dusan111
20.12.10,11:47
Prosím o radu ohľadom odchodného. Sme malá firma s 8 zamestnancami. Zamestnanec mal 60 rokov v októbri a nechal si vyrúbiť predčasný dôchodok, ktorý mu aj priznali. Teraz chce ukončiť pracovný pomer buď k 31.12.2010, alebo k 28.2.2011. Čo bude pre nás výhodnejšie???
Musíme mu zaplatiť 1,2, alebo 3 platy, keď u nás robil 5,5 roka???
Výpočet bude podľa 3. štvrťroka a keď vo februári, tak podľa 4. štvrťroka??
Chce u nás ešte robiť na dohodu 350 hodín. Ďakujem za odborné rady...
zk24
20.12.10,10:56
Citujem:

"Odchodné je povinný vyplatiť ten zamestnávateľ, u ktorého zamestnanec pracoval, keď požiadal o dôchodok, alebo u ktorého zamestnanec skončil pracovný pomer, ak bezprostredne po skončení pracovného pomeru požiadal o priznanie dôchodku a priznali mu ho (zákon hovorí nielen o podaní žiadosti, ale aj o nadobudnutí nároku).

Ak zamestnanec splnil jednu z týchto podmienok, môže o vyplatenie odchodného požiadať svojho posledného zamestnávateľa písomnou výzvou s odkazom na ustanovenie § 76 ods. 6 Zákonníka práce.

Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi odchodné vyplatiť. Nezáleží pritom, ako dlho u neho budúci penzista pracoval.


Odchodné zamestnávateľ vypláca najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca.


Podmienky pre odchodné:

poskytuje sa zamestnancovi jedenkrát;
vypláca sa len vtedy, keď zamestnanec končí prvýkrát pracovný pomer po tom, čo mu vznikol nárok na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok;
zamestnanec musí požiadať o priznanie dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.

http://ekonomika.sme.sk/c/4313326/odchodne-znamena-o-jeden-plat-viac.html

"
zk24
20.12.10,10:58
dusan111
20.12.10,12:28
Ďakujem, ale ešte stále mi nie je jasné, keď napíše žiadosť do 31.12.2010 s termínom ukončenia 28.2.2011, či tie dva mesiace výpovednej lehoty nahrádzajú aj odstupné dva platy, alebo či aj tie platy musíme vyplatiť ako odstupné (ak robil 5,5 roka tak 3 platy...) a ešte k tomu aj odchodné jeden plat???? To by znamenalo, že mu musíme vyplatiť 4 platy????? A kde by sme na to zobrali, keď ledva prežívame a sme bez zisku, nemáme uhradené dve faktúry a nemáme ani financie........r
zk24
20.12.10,12:36
Ďakujem, ale ešte stále mi nie je jasné, keď napíše žiadosť do 31.12.2010 s termínom ukončenia 28.2.2011, či tie dva mesiace výpovednej lehoty nahrádzajú aj odstupné dva platy, alebo či aj tie platy musíme vyplatiť ako odstupné (ak robil 5,5 roka tak 3 platy...) a ešte k tomu aj odchodné jeden plat???? To by znamenalo, že mu musíme vyplatiť 4 platy????? A kde by sme na to zobrali, keď ledva prežívame a sme bez zisku, nemáme uhradené dve faktúry a nemáme ani financie........r


Ked dava zamestnanec vypoved sam (teda vy ho neprepustate), on nema narok na odstupne. Ma vypovednu lehotu, ale nie narok na odstupne.

ak odpracoval viac ako 5 rokov u Vas, jeho vypovedna lehota je 3 mesiace a zacina plynut mesiacom nasledujucim po mesiaci, kedy vam vypoved pisomne dorucil.
Ak doruci vypoved pisomne do 31.12.2010, jeho vypovedna lehota zacina plynut dnom 1.1.2011 a vypovedna doba trva do 31.3.2011 28.2.2011

Pri odchode dostane od Vas odchodne vo vyske jedneho priemerneho mesacneho platu.


Ak sa mylim, opravte ma niekto prosim.
veronikasad
20.12.10,12:42
Výpovedná doba zamestnanca je dva mesiace (dlhšia, len ak je to dohodnuté v prac.zmluve). 3-mesačná platí pri výpovedi zamestnávatela, ak prac.pomer trvá aspoň 5 rokov.
ivka70
20.12.10,12:43
Ked dava zamestnanec vypoved sam (teda vy ho neprepustate), on nema narok na odstupne. Ma vypovednu lehotu, ale nie narok na odstupne.

ak odpracoval viac ako 5 rokov u Vas, jeho vypovedna lehota je 3 mesiace a zacina plynut mesiacom nasledujucim po mesiaci, kedy vam vypoved pisomne dorucil.

Ak doruci vypoved pisomne do 31.12.2010, jeho vypovedna lehota zacina plynut dnom 1.1.2011 a vypovedna doba trva do 31.3.2011 (ak odpracoval u vas viac ako 5 rokov).
Ak pisomne poziadat o odchodne, dostane od Vas odchodne vo vyske jedneho priemerneho mesacneho platu.


Ak sa mylim, opravte ma niekto prosim.

