AdamC
18.12.10,11:52
Ahojte,

Potrebujem si overit, ci spravne rozumiem nasmu zakonodarcovi.
Som s.r.o., neplatca, robim zdravotnu starostlivost (oslobodenu). Potrebujem kupit pristroje, ktore su v CR zdanene 10% dph. Ich cena bez dph je vsak vyssia ako 13 941, 45 eura. Dodavatel by mi dokazal nieco vyfakturovat v 2010 a nieco v 2011.
Co potrebujem vediet s istotou, je, ci sa hodnota 13 941, 45 eura 1.1.2011 "resetuje" a pocita sa odznova, alebo sa pocita 12 kalendarnych mesiacov dozadu.
Ked citam zakon, tak mam pocit, ze ked nam chce zakonodarca povedat aby sme sledovali 12 mesiacov dozadu tak to tak aj napise, a ked nechce, napise za "kalendarny rok". Ak je teda v paragrafe 7 napisane 13 941, 45 eura za kalendarny rok, rozumiem spravne, ze mozem mat v decembri fakturu na 10.000 a uz v januari opat fakturu za 10.000 a nemusim sa registrovat a samozdanovat ?
Je to tak? Dakujem pekne.
KEJKA
18.12.10,13:11
Áno ide o kalendárny rok, takže od januára 2011 sa obrat počíta od nuly znova.
treba mať však na pamäti, že sa jedná o nákup tovaru - jednu dodávku. Nejde o jeden prístroj, ktorý de facto dovezieš v januári, ale v decembri bude záloha?
Ideálne je kúpiť samostatné položky do určitej sumy a doviezť - zaplatiť v decembri a zasa doviezť - zaplatiť iné samostatné predmety v januári.
AdamC
18.12.10,13:31
Dakujem ti KEJKA. Presne ako navrhujes, je to viac dodavok, viac faktur. Nerad by som posobil ako spekulant, ale ako poskytovatel oslobodenych plneni by som nemal narok na odpocet. A rozdiel 10% v cene na SK a CZ ma doviedol k tomuto rieseniu.