vgabka
29.11.05,15:40
Prosím o radu. Je možné nejako riešiť situáciu, ak si spoločník s.r.o. (zakladateľ a jediný spoločník) vyberá peniaze z BÚ na svoju osobnú spotrebu? Ako by som to mohla zaúčtovať? Jedná sa konkrétne o to, že si okrem výplaty prevádza z podnikateľského účtu peniaze na svoj osobný účet pre svoju osobnú potrebu, alebo urobí nákup napr. v BILLE a zaplatí kreditkou z účtu s.r.o. Môže jej to kontrola vytknúť, ak to budem účtovať ako nejaký nedaňový náklad? Jedná sa o lekára.
Paula
29.11.05,14:52
Prosím o radu. Je možné nejako riešiť situáciu, ak si spoločník s.r.o. (zakladateľ a jediný spoločník) vyberá peniaze z BÚ na svoju osobnú spotrebu? Ako by som to mohla zaúčtovať? Jedná sa konkrétne o to, že si okrem výplaty prevádza z podnikateľského účtu peniaze na svoj osobný účet pre svoju osobnú potrebu, alebo urobí nákup napr. v BILLE a zaplatí kreditkou z účtu s.r.o. Môže jej to kontrola vytknúť, ak to budem účtovať ako nejaký nedaňový náklad? Jedná sa o lekára.Zaúčtuj ako pohľadávku voči spoločníkovi ....355/221.
vgabka
29.11.05,14:57
Ja viem, že tak je to ideálne, ale ako vyrovnám účet 355, keď tých platieb je veľmi veľa. Teraz som ju na to upozornila, tak to nerobí, ale musím poriešiť obdobie doteraz. Ak tento účet vyrovnám napr. fiktívnym vkladom do pokladne, tak pokladňa bude mínusová.
Paula
29.11.05,15:01
Ja viem, že tak je to ideálne, ale ako vyrovnám účet 355, keď tých platieb je veľmi veľa. Teraz som ju na to upozornila, tak to nerobí, ale musím poriešiť obdobie doteraz. Ak tento účet vyrovnám napr. fiktívnym vkladom do pokladne, tak pokladňa bude mínusová.Interným zápisom môžeš znížiť záväzok voči spoločníkovi.....365/355. Dúfam niekto poradí aj iné riešenie.
vgabka
29.11.05,15:06
Prosím, poraďte, či môžem vyrovnáť pohľadávku záväzkovým účtom tak ako mi to navrhuje Paula.
Zuzka
29.11.05,15:09
Veď keď vložíš fiktívne peniaze do pokladne, tak tam napíšeš, že je to vklad z "tých" výberov a platieb ktorú boli predtým. Čiže, ak napr. si vybrala 5000,- Sk z účtu a v Bille zaplatila 538 Sk, tak dáš vklad do pokladne 5538,- a predkontácia bude 211 AU/ 355 AU - pohľadávku vrátila aj keď v konečnom dôsledku, táto suma bude v pokladni iba fiktívna.
Daska
29.11.05,15:13
A nemozes to urobit ako prevod do pokladne??
účtovník 007
29.11.05,15:18
Nerozumiem dobre, 365/355. Ak na účte 365 nemá žiaden záväzok? Zakladateľka témy to nespomína.
vgabka
29.11.05,15:18
Zuzka, neviem či už je veľa hodín a som totál, alebo tomu nerozumiem. Mohla by si mi pomôcť to pochopiť? Keď mám na výpise z BÚ jasne napísané, že je to platba kartou v obchodnom dome BILLA a doklad o tom, že to bol nákup materiálu alebo tovaru nemám, môžem tento nákup dať ako príjem peňazí do pokladne a vyrovnanie pohľadávky 355? Totiť s účtom 355 nemám veľmi veľké skúsenosti.
vgabka
29.11.05,15:21
Daska, tých prevodov do pokladne je tam "milión". Takže by to bolo okaté, že suma napr. 499 pri ktorej je uvedené platba kartou, alebo suma 20000 pri ktorej je uvedené prevod na účet - aby som dala do pokladne. Ja neviem, ale takých nedisciplinovaných podnikateľov asi nie je veľa.
účtovník 007
29.11.05,15:22
Veď keď vložíš fiktívne peniaze do pokladne, tak tam napíšeš, že je to vklad z "tých" výberov a platieb ktorú boli predtým. Čiže, ak napr. si vybrala 5000,- Sk z účtu a v Bille zaplatila 538 Sk, tak dáš vklad do pokladne 5538,- a predkontácia bude 211 AU/ 355 AU - pohľadávku vrátila aj keď v konečnom dôsledku, táto suma bude v pokladni iba fiktívna.

