minqoo
20.12.10,09:04
Chcel by som sa opýtať, kedy hovoríme o kúpnej zmluve a kedy o zmluve o dielo ak súčasťou zmluvy je aj montáž tovaru. § 410 Obch. zákonníka, trochu nejasne uvádza, že nejde o kúpnu zmluvu vtedy, keď prevažnú časť záväzku strany, ktorá má tovar dodať, spočíva vo vykonaní činnosti alebo závazok tejto strany zahŕňa montáž tovaru. Vždy, ked je pri kúpe tovaru spomenutá montáž už nehovoríme o kúpnej zmluve? Podľa čoho sa dá určiť, čo je prevažná časť záväzku? Ďakuejm
Mária27
20.12.10,22:27
V § 410 nie je nič donucujúce, teda rozhodujúce je, za čo to považujú obe strany. Keďže kúpna zmluva a zmluva o dielo majú svoje špecifiká, viete, čo môže prevažovať.
Napr. kúpim si skrine, ktoré idú nad seba a vedľa seba, treba ich zošróbovať. Podľa mňa je to kúpa. Keď budem čosi reklamovať, tak tovar.
Keď mi však príde montér a donesie si kopu latiek šróbov a pod. (končí mi tu vyjadrovacia schopnosť čo do remesla), a doma ti z toho zmontuje tkáčsky stroj, asi je to dielo, lebo pri reklamácii budem kritizovať prácu, hoci som platila aj všetky tie kúsky a kusy tovaru.
minqoo
22.12.10,07:32
Ďakujem za Vašu odpoveď..:)..čiže, ak to správne chápem, tak pokiaľ nejde vyslovene o kúpnu zmluvu alebo zmluvu o dielo, tak je to na vzájomnej dohode zmluvných strán?
verkaz
22.12.10,07:52
V zmluve o dielo je určite dohodnuté aj dodanie potrebného tovaru a materiálu pre zhotovenie diela. Tým pádom zhotoviteľ preberá zodpovednosť nie len za zhotovenie ale aj za tovar.
minqoo
29.12.10,09:53
Ďakujem..:)