McMarti
17.08.04,10:13
Ako vysporiadať účtovne aj daňovo nahlásenie krádeže peňazí nášmu zamestnacovi(zároveň aj spoločník) ktoré mal vybraté na zálohu z pokladne. Prišlo uznesenie z polície že bolo prerušené trestné stíhanie voči neurčenej osobe.
Oldi
17.08.04,09:42
Daňovo by to mal byť uznaný náklad, v zmysle §19 ods.3 písm g2 DzP.

Účtovne záleží od toho ako si účtovala poskytnutú zálohu. Príklad:

1. Posk. záloha: 335/211
2. Krádež-zúčt. zálohy 569/335

Toto je veľmi zjednodušený príklad, treba to prispôsobiť konktrétnym podmienkam. Snáď som sa nepomýlil, čo na to ostatní ?
McMarti
17.08.04,10:06
Daňovo by to mal byť uznaný náklad, v zmysle §19 ods.3 písm g2 DzP.

Účtovne záleží od toho ako si účtovala poskytnutú zálohu. Príklad:

1. Posk. záloha: 335/211
2. Krádež-zúčt. zálohy 569/335

Toto je veľmi zjednodušený príklad, treba to prispôsobiť konktrétnym podmienkam. Snáď som sa nepomýlil, čo na to ostatní ?
Poskutnutú zálohu som tak učtovala, ale neviem či možem na základe toho uznesenia ( prerušenie vyšetrovania voči neurčenej osobe) to dať do daňových nákladov, nemal by tu krádež splatiť zmaetsnace alis spoločník? alebo valná hromada by mala odsúhlasiť ,že nemusí to splatiť a pojde to do nedaňových nákladov.
Oldi
17.08.04,11:24
Tak moment. Máš zápisnicu od polície, kde sa hovorí, že páchateľ je neznámy, preto je vyšetrovanie zastavené ? Lebo ak áno, tak podľa mňa možno použit ten paragraf, ktorý som spomínal (§19 ods.3 písm g2 DzP), citujem:

"(3)Daňovými výdavkami sú aj
...
g) škody nezavinené daňovníkom
1. ...
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,
McMarti
17.08.04,11:46
[QUOTE=Oldi]Tak moment. Máš zápisnicu od polície, kde sa hovorí, že páchateľ je neznámy, preto je vyšetrovanie zastavené ? Mám uznesenie kde je napísané "prerušujem trestné stíhanie, lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe."
Oldi
17.08.04,12:16
To je v podstate ono, po slovensky to snáď znamená, že nemajú koho stíhať, pretože nepoznajú páchateľa. Tak nejak ? Potom by to mal byť daňový náklad.
McMarti
17.08.04,12:30
ok. dík moc
Oldi
17.08.04,12:48
za máličko. Pekný deň!
Iva1
04.06.09,06:54
Už tu bolo napísane o tejto téme veľa. Ale ja naozaj nie som si istá či vyjadrenie polície ""prerušujem trestné stíhanie, lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe." Ale je tam aj vetička: " Po páchateľovi uvedeného skutku ako aj po odcudzených veciach sa bude v trestnom stíhaní pokračovať"
Môžem to napriek tomu dať do daňových nákladov 569xx?????????
azla
04.06.09,08:06
Už tu bolo napísane o tejto téme veľa. Ale ja naozaj nie som si istá či vyjadrenie polície ""prerušujem trestné stíhanie, lebo sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie voči určitej osobe." Ale je tam aj vetička: " Po páchateľovi uvedeného skutku ako aj po odcudzených veciach sa bude v trestnom stíhaní pokračovať"
Môžem to napriek tomu dať do daňových nákladov 569xx?????????

Skutočnosť krádeže máte potvrdenú políciou, tak to vyžadujem zákon. Také potvrdenie máte, bude to daňový výdavok. Nie je dôležité, či páchateľa našli.

Účet 569 - ak škoda na fin. majetku, v ostatatných prípadoch 549.

(3) Daňovými výdavkami sú aj

g) škody nezavinené daňovníkom
1. vzniknuté v dôsledku živelnej pohromy, napríklad zemetrasenia, povodne, krupobitia, lavíny alebo blesku,
2. spôsobené neznámym páchateľom v zdaňovacom období, v ktorom bola táto skutočnosť potvrdená políciou,