badboy-mm
19.12.10,12:27
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Som SZČO z trvalym pobytom v RK, pracujem ako tesar v BA kraji (+okolie) pre BA firmu. Byvam v podnajme v BA , v zmluve nemam uvedene miesto výkonu práce. Každy deň dochadzam na stavbu sukromným autom(nahláseným na DU)+pisem si knihu jázd+odkladam bločky z tankovania. A konečne otazka: možem si uplatniť náhradu za prejdené KM a natankované PHM ? za rady ďakujem!
veronikasad
19.12.10,12:07
Pozri § 19 odst. 2 písm. e) ZoDzP

§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
badboy-mm
19.12.10,12:49
Dakujem ale nejak tomu nerozumiem! :-/
veronikasad
19.12.10,12:53
Stačí ak si odpovieš na túto časť citovaného §

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva,

Ak robí celý rok na živnosť pre jedného "zamestnávatela", myslím, že túto podmienku nesplňa.
badboy-mm
19.12.10,14:18
a mohol by som si aspon uplatnit jazdy RK-BA + BA-RK ?alebo ako to spravit aby som si znizil dane pomocou auta? A podnajom si mozem dat do nakladov?
KEJKA
19.12.10,14:33
Fyzicky vykonávaš práce na rôznych miestach, ale fakturuješ svoju prácu jednej firme, tak?
Čo je tvoje obvyklé miesto? všeobecne by to malo byť trvalé bydlisko - si SZČO
v tvojom prípade sídlo firmy, ktorej fakturuješ /môj názor/.
takže ubytovanie nie, ale stravovanie/stravné lístky/, cestovné - výdavky na auto na jednotlivé stavby....tak toto áno.
Kedže ubytovanie si nemôžeš dať, pouvažuj nad alternatívou náhrad za auto RK-skutočný výkon práce.......
badboy-mm
19.12.10,15:22
ano presne tak! ano som SZČO moje obvykle miesto je asi senec (2mesiace som tam bol na jednej stavbe a 6 mesiacov na inej) fakturujem firme sidliacej v Bratislave.
veronikasad
19.12.10,15:54
ano presne tak! ano som SZČO moje obvykle miesto je asi senec (2mesiace som tam bol na jednej stavbe a 6 mesiacov na inej) fakturujem firme sidliacej v Bratislave.
Nie je pre teba výhodnejšie uplatniť si paušálne výdavky ?
badboy-mm
19.12.10,16:05
rozmyslam nad tym!ale chcel som platit statu co najmenej :-) SZCO som od maja a za 8 mesiacov mam prijem cca 8900e a ked si to prepocitam cez pausal tak mi to vychadza cca 430e !!!
veronikasad
19.12.10,16:10
rozmyslam nad tym!ale chcel som platit statu co najmenej :-) SZCO som od maja a za 8 mesiacov mam prijem cca 8900e a ked si to prepocitam cez pausal tak mi to vychadza cca 430e !!!
Mal si príjmy aj zo zamestnania (do mája 2010)?

Okrem paušálnych výdavkov máš nárok na odpočet ročnej NČZD (pre rok 2010 suma 4025,70€)
badboy-mm
19.12.10,16:13
ano mal som cca 2200e .
veronikasad
19.12.10,16:17
ano mal som cca 2200e .
No neviem či pri tejto živnosti dosiahneš vyššie skutočné náklady ako pri 40 % paušáli (= 3560€), ku ktorým si môžeš pripočítať ešte zaplatené preddavky do zdr. poisťovne.

Pri paušáli ti vyjdu takmer minimálne odvody, a daň cca 670€, ktorá bude ešte znížená o zaplatené preddavky na daň zo zamestnania.
badboy-mm
19.12.10,17:09
a ako sa pocitaju odvody kt budem platit buduci rok?
veronikasad
19.12.10,17:13
a ako sa pocitaju odvody kt budem platit buduci rok?
vymer.základ pre zdr.poistenie :

- základ dane z podnikania + zapl. preddavky na zdr.poistenie / 2,14 / počet mesiacov podnikania

vymer.základ pre soc. poistenie :

- základ dane z podnikania / 2 / počet mesiacov podnikania.

Ak ti vyjde suma nižšia ako min. VZ platný od 1.1.2011, platíš odvody z minima. Ak vyššia, platíš odvody z tvojho VZ.
badboy-mm
19.12.10,17:20
pocet mesiacov podnikania v minulom roku?
a_je_to
19.12.10,21:59
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Som SZČO z trvalym pobytom v RK, pracujem ako tesar v BA kraji (+okolie) pre BA firmu. Byvam v podnajme v BA , v zmluve nemam uvedene miesto výkonu práce. Každy deň dochadzam na stavbu sukromným autom(nahláseným na DU)+pisem si knihu jázd+odkladam bločky z tankovania. A konečne otazka: možem si uplatniť náhradu za prejdené KM a natankované PHM ? za rady ďakujem!

