cocker.ba
19.12.10,15:52
Zdravim, aky je rozdiel medzi resellerom a dealershipom?Prosim konkretne vysvetlenie pojmov, lebo podla toho budem musiet vytvorit zmluvu na medzinar. spolupracu.Pripadne do porovnania zapojit aj distributora.
Dakujem.
profesional
25.12.10,21:06
Reseller - nadobuda vlastnicke pravo od vyrobcu resp. predchadzajuceho predajcu vyssej urovne a nasledne pri predaji na finalneho zakazika prevadza vlastnicke pravo zo seba na neho. Spravidla nie je zmluvne viazany ze nesmie ponukat produkty konkurencie alebo ine produkty. Zisk resellera tvori rozdiel ceny za ktoru on nakupuje a predava. Reseller si sam stanovuje finalnu cenu za ktoru predava koncovemu spotrebitelovi.

Dealer - nadobuda vlastnicke pravo od vyrobcu resp. predchadzajuceho predajcu vyssej urovne a nasledne pri predaji na finalneho zakazika prevadza vlastnicke pravo zo seba na neho. Spravidla je zmluvne viazany ze nesmie ponukat produkty konkurencie alebo ine produkty. Zisk dealera tvori dealersky rabat. Dealer predava konecnemu spotrebitelovi za cenu stanovenu obvykle vyrobcom alebo predajcom vyssej urovne a on nakupuje za tu istu cenu ako je finalna predajna avsak s dealerskym rabatom. Dealer obvykle nesmie sam stanovovat finalnu predajnu cenu konecnemu spotrebitelovi, tato je uz urcena vyrobcom aleb predajcom vyssieho stupna.
cocker.ba
26.12.10,07:35
Dakujem za ozaj jedinu, avsak profesionalnu odpoved.Este otazka-vyrobca teda moze mat v jednej krajine viacero dealerov (pokial nema jedneho exkl.), avsak iba jedneho resellera?A nasledne reseller moze poverit dealerov, pokial vyrobca este dealerov poverenych v tom state nema?
profesional
27.12.10,17:02
Zmluvna dohoda o exkluzivite uzemia v ramci EU je nepripustna a to ci uz ide o dealership alebo resellership. Zakazuje to aj nase naodne aj Europske sutazne pravo.
cocker.ba
27.12.10,17:59
Zmluvna dohoda o exkluzivite uzemia v ramci EU je nepripustna a to ci uz ide o dealership alebo resellership. Zakazuje to aj nase naodne aj Europske sutazne pravo.

Tak toto fakt nechapem, lebo sa stale stretavam s tym, ze ak ma vyrobca uz jedno obch. zastupenie v urcitom state, tak nikto iny uz toto obch. zastupenie robit nemoze.Takze exkluzivita funguje stale, co je podla mna normalna prax. Darmo ja od nejakeho vyrobcu mozem chciet, aby so mnou podpisal zmluvu o obch. zastupeni, ak tu uz niekoho ma-proste podakuje za zaujem a to je vsetko.Takze exkluzivita v praxi funguje.A dokonca aj tak, ze jedno obch. zastupenie v danom state posobi v dalsich 2-4 statoch.Vsetci teda porusuju zakony EU?
cocker.ba
27.12.10,19:06
A este jedna poznamka:vyhradne obch. zastupenie je osetrene Obch. zak(2009)., takze sutazne pravo to asi nezakazuje:
Výhradné obchodné zastúpenie
§ 665


Ak bolo dojednané výhradné zastúpenie, je zastúpený povinný v určenej územnej oblasti a pre určený okruh obchodov nepoužívať iného obchodného zástupcu a obchodný zástupca nie je oprávnený v tomto rozsahu vykonávať obchodné zastúpenie pre iné osoby alebo uzavierať obchody na vlastný účet alebo účet inej osoby.
profesional
27.12.10,19:43
Nas Obchodny zakonnik je pravna norma nizsej sily z hladiska prislusnych Europskych smernic vratae Lisabonskej zmluvy.
V prpade ak zistis ze niekto uplatnuje spravanie ktore deformuje konkurencne prostredie, mas moznost sa obratit na prislusne urady.
cocker.ba
27.12.10,20:00
Nas Obchodny zakonnik je pravna norma nizsej sily z hladiska prislusnych Europskych smernic vratae Lisabonskej zmluvy.
V prpade ak zistis ze niekto uplatnuje spravanie ktore deformuje konkurencne prostredie, mas moznost sa obratit na prislusne urady.

V tomto by som urcite nepochodil, lebo najprv by som to musel riesit cez nase sudy a tam by to bolo bez sance, lebo vsetko je v sulade s platnymi zakonmi...takze exkluzivita ako taka, je a bude realitou.Tazko by som teda hladal §, ktory zakazuje exkluzivitu.
Okrem toho, som si isty, ze SK ako stat EU musi mat pravne normy v sulade s normami platnymi v EU a nie v rozpore s nimi.