Monica838
20.12.10,08:28
Ahojte.
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť?
V piatok ráno sme odišli celá firma na pracovnú cestu do Tatier, kde sa konala porada a koncoročné pohovory. Táto pracovná cesta trvala od piatka do nedele. Potrebujeme si aj za víkendové dni - sobotu, nedeľu, dať do vyúčtovania pracovnej cesty stravné? Táto porada bola spojená aj s lyžovačkou.

Ďakujem za radu
veronikasad
20.12.10,07:29
Ahojte.
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť?
V piatok ráno sme odišli celá firma na pracovnú cestu do Tatier, kde sa konala porada a koncoročné pohovory. Táto pracovná cesta trvala od piatka do nedele. Potrebujeme si aj za víkendové dni - sobotu, nedeľu, dať do vyúčtovania pracovnej cesty stravné? Táto porada bola spojená aj s lyžovačkou.

Ďakujem za radu
mali ste zabezpečené stravovanie ?
Monica838
20.12.10,07:46
V piatok sme mali večeru, v sobotu celodenné stravovanie a v nedeľu len raňajky.
Chobot
20.12.10,22:21
Ahojte.
Prosím Vás mohli by ste mi poradiť?
V piatok ráno sme odišli celá firma na pracovnú cestu do Tatier, kde sa konala porada a koncoročné pohovory. Táto pracovná cesta trvala od piatka do nedele. Potrebujeme si aj za víkendové dni - sobotu, nedeľu, dať do vyúčtovania pracovnej cesty stravné? Táto porada bola spojená aj s lyžovačkou.

Ďakujem za radu


V piatok sme mali večeru, v sobotu celodenné stravovanie a v nedeľu len raňajky.

Nakoľko išlo o "hybridnú" formu služobnej cesty (spojenej s aktivitami nefiremného charakteru), neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží od toho, ako to vedenie firmy chce prefinancovať. Ak firma má záujem, môže vám poskytnúť stravné. Dôležité pritom bude, ako túto aktivitu oficiálne vykáže. Ak to bude ako školenie, či porada firmy, tak je to v podstate akceptovateľné aj z daňového hľadiska. Ak to bude ako voľnočasová aktivita zamestnancov, tak tieto náhrady stravného budú ako nedaňové výdavky.

Ak firma zabezpečovala stravu, zvykne sa to robiť tak, že zamestnanci si uvedú, že mali plne zabezpečenú stravu a stravné sa neposkytuje. Treba to nejako "zakamuflovať". Všetci vedia, že v sobotu a nedeľu sa porady nerobia, že išlo o nejakú formu teambuidingu. Zamestnanci nech sú spokojní, že mali plne hradené ubytovanie a stravovanie. Nech si nenárokujú ma stravné za tú nedeľu.
Monica838
21.12.10,06:17
Ďakujem pekne za radu :)
zk24
27.12.10,17:44
Ahojte,

potrebovala by som tak trosku laickejsie vysvetlit princip stravneho pri tuzemskej pracovnej ceste.

Konatel/spolocnik s.r.o. ktory vykonava pracovnu zdravotnu sluzbu, chodi podla zakazok za klientmi do firiem, kde vysetruje zamestnancov. Tato pracovna cesta obvykle trva viac ako 5h. To, ako sa konatel stravoval pocas pracovnej cesty neviem - ci si niesol z domu chleba s reznom alebo ci bol v resturacii, to neviem.

Ked mu vramci cestovnych nahrad idem preplacat (uctovne) PHL, opotrebenie vozidla, som povinna mu uctovat aj stravne, aj ked si to napriklad konatel nenarokuje?

V zakone sa pise ze zamestnancovi vyslanemu na pracovnu cestu patri stravne. Musim teda do vyuctovnia zapocitat aj stravne? Je povinny stravne nejkym sposobom preukazat? Ja neviem akym sposobom sa stravoval.

Dakujem
Chobot
28.12.10,07:35
Ahojte,

potrebovala by som tak trosku laickejsie vysvetlit princip stravneho pri tuzemskej pracovnej ceste.

Konatel/spolocnik s.r.o. ktory vykonava pracovnu zdravotnu sluzbu, chodi podla zakazok za klientmi do firiem, kde vysetruje zamestnancov. Tato pracovna cesta obvykle trva viac ako 5h. To, ako sa konatel stravoval pocas pracovnej cesty neviem - ci si niesol z domu chleba s reznom alebo ci bol v resturacii, to neviem.

Ked mu vramci cestovnych nahrad idem preplacat (uctovne) PHL, opotrebenie vozidla, som povinna mu uctovat aj stravne, aj ked si to napriklad konatel nenarokuje?

V zakone sa pise ze zamestnancovi vyslanemu na pracovnu cestu patri stravne. Musim teda do vyuctovnia zapocitat aj stravne? Je povinny stravne nejkym sposobom preukazat? Ja neviem akym sposobom sa stravoval.

Dakujem

AK bol na prac. ceste viac, ako 5 hodín, patrí mu zo zákona stravné. Firma je povinná mu to vyplatiť, čo on spraví s peniazmi, je jeho vec. Môže ich kľudne nechať aj v pokladni alebo darovať na charitu. Ale bol by nerozumný, keby tie peniaze nechcel.

