Alexana
18.12.10,21:50
Dobrý deň, tento týždeň u nás v byte vybuchla sklokeramická doska následkom zlého uzemnenia (nulák), takisto následkom zlého pospájania elektrického vedenia, nám postupne odišli spotrebiče, mikrovlnka, sporák, TV, satelit. Správca oznámil, že neberie za to žiadnu zodpovednosť, pritom revízia elektriky sa nikdy nerobila, neprispieva sa do fondu opráv (0,00 eur) a ževraj bytové spoločenstvo je v likvidácii. Ako postupovať ohľadom spoločenstva? Môžem súdnou cestou napadnúť spoločenstvo? Čo robiť? Teraz pred Vianocami zaplatím za nové spotrebiče veľkú sumu, pretože všetky spotrebiče boli 2 - ročné. Ďakujem za odpoveď.
Halli
19.12.10,06:45
Dobrý deň, tento týždeň u nás v byte vybuchla sklokeramická doska následkom zlého uzemnenia (nulák), takisto následkom zlého pospájania elektrického vedenia, nám postupne odišli spotrebiče, mikrovlnka, sporák, TV, satelit. Správca oznámil, že neberie za to žiadnu zodpovednosť, pritom revízia elektriky sa nikdy nerobila, neprispieva sa do fondu opráv (0,00 eur) a ževraj bytové spoločenstvo je v likvidácii. Ako postupovať ohľadom spoločenstva? Môžem súdnou cestou napadnúť spoločenstvo? Čo robiť? Teraz pred Vianocami zaplatím za nové spotrebiče veľkú sumu, pretože všetky spotrebiče boli 2 - ročné. Ďakujem za odpoveď.

