mischal
18.12.10,16:17
zdravim surne potrebujem pomoct
ako dam firmu do likvidacie ale predtym potrebujem odkupit cast firmy.
je to prevod medzi rodinnymi prislusnikmi.
viete mi pomoct?
odkupenu cast chcem davat na novu srocku
KEJKA
18.12.10,16:12
zadávaš duplicitne otázku, ale tu si ju lepšie sformuloval.
Kupuješ časť podniku - ak by sa to malo posudzovať z hľadiska DPH, tak pri predaji časti podniku sa DPH neuplatňuje.
Inak neviem - kupuješ, predávaš to, čo je na predaj, o čo je záujem.
Ak predmetom je jednotlivá zložka - napr. zásoby, dlhodobý majetok, tak u platiteľa DPH treba uplatniť DPH na výstupe.
Predaj pohľadávok - postúpenie pohľadávok je bez DPH......
Zrejme bude treba konkretizovať, o čo ide.
mischal
18.12.10,16:48
firma ma viac prevadzok jedna je ziskova a druha je novootvorena a ma potencial...
tu novu chcem odkupit od mamy. chcem ju kupit na moju srocku.
je tam niekolko zavazkov nepoplatenych. ako treba postupovat?
hned po odkupeni davame staru firmu do likvidacie. kupoival by som to s majetkom prevadzky zasobami a tak.

takze potrebujem zistit ako postupovat pri odkupeni
a ako postupovat pri likvidacii.
co so zavazkami a co s majetkom likvidovanej casti firmy
mischal
18.12.10,16:55
co sa stane ak podnik ktory bude moj kupim bez zavazkov?
zavazky ostanu na starej sro a potom to uz ide iba cez exekutora?
KEJKA
18.12.10,17:46
máš tu veľa linkov s touto problematikou. Je to široká téma a nedá sa na ňu stručne odpovedať.
O predaji časti podniku som ti už napísala - je to len o tom či riešiť aj DPH alebo bez DPH. Iný problém v tom nevidím.
sroservis
18.12.10,23:18
Dobrý deň,

pri predaji podniku (jeho časti), musí kupujúci prevziať aj záväzky súvisiace s podnikom (časťou). Ak tak neurobí alebo ak sa predajom podniku zhorší vymáhateľnosť pohľadávky pôvodného veriteľa, veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že voči nemu je prevod podniku neúčinný.

Stará s.r.o. je povinná prevod podniku zapísať do obch. registra. Vymazaná môže byť až po uplynutí 1 roka od tohoto zápisu (samozrejme, ak sa nezačne odporovacie konanie).

Prevod podniku je upravený v ust. § 476až 488 Obch. zák.

Osobne sa mi to javí, dosť komplikované. Ak je Vašim hlavným cieľom vyhnúť sa plateniu záväzkov, môžete skúsiť, či si veritelia prevod nevšimnú. Ak si ho všimnú a začnú konať (do 6 mesiacov od zápisu prevodu do OR), zrejme budete platiť aj ich súdne trovy.

Ak budete majetok zo starej s.r.o. vyťahovať postupne - napr. kúpnymi zmluvami a pod. (opäť to môžu veritelia napadnúť odporovacími žalobami).

Ak by ste tento cieľ nechceli splniť, asi by bolo jednoduchšie, aby sa pôvodná s.r.o. zlúčila s tou novou, ale v tom prípade by nová prebrala nielen všetok majetok, ale aj záväzky starej s.r.o.

Všetko dobré.
mischal
19.12.10,07:48
ok takze postupujem tak ze poziadam o prepisanie prevadzky na novu sro v OR.
co bude nasledovat dalej?
vyhlasit likvidaciu a likvidatora, oboznamit veritelov o vstupe sro do likvidacie, oznamit kto ich zavazky preberie.........
co nasleduje dalej?
KEJKA
19.12.10,08:31
ok takze postupujem tak ze poziadam o prepisanie prevadzky na novu sro v OR.
co bude nasledovat dalej?
vyhlasit likvidaciu a likvidatora, oboznamit veritelov o vstupe sro do likvidacie, oznamit kto ich zavazky preberie.........
co nasleduje dalej?
nebudeš žiadať o prepis prevádzky.....
SRO kúpi časť podniku a ked to bude zrealizované, tak ohlási za sro existenciu prevádzky.....
o likvidácii tu máš viac linkov......použi "hľadaj" tlačítko.
sroservis
19.12.10,12:20
Dobrý deň,

takže len v skratke:


uzavriete zmluvu prevode časti podniku (zrealizujete prevod práv v zmysle zmluvy - odovzdanie hnuteľných vecí, preregistrácia nehnuteľností v katastri, ak prevediete zamestnancov - oznámenie zmeny zamestnacom,poisťovniam ..)
stará s.r.o. oznámi dlžníkom prechod pohľadávok na novú s.r.o.
nová s.r.o. oznámi veriteľom prevzatie záväzkov
nová s.r.o. ďalej podniká bez zmeny (ak si nezoberiete aj obchodné meno) so získanou časťou podniku
prevod časti podniku dáte zapísať do OR starej s.r.o.
ak má stará spoločnosť nejaký majetok musí prebehnúť likvidácia (ak je však spoločnosť predĺžená rovno môže podať návrh na konkurz)
spoločníci starej s.r.o. rozhodnú o zrušení s likvidáciou a vymenujú likvidátora (tieto zmeny zapíšu do ORSR)
likvidátor začne vykonávať úkony smerujúce k speňaženiu majetku a vysporiadaniu záväzkov
ak zistí predlženie spoločnosti, mal by dať vyhlásiť konkurz (ak majetok bude postačovať aspoň na úhradu trov konk. konania)
likvidátor oznámi vstup spoločnosti do likvidácie všetkým známym veriteľom, správu o likvidácii zverení aj v Obch. vestníku a vyzve ich aby svoje pohľadávky prihlásili v najmenej 3- mesačnej lehote
likvidátor zostaví ku dňu vstupu do likv. účtovnú súvahu
likvidátor zruší podnikateľské oprávnenia,
keď ukončí likvidáciu (až po roku od predaja podniku), opäť zostaví účtovnú závierku a predloží ju spoločníkom na schválenie, spolu so správou o likvidácii a návrhom na rozdelenie obchodného zostatku
likvidátor podá návrh na výmaz s.r.o. z OR

Všetko dobré.