natalia304
18.12.10,18:00
Muž je zamestnancom firmy ako montér, ako je to v prípade ak dajme tomu má 100 € réžie doprava a 100 € montáž plus 100 materiál € ,čiže 300 € na to firma zákazníkovi k cene priráta 19 %DPH čiže zákazník zaplatí 319 € a pošle mu faktúru, mužovi však vo výplatnej páske tieto položky z daní, čiže réžie 100 a montáž 100 mu zdania a zašlú na účet 164€? je to možné? Je toto správne ?ďakujem
KEJKA
18.12.10,17:07
to máš nejako zmotané:
1. 100+100+100=300+DPH nie je 319 ale 357 €
2. faktúra zákazníkovi nie je to isté ako mzda-odmena zamestnancovi. Akú má zmluvu? V zmluve musí byť dohodnutá jeho mzda, odmena, spôsob určenia mzdy
3. ak je mzda napr.300 EUR, z toho sa zrážajú odvody a daň. Môže alebo nemusí sa odpočítať nezdaniteľná čiastka. Mzda je niečo iné ako fakturácia.
4. ak náhodou nie je zamestnanec, ale živnostník, tak potom firme fakturuje svoju prácu materiál a na účet má dostať plnú výšku podľa faktúry.
natalia304
18.12.10,17:18
Ospravedlňujem sa.Zle som sa vyjadrila.Len ma prekvapuje, že zákazníkovi na faktúre zaúčtujú daň , čiže 100 € doprava plus 100 € montáž a 100 € materiál čize zákazník zaplatí po zdanení 357€, a mužovi firma strhne 19 % z dopravy aj montáže čiže z tých 200 € mu odvedú na účet len 162 €. Ako je možné keď už raz daň je zaúčtovaná navyše po zdanení zákazníkom, to ešte strhnú mužovi?ďakujem
Stefan2005
18.12.10,17:21
...Ako je možné keď už raz daň je zaúčtovaná navyše po zdanení zákazníkom, to ešte strhnú mužovi?ďakujem

Zákazníkovi účtujú daň z pridanej hodnoty, zamestnancovi zrážajú odvody na ZP a SP a daň zo závislej činnosti.
KEJKA
18.12.10,17:25
stále si pletieš pojmy.

1. Zákazníkovi sa naúčtuje daň DPH, lebo dodávateľ je zrejme platiteľ DPH a musí tak urobiť.
2. zamestnancovi firma vyplatí 200 EUR odmenu alebo mzdu - spôsob odmeňovania si neuviedla, ani jeho status v spoločnosti - a z tej odmeny mu strhla daň z príjmu, resp. daň zo závislej činnosti. To že ide o čiastku za montáž či dopravu je len zhoda čísiel, v skutočnosti je to jeho odmena za vykonanú prácu.
==========
ešte na okraj - obe dane majú rovnakú sadzbu, ale ide o dve rozdielne dane, ktoré nemôžeš spájať, ani porovnávať ani kontrolovať v nejakej vzájomnej väzbe.
natalia304
18.12.10,17:30
Ďakujem, už je mi to jasnejšie.Ty brďo to je vecí.Ešte ma zaujíma ako je to v prípade réžie ,manžel prejde vlastným autom a spotrebuje nafty za tých 100 € ,to je skutočná spotreba,prečo aj z tohto mu zoberú 19%? ďakujem
durisovad
18.12.10,17:33
Toto je typicky pripad niektorych zamestnancov. Myslia si, ze ak firma za ich pracu inkasuje napr 300 Eur, aj im patri takato odmena. Pritom si vobec si neuvedomuju, ze firma ma aj ine naklady a ze bez sucinnosti firmy by nezarobili nic. Ak takto rozmyslaju, je nacase otvorit si samostatnu zivnost. Po case sa mozno zobzeraju.
natalia304
18.12.10,17:40
Ty typický prípade zamestnanca, ja som sa omluvila,že sa tomu nerozumiem, ak sa to vysvetlí čovek to príjme.Môj manžel to musí pre tú firmu predať,potom namontovať a firma má z toho 30% nahodený na materiále plus 19 % z montáže aj dopravy ,ktorú si muž hradí sám.Všetko náradie a komponenty si kupuje sám ,preto sa mi to zdálo divné,čiže firma je zisková 60 %, a verte mi ,že 8 hodin práce pri -11 stupňov, žiadna sláva.Myslím,že na to je určená táto porada,tak Vás prosím,píšte len vtedy ak viete poradiť.