Ja teda nie som elektrikár, ale akosi mi nejde do hlavy, prečo si nemala v poriadku elektrinu v byte, však sú tam poistky. ? Revízie je samozrejme povinné robiť, ale pýtam sa ako sa toto mohlo stať vinou spoločnej el. pre ďalšiu skúsenosť, nech mi vysvetlí súvislost, dík....však sklokeramické dosky sa montujú už roky v bytoch a toto som ešte nepočula. Ak je tu elektrikár nech mi to vysvetlí. Ja som si v byte elektrinu v jadre dávala do poriadku aj s novými ističmi už pred 15timi rokmi.
willma
19.12.10,07:04
Další príklad "odborného" zapájania. A okrem iného SVB so zapojením Tvojej sklokeramickej dosky nemá nič. Pokiaľ viem Záručný list na takéto výrobky sa potvrdzuje až po zapojení spotrebiča ODBORNÍKOM.
verkaz
19.12.10,07:20
Z rozvod elektriny v byte je zodpovedný vlastník bytu. Určite to nebola chyba spoločných rozvodov ale len rozvodov v byte. Rozvod elektriky v bytoch nebol pôvodne prispôsobený´na taký vysoký odber, ako máte teraz. Bolo oveľa menej elektrospotrebičov v bytoch.
U teba to bola určite chyba zapojenia sklokeramickej dosky. Nezávidím ti, ale určite to nejako vyriešiš a vianočné sviatky budú v pokoji.
willma
19.12.10,07:25
verkaz nesúhlasím s tvojou poslednou vetou. V takýchto prípadoch o ten život ide.
sito
19.12.10,07:40
Aj tesár je odborník, majstre. A utne sa. Každý sa utne, len dôsledky utnutia nemusia byť vždy majstrovské. Najlepší, Majster, je víťaz! :) :D:D:D ;)
verkaz
19.12.10,09:03
Radšej som tú moju poslednú vetu vymazala. Ja som to myslela na tie spotrebiče, že sa dajú vždy nahradiť.
220870
19.12.10,09:16
Nič nieje nemožné.U nás pre 15 rokmi menili elektrárne transformátor na stĺpe.Na nulák zapojili fázu všetky motory ktoré boli v tom čase v celej dedine v tom momente vyhoreli.Obrvské šťastie ,že to nikoho nezabilo.A to boli elektrikári "profesionáli".Manželke sa pred pár rokmi vznietil kábel na žehličke pri žehlení ,následne vyhoreli aj káble v krabici,zleptal sa nulák s fázou následkom čoho prebíjal prúd do nuláku.Zistil som to až vtedy keď ma "nakopala" vodovodná batéria.
Po takomto karambole by ste mali vymeniť všetky el.vedenia v byte!!!Min poriadne skontrolovať.
peton
19.12.10,10:11
Za elektrické rozvody v byte si zodpovedá vlastník sám, takže spoločenstvo zo svojich obvinení a nárokov voči nemu môžeš vylúčiť.
Ja som menil rozvody v celom byte úplne kompletne pri rekonštrukcii bytu. Náhodou som zistil, že by som mal mať ako vlastník bytu k tomu revíznu správu pre prípad, že by sa niečo stalo. Potvrdil mi to aj elektrikár, ktorý mi elektrinu zapájal.
Riziko si teda nesie každý sám.
Alexana
19.12.10,11:30
Ďakujem za odpovede. Elektrikári mi povedali, že to bola chyba nuláku, teda spoločných rozvodov elektriny. My sme sa tu nasťahovali pred dvoma rokmi, a ako ste povedali, elektrika sa tu robila pred minim. 30 - timi rokmi, kedy spotrebiče nevyžadovali také veľké množstvo energie. Sklokeramická doska bola zapojená správne, ak teda nebola, nebol zapojený správne ani TV, mikrovlnka, sporák, satelit ...a to si teda nemyslím. Problém je však, že sa to stalo zle napojenej elektriny a revízna kontrola tu nebola. A ja teda sama nebudem platiť revíznu kontrolu v celej bytovke. Môžem žalovať správcu za to, že nebola urobená revízna kontrola a preto mi vybuchli spotrebiče?
Halli
19.12.10,11:48
Môžem žalovať správcu za to, že nebola urobená revízna kontrola a preto mi vybuchli spotrebiče?
Čitala si všetko dúfam, ak nie tak odznova...:o
Prečo to stále zvaľuješ na správcu ?, žalovať to, že tebe preto vybuchli spotrebiče je absurdné...zvolajte si v dome schôdzu a žiadajte čím skôr urobiť revíziu elektriny. a porevízne opravy .Nevedela si kde sa stahuješ? Mala si si všetko zistiť. Neber to v zlom, ale za chyby sa platí....existujú aj poistky na spotrebiče, tak možno skús tým smerom, ak ju máš.
Alexana
19.12.10,13:16
Samozrejme, že som žiadala revíznu kontrolu, avšak správca na to nereagoval. Ako mám postupovať? Zažalovať ho? Je povinný urobiť kontrolu? Alebo ja mám zavolať a urobiť revíziu len na mojom poschodí? A mimochodom, poistka sa na takúto "haváriu" nevzťahuje, povedal môj poisťovák. Hrozí dokonce reťazová reakcia, to isté sa môže stať môjmu susedovi a prejde to znova ku mne. (minulý týždeň odišli spotrebiče na prvom a pred dvoma mesiacmi na treťom) Takže ako prinútiť správcu urobiť revíziu? Na súde?
sito
19.12.10,14:27
Dobrý deň, tento týždeň u nás v byte vybuchla sklokeramická doska následkom zlého uzemnenia (nulák), takisto následkom zlého pospájania elektrického vedenia, nám postupne odišli spotrebiče, mikrovlnka, sporák, TV, satelit. Správca oznámil, že neberie za to žiadnu zodpovednosť, pritom revízia elektriky sa nikdy nerobila, neprispieva sa do fondu opráv (0,00 eur) a ževraj bytové spoločenstvo je v likvidácii. Ako postupovať ohľadom spoločenstva? Môžem súdnou cestou napadnúť spoločenstvo? Čo robiť? Teraz pred Vianocami zaplatím za nové spotrebiče veľkú sumu, pretože všetky spotrebiče boli 2 - ročné. Ďakujem za odpoveď.

Alexana, počula si dosť názorov na tvoj prípad s rozvodom elektriny. Väčšina z nás je toho názoru, že byt je tvoj a Ty si zodpovedná za svoje, svoj majetok.

