jurajgit
18.12.10,14:23
Dobrý deň!

Chcel by som sa spýtať na názor a skúsenosti k nasledovnej veci. Ponúkol som na internete - slovenských stránkach zánovnú fototechniku. Prišiel mi, ničím podozrivý, mail od záujemcu zo Švédska s tým, že či je to ešte aktuálne. Po mojej kladnej odpovedi prišiel ďalší s otázkou, koľko vyjde poštovné do Švédska. Tak som pozrel cenové reláciu v jednej kuriérskej spoločnostia odpovedal. Na to mi dotyční napísal "svoju" adresu a požiadavku na zaslanie čísla účtu (bank account details). Ďalej som zatiaľ neodpovedal.

Myslíte, že sa jedná o seriózny obchod alebo v tom môže byť nejaký podvod. Čo sa môže stač,keď sprístupním moje číslo účtu.

Toto je mail a meno záujemcu: "Michele Obama"

A toto adresa doručenia vo Švédsku:
This is shipping address;
Name-Fredrik Göransson
Adress-Hjalmar Bergmana VAG 84
City-Örebro
Country-Sweden
PLZ-70359

Ďakujem za každý postreh!
Stefan2005
18.12.10,14:08
... Čo sa môže stač,keď sprístupním moje číslo účtu....

Nič. Samozrejme za predpokladu, že dotyčnému nevydáš všetky ostatné údaje (čísla PK, heslá, a pod.). Ešte som nepočul o zneužití samotného bankového čísla - s účtom môže manipulovať iba osoba, ktorá má prístupové práva (pozná údaje).

Ak máš predsa len dôvod nevydávať číslo svojho účtu, zriaď si Paypal, zostaneš v anonymite...
Chobot
18.12.10,22:05
Dobrý deň!

Chcel by som sa spýtať na názor a skúsenosti k nasledovnej veci. Ponúkol som na internete - slovenských stránkach zánovnú fototechniku. Prišiel mi, ničím podozrivý, mail od záujemcu zo Švédska s tým, že či je to ešte aktuálne. Po mojej kladnej odpovedi prišiel ďalší s otázkou, koľko vyjde poštovné do Švédska. Tak som pozrel cenové reláciu v jednej kuriérskej spoločnostia odpovedal. Na to mi dotyční napísal "svoju" adresu a požiadavku na zaslanie čísla účtu (bank account details). Ďalej som zatiaľ neodpovedal.

Myslíte, že sa jedná o seriózny obchod alebo v tom môže byť nejaký podvod. Čo sa môže stač,keď sprístupním moje číslo účtu.

Toto je mail a meno záujemcu: "Michele Obama"

A toto adresa doručenia vo Švédsku:
This is shipping address;
Name-Fredrik Göransson
Adress-Hjalmar Bergmana VAG 84
City-Örebro
Country-Sweden
PLZ-70359

Ďakujem za každý postreh!

Číslo účtu (najlepšie v IBAN tvare) mu kľudne môžeš dať. Požaduj platbu vopred na účet. Ak ti prídu peniaze, tovar pošleš. Ak nie, nič sa nedeje. Stačí dať len číslo účtu, nič viac. Nemusí ísť o podvod.
marektm3
20.12.10,14:19
Podvod, odo mna chce michele obama kupiť motorku za 2500€, pišem s nou (ním) a čakam, kedy začne spominť Western Union, doručovatelske spoločnosti, atd. Je toho na nete vela, ale neda a mi vložiť link :-(
marektm3
20.12.10,14:27
A už mi gazdina (alebo Nigerijsky čierny gazda) odpisal :
Thank you for you reply. I have so much interesting on motorcycle
and i want to buy it from you. I live in Sweden and will like to send
the motorcycle to Sweden. I will handle the shipping of the motorcycle
by my self with my private shipping company.