A keď jej takto pokladňa narastie na peknú sumu, ktorú tam bude mať len fiktívne? Čo potom s hmotnou zodpovednostou? Robí sa to takto, ale je to nebezpečné, lebo peniaze vlastne chýbajú.
Treba jej vysvetliť, ze v s.r.o. sa takto účtovať o osobnej spotrebe nedá.Aj keď sa jej to nebude asi páčiť.
Zuzka
29.11.05,15:24
No nemáš inú možnosť, len ako zúčtovať na BU platbu kartou buď 335 AU ak je majiteľka aj zamestnancom v uvedenej firme, alebo 355 AU pohľadávka voči spoločníkovi. Čiže zápis je 335 AU/ 221 AU , alebo 355 AU/221 AU.
Aby si túto pohľadávku neevidovala, tak prijmeš do pokladne peniaze v tej výške, ako bola platba kartou a napíšeš do textu: - vrátenia pohľadávky a predkontácia bude 211 AU/ 335 AU alebo 211 AU/ 355 AU.
Lenže tieto peniaze budú v pokladni iba "fiktívne". Fyzicky tam nebudú, to treba pani doktorke povedať, v podstate je dlžná firme uvedenú čiastku.
vgabka
29.11.05,15:26
Zuzka, ďakujem, pochopila som ako si to myslela, ale čo daňová kontrola? Nemôže jej to vytknúť, veď je to jasné nad mraky.
Zuzka
29.11.05,15:28
A keď jej takto pokladňa narastie na peknú sumu, ktorú tam bude mať len fiktívne? Čo potom s hmotnou zodpovednostou? Robí sa to takto, ale je to nebezpečné, lebo peniaze vlastne chýbajú.
Treba jej vysvetliť, ze v s.r.o. sa takto účtovať o osobnej spotrebe nedá.Aj keď sa jej to nebude asi páčiť.

Plne s týmto súhlasím, robí sa to tak a v pokladni nie je nič, ale na účte áno. Tie peniaze by mala jednoducho zdaniť. Priznať si ich v odmene a zdaniť ich alebo vyplatiť ako zisk, ale samozrejme iba fiktívne.
Pri jednej kontrole z DU som zažila kontrolovanie takýchto výberov a chceli ich dodaniť. Našťastie tam boli vklady spoločníka, tak od toho upustili, pretože výbery boli účtované ako vrátenie vkladu.
Podľa mňa jej to môžu dodaniť.
účtovník 007
29.11.05,15:31
A čo takto, ale to pani doktorku asi porazí:mad:
355/221.211
Zasadne škodová komisia(pani doktorka) a rozhodne, že pohľadávku nemusí zaplatiť.
549/355
A potom zaplače pri daňovom priznaní.:mee:
Vera
29.11.05,15:31
My sme tiež mali jeden výber, ked si omylom zaplatil topánky z b.ú. Našťastie preniaze vrátil do pokladne. Ale nešlo by to zaúčtovať ako nedaňový náklad..napr. nákup v bille na 513 ??
vgabka
29.11.05,15:33
Zuzka, tú vetu o zdanení si myslela, že je potrebné všetko zdaniť skutočne, ale akože vyplatiť fiktívne. Pochopila som dobre? Dneska už som z toho magor, keď som pozrela do jej papierov, čo narobila. A to je kamarátka. Tej sa najťažšie vysvetľuje.
Paula
29.11.05,15:34
Nerozumiem dobre, 365/355. Ak na účte 365 nemá žiaden záväzok? Zakladateľka témy to nespomína.
Na účte 365 mohol byť (či bol, nevieme) záväzok z krátkodobej pôžičky.
vgabka
29.11.05,15:35
Vera, ja sa pripojím k Tvojej myšlienke. Aby som to všetko nejako vyrovnala, nemôžem skutočne niektoré veci zaúčtovať na 513?
Zuzka
29.11.05,15:35
My sme tiež mali jeden výber, ked si omylom zaplatil topánky z b.ú. Našťastie preniaze vrátil do pokladne. Ale nešlo by to zaúčtovať ako nedaňový náklad..napr. nákup v bille na 513 ??