Skôr by bolo treba hľadať v minulosti. Správca, kto je správca? Prečo správca nevyberá príspevok do FOaÚ, keď je to zo zákona povinnosť, či už je byt v správe SVB, alebo v správe na základe zmluvy o výkone správy. Revízia elektrických rozvodov sa musí v bytovom dome vykonávať každý piaty rok. Koľko krát bola vykonaná za tridsať rokov? Sú o tom doklady, že bola pravidelne vykonávaná? Asi ťažko.

A pri kúpe bytu, čo ste kupovali? Mačku vo vreci.

Koľko bytov ma ten dom? Komu patrí väčšina bytov? Správca nemôže bez súhlasu vlastníkov dať, umožniť likvidáciu SVB.

Pozadie je zahmlené. Najlepšie vieš Ty, čo sa Ťa týka. Ak nie, obráť sa na právnika, tu Ti len hovoria svoj názor, ten Ti asi, isto nepomôže.
Halli
19.12.10,17:58
Samozrejme, že som žiadala revíznu kontrolu, avšak správca na to nereagoval. Ako mám postupovať? Zažalovať ho? Je povinný urobiť kontrolu? Alebo ja mám zavolať a urobiť revíziu len na mojom poschodí? A mimochodom, poistka sa na takúto "haváriu" nevzťahuje, povedal môj poisťovák. Hrozí dokonce reťazová reakcia, to isté sa môže stať môjmu susedovi a prejde to znova ku mne. (minulý týždeň odišli spotrebiče na prvom a pred dvoma mesiacmi na treťom) Takže ako prinútiť správcu urobiť revíziu? Na súde?


žalovať, súd,súd, súd...bože ty nečitaš? Dohodnite sa v dome a zvolajte po sviatkoch schôdzu. Najdite si revízaka aj sami, ak správca nie je schopný, odsúhlaste si to a hotovo....Právnika, žalobu,súdne trovy, prípadné odvolanie a cirkus okolo...to chceš platiť Ty? A čo vyriešiš? Budete sa súdiť a elektrina Vám načisto vypadne? alebo spôsobí ďalšie škody? Alebo sa urobí sama? V prvom rade si daj do poriadku elektrinu vo vlastnom byte...Načo plytváš energiou tam, kde netreba. A nakoniec zmeňte správcu...ak je neschopný.
verkaz
19.12.10,18:25
Ešte chcem doplniť, že revízie, teda odborné prehliadky a skúšky elektrického zariadenia je zo zákona povinnosťou správcu vykonávať každých 5 rokov. Ak toto nedáva urobiť, porušuje zákon a to je napadnuteľné a dôvod o zmene správy.
Tu na porade nie sme právnici, tu si navzájom radíme a vymieňame svoje skúsenosti, takže tebe najlepšie poradí právnik.

