doktor01
18.12.10,12:45
Vie niekto definovať pojem podlahová plocha, úžitková plocha a plocha pre fond opráv. V čom sa líšia?

Príklad z výmeru panelového bytu:
Podl. plocha: 63 m2
Úžitková plocha: 64 m2
Plocha pre FO: 65 m2
Halli
18.12.10,12:03
Vie niekto definovať pojem podlahová plocha, úžitková plocha a plocha pre fond opráv. V čom sa líšia?

Príklad z výmeru panelového bytu:
Podl. plocha: 63 m2
Úžitková plocha: 64 m2
Plocha pre FO: 65 m2

Podlahová plocha
uvádza sa celkový súčet plošných výmer všetkých miestností, vrátane miestností tvoriacich príslušenstvo bytu.

Úžitková plocha bytu

je súčtom plôch obytných miestností a miestností príslušenstva bytov bez plochy balkónov, logií a terás

fondová plocha
Novela jednoznačne určuje len jeden spôsob platenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Tým sa odstránilo znevýhodnenie určitej skupiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri tvorbe fondu v dome.

Od apríla 2010 platia vyššie príspevky do fondu opráv majitelia bytov, ktoré majú balkón, lodžiu alebo terasu (ak tieto priestory užívajú výlučne len vlastníci bytov, ktorí majú na ne výlučne vstup). Po novom sa totiž k podlahovej ploche bytu alebo nebytového priestoru pripočíta aj časť podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy, pretože z fondu sa hradia aj ich opravy.

Spoluvlastnícky podiel teda tvorí: celková plocha bytu + plocha pivnice + plocha komory, ak je mimo bytu + 25 % podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy, ktorú užíva výlučne vlastník zo svojho bytu.
sito
18.12.10,12:06
Čo to nevidíš?!! 65 - 64 = 1; 64 - 63 = 1. teda rozdiel je v m2, vždy jeden m2, tak si uviedol. Možno sú aj cm2 ???

63 m2 = majetkový podiel bytu v dome, alebo vykurovacia plocha bytu, teda miestnosti, plus chodba, kúpeľňa, WC a iné priestory za vchodovými devrámi bytu, medzi obvodovými stenami bytu.

64 m2 je vykurovacia plocha, plus balkón. Teda plocha ktorú vlastník bytu využíva v dome, teda využíva aj balkón no balkón nie je vykurovaný.

65 m2 je plocha bytu, plus 25 % plochy balkóna. Podľa poslednej úpravy zákona 182/1993, zákonom 70/2010.

Ale nejak to nevychádza? Na FOaÚ. Mala by byť väčšia ako podlahová, no nemala by byť väčšia ako úžitková plocha, jedná sa predsa len o 25 % plochy balkóna, nie celú plochu balkóna. Či ....


Pochopil? doktor ničjednička.
sito
18.12.10,12:13
Podlahová plocha
uvádza sa celkový súčet plošných výmer všetkých miestností, vrátane miestností tvoriacich príslušenstvo bytu.

Úžitková plocha bytu

je súčtom plôch obytných miestností a miestností príslušenstva bytov bez plochy balkónov, logií a terás

fondová plocha
Novela jednoznačne určuje len jeden spôsob platenia preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. Tým sa odstránilo znevýhodnenie určitej skupiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov pri tvorbe fondu v dome.

Od apríla 2010 platia vyššie príspevky do fondu opráv majitelia bytov, ktoré majú balkón, lodžiu alebo terasu (ak tieto priestory užívajú výlučne len vlastníci bytov, ktorí majú na ne výlučne vstup). Po novom sa totiž k podlahovej ploche bytu alebo nebytového priestoru pripočíta aj časť podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy, pretože z fondu sa hradia aj ich opravy.

Spoluvlastnícky podiel teda tvorí: celková plocha bytu + plocha pivnice + plocha komory, ak je mimo bytu + 25 % podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy, ktorú užíva výlučne vlastník zo svojho bytu.

To potom, prvé dve majú rovnakú výmeru m2. Prečo dva rôzne názvy pre rovnakú plochu?

:confused: Čo sú to za ľudia?

Len 25 percent, balkóna, lodžie, terasy, nie je to na hlavu??? Ani na opravu!!!
Halli
18.12.10,12:25
Definíciu podlahovej plochy bytu určuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého podlahovou plochou bytu sa na účely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov rozumie:

podlahová plocha všetkých miestnosti bytu, ako aj tých miestnosti, ktoré tvoria príslušenstvo bytu. Do podlahovej plochy bytu sa nezapočítava plocha lódžií a balkónov.