Mylis sa v jednom, ak dava vypoved zamestnanec, je vypovedna doba VZDY 2 mesacna.
O odchodne ziadat nemusi, ma nan narok zo zakona.
Zamestnanec moze bud ukoncit PP dohodou k 31.12.2010, alwbo dat riadnu vypoved a vypovedna dobs mu bezi januar, februar 2011.
Na odstupne skutocne nema narok ani v jednom z tychto pripadov.
zk24
20.12.10,12:43
Ďakujem za opravu
veronikasad
20.12.10,12:46
Zuzka, oprav to prosím priamo v tvojom príspevku
dusan111
20.12.10,12:50
Ďakujem Vám obom, teda odstupné nemusím vyplácať, ale jeden plat ako odchodné musíme, aj keď o to nepožiada?????
Ďakujem za odpoveď
veronikasad
20.12.10,12:52
Ďakujem Vám obom, teda odstupné nemusím vyplácať, ale jeden plat ako odchodné musíme, aj keď o to nepožiada?????
Ďakujem za odpoveď
§ 76
Odstupné a odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Tweety
20.12.10,12:52
Ďakujem Vám obom, teda odstupné nemusím vyplácať, ale jeden plat ako odchodné musíme, aj keď o to nepožiada?????
Ďakujem za odpoveď
Ak dal výpoveď on, nie, na odstupné mu nárok nevzniká, ale na odchodné áno. O odchodné požiadať nemusí, nárok naň je priamo zo zákona, viď vyššie § 76 ZP.
veronikasad
20.12.10,12:55
Nevidím v zákone, že zamestnanec musí o odchodné požiadať. Musí len zamestnávatelovi preukázať priznanie SD alebo PSD a požiadať o priznanie tohto dôchodku pred skončením prac.pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
dusan111
21.12.10,07:56
Ďakujem Vám,
a dúfam že od marca potom môže robiť na Dohodu... na 350 hodín, podľa toho na koľko mesiacov mu to vyjde....
Reve
03.01.12,07:42
Zdravím, u nás sa rozhodla účtovníčka skončiť pp dohodou ... ale nechce napísať žiadosť, vraj ju mám napísať ja a ona ju podpíše... z dôvodu odchodu do predčasného starobného dôchodku. Na dôchodok nastupuje 3.1., čiže do 2.1. bola našou zamestnankyňou... a má nárok na odchodné - ide prvýkrát do dôchodku... ale na základe čoho jej ho mám vyplatiť???? Rozhodnutie od SP bude mať do 60 dní..... a žiadosť písomnú o vyplatenie si dať nechce, že má nárok zo zákona... tam je to na základe predloženia rozhodnutia SP.... ako mám postupovať? Zamestnankyňa nastupuje od januára u nás na dohodu....
Prosím poraďte.
Veľmi pekne ďakujem
Reve
ivka70
03.01.12,08:11
Zdravím, u nás sa rozhodla účtovníčka skončiť pp dohodou ... ale nechce napísať žiadosť, vraj ju mám napísať ja a ona ju podpíše... z dôvodu odchodu do predčasného starobného dôchodku. Na dôchodok nastupuje 3.1., čiže do 2.1. bola našou zamestnankyňou... a má nárok na odchodné - ide prvýkrát do dôchodku... ale na základe čoho jej ho mám vyplatiť???? Rozhodnutie od SP bude mať do 60 dní..... a žiadosť písomnú o vyplatenie si dať nechce, že má nárok zo zákona... tam je to na základe predloženia rozhodnutia SP.... ako mám postupovať? Zamestnankyňa nastupuje od januára u nás na dohodu....
Prosím poraďte.
Veľmi pekne ďakujem
Reve

§ 76a
Odchodné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, predčasný starobný dôchodok alebo
starobný dôchodok.

(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné podľa odseku 1, ak zamestnanec požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(3) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť odchodné podľa odseku 1, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.

Podla bodu (2), musi ti zamestnankyna dorucit doklad o tom, ze poziadala o dochodok pocas trvania PP alebo do 10 dni od jeho ukoncenia.
Zamestnavatel vsak nie je povinny napisat dohodu o ukonceni PP, samotny dochodok nie je dovod naukoncenie PP, ale ak ide o predcasny dochodok,
je pravda, ze nemoze byt vyplacany subezne so mzdou v TPP.
Ak ste sa na ukonceni PP dohodli, tak zasa problem napisat dohodu o jeho ukonceni zamestnavatel nema.
mimosin
03.01.12,12:35
Ak sa účtovníčka rozhodla skončiť PP, prejav svojej vôle nech dá na papier a požiada o skončenie pracovného pomeru dohodou. V tejto žiadosti má priestor, aby informovala zamestnávateľa, že požiadala o poskytnutie predčasného starobného dôchodku. Ak si niečo nárokuje, musí zamestnávateľa informovať.
Všetko treba robiť písomne, lebo zamestnanec je lojálny, pokiaľ niečo potrebuje on.
O odchodné žiadať nemusí, patrí jej v súlade § 76a ods. 2/ ZP, ale musí zdokladovať, že jej bol priznaný dôchodok (aj dodatočne), potom má nárok na odchodné.