Správcu písomne požiadaj o doloženie dokladov, kedy bola naposledy urobená revízia. Budeš mať doklad, že si ho oslovila, lebo do všetkých dokladov týkajúcich sa domu máš právo nahliadať.
Alexana
20.12.10,08:19
Ešte raz chcem poďakovať všetkým za odpovede. Správca žiaden doklad o revíznej kontrole nemá, takže mi neostáva nič iné ako si poriešiť revíziu sama a poradiť sa s právnikom. (aj ja si myslím, že správca robí protizákonne, keď nevyberá na fond opráv a nerobí žiadnu revíziu, a bytovka nemá ani uzatvorenú žiadnu poistku, už som ho na to upozorňovala skôr a takisto nájomníkov, a zatiaľ sa nič nedialo, dúfam, že teraz sa to rozhýbe) Každopádne sa to tu musí riešiť, aby sa predišlo ďalším takýmto nehodám. Príjemné sviatky prajem, Alexana
anonym222
21.12.10,20:17
Neviem prečo všetci, najmä "Halli" stále pochybujete o kvalite bytovej inštalácii Alexany? A čo s tým majú spoločné poistky? Podľa toho čo som pochopil, k poruche spotrebičov došlo v dôsledku poškodenia PEN vodiča v spoločných rozvodoch bytového domu, čo je veľmi častá chyba. Pri prerušení PEN vodiča, resp. výraznom zhoršení prechodových odporov môže vznikať v sieti prepätie a naviac je to životu nebezpečný stav. Za rozvody v spoločných priestoroch zodpovedá správca, a ak nevykonáva pravidelné revízie, ktoré má robiť zo zákona, plne zodpovedá za škodu a ja by som ho naviac žaloval aj za ohrozovanie bezpečnosti a života osôb v dome.
Treba si zohnať posudok od znalca, resp. revízneho technika, ktorý potvrdí, že chyba nastala v inštalácii v spoločných priestoroch a hlavne všetko kvalitne zdokumentovať a potom vymáhať škodu od správcu.
Halli
22.12.10,23:25
Neviem prečo všetci, najmä "Halli" stále pochybujete o kvalite bytovej inštalácii Alexany? A čo s tým majú spoločné poistky? Podľa toho čo som pochopil, k poruche spotrebičov došlo v dôsledku poškodenia PEN vodiča v spoločných rozvodoch bytového domu, čo je veľmi častá chyba. Pri prerušení PEN vodiča, resp. výraznom zhoršení prechodových odporov môže vznikať v sieti prepätie a naviac je to životu nebezpečný stav. Za rozvody v spoločných priestoroch zodpovedá správca, a ak nevykonáva pravidelné revízie, ktoré má robiť zo zákona, plne zodpovedá za škodu a ja by som ho naviac žaloval aj za ohrozovanie bezpečnosti a života osôb v dome.
Treba si zohnať posudok od znalca, resp. revízneho technika, ktorý potvrdí, že chyba nastala v inštalácii v spoločných priestoroch a hlavne všetko kvalitne zdokumentovať a potom vymáhať škodu od správcu.


Ja si myslím, že aj jej byt je súčasťou domu a ak kupila byt, kde sa 30 rokov nerobili revízie...no tak ďakujem pekne...Keby si pozornejšie čítal, tak od začiatku jej radíme aby tlačila čo najskôr na to, aby sa urobila revízia a odstránili poruchy..Pýtala som sa nech mi niekto vysvetlí ako sa to mohlo stať...už v prvom príspevku a poďakaovala som ak sa taký niekto nájde...Kdeže si bol? Tak teraz nestrkaj do mňa! V dome ich je viac a štát odpredal byty za facku preto, aby sa o ne starali vlastníci. Akeho správcu si vybrali , takého majú... Žeby nebol v dome nikto, čo nevie, že je tam elektrina v dezolátnom stave?
Kým tu budeme všetci mudrovať vyhorí im celý dom...:rolleyes:
verkaz
23.12.10,11:06
Celé je to divné , ako to že neplatíte do fondu opráv, veď je to tiež povinnosť zo zákona. Najlepšie by bolo zvolať schôdzu vlastníkov bytov a všetko zosúladiť zo zákonom.
Čo všetko máte zakotvené v zmluve o správe?
Alexana
25.12.10,11:24
Súhlasím s anonymom 222. -29.12 sa bude konať schôdza, koľko vlastníkov sa zúčastní, je otázne a som zvedavá ako sa dohodneme. (Škoda, že sa "ľady pohli" teraz, a nie skôr, ako som sa už dávno dožadovala.) Práve preto, že nejde ani tak o škodu, ale o nebezpečenstvo úrazu a nebodaj ešte života sa všetko musí dať do poriadku.
anonym222
26.12.10,08:18
Ja si myslím, že aj jej byt je súčasťou domu a ak kupila byt, kde sa 30 rokov nerobili revízie...no tak ďakujem pekne...
Revízie v samotných bytoch nie sú povinné. Každý sa musí o svoj majetok starať sám, a či si urobí revíziu, alebo nie, je iba na ňom. V spoločných priestoroch sa však revízie musia robiť zo zákona. Prečo ich nerobil správca? Treba to riešiť.
Halli, ty keby si kupovala byt, tak by si si dala od správcu vopred predložiť revízne správy za predchádzajúce obdobie?


Keby si pozornejšie čítal, tak od začiatku jej radíme aby tlačila čo najskôr na to, aby sa urobila revízia a odstránili poruchy..Pýtala som sa nech mi niekto vysvetlí ako sa to mohlo stať...už v prvom príspevku a poďakaovala som ak sa taký niekto nájde...Kdeže si bol? Tak teraz nestrkaj do mňa!

