vilob
20.12.10,00:09
Dobrý deň prajem. Mám veľký problém. Manžel podnikal - živnostník a v marci 2009 živnosť rušil. Zostali mu neuhradené pohľadávky vo výške necelých 5000 eur. V máji 2010 otváral novú živnosť s novou podnik. činnosťou. Pri daňovom priznaní za rok 2009 som mu základ dane navýšila o sumu neuhradených pohľadávok a všetko zdanil. Výpis z tohto daňového priznania som však poslala na sociálnu poisťovňu chybný (v piatok mi telefonovali zo SP), do príjmov z podnikania som vypísala len sumu, ktorú skutočne zarobil v r. 2009 (nenavýšila som ju o sumu neuhradených pohľadávok). A teraz nás urgujú zo SP, že nakoľko bol výpis z DP chybný a v skutočnosti mal byť navýšený o 5000 eur, manželov príjem bol tak vysoký, že mu vychádzajú odvody mesačne do 350 eur. Čiže máme spätne doplatiť rozdiel a od nasled. mesiaca platiť v tejto výške. Chcem sa poradiť, či naozaj suma neuhradených pohľadávok ovplyvňuje aj vymeriavací základ pre výpočet poistného do SP.
vilob
19.12.10,23:16
ak niekto bude vedieť, budem vám povďačná, neviem kam z konope :-( ... pri predstave platiť 350 eur mesačne len odvody... kvôli faktúram, ktoré ani neboli vyplatené a zrejme ich budeme musieť vymáhať súdnou cestou...
veronikasad
19.12.10,23:40
Dobrý deň prajem. Mám veľký problém. Manžel podnikal - živnostník a v marci 2009 živnosť rušil. Zostali mu neuhradené pohľadávky vo výške necelých 5000 eur. V máji 2010 otváral novú živnosť s novou podnik. činnosťou. Pri daňovom priznaní za rok 2009 som mu základ dane navýšila o sumu neuhradených pohľadávok a všetko zdanil. Výpis z tohto daňového priznania som však poslala na sociálnu poisťovňu chybný (v piatok mi telefonovali zo SP), do príjmov z podnikania som vypísala len sumu, ktorú skutočne zarobil v r. 2009 (nenavýšila som ju o sumu neuhradených pohľadávok). A teraz nás urgujú zo SP, že nakoľko bol výpis z DP chybný a v skutočnosti mal byť navýšený o 5000 eur, manželov príjem bol tak vysoký, že mu vychádzajú odvody mesačne do 350 eur. Čiže máme spätne doplatiť rozdiel a od nasled. mesiaca platiť v tejto výške. Chcem sa poradiť, či naozaj suma neuhradených pohľadávok ovplyvňuje aj vymeriavací základ pre výpočet poistného do SP.
Ak živnosť neobnovíš v lehote na podanie DP, upravuješ základ dane o neuhradené pohladávky a nespotrebované zásoby.

