mmiso
19.12.10,20:01
Pekny vecer poradaci,

potrebujem poradit, kamos chce robit taxikara ale nema odbornu sposobilost. moze robit taxikara na moju odbornu sposobilost?

dakujem pekne
majovrabel
19.12.10,19:15
myslim, ze moze, ale musi Ta zamestnat. Zivnostensky urad chcel riadnu pracovnu zmluvu, ale my sme pouzili dohodu o pracovnej cinnosti, mesacnu mzdu sme dali 20 euro a fungovali sme tak skoro rok, kym sme neziskali potrebnu odbornu sposobilost sami...
mmiso
19.12.10,19:18
moc dakujem za informaciu
Melnick
19.12.10,19:23
Pekny vecer poradaci,

potrebujem poradit, kamos chce robit taxikara ale nema odbornu sposobilost. moze robit taxikara na moju odbornu sposobilost?

dakujem pekne

Pozor! Nemôžeš robiť zodpovedného zástupcu kamošovi, ak sám máš živnosť s rovnakým zameraním. V takom prípade musíš na ŽÚ požiadať o výnimku.
mmiso
19.12.10,20:08
dakujem ja taku zivnost nemam takze by to malo byt ok, ale este sa chcem spytat ako to je ked on bude jazdit pod inou taxisluzbou da sa to aj takto?
Melnick
19.12.10,20:41
dakujem ja taku zivnost nemam takze by to malo byt ok, ale este sa chcem spytat ako to je ked on bude jazdit pod inou taxisluzbou da sa to aj takto?
Mám tomu rozumieť, že Ty pracuješ ako taxikár v jednej Taxislužbe a on bude pracovať v druhej Taxislužbe?
mmiso
22.12.10,19:56
nie nie ja nepracujem ako taxikar ani nemam taxikarsku firmu, on pracuje ako takxikar v jednej firme ale chce jazdit za seba pod nejakou taxi sluzbou...snad som to napisal zrozumitelne ak nie osprasvedlnujem sa :))
globalpartner
22.12.10,20:17
Pozor! Nemôžeš robiť zodpovedného zástupcu kamošovi, ak sám máš živnosť s rovnakým zameraním. V takom prípade musíš na ŽÚ požiadať o výnimku.

Táto odpoveď je mylná. Poprosím o citovanie nejakého predpisu o ktorý je to opreté.

V živ.zákone je len zákaz vykonávať zodpovedného zástupcu pre viac subjektov. Vlastnú živnosť môže mať.
Melnick
27.12.10,06:37
Táto odpoveď je mylná. Poprosím o citovanie nejakého predpisu o ktorý je to opreté.

V živ.zákone je len zákaz vykonávať zodpovedného zástupcu pre viac subjektov. Vlastnú živnosť môže mať.

17 decembra môjho klienta vyzval ŽU na kontrolu, bola som prítomná aj ja nakoľko klient ma poprosil aby som išla s ním.Mimo kontroly dodacích listov riešili aj jeho TPP u jeho sestry, ktorej robí zodpovedného zástupcu - sám na živnosť vykonáva rovnakú činnosť - neprípustné podľa ŽÚ. Vysvetlili mi, že podľa § 11 odst 5 zodpovedným zástupcom je vo svojej prevádzke a na to, aby mohol robiť zodpovedného zástupcu svojej sestre musí požiadať o výnimku.