Nechodím na poradu každý deň a reagoval som najmä na príspevky od č.11, pretože Alexana v príspevku č.10 napísala, že chyba bola v rozvodoch elektriny v spoločných priestoroch domu. Pozri si preto najmä svoj príspevok č.11.
Je pravda, že často sa poškodí varná doska v dôsledku chybnej neodbornej montáže, ale predpokladám, že to to nieje tento prípad. Aspoň podľa toho, čo tu Alexana písala.


V dome ich je viac a štát odpredal byty za facku preto, aby sa o ne starali vlastníci. Akeho správcu si vybrali , takého majú... Žeby nebol v dome nikto, čo nevie, že je tam elektrina v dezolátnom stave?
Kým tu budeme všetci mudrovať vyhorí im celý dom...:rolleyes:
To máš pravdu, ale toto by už bolo asi na samostatnú debatu. A mohol by to byť aj odstrašujúci prípad pre ostatných.
Xanti
26.12.10,08:43
Tak hádam to nedopadne v zadávateľkinom prípade takto http://www.snv.sk/?tvarchiv=1&videoID=101209-2

Revízia nie je všemocná, aj ked je urobená tak sa môže stať nešťastie.
Halli
26.12.10,16:43
Revízie v samotných bytoch nie sú povinné. Každý sa musí o svoj majetok starať sám, a či si urobí revíziu, alebo nie, je iba na ňom. V spoločných priestoroch sa však revízie musia robiť zo zákona. Prečo ich nerobil správca? Treba to riešiť.
Halli, ty keby si kupovala byt, tak by si si dala od správcu vopred predložiť revízne správy za predchádzajúce obdobie?

Nechodím na poradu každý deň a reagoval som najmä na príspevky od č.11, pretože Alexana v príspevku č.10 napísala, že chyba bola v rozvodoch elektriny v spoločných priestoroch domu. Pozri si preto najmä svoj príspevok č.11.
Je pravda, že často sa poškodí varná doska v dôsledku chybnej neodbornej montáže, ale predpokladám, že to to nieje tento prípad. Aspoň podľa toho, čo tu Alexana písala.

To máš pravdu, ale toto by už bolo asi na samostatnú debatu. A mohol by to byť aj odstrašujúci prípad pre ostatných.

Ak už tu teda nechodíš každý deň buď taký láskavý a podaj nejaké odborné vyjadrenie k téme...ak máš aké a nie sa pytveš v našich príspevkoch...rada sa dám poučiť, nie som odborník na elektrinu.dík
canbo
26.12.10,18:04
Ďakujem za odpovede. Elektrikári mi povedali, že to bola chyba nuláku, teda spoločných rozvodov elektriny. My sme sa tu nasťahovali pred dvoma rokmi, a ako ste povedali, elektrika sa tu robila pred minim. 30 - timi rokmi, kedy spotrebiče nevyžadovali také veľké množstvo energie. Sklokeramická doska bola zapojená správne, ak teda nebola, nebol zapojený správne ani TV, mikrovlnka, sporák, satelit ...a to si teda nemyslím. Problém je však, že sa to stalo zle napojenej elektriny a revízna kontrola tu nebola. A ja teda sama nebudem platiť revíznu kontrolu v celej bytovke. Môžem žalovať správcu za to, že nebola urobená revízna kontrola a preto mi vybuchli spotrebiče?

Ak elektrikári povedali, že chyba bola v " nuláku ", tak bola prevedená oprava elektrického zariadenia a po každej oprave musí byť vystavená revízna správa , na danú opravu. Ináč je to ďalší neodborný zásah na elektrickom zariadení.