Now you have to send me your bank account details to transfer your money.
Bank Account Number-
Bank Name-
IBAN-
SWIFT CODE-
City-
Shipping cost
Item Cost-

I will wait for your message soon, so that i can go to my bank and
transfer your money into your account immediately. I will wait for
your message soon.
Regards


PS : idem pohladať cez prekladač pár sprostých slov ....
jurajgit
20.12.10,17:22
Presne k tomuto som sa dostal aj ja... ešte som si overil UPSku a moju banku. Nakoniec som mu číslo účtu poslal. Ale pred tým som komplet zostatok previedol na iný účet - preistotu. No a dotyčný/á mi poslal v ďalšom maily niečo v tom zmysle, že bol v banke a keď na jeho adresu pošlem tovar a tej banke doklad o zaslaní zásielky, tak jeho banka uvoľní peniaze na môj účet...
Takže dovi-dopi. Nie som veľký angličtinár, ale myslím, že viem o čo sa jedná. A pritom som mu jasne písal, že ak budem mať všetky peniaze na účte, tak až potom mu to pošlem...
jurajgit
20.12.10,17:23
I have made your transfer and all your money has been deducted from my
bank account immediately. So now you have to check your email address
to receive the transfer confirmation receipt from my bank customer
care email: Bank of East Asia (bea@accountant.com) and make sure to
send the item to the correct shipping address i gave you in my
previous message.
This is shipping address in Sweden:
Name- Goransson Fredrik
Address- Bergmana Hjalmar VAG 84
City-Orebro
Country- Sweden
Code postal-70359

After send the item out to Sweden, make sure to send the shipment
scanning receipt to my bank customer care email address: Bank of East
Asia (bea@accountant.com) for the verification of the shipment
scanning receipt including the shipment tracking number.

Once mt bank satisfy with the shipment scanning receipt. My bank will
activate your account and also credited your money immediately into
your account without any delay.
I hope you understand me now.
I will wait for your message soon.
Best Regards
Michele
Chobot
20.12.10,21:07
Presne k tomuto som sa dostal aj ja... ešte som si overil UPSku a moju banku. Nakoniec som mu číslo účtu poslal. Ale pred tým som komplet zostatok previedol na iný účet - preistotu. No a dotyčný/á mi poslal v ďalšom maily niečo v tom zmysle, že bol v banke a keď na jeho adresu pošlem tovar a tej banke doklad o zaslaní zásielky, tak jeho banka uvoľní peniaze na môj účet...
Takže dovi-dopi. Nie som veľký angličtinár, ale myslím, že viem o čo sa jedná. A pritom som mu jasne písal, že ak budem mať všetky peniaze na účte, tak až potom mu to pošlem...

Tak na základe tohto je to už zrejmé, že je to podvod. Nič neposielaj.
jurajgit
20.12.10,21:22
Tak veru! PODVOD!!! Ešte som mu napísal, že "som sa vyjadril dosť jasne" a že "som tušil, že ide o podvod" a že " ešteže som mu dal špatné údaje" /akože/ a že" som túto záležitosť dal preveriť polícii" /akože/ a poprial som mu pekný deň...

Neodpísal mi síce, že mi tiež želá pekný deň, ale že budem zatknutý Europen INTERPOL police...

Akýže to dobráčicko...
Migello
11.01.11,13:28
Ahojte všichni, náš povodník stále funguje i přes český Hudební bazar. Ode mě chtěli akustické kombo. Změna je v tom, že zájemcem není Michele Obama, ale Marie Phat. Doručovací adresa je stejná, postup taktéž. Poslal jsem číslo účtu i jsem se podepsal v mailu svým jménem. Ověřoval jsem si bezpečnost účtu, ale v bance mě ujistili, že se tam nikdo nedostane.
Nějak mi ale připadne tento styl výdělku moc složitý. Že by se někdo otravoval s tím věci dále prodávat ve Švédsku? Vtipné je i to že jsem na youtube našel člověka jménem Fredrik Goransson, kde celkem těžkopádně hraje na ak.kytaru nějaké předělávky. Nebo že by to byla jen shoda jmen?
jurajgit
11.01.11,14:02
S tým Youtube to môže byť náhoda. Jedna z domnienok je, že si to dá poslať na nejakého "bezdomovca" alebo vymyslené meno a pod...

Ja sa žiaľ s cudzím jazykom na to necítim, ale bolo by fajn, keby sa niekto našiel a napísal nejaké oznámenie na miestnu políciu. Verím tomu, že pár ľudí už nachytal a zrejme to má dobre vymyslené. Pretože to, čo mi napísal nakoniec znelo totálne ako "mám ťa na háku, aj tak na mňa nemáš"...
dr.bike
21.05.11,13:46
Ahoj,
taky se mi na můj inzerát ozval mailem Michele Oban a průběh byl stejný. Když jsem mu po odeslání čísla účtu znovu zdúraznil, že zboží odešlu až po připsání částky na můj účet, stroze odepsal : I don't think you are serious. A co si mám asi myslet já :D.
Hezký den všem.