morky
18.12.10,09:41
Zdravim.
Rad by som sa poradil ake mam moznosti: Do maja 2010 som bol SZCO. Od aprila mam uz hlavny zamestnanecky pomer a do soc. poist plati za mna zamestnavatel. Zrusil som zivnost, ale zabudol som na soc. poistovni urobit odhlasenie z dobrovolneho doch poistenia. Myslel som , ze im to staci oznamit. Vraj sa to stava cca 60 -tim percentam. Odhlasil som sa az teraz v decembri. Je mi vsak luto "darovat" soc. poistovni cca 600 €. Viem , ze mozem poziadat o splatkovy kalendar...Hladam vsak este nejaku moznost ako znizit co najviac tuto stratu. Podla zakona zanika dobrovolne poistenie az odhlasenim. Hoci som bol dobrovolne poisteny musim platit kym sa neodhlasim. Musim zaplatit soc. postovni ? Co sa stane ak dlh neuhradim ?
Mozem si aspon odratat tieto odvody v danovom priznani za rok 2010 ?
Stalo sa to tiez niekomu ? Je lepsie to uhradit a nezahravat sa s poistovnou ?
Dakujem pekne za spatnu vazbu.
KEJKA
18.12.10,13:16
určite je lepšie uhradiť. V podstate budeš rád, ak ti nevyúčtujú sankcie.
Mária27
18.12.10,13:52
Zdravim.
Je mi vsak luto "darovat" soc. poistovni cca 600 €. .

Nedaruješ, budeš mať vyšší koeficient osobný mzdový bod.
veronikasad
18.12.10,13:53
osobný mzdový bod
morky
19.12.10,06:35
Dakujem vsetkym za odpoved. Ale najlepsie to bude asi uhradit a vyuzit moznost odratat si - v tomto pripade dobrovolny odvod v danovom priznani ode prijmov. Pekny den.
veronikasad
19.12.10,06:51
Dakujem vsetkym za odpoved. Ale najlepsie to bude asi uhradit a vyuzit moznost odratat si - v tomto pripade dobrovolny odvod v danovom priznani ode prijmov. Pekny den.
Prever si ešte v SP, či súčet vymeriavacieho základu zo zamestnania a DNP neprekračuje max. VZ. AK ano, nemusíš platiť plnú výšku, len do výšky maxima. Príjem zo zamestnania však musíš v SP preukázať.
morky
19.12.10,07:18
Nemal by som ho prekrocit. Dobrovolne dochod. poist. platim z minimalneho VZ a v robote mam zakladnu mzdu 850 €. Este vsak overim na DR SR ci plati usmernenie č. 2634/2004-72 k zákonu 366 o daniach z príjmov, ktore umoznuje aj dobrovolne poistenej osobe pri zistovani zakladu dane toto poistne odpocitat od zdanitelnych prijmov.
Dakuje pekne Veronikasad.
veronikasad
19.12.10,07:22
Nemal by som ho prekrocit. Dobrovolne dochod. poist. platim z minimalneho VZ a v robote mam zakladnu mzdu 850 €. Este vsak overim na DR SR ci plati usmernenie č. 2634/2004-72 k zákonu 366 o daniach z príjmov, ktore umoznuje aj dobrovolne poistenej osobe pri zistovani zakladu dane toto poistne odpocitat od zdanitelnych prijmov.
Dakuje pekne Veronikasad.
platil si len dôchodkové, alebo všetky odvody ako DPO ?
veronikasad
19.12.10,07:29
O zaplatené dobrovolné poistenie si môžeš znížiť základ dane. Ako SZČO si platím DNP tiež. (platí pre rok 2010, novelu zákona platnú od 1.1.2011 ešte naštudovanú nemám).
Liptáčik
19.12.10,08:33
Akurát hľadám zverejnenie rozhodnutia, či sa doplnkové dôchodkové poistenie bude v budúcnosti odpočítavať od základu dane alebo nie. Vidím, že nie som sama, ktorá v tom ešte nemá jasno.
veronikasad
19.12.10,08:40
Akurát hľadám zverejnenie rozhodnutia, či sa doplnkové dôchodkové poistenie bude v budúcnosti odpočítavať od základu dane alebo nie. Vidím, že nie som sama, ktorá v tom ešte nemá jasno.
Čítaj pozornejšie - si v téme o dobrovolnom dôchodkovom poistení - nie doplnkovom dôchodkovom poistení.

Novelu zákona o dani z príjmu prezident nepodpísal.
Liptáčik
19.12.10,17:52
Ďakujem za upozornenie, aj za odpoveď. Bola som nepozorná, ospravedlňujem sa.