Ak, pred napojením nového zariadenia ,boli rozvody bytu zrevidované a mali by ste platnú revíznu správu,tak by ste mohli nahlásiť poistnú udalosť ,ktorú ste vy nezavinili .
Za rozvody v dome nenesiete zodpovednosť vy, ale správca (spoločenstvo vlastníkov).A revízna správa po oprave to by len dokazovala. A dokazovanie viny je na strane poisťovne, a ona si môže u správcu vymáhať škodu.(ak mu preukáže úmysel a zodpovednosť)
Ak nemáte platnú revíznu správu pre vlastný byt ,poprípade na pripojenú varnu dosku tak ťaháte za kratší koniec, správca zvyčajne odpovie: " do pripojenia vašej dosky bolo všetko v poriadku, ktovie ako ste to napojili...."
felix1
27.12.10,09:27
Ak je problem na domovom rozvode, sposobilo by to poskodenie zariadeni aj v dalsich bytoch ktore su pripojene k problematickej faze alebo nulaku.
Spravcova povinnost konci pri isticoch do bytu. Na rozdiel od spravcu za poistkami zacina Vasa povinnost ale aj zodpovednost. Za pripadny poziar sposobeny neodbornou manipulaciou s el. rozvodom nesie zodpovednost vlastnik bytu. Nikto nemoze odsledovat akeho ,,packala,, si pusti vlastnik do bytu. Osobne si ale neviem predstavit ako sa da zapojit zle nulak. Viem o pripade kde zapojili do 230V rozvodu dve fazy ale zle zapojit nulak? Rad sa necham poucit osobou ktora Vam to tvrdila ako sa da zle zapojit nulak tak aby explodovala varna doska :)
canbo
27.12.10,09:51
Ak je problem na domovom rozvode, sposobilo by to poskodenie zariadeni aj v dalsich bytoch ktore su pripojene k problematickej faze alebo nulaku.
Spravcova povinnost konci pri isticoch do bytu. Na rozdiel od spravcu za poistkami zacina Vasa povinnost ale aj zodpovednost. Za pripadny poziar sposobeny neodbornou manipulaciou s el. rozvodom nesie zodpovednost vlastnik bytu. Nikto nemoze odsledovat akeho ,,packala,, si pusti vlastnik do bytu. Osobne si ale neviem predstavit ako sa da zapojit zle nulak. Viem o pripade kde zapojili do 230V rozvodu dve fazy ale zle zapojit nulak? Rad sa necham poucit osobou ktora Vam to tvrdila ako sa da zle zapojit nulak tak aby explodovala varna doska :)

Poruchy zapojenia "nulového " vodiča popisuje ČSN 34 10 10 .Základné sú tri:
1. Prerušenie " nulového " vodiča pri uzle zdroja.
2. prerušenie v rozvode pri pripojených spotrebičoch, pri dodržaných podmienkach uzemnenia.
3. prerušenie a zároveň spojenie s niektorou fázou, na strane od uzla zdroja.

Zle zapojený , alebo neudržiavaný PEN vodič ,alebo bod rozdelenia PEN na PE-N,nie je nič neobvyklé = nedotiahnutý spoj,prechod prúdu opáli kontakt alebo sa odpáli celkom. Vždy platí zásada čím viac spojov tým viac porúch.
felix1
27.12.10,10:02
Predpokladajme ze nulak nebol zle zapojeny ale bol zle dotiahnuty. Kolisanie napatia moze sposobit poskodenie el. zariadeni . Tento problem by sa Vam ale musel prejavovat uz dlhsie napriklad znizovanim/ kolisanim intenzizy svetla pri zapnuti spotrebicov a podobne. Skoda ale ze elektrikar tuto zavadu odstranil bez toho aby to zdokumentoval. Ak to bolo za poistkami vo Vasom byte je to jednoznacne Vas problem ale ak by to bol nedotiahnuty nulak v spolocnom rozvode mali ste sancu na vymahanie skody. Dodatocne je malo pravdepodobne ze bude brat poistovna alebo spravca ohlad na vyhlasenie elektrikara. Zakladna otazka je kde realizoval opravu elektrikar 1) v byte ? 2) v spolocnom rozvode za poistkami/ elektromerom ?
canbo
27.12.10,10:40
Pripojiť varnú dosku je vždy problém, ak nie je vybavená sieťovou šnúrou na pripojenie do zásuvky.
Začína to v zle označených svorkách už od výrobcov, zle určený typ napájania, zle preložených manuálov ,až po neskúsených elektrikárov,alebo smelých kutilov.

