Melnick
20.12.10,10:42
Od 1.1.2011 SZČO, aj samoplatitelia budú do ZP odvádzať odvody vo výške 46,06 EUR
Melnick
20.12.10,11:59
Minimálny základ pre preddavky sa kráti za dni, kedy poistenec nebol samoplatiteľom.

Splatnosť preddavkov samoplatiteľa za kalendárny mesiac ostáva nezmenená - do 8 dňa po uplynutí
kalendárneho mesiaca.
lorelei
20.12.10,20:18
Poprosim tu o radu.........Mamzel je SZCO, avsak necinny od zaciatku podnikania - 1.9.2009, ale aj zamestnany na HPP od 1.3. 2010, kde su riadne odvody. Ako SZCO robil RZZP tento rok, za rok minuly, bol tam nejaky nedoplatok, cca 40 eur. A teraz chcem vediet, ci 1., ako vysluhovy dochodca, ktory je SZCO a este aj zamestnany musi platit tiez ZP?
2., tiez ked nema ziadne obraty - v podstate podnikanie nevyslo, preto je aj zamestnany.....bude velky nedoplatok, alebo vobec, treba platit?

No je to taka kumulovana kumula a nevie sa mi nikto z toho vysomarit, ja teda vobec nie, tak vas poprosim o vase mudrosti, tu je na vas vzdy spolah. Vopred dakujem.
veronikasad
20.12.10,20:24
Poprosim tu o radu.........Mamzel je SZCO, avsak necinny od zaciatku podnikania - 1.9.2009, ale aj zamestnany na HPP od 1.3. 2010, kde su riadne odvody. Ako SZCO robil RZZP tento rok, za rok minuly, bol tam nejaky nedoplatok, cca 40 eur. A teraz chcem vediet, ci 1., ako vysluhovy dochodca, ktory je SZCO a este aj zamestnany musi platit tiez ZP?
2., tiez ked nema ziadne obraty - v podstate podnikanie nevyslo, preto je aj zamestnany.....bude velky nedoplatok, alebo vobec, treba platit?

No je to taka kumulovana kumula a nevie sa mi nikto z toho vysomarit, ja teda vobec nie, tak vas poprosim o vase mudrosti, tu je na vas vzdy spolah. Vopred dakujem.
Pozri do RZZP za rok 2009 aká mu vyšla výška preddavku na ZP zo živnosti (list SB)
Melnick
20.12.10,20:31
Poprosim tu o radu.........Mamzel je SZCO, avsak necinny od zaciatku podnikania - 1.9.2009, ale aj zamestnany na HPP od 1.3. 2010, kde su riadne odvody. Ako SZCO robil RZZP tento rok, za rok minuly, bol tam nejaky nedoplatok, cca 40 eur. Neviem síce všetky údaje , ale ak je tak ako píšeš - nemal mať žiadny nedoplatok, pretože splnil podmienku nízkopríjmového dôchodcu A teraz chcem vediet, ci 1., ako vysluhovy dochodca, ktory je SZCO a este aj zamestnany musi platit tiez ZP? Všetko čo zaplatí mu ZP pri vyúčtovaní vráti, nakoľko má zamestnanie a navyše z podnikania nemá príjem
2., tiez ked nema ziadne obraty - v podstate podnikanie nevyslo, preto je aj zamestnany.....bude velky nedoplatok, alebo vobec, treba platit? Nebude žiadny nedoplatok

No je to taka kumulovana kumula a nevie sa mi nikto z toho vysomarit, ja teda vobec nie, tak vas poprosim o vase mudrosti, tu je na vas vzdy spolah. Vopred dakujem.