Tiež som pochopila znenie § 11 tak ako Ty, že u seba môže riadne vykonávať činnosť, na ktorú je spôsobilý a ešte môže robiť zodpovedného zástupcu jednej firme. Vraj si zle vysvetľujem zákon.
Mária27
27.12.10,08:01
8) Podnikateľ, ktorý má zriadených viac prevádzkarní ako jednu prevádzkareň alebo združenú prevádzkareň (§ 17 ods. 2) a v nich prevádzkuje remeselnú živnosť alebo viazanú živnosť, je povinný ustanoviť jedného zodpovedného zástupcu, prípadne viacerých zodpovedných zástupcov pre každú takúto prevádzkareň, ak nejde o podnikateľa podľa odseku 12; podnikateľ, ktorý je fyzickou osobou a spĺňa osobitné podmienky na prevádzkovanie živnosti (§ 7), môže úlohy spojené s výkonom funkcie zodpovedného zástupcu vykonávať aj osobne v jednej takejto prevádzkarni alebo za podmienok ustanovených v odseku 5 vo viacerých takýchto prevádzkarňach.
Melnick
27.12.10,08:46
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.:)
akina
28.12.10,06:56
nie nie ja nepracujem ako taxikar ani nemam taxikarsku firmu, on pracuje ako takxikar v jednej firme ale chce jazdit za seba pod nejakou taxi sluzbou...snad som to napisal zrozumitelne ak nie osprasvedlnujem sa :))
Je potrebné si uvedomiť, že taxislužba od 1.6.2010 už nie je podnikaním podľa živnostenského zákona ale podľa osobitných predpisov, aj keď pôvodné koncesné listiny zostávajú zachované ako platné doklady k podnikaniu.Zodpovedný zástupca aj v prípade taxislužby musí byť v pracovnom pomere s podnikateľom, pozri § 3 zákona o cestnej doprave.
Mária27
28.12.10,08:41
Je potrebné si uvedomiť, že taxislužba od 1.6.2010 už nie je podnikaním podľa živnostenského zákona ale podľa osobitných predpisov, aj keď pôvodné koncesné listiny zostávajú zachované ako platné doklady k podnikaniu.Zodpovedný zástupca aj v prípade taxislužby musí byť v pracovnom pomere s podnikateľom, pozri § 3 zákona o cestnej doprave.
Veľmi dobrý postreh. Presne som to písala Melnick, ale sa mi to nechcelo znovu pozerať v celej prílohe 2. Všetky zákony je treba neustále kontrolovať - nové znenia. Boli časy, keď zbierka zákonov za 10 rokov bola tenšia ako teraz niekedy za rok:);)
globalpartner
08.01.11,17:21
17 decembra môjho klienta vyzval ŽU na kontrolu, bola som prítomná aj ja nakoľko klient ma poprosil aby som išla s ním.Mimo kontroly dodacích listov riešili aj jeho TPP u jeho sestry, ktorej robí zodpovedného zástupcu - sám na živnosť vykonáva rovnakú činnosť - neprípustné podľa ŽÚ. Vysvetlili mi, že podľa § 11 odst 5 zodpovedným zástupcom je vo svojej prevádzke a na to, aby mohol robiť zodpovedného zástupcu svojej sestre musí požiadať o výnimku.

Tiež som pochopila znenie § 11 tak ako Ty, že u seba môže riadne vykonávať činnosť, na ktorú je spôsobilý a ešte môže robiť zodpovedného zástupcu jednej firme. Vraj si zle vysvetľujem zákon.

Až teraz som sa dostal na poradu a tak teda moja reakcia ak sa majú veci tak , že má otvorenú vlastnú prevádzku (mám na mysli prihlásenú prevádzku s inšpekćnou knihou, otváracími hodinami , súhlasom mestskej časti a ešte neviem čo)a popri tom je zodpovedný aj v druhej takejto prevádzke je to o inom.
Ja som mal na mysli vlastná živnosť so sídlom v mieste trvalého bydliska s popripade súvisiacím priestorom - kanceláriou v takom prípade môže byť aj zodpovedným zástupcom u iného subjektu Pozrite definíciu prevádzkarne.
akina
08.01.11,17:43
Až teraz som sa dostal na poradu a tak teda moja reakcia ak sa majú veci tak , že má otvorenú vlastnú prevádzku (mám na mysli prihlásenú prevádzku s inšpekćnou knihou, otváracími hodinami , súhlasom mestskej časti a ešte neviem čo)a popri tom je zodpovedný aj v druhej takejto prevádzke je to o inom.
Ja som mal na mysli vlastná živnosť so sídlom v mieste trvalého bydliska s popripade súvisiacím priestorom - kanceláriou v takom prípade môže byť aj zodpovedným zástupcom u iného subjektu Pozrite definíciu prevádzkarne.
Napíš, akú živnosť vykonáva podnikateľ v prevádzkarni / alebo bez prevádzkarne /a k akej živnosti je ustanovený u iného podnikateľa ako zodpovedný zástupca, je to dôležité na väzbu k § 11 ods. 1 ŽZ. Mimochodom, inšpekčné knihy sú už dávno zrušené.
globalpartner
08.01.11,18:31
Podnikateľ prevádzkuje konces.živ. (po starom) vnútroštátna nákladna doprava na d 3,5 t plus licencia Eu teda aj medzinárodná.
1 kamion. Bez prevádzkárne ,s nájmom parkovacieho miesta , zmluvou na servis a súvisiacim priestorom-kanceláriou.
Je zároveń zodpovedný zástupca pre takú istú koncesiu u druhého subjektu a samozrejme je v pracovnom pomere.Živnostenský úrad nemal pri ustanovení za zástupcu námietky a toto trvá do teraz.
akina
09.01.11,05:40
Podnikateľ prevádzkuje konces.živ. (po starom) vnútroštátna nákladna doprava na d 3,5 t plus licencia Eu teda aj medzinárodná.
1 kamion. Bez prevádzkárne ,s nájmom parkovacieho miesta , zmluvou na servis a súvisiacim priestorom-kanceláriou.
Je zároveń zodpovedný zástupca pre takú istú koncesiu u druhého subjektu a samozrejme je v pracovnom pomere.Živnostenský úrad nemal pri ustanovení za zástupcu námietky a toto trvá do teraz.
Pokiaľ bola doprava v režime živnostenského zákona bolo možné vykonávať takto funkciu zodpovedného zástupcu, lebo táto činnosť nie je viazaná na prevádzkareň. Od 1.6.2010 je nákladná doprava mimo režim živnostenského zákona, ŽÚ nemôže vykonávať kontrolu, ale aj tak platí, že zodpovedný zástupca pri vykonávaní nákladnej dopravy, / je to podnikanie podľa osobitných predpisov / musí byť s podnikateľom v pracovnom pomere.
zalobaba
18.01.11,13:53
Pekny vecer poradaci,

