to navrhuješ.
Adiks
20.12.10,20:20
pretože tak mame uzatvorenu najomnu zmluvu, že nájomné na nasledujúci mesiac sa platí do 20.dňa v mesiaci vopred pre prípad, že by nebol pre nás už dodávateľom,aby bolo ošetrené platenie nájomného vopred...a keďže momentálne máme medzi sebou pohľ.a záväzky,tak sa to stále rieši vzájomným zápočtom...

takže nie je možné urobiť zápočet vydanej zálohovej faktúry s dodávateľskou faktúrou a zároveň to považovať za deň prijatia platby, t. j. aj deň vzniku daň. povinnosti?
Je to možné, zápočet sa z tohto hľadiska chápe za formu úhrady porovnateľnú s úhradou prevodným príkazom alebo v hotovosti.