Odpovede v texte
veronikasad
20.12.10,20:34
Nedoplatok mu vyjsť nemusí, ale ak mu vyšli preddavky z RZZP za rok 2009 - platenie tých si ZP neodpustí. Čiže bude mať v RZZP preplatok.
lorelei
20.12.10,20:52
Uf, veru si nepamatam, ci mu dali nejake preddavky, nemam to tu teraz po ruke....ale neplatil nic doteraz aj tak, ziadne preddavky, preto sa aj pytam, ze na co sa mam asi pripravit, lebo mu davam pozor na datumy aspon, ja nie som uctovnik totizto.
lorelei
20.12.10,20:57
A ked som bola na ZP tak mi povedali, ze by si mohol platit sam nejake preddavky ......asi tak.......ze ved aj tak potom spravi to RZZP a vyuctuje sa.
veronikasad
20.12.10,21:10
A ked som bola na ZP tak mi povedali, ze by si mohol platit sam nejake preddavky ......asi tak.......ze ved aj tak potom spravi to RZZP a vyuctuje sa.
Zlúčením ZP si už lepšie strážia preddavky. Aj tie, ktoré doteraz na nízky preddavkoch netrvali, lebo ich v RZZP vracali, teraz výnimku nedávajú.
Melnick
20.12.10,21:15
Zlúčením ZP si už lepšie strážia preddavky. Aj tie, ktoré doteraz na nízky preddavkoch netrvali, lebo ich v RZZP vracali, teraz výnimku nedávajú.

Súhlasím s Veronikou, ale praktiky majú ZP rozdielne. Mám klienta, výsluhového dôchodcu, ktorému stále vracajú celý preplatok čo zaplatí a samotná ZP ho vyzvala, aby preddavky neplatil. :eek: Tiež som sa tomu čudovala.
Melnick
20.12.10,21:17
A ked som bola na ZP tak mi povedali, ze by si mohol platit sam nejake preddavky ......asi tak.......ze ved aj tak potom spravi to RZZP a vyuctuje sa.
Výšku odvodov si môže určiť v takomto prípade sám .:)
lorelei
26.12.10,20:34
Dakujem vam za odpovede, pomohlo mi to mat v tom jasnejsie :).
otázka
27.12.10,16:11
Takže min.VZ od 01.01.2011 pre SZČO je 329,06 €. Mesačné preddavky do ZP budú 46.06 € a do SP budú 109,07 €.
Tina855
29.12.10,13:34
Prosím o radu aký typ ročného zúčtovania musí podať osoba, ktorá:

je SZČO - celý rok, živnosť je živá, ale nečinná (čiže nič sa nefakturuje, ani žiadne náklady nie sú),
v tom istom roku je zamestnaná u dvoch zamestnávateľov na hlavný pracovný pomer( od januára do júna u jedného, a od oktobra do konca roka u druhého)

a 3 mesiace za ňu platí odvody štát (PN) - je to obdobie medzi tými dvomi zamestnaniami

Ďakujem.
Melnick
29.12.10,15:18
Typ "S" . Ale ??? všetko sa odvíja od výšky príjmu a ak budú príjmy zo zamestnania nízke, / predpokladám, že nie/potom bude podávať RZZP na tlačive typ "X".

Mimochodom: tlačivo Typ "X" je univerzálne, ale má jednu vééééééééľkú chybu, pracovníčky ZP ho nenávidia a dokonca nenávidia aj osobu, ktorá ho podáva. :D:D:D

Zo SP ako príloha, bude potvrdenie o trvaní PN.
Tina855
29.12.10,15:26
Ok, ďakujem. a ked sú tie príjmy za rok 3959,66 eur celkovo tak to bude to S? a ešte jedna otázka, ked je niekto celý rok SZčo s nulovými príjmami aj nákladmi zo živnosti, celý rok je súbežne zamestnancom na HPP, a ako szčo neplatí žiadne preddavky, tak na tlačive SB uvedie všade nuly?
anna81
10.01.11,11:14
Takže min.VZ od 01.01.2011 pre SZČO je 329,06 €. Mesačné preddavky do ZP budú 46.06 € a do SP budú 109,07 €.


Nemajú byť preddavky do SP 115,65 €?
Túto sumu som si našla v tabuľke odvodov poistného na stránke SP, aj na iných stránkach (webnoviny...)
anna81
10.01.11,11:19
BLIK :D
už som zistila že ten rozdiel (115,65-109,07) 6,58 je dobrovoľné.
tak nič
ahojte
Eva Póčová
12.01.11,08:45
ahojte,
musí SZČO platiť zdravotné ak je policajt vo výsluhovom dôchodku?
Ďakujem