potrebujem poradit, kamos chce robit taxikara ale nema odbornu sposobilost. moze robit taxikara na moju odbornu sposobilost?

dakujem pekne

Všetci tu dávate zlé informácie, nakoľko od 01.06.2010 taxislužba nie je živnosťou !!!!!
Danielle369
19.01.11,07:34
Všetci tu dávate zlé informácie, nakoľko od 01.06.2010 taxislužba nie je živnosťou !!!!!

žalobaba a ty si najprv prečítaj príspevok od akiny kde o tomto píše...ešte to tu napíšeš aj červeným písmom ako keby sme my nevedeli čítať
Melnick
02.02.11,11:26
Vraciam sa k problému znova . Vyjadrite prosím Váš názor.
SZČO má zriadenú prevádzku "Mäsiarstvo" kde je zodpovedným zástupcom, kamarátovi tiež SZČO , ktorý má mäsiarstvo, na riadny PP vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu.

Pýtam sa, porušil zákon a mal teda ŽÚ žiadať o výnimku - robiť zodp.zástupcu v inej prevádzke -, alebo zákon porušený nebol ?

Ďakujem za Vaše názory.:)
akina
02.02.11,14:21
Vraciam sa k problému znova . Vyjadrite prosím Váš názor.
SZČO má zriadenú prevádzku "Mäsiarstvo" kde je zodpovedným zástupcom, kamarátovi tiež SZČO , ktorý má mäsiarstvo, na riadny PP vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu.

Pýtam sa, porušil zákon a mal teda ŽÚ žiadať o výnimku - robiť zodp.zástupcu v inej prevádzke -, alebo zákon porušený nebol ?

Ďakujem za Vaše názory.:)
V otázke nie sú podané úplné informácie. SZČO má zriadenú vlastnú prevádzkareň s mäsiarstvom, v ktorej aj v skutočnosti živnosť vykonáva /má odbornú spôsobilosť na výkon činnosti/ a zároveň robí zodpovedného zástupcu u iného podnikateľa v inej prevádzkarni na inej adrese? V takomto prípade musí mať udelenú výnimku zo ŽÚ, nakoľko vykonáva "zodpovedného zástupcu" sám sebe v jednej prevádzkarni a súčasne vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu v ďalšej, v druhej prevádzkarni na inej adrese. Pri žiadosti o udelení výnimky musí patrične zdôvodniť, ako je schopný obsiahnuť odborné garantovanie činnosti súčasne na 2 adresách z pohľadu času / dôležitá je prevádzková doba/.
V prípade, že by boli obe prevádzkarne na tej istej adrese, v tom istom objekte (v tom istom priestore, miestnosti ), berie sa, že vo vzťahu k zodpovednému zástupcovi ide o len o 1 prevádzkareň, výnimku nepotrebuje.