sonicka_1
19.12.10,18:20
Dobry den,
prosim poradte mi, od januara budem vyucovat jazyky, ale chcem aby mi platili vopred, niektorí chcu ale vystavit faktury, mozem vystavit fakturu na sluzby ktore sa este neposkytli? napr. vystavim fakturu na zaciatkom januara na sluzby az do konca januara? Ako je to s predfakturami? Ak by som ich vystavila na zaciatku mesiaca a na konci im dala normalnu fakturu? Nebude to ale velmi komplikovane a nebudem sa tym zdrzovat?
Ak by niektori chceli platit prevodom, nepotrbujem im davat asi ziadny doklad, na platbu v hotovosti staci dat prijmovy doklad?
Dakujem,
S.
KEJKA
19.12.10,17:30
žiadnu zmluvu s nimi neuzatváraš? Ak áno, najjednoduchšie je stanoviť tam dátum dokedy musia zaplatiť a akú sumu na aký účet.
Platby si už iba odsleduješ a tým, ktorí budú chcieť faktúru, vystavíš na konci mesiaca faktúru.
Platby v hotovosti - over si, či tvoje služby nespadajú do povinnosti evidovať tržby v ERP - som presvedčená, že nie, ale pre istotu si to over.
sonicka_1
19.12.10,17:45
dakujem velmi krasne :) chcem sa opytat este, ak chcem riesit zmluvy, najlepsie asi s pravnikom, ze?
KEJKA
19.12.10,18:07
závisí od rizík, ktoré podstupuješ, alebo čo chceš mať v zmluve ošetrené. Ak pôjdeš za právnikom, tak určite si daj urobiť zmluvu tak, aby tam bola "rozhodcovská doložka" nie som právnik, neviem to vysvetliť, ale odporúča sa.