SP je prepojená s DU, preto jej nesúhlasí výpis z DP s evidenciu. (vo výpise pre SP sa uvádza konkrétny riadok z DP).
vilob
19.12.10,23:43
čiže postup SP je správny?
vilob
19.12.10,23:46
Pre istotu som odkontrolovala presné dátumy začiatku a konca manželovej živnosti: Ukončená 23.3.2009 a nová začatá 15.3.2010. Musel teda v DP za rok 2009 navyšovať ZD o neuhradené pohľadávky?
veronikasad
19.12.10,23:47
čiže postup SP je správny?
nemám poruke DP ani výpis. Skontroluje si čo si uviedol vo výpise. SP si to len skontrolovala s DU.
vilob
19.12.10,23:55
tam som spravila chybu. nesedí výpis z DP so samotným DP, ktoré je na DÚ. automaticky som do výpisu z DP napísala len sumu príjmov, ktorá boli skutočne uhradené: DP vyzerá naledovne: Príjmy - x, Výdavky - x. Vyšiel Zisk - cca 2000 eur. Ďalej pri vypisovaní DP som základ dane navýšila o neuhradené pohľadávky - 5000 eur. Následne odviedla daň. Vo výpise z DP pre SP som uviedla príjem len 2000 eur (príjem nenavýšený o neuhrad. pohľ.) Otázne je, či je možné, aby výška neuhradených pohľadávok vplývala aj na výpočet poistného pre SP? A či som vôbec mala navyšovať ZD, keď manžel nanovo otváral živnosť. Presné dátumy ukončenia starej a začiatku novej živnosti som písala pár príspevkov vyššie. Ináč vďaka za rady, veľmi si to cením..
veronikasad
20.12.10,00:08
tam som spravila chybu. nesedí výpis z DP so samotným DP, ktoré je na DÚ. automaticky som do výpisu z DP napísala len sumu príjmov, ktorá boli skutočne uhradené: DP vyzerá naledovne: Príjmy - x, Výdavky - x. Vyšiel Zisk - cca 2000 eur. Ďalej pri vypisovaní DP som základ dane navýšila o neuhradené pohľadávky - 5000 eur. Následne odviedla daň. Vo výpise z DP pre SP som uviedla príjem len 2000 eur (príjem nenavýšený o neuhrad. pohľ.) Otázne je, či je možné, aby výška neuhradených pohľadávok vplývala aj na výpočet poistného pre SP? A či som vôbec mala navyšovať ZD, keď manžel nanovo otváral živnosť. Presné dátumy ukončenia starej a začiatku novej živnosti som písala pár príspevkov vyššie. Ináč vďaka za rady, veľmi si to cením..
Nemusíš nič navyšovať, len správne vyplniť r. 10 výpisu pre SP = sumu z r. 59 DP typu B. A do poznámky uviesť, že si upravovala základ dane z dôvodu skončenia podnikania.
vilob
20.12.10,00:13
v poriadku. v prípade, keď to takto spravím, podľa riadku 59 DP, r.10 výpisu pre SP sa bude rovnať sume 7000 eur. Keď to poznámky uvediem, že som upravovala ZD z dôvodu ukončenia podnikania, tak SP nebude počítať odvody zo sumy 7000 eur ale len zo sumy 2000 eur?
vilob
20.12.10,00:14
Pretože to je riadny rozdiel. Pri príjme 2000 eur, vychádzajú odvody niečo vyše 100 eur mesačne a pri príjme 7000 eur, vyjdú odvody 350 eur mesačne
vilob
20.12.10,07:17
vie mi ešte niekto dať k tomuto problému stanovisko? Ďakujem
vilob
20.12.10,07:55
ja mám nejasno len v jednom:

- nakoľko manžel ukončil živnosť 23.3.2009 a na novo otváral živnosť 15.3.2010, mal povinnosť v DP za rok 2009 navýšiť základ dane o neuhradené pohľadávky?

- je správne, že sociálna poisťovňa počíta do príjmu pre výpočet odvodov skutočný príjem zo živnosti za rok 2009 (cca 2000 eur) upravený resp. navýšený o sumu neuhradených pohľadávok (cca 5000 eur)? Nakoľko v DP za rok 2009 som manželovi ZD navýšila o sumu neuhrad. pohľ.
veronikasad
20.12.10,08:07
ja mám nejasno len v jednom:

- nakoľko manžel ukončil živnosť 23.3.2009 a na novo otváral živnosť 15.3.2010, mal povinnosť v DP za rok 2009 navýšiť základ dane o neuhradené pohľadávky?

- je správne, že sociálna poisťovňa počíta do príjmu pre výpočet odvodov skutočný príjem zo živnosti za rok 2009 (cca 2000 eur) upravený resp. navýšený o sumu neuhradených pohľadávok (cca 5000 eur)? Nakoľko v DP za rok 2009 som manželovi ZD navýšila o sumu neuhrad. pohľ.
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
vilob
20.12.10,08:13
výborne. čo znamená v odseku 9 - ......a neobnovenia podnikania do lehoty na podanie daňového priznania.?
manžel ukončil živnosť 23.3.2009 a obnovil 15.3.2010. To je v lehote na podanie daňového priznania alebo nie?
Prepáčte že dávam "primitívne" otázky, ale neviem čítať medzi riadkami zákonov...
vilob
20.12.10,08:29
pokiaľ je to tak, že manžel obnovil živnosť v lehote na podanie daňového priznania (poprosím odsúhlasiť), nemusel teda v DP za rok 2009 upravovať ZD o sumu neuhradených pohľadávok?
vilob
20.12.10,08:40
prosím vás, už len poslednú odpoveď - práve sa totiž chystám na DÚ. Musel manžel upravovať ZD o neuhradené pohľadávky, pokiaľ obnovil živnosť 15.3.2010? A starú ukončil 23.3.2009.
KEJKA
20.12.10,08:44
pokiaľ je to tak, že manžel obnovil živnosť v lehote na podanie daňového priznania (poprosím odsúhlasiť), nemusel teda v DP za rok 2009 upravovať ZD o sumu neuhradených pohľadávok?
mne to vychádza tak, že nemusel, ale zapájam sa hlavne kvôli chápaniu situácie, v akej si a v strese, ktorý prežívaš. JU nie je moja doména.
Takže skús sa odvolať na ten ods. 9, podaj dodatočné DPFO, odvolaj sa na ten § a ods.9 a zájdi osobne za správkyňou na DU. Snáď sa stretneš s pochopením a vyjadrí sa, či je to správne.
Píšeš že ukončenie bolo 23.3.2009 - takže lehota na podanie DPFO bola 31.3.2010, lenže v tom čase už mal obnovenú živnosť. Popdľa mňa tie pohľadávky nemali byť pripočítané k ZD.