Najčastejšie chyby - zle nadimenzovaný prívod ,nie samostatný .
Npr.:napojenie 11kW šporáka s varnou doskou označenie od výrobcu (Bosch)
3x380+N+PE neznamená že je to zapojenie na "380V" / 16A vodičom cyky 5x 2,5, ale je to zapojenie 3L+N+PE ( ak je to napojené z jednej fázy tak odber cca 32A, vodič min cyky5x4), čiže to znamená zapojenie troch samostatných okruhoch na 230V a je potrebné priviesť tri fázy ale aj tri "nuláky".
Hlavná chyba je pri kúpe : nekupovať do bytu spotrebič väčší ako 2200 VA,
A pred samotnou kúpou mať preverené možnosti pripojenia.
Nespoliehajte sa na predavača ,je iba človek a závislí na tržbe , predá vám čokoľvek.
anonym222
04.01.11,18:51
Ak už tu teda nechodíš každý deň buď taký láskavý a podaj nejaké odborné vyjadrenie k téme...ak máš aké a nie sa pytveš v našich príspevkoch...rada sa dám poučiť, nie som odborník na elektrinu.dík
Zvýšený prechodový odpor na niektorom kontakte PEN vodiča zväčší jeho impedanciu, a keďže tento vodič je zároveň pracovný, narastá úbytok napätia na tomto vodiči. Pri nesymetrickej záťaži v trojfázových sieťach dochádza preto k posunu potenciálu PEN vodiča voči uzlu zdroja (transformátora), pričom napätie na nezaťažených fázach vzrastá, čo môže spôsobiť poškodenie pripojených spotrebičov. V extrémnom prípade, kedy by došlo k úplnému prerušeniu PEN vodiča by sa pri trojfázovej prípojke pracovné prúdy jednofázových spotrebičov mohli uzatvárať cez ďalšie dve fázy iných spotrebičov, prípadne cez uzemnenie a pospojovanie vodovodných potrubí a pod.
Pri poruche PEN vodiča v spoločných priestoroch by mohli byť ohrozené spotrebiče aj v iných bytoch, záleží však v ktorom mieste spoločných rozvodov bol PEN vodič porušený, resp. zhoršený. Taktiež závisí od toho koľko odberateľov má trojfázovú prípojku (veľa ich asi nebude).
Stanoviť príčinu poškodenia varnej dosky by mal určiť ten elektrikár, ktorý poruchu v spoločných rozvodoch odstraňoval a poznal presne miesto a stupeň poškodenia tohto PEN vodiča.
Halli
04.01.11,20:55
Zvýšený prechodový odpor na niektorom kontakte PEN vodiča zväčší jeho impedanciu, a keďže tento vodič je zároveň pracovný, narastá úbytok napätia na tomto vodiči. Pri nesymetrickej záťaži v trojfázových sieťach dochádza preto k posunu potenciálu PEN vodiča voči uzlu zdroja (transformátora), pričom napätie na nezaťažených fázach vzrastá, čo môže spôsobiť poškodenie pripojených spotrebičov. V extrémnom prípade, kedy by došlo k úplnému prerušeniu PEN vodiča by sa pri trojfázovej prípojke pracovné prúdy jednofázových spotrebičov mohli uzatvárať cez ďalšie dve fázy iných spotrebičov, prípadne cez uzemnenie a pospojovanie vodovodných potrubí a pod.
Pri poruche PEN vodiča v spoločných priestoroch by mohli byť ohrozené spotrebiče aj v iných bytoch, záleží však v ktorom mieste spoločných rozvodov bol PEN vodič porušený, resp. zhoršený. Taktiež závisí od toho koľko odberateľov má trojfázovú prípojku (veľa ich asi nebude).
Stanoviť príčinu poškodenia varnej dosky by mal určiť ten elektrikár, ktorý poruchu v spoločných rozvodoch odstraňoval a poznal presne miesto a stupeň poškodenia tohto PEN vodiča.


No fíííha vieš aj odborne zareagovať...ďakujem ti , len som z toho jeleň/jelenica ako na začiatku..ale to je asi moja chyba http://www.beruska8.cz/smajlici/male2/36.gif:D;)