Podľa mňa na 513 nie , pretože by daň zaplatila firma. Zdaniť to má pani doktorka, skôr jej to zarátať do pásky a dodaniť.
Zuzka
29.11.05,15:37
Zuzka, tú vetu o zdanení si myslela, že je potrebné všetko zdaniť skutočne, ale akože vyplatiť fiktívne. Pochopila som dobre? Dneska už som z toho magor, keď som pozrela do jej papierov, čo narobila. A to je kamarátka. Tej sa najťažšie vysvetľuje.


Podľa mňa hej. To je môj názor. Nezávidím Ti to vysvetľovanie.
účtovník 007
29.11.05,15:42
Na účte 365 mohol byť (či bol, nevieme) záväzok z krátkodobej pôžičky.

Takto Pauli? Vytvoriť v potrebnej sume záväzok z pôžičky a ten potom vyrovnávať jednotlivými nákupmi. Správne?;) Ale pri posk.pôžičky musí vložiť peniaze do pokl., alebo na BU.A tu jej to bude zase chýbať. Príjem imaginárny a výbery skutočné.
vgabka
29.11.05,15:42
Zuzka, ja Ťa chápem. Ale skús sa vžiť do mojej situácie. Navrhla som je, aby si miesto minimálnej mzdy dala reálnu mzdu, ktorú jej prevediem na osobný účet a má aké také peniaze. Okrem toho aj konatelia (jej deti) boli mimo pracovného pomeru, tak ich prihlásila a dala im akože minimálnu mzdu. Za to sa so mnou skoro nerozpráva (ale to je môj problém). Sú skutočne všade takí poctiví podnikatelia, že nepotrebujú nič navyše? Poraďte, ako to robíte. Ďakujem.
vgabka
29.11.05,15:47
A ešte jedná otázka. Ako mám zaúčtovať poplatok za bankovú transakciu, ak sa jedná o takýto výber peňazí? Môžem účtovať na účet 568?
Paula
29.11.05,15:49
Takto Pauli? Vytvoriť v potrebnej sume záväzok z pôžičky a ten potom vyrovnávať jednotlivými nákupmi. Správne?;) Ale pri posk.pôžičky musí vložiť peniaze do pokl., alebo na BU.A tu jej to bude zase chýbať. Príjem imaginárny a výbery skutočné.Kým som vypotila odpoveď, doplnila si svoju :D . Nie veru, nemala som na mysli imaginárne doplnenie o krátkodobé pôžičky....uvažovala som iba o tom, že možno už nejaké boli.
účtovník 007
29.11.05,15:51
Zuzka, ja Ťa chápem. Ale skús sa vžiť do mojej situácie. Navrhla som je, aby si miesto minimálnej mzdy dala reálnu mzdu, ktorú jej prevediem na osobný účet a má aké také peniaze. Okrem toho aj konatelia (jej deti) boli mimo pracovného pomeru, tak ich prihlásila a dala im akože minimálnu mzdu. Za to sa so mnou skoro nerozpráva (ale to je môj problém). Sú skutočne všade takí poctiví podnikatelia, že nepotrebujú nič navyše? Poraďte, ako to robíte. Ďakujem.

Práve takýchto ako píšeš, je strašne veľa. Práca účtovníka je v tomto prípade ťažká.Oni nechápu, že ak je to raz moje, prečo si z toho nemôžem zobrať koľko chem. A vieš koľko je takých imaginárnych pokladní, v ktorých sú 100-tisíce a keď urobíš inventúru, je tam 100 Sk???:mee: Je to smutné, ale je to tak.
Zuzka
29.11.05,15:54
Zuzka, ja Ťa chápem. Ale skús sa vžiť do mojej situácie. Navrhla som je, aby si miesto minimálnej mzdy dala reálnu mzdu, ktorú jej prevediem na osobný účet a má aké také peniaze. Okrem toho aj konatelia (jej deti) boli mimo pracovného pomeru, tak ich prihlásila a dala im akože minimálnu mzdu. Za to sa so mnou skoro nerozpráva (ale to je môj problém). Sú skutočne všade takí poctiví podnikatelia, že nepotrebujú nič navyše? Poraďte, ako to robíte. Ďakujem.