S potvrdeným DPFO zájdi do SP a skús si to tam prekonzultovať. Vlastne tvoh pôvodný výpis bol správny, mali by to pochopiť.
vilob
20.12.10,08:51
Ďakujem krásne. presne takúto radu som potrebovala. Ďakujem, ďakujem..
KEJKA
20.12.10,09:13
no nejde o to, čo potrebuješ, moja rada nemala byť účelová. Všetko môže byť inak. Ale podľa momentálneho stavu SP nemôže konať inak - nesúlad tam je. Len som chcela poukázať, že ten nesúlad je možné riešiť aj z opačného konca.
Samozrejme teraz - pri DPFO za rok2010 nesmieš zabudnúť tie pohľadávky uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch.
Jana Acsová
21.12.10,07:46
Zaujala ma tá otázka ... a zašla som aj do živnozákona. Tam to podľa môjho názoru končí aj začína. Nie v účtovníctve.

Čo sa stalo? Skončila sa živnosť? Bola zrušená?

Zrušená živnosť sa nedá obnoviť (to je môj názor). Obnovuje sa tá prerušená. Oprávnenie na podnikanie len vzniká alebo zaniká.

Prerušenie, alebo pozastavenie činnosti je iný inštitút živnostenského zákona. A pojem obnovenia sa podľa môjho názoru môže spájať s týmto faktom. Živnozákon ho nepoužíva (teda ja som ho tam nenašla, skúste pozrieť).

Ak niečo skončilo ... platí § 16 ZoÚ uzatvorenie účtovných kníh v JÚ ods. 6 (samozrejme, ak FO viedla JÚ). Účtovné knihy sa uzatvoria z dôvodu skončenia podnikania. Zdaniteľným a účtovným obdobím FO je spravidla kalendárny rok (okrem výnimiek vznik, úmrtie ...).

Čo sa týka osobitosti posudzovania povinnosti uzatvorenia účtovných kníh pri prerušení a neobnovení živnosti je to dôsledok len tohto konkrétneho prípadu. V iných prípadoch je ukončenie činnosti v § 16 ods. 6 pomenované jasne. Preto DRSR pristúpilo k vydaniu pokynu pri prerušení a neobnovení činnosti, ktoré sa pre účely zákona o dani z príjmov považuje za ukončenie činnosti. Iné ukončenie nie je potrebné vykladať, ak reálne nastalo a zákon ho rieši.

Túto situáciu posudzujem v kontexte známych skutočností a to, že FO v priebehu roka 2009 nevznikla povinnosť viesť účtovníctvo po zrušení živnosti z iných dôvodov a teda reálne ukončila činnosť a uzatvorila účtovné knihy.
vilob
26.12.10,17:50
Na DÚ som nevybavila nič, už sa mi nepodarilo zastihnúť pani, ktorá je kompetentná vyjadriť sa k tomuto problému. Po poslednom príspevku som však znovu zostala na pochybách... V zákone o dani z príjmov (vyššie citovanom) sa lehota obnovenia živnosti do dátumu podania daň. priznania zrejme vzťahuje len na živnosti prerušené... Manžel svoju živnosť riadne ukončil v marci 2009. V marci 2010 založil novú živnosť (i keď predmet podnikania sa zhoduje so starou živnosťou)... Čiže to, že v Dp základ dane upravil o neuhradené pohľadávky, bolo zrejme správne... Neviem, či rozmýšľam správne, mám už z toho poriadny chaos...