Áno, môžeš, bez ďalších špekulácií, nie však za natankované PHM, ale iba za už spotrebované. To, čo zostáva v nádrži nemôžeš uplatniť skôr, ako spotrebuješ. V príspevku č. 2 je na to výborne uvedený predpis, ale v ďalších príspevkoch sú viaceré "zákazy a obmedzenia" veľmi nešťastne a dezorientujúco interpretované.
Ty nie si zamestnanec, Ty si živnostník, Ty si "celá fabrika v jednom", nielen zamestnanec, ale aj zamestnanec, aj zamestnávateľ. Predstav si, že to, čo robíš ako SZČO, robíš ako zamestnanec firmy v RK .... Do zamestnania ... nemáš nárok na žiadnu náhradu, je to Tvoje obvyklé miesto, to je pravda.. Tam Ťa posadia do Avie, odvezú na týždňovku do Senca, ubytujú Ťa, dajú Ti stravu, z ubytovne Ťa denne vozia na pracovisko, aj z pracoviska. A nielen to, vozia Ti materiál, náradie, Tvoj majster chodí služobným autom na obchodné jednania s odberateľom, zaisťuje vám nutný servis. Všetko .... za daňovo uznané náklady vašej stavebnej firmy. Rozumieš ? Tvoja firma má nárok ... a Ty nie ? Si podnikateľský subjekt tak, ako Tvoja pôvodná firma. A Ty ako tesár SZČO si teraz celá tá stavebná firma, nie žiadny zamestnanec s oklieštenými právami. Do svojich nákladov uplatňuješ kilometrovné, PHM, ubytovanie, stravné. Tvojím obvyklým miestom je Tvoj trvalý pobyt v RK, alebo dielňa - ak ju máš, nie Senec, kde robíš hoci aj celý rok ! Neobhájiš si to ? Veď si vozíš aj náradie, Tvoje auto nevozí len zamestnanca tesára, ale aj majstra, zásobovača, riaditeľa, všetko v jednom. Raz týždenne máš nárok ísť domov a výdavky uplatniť. Máš nárok na uplatnenie do výdavkov všetkého, čo Ti umožňuje v týchto podmienkach dosiahnuť zdaniteľný príjem a zákon to neobmedzuje. Musíš ale platiť aj daň z motorového vozidla, lebo ho používaš na podnikanie, aj keď nie je majetkom Tvojej firmy.
badboy-mm
20.12.10,05:43
takze si mozem dat do nakladov bez problemov vsetky prejdene km a spotrebovane phm + stravne listky !? Kazdy den jazdim z podnajmu BA-SC a SC-BA(70km) a 2krat do mesiaca RK-BA(220km) a BA-RK. Vediem si knihu jazd a auto mam nahlasene na DU.
a_je_to
20.12.10,10:15
takze si mozem dat do nakladov bez problemov vsetky prejdene km a spotrebovane phm + stravne listky !? Kazdy den jazdim z podnajmu BA-SC a SC-BA(70km) a 2krat do mesiaca RK-BA(220km) a BA-RK. Vediem si knihu jazd a auto mam nahlasene na DU.

Áno, si firma ... to Ti pomôže aj spravodlivo si uplatniť zníženie príjmov, aj zhruba vyčísliť cenu vlastnej práce. Ibaže ... ako SZČO nemáš náklady, ale výdavky, pokiaľ účtuješ v JÚ ... uč sa aj správne vyjadrovať. Auto - cestovné aj dopravné výdavky sú takto podľa zákona Tvoje nutné výdavky na dosiahnutie a udržanie príjmu. Stravné lístky - celú faktúru do výdavkov, ale hneď za tým aj príjem do pokladne - účtovaný ako storno 45 % z ceny stravných lístkov /mínus výdavok/, ktoré aj ako SZČO, aj ako zamestnanci ... musíš znášať sám. Nezabudni do konca januára rátať so zaplatením dane z motorových vozidiel.
a_je_to
20.12.10,10:24
a ako sa pocitaju odvody kt budem platit buduci rok?

To Ti vypočíta Tvoj účtovník na formulári Ročného zúčtovania zdravotného poistenia, ktoré musíš podať do 31.3.2011 a na tlačive Výpisu z daňového priznania pre sociálnu poisťovňu, ktoré musíš podať do 30.6.2011. Najprv ale musíš mať priznanie dpfo za 2010. Postupy pre výpočet sú v týchto tlačivách a .... v sadzbách poistenia.
Ale podľa opisu tuším, že to bude skôr dolná hranica, než niečo vyššie.
badboy-mm
20.12.10,10:33
Ďakujem velmi pekne! este by ma zaujímalo či potrebujem mať odložené všetky bločky z tankovania?
a_je_to
20.12.10,16:11
Ďakujem velmi pekne! este by ma zaujímalo či potrebujem mať odložené všetky bločky z tankovania?

Ak uplatňuješ základnú náhradu za ubehnuté kilometre pri dosahovaní zdaniteľných príjmov a spotrebu, tak preukazuješ predovšetkým prejazdené kilometre, miesto práce a pobytu, trasu vzdialenosť a dátumy jednotlivých ciest, normu spotreby z TP, existenciu účtovaného vozidla a cenu uplatnených nakupovaných PHM. Množstvo nákupu PHM sa dokladovať nemusí, lebo spotreba sa uplatňuje podľa normy a ubehnutých kilometrov, nie podľa nákupu. Aspoň neviem, že by sa malo preukazovať a dokladovať. Ale čo máš, to si pre istotu odlož, zvyšuje to účinnosť obhajoby a preukaznosti, stratu nejakého jedného nemusíš riešiť.
badboy-mm
20.12.10,18:10
ktým stravným listkom som nasiel ešte toto a teraz som ztoho zätený :-) ... 1. Mozem si uplatnit do vydavkov sumu stravneho listka v hodnote 3,60 Eur / den, resp. blocek zo stravovacieho zariadenia, pricom si uplatnim sumu 3,60 Eur? áno, ale až ododňa nákupu.
...Co sa tyka zauctovania v JU, mozem si raz za mesiac zauctovat celu sumu pouzitych stravnych listkov jednym vydavkovym pokladnicnym dokladom alebo to uctovat kazdy den? :-(Nákup SL účtuješ ako VNZD. Mesačne cez interný doklad účtuješ spotrebu SL podľa počtu odpracovaných dní (výkon práce dlhší ako 4 hod.)

Dakujem.