Chápem Ťa, ale s tým nič neurobíš, je to fakt a iba na nej záleží, či to dokáže pochopiť. Pochopí to iba v tom prípade, ak by bola kontrola a toto by jej dodanili ale vtedy je to smutné a už Ťa to ani neteší, že si mala pravdu. No a kto bude vinníkom? ... bude to účtovník? :eek:

Nie si sama s týmto problémom, poznám ho už niekoľko rokov a priznám sa, že to nechcú počuť a keď je problém, tak hľadajú všelikde chyby len u seba nie. Výnimiek je strašne málo.
Paula
29.11.05,15:55
A ešte jedná otázka. Ako mám zaúčtovať poplatok za bankovú transakciu, ak sa jedná o takýto výber peňazí? Môžem účtovať na účet 568?Pri nefiremných transakciách alikvótne prepočítam aj bankové poplatky, ktoré tiež pripočítam na 355-ku. (A je mi jedno, či sa jedná o spoločníka alebo o SZČO)
vgabka
29.11.05,15:56
Účtovník 007, lenže ja sa bojím perspektívy. Keď ročne jej narastie krásne pokladňa o niekoľko 100-tisíc, čo potom o niekoľko rokov? A aj keď lekári "plačú", tak si myslím, že sa nemajú na čo sťažovať. Veď také "kapitačné" dostávajú len za to, že toho človeka evidujú, ale nemusí celé roky prísť na vyšetrenie.
Zuzka
29.11.05,15:58
Netráp sa tým, inventúra v pokladni má byť 1x za štvrťrok. Urob inventarizačný zápis za každý štvrťrok a daj jej ho podpísať. Argumenty máš, ak sa jej to nebude vidieť a ak odmietne podpísať, napíš si tamm poznámku. Iné Ti neviem poradiť.
S tým čo píšeš ďalej, plne súhlasím. No čo už, sú tu chudobní ľudia a obetujú sa pre nás, je to ich poslanie. :)

Dopĺňam svoj príspevok: - ja robím inventúru 1x štvrťročne. Inventúra sa má urobiť 4 x za účtovné obdobie, ako uviedla AVO v príspevku č. 31.
Jana Acsová
29.11.05,16:55
Netráp sa tým, inventúra v pokladni má byť 1x za štvrťrok.
Len trošku doplním: inventúra pokladničnej hotovosti má byť 4x do roka (teda za účtovné obdobie), nemusí sa vykonávať štvrťročne.
Zuzana2
01.12.05,08:37
Ľudia, vy ste strašne zlatí,
mať ja tak vaše problémy. Ja robím pokladňu.
Náš šéf je konateľ, N I E J E M A J I T E Ľ ! ! ! , a vyberá si veselo peniaze z BÚ, ktoré vôbec nevkladá do pokladne. Na určitú sumu vždy doloží doklady - nákupy. Na tú sumu ja spravím príjem = výdaj.
Naša ekonómka začala dávať kompletne všetky jeho výbery do pokladne, ale ja som sa bránila, že to by nám potom nesedela pokladňa - účtovná a skutočná, a presne ako hovoríte - čo moja hmotná zodpovednosť. Tak začala na "nezúčtované" peniaze vystavovať ona výdavkové doklady na šéfa.
Je to hrozné, mám pocit, že som stále jednou nohou v kriminále. On sa o tom vôbec nechce baviť, vždy povie, že nemá čas.

P R O S Í M ! ! ! Poradíte mi niekto, ako sa z takejto situácie dostať (zatiaľ okrem výpovede).
Jana Acsová
01.12.05,11:16
P R O S Í M ! ! ! Poradíte mi niekto, ako sa z takejto situácie dostať (zatiaľ okrem výpovede).Vypisovať doklady na šéfa (aj s jeho podpisom) a účtovať ako pohľadávku voči jeho osobe, t.j. ak je spoločník, tak na účet 355. Podľa finančnej situácie firme ku dňu zostavenia ročnej účtovnej závierky zvážiť potrebu prípadného úročenia výberov ako pôžičky ... Inventarizovať stav účtu a v prípade zostatku spísať jednoduchú zmluvu o pôžičke. Alebo mu to vyplatiť cez odmenu konateľa (či obdobnú odmenu) so splnením si súvisiacich odvodových povinností - tu však upozorňujem napr. na nedodržanie povinného preddavkového zdanenia daňou zo závislej činnosti ...

Oboznámte ho s problematikou.
Zuzana2
01.12.05,11:38
Nie je spoločník, iba konateľ.
Samozrejme, že za neho tie doklady nepodpisujeme. Šifruje ich iba ekonómka - účtovanie. A oboznámiť ho s problematikou? Jasné, ale musel by s nami komunikovať.
Ona mu tie výbery zatiať dáva ako zálohu na nákup. Neviem, neviem, ako toto všetko dopadne.
Jana Acsová
01.12.05,12:57
Nie je spoločník, iba konateľ.
Samozrejme, že za neho tie doklady nepodpisujeme. Šifruje ich iba ekonómka - účtovanie. A oboznámiť ho s problematikou? Jasné, ale musel by s nami komunikovať.
Ona mu tie výbery zatiať dáva ako zálohu na nákup. Neviem, neviem, ako toto všetko dopadne.Zvážte významnosť súm, ktoré takto vybral na seba. Ak je to suma významná a stav permanentný informujte spoločníkov ... aspoň väčšinového (neviem, akú máte štruktúru podielnikov). Vhodné by bolo, keby tak spravila osoba, ktorá vedie účtovníctvo a to takou formou, že nie je možné zabezpečiť náležitostí účtovných dokladov, nakoľko konateľ nepodpisuje doklady ...