Spotrebu stravného nemusí nijako preukazovať. Ako píšeš, on si kľudne môže zobrať z domu lepeňák (rezeň v chlebe) a čaj v termoske a nemusí si na ceste nič kúpiť. Aj tak mu patrí stravné.

Daňovej kontrole by to bolo jedno, či zamestnanec dostal stravné alebo nie. Problém by mohol byť s kontrolou z IP, tí by sa mohli pýtať, prečo zamestnancovi (konateľovi) neboli vyplatené cest. náhrady v zákonnej výške. Preto je lepšie to účtovne vyplatiť (fyzicky nech si s peniazmi robí čo chce).
zuzanna
21.03.11,16:26
prosím vás ak pracovná cesta trvala od 8.00 hod do 13.00 hod teda 5 hod. má nárok na stravné 3,60????
Tweety
21.03.11,16:29
prosím vás ak pracovná cesta trvala od 8.00 hod do 13.00 hod teda 5 hod. má nárok na stravné 3,60????
Áno, ale v tomto roku je to už 3,80 €.
zuzanna
21.03.11,16:36
prepacte dorabam este stravne za rok 2010 takze aj ked trvala presne 5.00 hodin má nárok dakujem

a ked trvala presne 12.00 hod to znamena ze od 6.00 do 18.00 tak tu tiez 3,60 alebo uz 5,40 prosím
Tweety
21.03.11,16:38
prepacte dorabam este stravne za rok 2010 takze aj ked trvala presne 5.00 hodin má nárok dakujem

a ked trvala presne 12.00 hod to znamena ze od 6.00 do 18.00 tak tu tiez 3,60 alebo uz 5,40 prosím
A pozerala si Zákon o CN? lebo tam to nájdeš
§ 5
Stravné
(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma

a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.
.
zuzanna
21.03.11,16:41
pozerala takze 12.hod. stravne bude 3,60, ked bude pracovna cesta 12,05 hod. tak to bude az v tom pripade 5,40??? je tak???
Tweety
21.03.11,17:19
pozerala takze 12.hod. stravne bude 3,60, ked bude pracovna cesta 12,05 hod. tak to bude az v tom pripade 5,40??? je tak???
ÁNo, ak si si pozrela predch. príspevok, kde máš pásma, tak je to tak.
nika224
26.08.11,09:17
Tiež sa chcem uistiť v jednej veci. Zamestnanec bol na zahraničnej pracovnej ceste a v rámci tejto cesty mu to vyšlo tak, že musel odpočívať na území SK pri návrate späť.
Mám teraz situáciu, že v jednom dni mi na území SK trvala cesta 4 hod. a v ďalšom kalendárnom dni ešte 10 hod. Keby som posúdila každý deň osobitne, tak by mi za prvý deň nevyšiel nárok na stravné a za druhý by som mu priznala stravné vo výške 3,80 EUR.
Podľa § 5 ods. 4 Zákona o cestovných náhradách je možné sčítať hodiny tej jednej pracovnej cesty. Ale hovorí sa tu len o tom, že keď v oboch dňoch trvá menej ako 5 hod. Myslíte, že je možné aplikovať toto aj na môj prípad a mohla by som tie hodiny jednej a tej istej pracovnej cesty spočítať a priznať mu tak stravné vo výške 5,70 EUR?:confused:
Chobot
26.08.11,12:06
Tiež sa chcem uistiť v jednej veci. Zamestnanec bol na zahraničnej pracovnej ceste a v rámci tejto cesty mu to vyšlo tak, že musel odpočívať na území SK pri návrate späť.
Mám teraz situáciu, že v jednom dni mi na území SK trvala cesta 4 hod. a v ďalšom kalendárnom dni ešte 10 hod. Keby som posúdila každý deň osobitne, tak by mi za prvý deň nevyšiel nárok na stravné a za druhý by som mu priznala stravné vo výške 3,80 EUR.
Podľa § 5 ods. 4 Zákona o cestovných náhradách je možné sčítať hodiny tej jednej pracovnej cesty. Ale hovorí sa tu len o tom, že keď v oboch dňoch trvá menej ako 5 hod. Myslíte, že je možné aplikovať toto aj na môj prípad a mohla by som tie hodiny jednej a tej istej pracovnej cesty spočítať a priznať mu tak stravné vo výške 5,70 EUR?:confused:

Nie, za prvý deň nebude mať nárok na stravné za tuzemskú cestu, za druhý deň bude mať nárok pre pásmo 5-12 hodín. Nemôžeš to spočítať.
nika224
13.09.11,05:56
Nie, za prvý deň nebude mať nárok na stravné za tuzemskú cestu, za druhý deň bude mať nárok pre pásmo 5-12 hodín. Nemôžeš to spočítať.
Ďakujem veľmi pekne. Aj som to tak urobila. Pomýlilo ma, že zo školenia začiatkom roku 2009 som mala v hlave uložené, že vraj to môžem spočítať... Lenže doteraz som takú situáciu nemala, a keď teraz prišla a pozerala som zákon, tak mi to proste nesedelo. Ešte raz veľká vďaka.:)