Mikolajova
29.11.05,16:58
Ahojte, neviete ako je to nahodou ak fyz. osoba zaroveň aj SZČO, predá ako fyzicka osoba elektróny do auta cca 13000,- SK. Môže sa tento prijem brať ako priležitostný alebo sa musi zdanit.
STRELEC
29.11.05,16:16
Ahojte, neviete ako je to nahodou ak fyz. osoba zaroveň aj SZČO, predá ako fyzicka osoba elektróny do auta cca 13000,- SK. Môže sa tento prijem brať ako priležitostný alebo sa musi zdanit.
Predpokladajme, že predmetné elektróny nemal alebo "nemal" v živnosti. Opak sa preukázať nedá.
Potom sa jedná o príjem občana od dane oslobodený. A to bez ohľadu na hodnotu.
JarkaL
29.11.05,21:16
Pozri Zákon o dani z príjmov § 9 ods (1) písm. d): "Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obch. majetku , za hnuteľnú vec na účely tohto zákona sa neúpovažuje cenný papier."
jess
03.12.05,07:31
Pozri Zákon o dani z príjmov § 9 ods (1) písm. d): "Od dane je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do 5 rokov od jej vyradenia z obch. majetku , za hnuteľnú vec na účely tohto zákona sa neúpovažuje cenný papier."

Ak som predala auto, ktoré som používala pred dvomi rokmi na podnikanie, ale nikdy nebolo zaradené do obchodného majetku živnostníka, musím zaplatiť daň z jeho predaja a uviesť toto v DP ?
M3G
04.12.05,20:15
Ak som predala auto, ktoré som používala pred dvomi rokmi na podnikanie, ale nikdy nebolo zaradené do obchodného majetku živnostníka, musím zaplatiť daň z jeho predaja a uviesť toto v DP ?

Dôležité je, či si to auto mala zaradené v majetku. Ak si ho nemala zaradené do majetku a používala si ho na podnikanie ako súkromné auto(t.j. o.i. aj zaplatená cestná daň), nemusíš tento príjem za predaj zdaňovať.
jess
05.12.05,08:03
ďakujem :)
Mikolajova
05.12.05,08:29
Ahojte všetci ešte jedna vec ma veľmi trápi, neviete mi poradiť ako je to s predajom nehnuteľnosti či sa na ňu vzťahuje oslobodene podľa parag. 9 ak sme túto nehnuteľnosť využívali na prenájom a uplatňovali na ňu paušálne výdavky?