Tomik1
20.12.10,13:24
Zdravim, som tu novy tak sorry ak som niekde prehliadol odpoved na moje dve otazky, ale nejako som tie novely ohladne zmien dani od nasej vlady nepobral, takze sa pytam:

1- v 2006 som kupil byt, mam v nom viac ako 2 roky trvaly pobyt, mal by som v sucastnosti teda splnat podmienku oslobodenia od dane z prijmu. Ak byt predam v roku 2011, budem musiet platit nejake odvody do ZP? Alebo mam novelu o odvodoch chapat tak, ze na buduci rok, ak byt predam, budem platit odvody do ZP aj ked budem od dane z prijmu oslobodeny?


2- v roku 2010 som kupil byt. V sucastnosti je uzatvorena zmluva o buducej zmluve s buducim kupujucim a zaroven mi bola v hotovosti uhradena suma povedzme 1000 euro ako cast celkovej kupnej sumy. Niekedy medzi sviatkami bude uzatvorena riadna kupna zmluva o prevode vlastnickeho prava k bytu a zaroven pri podpise zmluvy mi bude uhradena druha cast kupnej ceny (v hotovosti), povedzme pre jednoduchost 2000 euro. Navrh na vklad predpokladam ze bude podany bud este tohto roku, alebo zaciatkom bnuduceho roku. Zvysok kupnej ceny, povedzme 4000 euro mi bude uhradenych banku formou uveru buducich kupujucich. Predpokladam ze banka mi tieto peniaze poukaze na ucet az niekedy v roku 2011. Je mi jasne, ze mi vznika povinnost dan z prijmu. Prva podotazka je, ze z ktorej sumy - z celej kupnej ceny (7000 euro) alebo len z casti penazi, aktore som fyzicky v roku 2010 obdrzal (teda 1000 + 2000). Toto netusim, ci si mam do DP dat celu kupnu cenu (teda to oco dostanem od kupujucich) alebo iba sumu z tohto roku? Druha podotazka znie, ci v pripade, ze budem musiet zdanovat per-partes, teda cast v roku 2010 a cast v roku 2011 podla realne prijatych penazi - budem na bududuci rok 2011 musiet odviest odvody do ZP z prijmu ktory vykazem v roku 2011? Tomu to by som sa rad vyhol.

Som sice zamestnancom, ale tieto byty su mojesukromne aktivity. Dakujem
wallie
20.12.10,14:06
Zdravim, som tu novy tak sorry ak som niekde prehliadol odpoved na moje dve otazky, ale nejako som tie novely ohladne zmien dani od nasej vlady nepobral, takze sa pytam:

1- v 2006 som kupil byt, mam v nom viac ako 2 roky trvaly pobyt, mal by som v sucastnosti teda splnat podmienku oslobodenia od dane z prijmu. Ak byt predam v roku 2011, budem musiet platit nejake odvody do ZP? (§13 ods.7 novely zákona o zdrav.poistení - Zamestnanec, samostatne zárobkovo činná osoba, poistenec podľa § 11 ods. 2 alebo poistenec štátu podľa § 11 ods. 7, ktorý má príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) a d), má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu dosiahnutý v rozhodujúcom období.Alebo mam novelu o odvodoch chapat tak, ze na buduci rok, ak byt predam, budem platit odvody do ZP aj ked budem od dane z prijmu oslobodeny? Pletieš si hrušky s jablkami


2- v roku 2010 som kupil byt. V sucastnosti je uzatvorena zmluva o buducej zmluve s buducim kupujucim a zaroven mi bola v hotovosti uhradena suma povedzme 1000 euro ako cast celkovej kupnej sumy. Niekedy medzi sviatkami bude uzatvorena riadna kupna zmluva o prevode vlastnickeho prava k bytu a zaroven pri podpise zmluvy mi bude uhradena druha cast kupnej ceny (v hotovosti), povedzme pre jednoduchost 2000 euro. Navrh na vklad predpokladam ze bude podany bud este tohto roku, alebo zaciatkom bnuduceho roku. Zvysok kupnej ceny, povedzme 4000 euro mi bude uhradenych banku formou uveru buducich kupujucich. Predpokladam ze banka mi tieto peniaze poukaze na ucet az niekedy v roku 2011. Je mi jasne, ze mi vznika povinnost dan z prijmu. Prva podotazka je, ze z ktorej sumy - z celej kupnej ceny (7000 euro) alebo len z casti penazi, aktore som fyzicky v roku 2010 obdrzal (teda 1000 + 2000). Toto netusim, ci si mam do DP dat celu kupnu cenu (teda to oco dostanem od kupujucich) alebo iba sumu z tohto roku? viď. § 8 ods.4 zákona o dani z príjmu : skrátene -Príjmy prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji sa zahrnú do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté, t.j. časť zahrnieš do DP za rok 2010, a druhú časť po vyplatení v r.2011 až do DP za rok 2011.
Rovnakým pomerom ako budú delené príjmy treba potom v jednotlivých DP 2010 a 2011 uplatniť aj výdavky (kúpnu cenu nehnuteľnosti)
Druha podotazka znie, ci v pripade, ze budem musiet zdanovat per-partes, teda cast v roku 2010 a cast v roku 2011 podla realne prijatych penazi - budem na bududuci rok 2011 musiet odviest odvody do ZP z prijmu ktory vykazem v roku 2011? Tomu to by som sa rad vyhol. ešte to idem pozrieť pre istotu či mi niečo neuniklo v zákone o zdravotnom poistení
Som sice zamestnancom, ale tieto byty su mojesukromne aktivity. Dakujem

odpovede v texte...