deha
19.12.10,05:55
Nikde neviem nájsť čierne na bielom, ako budem zamestnancom uplatnovať resp. neuplatňovať odpočet na životné poistenie a DDS? Je niekde v novom zákone uvedené prech. obdobie alebo zákonodarci zas urobili kolosálny kiks a i ked toľko kritizovali tých predošlých aj za bodku na i a majú takých superodborníkov na dane a odvody vo vláde?
Andyke
19.12.10,15:58
㤠52j

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.

- - -
Pri RZD postupuješ podľa zákona platného v r. 2010 aj pri
živ.poistkách a DDS.
deha
20.12.10,05:33
Ďakujem za promptnú odpoveď a ak by som nebola velmi otravná, neviete mi poradit v tom, že zamestnanci chcú hromadne rušiť tie poistky vzhľadom na to, že stratili možnosť odpočtu, je niekde aj opatrenie k tomuto? Myslím tým postih
za zrušenie pred 10 r. platenia piostky a dosiahnutia 55 r. života?Ď.
Ľubica2
20.12.10,10:56
§ 11
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
deha
28.12.10,13:05
A myslíte , že to bude ešte niekto v tomto chaose kontrolovať, ked od r.2011 neexistuje možnosť odpočtu?
ivka70
28.12.10,13:24
A myslíte , že to bude ešte niekto v tomto chaose kontrolovať, ked od r.2011 neexistuje možnosť odpočtu?

Verim tomu, ze si na to DU pri kontrolach posvietia, prave preto, ze takych spekulantov bude dost.
Andyke
28.12.10,21:25
Ak zrušia účelové spor. a životné poistky a DDS tento rok, tak sa budú musieť dodaniť Vaši zamestnanci.

Ak zrušia v r. 2011 tak nový zákon o dani z príjmov takúto povinnosť neukladá, totiž z § 11 ten odsek 12 sa od 1.1.2011 vypúšťa. (takže napriek tomu, že porušia podmienky sporenia či poistenia už nemusia zvýšiť základ dane o uplatnenú NČZD za príspevky a poistné, o ktoré si znížili základ dane v predchádzajúcich rokoch.)
Chobot
29.12.10,07:43
Ďakujem za promptnú odpoveď a ak by som nebola velmi otravná, neviete mi poradit v tom, že zamestnanci chcú hromadne rušiť tie poistky vzhľadom na to, že stratili možnosť odpočtu, je niekde aj opatrenie k tomuto? Myslím tým postih
za zrušenie pred 10 r. platenia piostky a dosiahnutia 55 r. života?Ď.

Ako už bolo povedané, bez sankcií to môžu zrušiť až v roku 2011. Ale zase je evidentné, akí krátkozrakí sú ľudia a ako sa rozhodujú na základe momentálnej situácie a nemyslia na budúcnosť. To si to životné poistenie uzatvorili len kvôli možnosti odpočtu dane? Prečo to chcú rušiť? Lebo im štát zobral nejakú výhodu, ktorá pred piatimi rokmi nebola? A čo ak to za 5 rokov nová vláda znovu zavedie? Znovu si uzatvoria živ. poistenie?

To, čo doteraz získali na odpočte dane, šmahom ruky stratia zrušením poistky. Vedia vôbec, akú odkupnú hodnotu dostanú za zrušenú poistku? Vedia vôbec, aký zmysel má životné poistenie? Viem, že to nie je tvoja vec, len sa udivujem, akí zbrklí sú ľudia. Teraz ich asi vôbec netrápi, z čoho budú žiť na dôchodku.

Ja som si ŽP uzatváral ešte v roku 2000, vtedy žiadny odpočet z daní nebol. Keď to prišlo, bol som len rád. Teraz to nebude - nevadí, kvôli tomu ale poistku nebudem rušiť.
deha
01.01.11,10:04
Konečne, presne na to som sa pýtala, aj keď možno blbo, ale posledné dva príspevky mi dali presnú odpoveď. Som na to dotazovaná nie pre nejaký dańový únik,ale serióznymi ľuďmi, ktorý mi vysvetľovali, že keď nie je možnosť odpočtu nemal by ani byť postih za zrušenie poistky. Ďakujem, a všetko dobré v novom roku!