Sitko aj tu asi platí...aký právnik-taký výklad zákona :)
Halli
18.12.10,12:31
Ja pre moje predpisy nepoznám "úžitkovú plochu" len podlahovú plochu a plochu pre výpočet príspevku do fondu opráv...teraz rozšírená o tých sprostých 25%...takže neviem čo akú užitkovú plochu kde pletú...:o



Podľa STU Blava to doslova definujú...ako jedno kukni:

STN 73 4301 Budovy na bývanie
2.6 - Rodinný dom: budova urcená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným
vstupom z verejnej komunikácie; môže mat najviac tri byty, dve nadzemné podlažia
a podkrovie.
2.7 - Byt: obytná miestnost alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom
usporiadaný do funkcného celku s vlastným uzavretím urcený na trvale bývanie.
2.11 - Obytná miestnost: miestnost, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a
vybavením splna podmienky na trvalé bývanie.
2.12 - Príslušenstvo bytu: vedlajšie miestnosti, ktoré plnia funkcie komunikacné,
hospodárske alebo slúžia na osobnú hygienu.
2.14 - Podlahová (úžitková) plocha bytu: súcet plôch obytných miestností a miestností
príslušenstva bytu bez plochy balkónov, loggií a terás.
sito
18.12.10,12:41
Ja pre moje predpisy nepoznám "úžitkovú plochu" len podlahovú plochu a plochu pre výpočet príspevku do fondu opráv...teraz rozšírená o tých sprostých 25%...takže neviem čo akú užitkovú plochu kde pletú...:o

Dochtor sa pýtal, ja nie. Ale tak mi to vychádza, z mojich predpisov, ktoré vypracoval správca na základe rozhodnutia legálne zvolených zákonodarcov. Čo nám to len podarovali? Alebo, čo sme si to zvolili??? :) :D:D:D ;)
sito
18.12.10,12:52
Definíciu podlahovej plochy bytu určuje zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podľa ktorého podlahovou plochou bytu sa na účely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov rozumie:

podlahová plocha všetkých miestnosti bytu, ako aj tých miestnosti, ktoré tvoria príslušenstvo bytu. Do podlahovej plochy bytu sa nezapočítava plocha lódžií a balkónov.


Sitko aj tu asi platí...aký právnik-taký výklad zákona :)

No šak, to čo je uvedené v 182/1993 a 25 % uvedených v novele 70/2010.

Keď má byt 63 m2 a balkón má 2m tak do FOaÚ sa prispieva za 63 m2 + 0,5 m2. Spolu je to 63,5 m2, Ak sa dohodli na 0,5 euro na m2 tak je to 31,75 euro. Alebo nie??? Ale využíva celý balkón!!! Nie???

Právnici sú právnici a každý má svoju gebuľu.

Ale m2, ak sú namerané overeným meradlom sú všade rovnaké, mali by byť aj v každej gebuli. Alebo nie??? :) :D:D:D ;)
Mária27
18.12.10,12:53
Kedysi sme mali určenú užitkovú plochu bytu, dnes len podlahovú. Niektoré inštitúcie stále vo svojich predpisoch používajú užitkovú plochu (a pletú ostatných).
Existuje aj norma - myslím STN 01 3420 - kde sa do plochy bytu nepočíta napr. plocha s nejakou zníženou výškou, približne 1,3 m. Bývala v nej užitková plocha, ale čo je tam teraz neviem, lebo Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky, ako štátny orgán na úrovni ministerstva, normy iba predáva, aj elektronické spracovanie. A zase tak súrne tie normy nepotrebujem, aby som ich nejako objednávala a platila.
Halli
18.12.10,12:56
Existuje aj norma - myslím STN 01 3420 - kde sa do plochy bytu nepočíta napr. plocha s nejakou zníženou výškou, približne 1,3 m..

To je hlavne v podkrovných šikmých bytoch, našťastie také nemám :)
sito
18.12.10,12:59
Čo všeličo bývalo? Č bolo, to bolo! Podstatné je, čo je a čo bude. Čo bude? Kto to vie? Ktorá veštica???
peton
19.12.10,10:19
Sitko ja viem čo bude. :-) Nasledovať ďalšia novela aj tohto nezmyselného 25% príspevku. Za to môžeš dať ruku do ohňa. :-)
Halli
19.12.10,11:04
Čo všeličo bývalo? Č bolo, to bolo! Podstatné je, čo je a čo bude. Čo bude? Kto to vie? Ktorá veštica???