Takéto vyjadrenie by sa malo dať aj konateľovi (proti podpisu), ak zodpovednosť nemá nakoniec padnúť na účtovníčku, prípadne na hmotne zodpovednú osobu ... alebo obe.
kikoza
01.12.05,13:29
Daska, tých prevodov do pokladne je tam "milión". Takže by to bolo okaté, že suma napr. 499 pri ktorej je uvedené platba kartou, alebo suma 20000 pri ktorej je uvedené prevod na účet - aby som dala do pokladne. Ja neviem, ale takých nedisciplinovaných podnikateľov asi nie je veľa.
Vgabka to by si teda žasla.Takých nedisciplinovaných podnikateľov je teda veľmi veľa a myslím si, že v BJ možno tretina,keď nie viac. Veľa šťastia.:cool:
4326
01.12.05,13:41
Ja mám pre tieto prípady takéto riešenie: urobím zmluvu o pôžičke na nejaku sumu, s tým, že pôžička je bezúročná. Ak konateľ vyberie nejaké peniaze pre osobnú potrebu, jednoducho to zaúčtujem ako čiastočnú úhradu pôžičky. čo sa týka vysokého zostatku pokladne je to to isté, výdaj a účel je splátka pôžičky.
Jana Acsová
01.12.05,14:20
Ak sa jedná o vlastné peniaze podnikateľa, majiteľa ... riešenie sa spravidla vždy nájde. Ale ak je konateľ osoba, ktorá nie je majetkovo prepojená, je možné, že majitelia o takomto postupe konateľa ani nevedia a kým sa spamätajú ... bude po firemných peniazoch.
ALDA
01.12.05,14:39
Toto je dôsledok toho, že lekárov oblbli a nahnali na s.r.o-čky a oni sa naďalej správajú ako FO. Keď na to prišli, že je to blbosť už bolo neskoro. Účtujem troch lekárov, ktorí od 11/2004 založili s.r.o-čky a SZČO zrušili začiatkom roka.
Janiča
11.02.10,18:13
Mám dilemu, ako zaúčtovať konzumáciu jedál spoločníka vo vlastnej reštaurácii.
Je správne účtovať v predajných cenách, alebo iba na úrovni materiálových nákladov. Účtujem to tak, že celú hodnotu konzumácie (v skutočných predajných cenách) zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi 355/602,343. Z hľadiska zákona o DPH je to podľa mňa v poriadku (§ 22 ods. 8,9), tzn., že DPH sa odvádza z trhovej hodnoty! Ale na druhej strane nechcem poškodiť ani spoločníkov. Je potrebné účtovať túto konzumáciu do tržieb v predajných cenách? Ak by som to účtovala v cenách nižších ako je predajná cena obvyklá, nebol by tam problém s nepeňažným príjmom spoločníka? Mohli by ste vyjadriť svoj názor na tento problém? Ďakujem.
Janiča
12.02.10,07:25
posúvam
Janiča
13.02.10,09:21
Mám dilemu, ako zaúčtovať konzumáciu jedál spoločníka vo vlastnej reštaurácii.
Je správne účtovať v predajných cenách, alebo iba na úrovni materiálových nákladov. Účtujem to tak, že celú hodnotu konzumácie (v skutočných predajných cenách) zaúčtujem ako pohľadávku voči spoločníkovi 355/602,343. Z hľadiska zákona o DPH je to podľa mňa v poriadku (§ 22 ods. 8,9), tzn., že DPH sa odvádza z trhovej hodnoty! Ale na druhej strane nechcem poškodiť ani spoločníkov. Je potrebné účtovať túto konzumáciu do tržieb v predajných cenách? Ak by som to účtovala v cenách nižších ako je predajná cena obvyklá, nebol by tam problém s nepeňažným príjmom spoločníka? Mohli by ste vyjadriť svoj názor na tento problém? Ďakujem.

Nikto neúčtujete takýto prípad?