Sitko ja viem čo bude. :-) Nasledovať ďalšia novela aj tohto nezmyselného 25% príspevku. Za to môžeš dať ruku do ohňa. :-)


http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gifAja viem čo bude...všetky tie "múúúdre hlavy" čo tvoria tento zákon sa presťahujú z tých honosných barákov do bytov, aby konečne porozumeli o čom je zákon 182...alebo o čom má byť..:D
sito
19.12.10,11:56
http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gifAja viem čo bude...všetky tie "múúúdre hlavy" čo tvoria tento zákon sa presťahujú z tých honosných barákov do bytov, aby konečne porozumeli o čom je zákon 182...alebo o čom má byť..:D

Teraz si Hallí, čo všetko odhalí? Vedel som, že si bola slavica a teraz aj veštica. Vieš, 75 % ľudí na Slovensku vie o čo sa jedná, len tých 25 %, v rámci medzi hraničného chápania, blbcov, po našom hlupákov to nevie. A možno, isto to nie je ani tých 25 %, ktorí schvaľujú zákony. Detail, je ich len 150 a sú čísla, JEDNOTKY. Národom overené. Nie metricky, nie technicky.
sito
19.12.10,12:01
Sitko ja viem čo bude. :-) Nasledovať ďalšia novela aj tohto nezmyselného 25% príspevku. Za to môžeš dať ruku do ohňa. :-)

Súhlasím s Tebou. Ale načo pchať, páliť si ruky v ohni za blbcov, hlupákov.

Kto je hlupák, blbec? Ten čo trpí, alebo ten, čo týra? :);)
Halli
19.12.10,12:43
Teraz si Hallí, čo všetko odhalí? Vedel som, že si bola slavica a teraz aj veštica. Vieš, 75 % ľudí na Slovensku vie o čo sa jedná, len tých 25 %, v rámci medzi hraničného chápania, blbcov, po našom hlupákov to nevie. A možno, isto to nie je ani tých 25 %, ktorí schvaľujú zákony. Detail, je ich len 150 a sú čísla, JEDNOTKY. Národom overené. Nie metricky, nie technicky.


Súhlasím s Tebou. Ale načo pchať, páliť si ruky v ohni za blbcov, hlupákov.

Kto je hlupák, blbec? Ten čo trpí, alebo ten, čo týra? :);)


Sitečko, si dnes v pohode? si si istý? hmmm:o, nechaj to tak prosím....
sito
19.12.10,13:09
Sitečko, si dnes v pohode? si si istý? hmmm:o, nechaj to tak prosím....

Som v pohode, pohodičke ... a istý ... som si istý ...

Niekto je neistý? Nie, tí istí?
Halli
19.12.10,18:02
Som v pohode, pohodičke ... a istý ... som si istý ...

...fuj, ale mi odľahlo :D
peton
20.12.10,18:38
http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/26.gifAja viem čo bude...všetky tie "múúúdre hlavy" čo tvoria tento zákon sa presťahujú z tých honosných barákov do bytov, aby konečne porozumeli o čom je zákon 182...alebo o čom má byť..:D
Tak za to dám ruku do ohňa, že to nielenže tak skoro nebude ale nikdy to tak nebude. :D:D:D
Verím však, že sa už niekto vo vláde chopí správnej iniciatívy a čo nevidieť budeme len spomínať na 182/1993 (snáď nie v dobrom) a "milión" jej noviel a budeme mať komplexnú, ucelenú, najmä však jednoznačnú a priamu 182/2011 skutočne riešiacu problémy vlastníkov, správcov, spoločenstiev. Veríme....
Jano Smutný... Bratislava ;)
Halli
20.12.10,18:42
Tak za to dám ruku do ohňa, že to nielenže tak skoro nebude ale nikdy to tak nebude. :D:D:D
Verím však, že sa už niekto vo vláde chopí správnej iniciatívy a čo nevidieť budeme len spomínať na 182/1993 (snáď nie v dobrom) a "milión" jej noviel a budeme mať komplexnú, ucelenú, najmä však jednoznačnú a priamu 182/2011 skutočne riešiacu problémy vlastníkov, správcov, spoločenstiev. Veríme....
Jano Smutný... Bratislava ;)
Jano Smutný, neblbni, však my to zvládneme aj bez nich.:D:D a buď Veselý,,,idú Vianoce ;):D