MrGizmof
20.12.10,16:20
Dobrý deň, momentálne študujem 3 ročník na SŠ a rád by som si založil živnosť, mám však zopár otázok, pri niektorých veciach sa chcem len uistiť či sú správne a niečo som nenašiel nikde.

1. Zdravotná - Tam som zatiaľ našiel to že za mňa ako študenta platí štát, je to pravda? A musím sa tam ísť tiež prihlásiť? A ako to je s ročným zúčtovaním?

2. Sociálna - Platím ak prekročím 12 x minimálna mzda zárobku za rok.

3. Ako je to s daňami? V tomto som už mierne dopletený a nerozumiem ničomu, bol by som rád ak by mi to niekto vysvetlil :).

4. A teraz otázka ohľadom poplatkov. Našiel som že za voľnú živnosť je 5€ ale na x weboch je že pri vybavovaní živnosti si za 5€ môžem dať koľko len chcem predmetov podnikania, na y weboch že potrebujem na každý 5€.

5. A zatiaľ posledná otázka. Môžem potom ako živnostník - študent mať aj brigádu cez leto? Ak áno, mení sa tam niečo pre mňa?
KEJKA
20.12.10,16:46
len stručne, nájdeš aj na Porade viac odpovedí.........otázky sa opakujú a študentov sme tu už viackrát riešili.

Dobrý deň, momentálne študujem 3 ročník na SŠ a rád by som si založil živnosť, ...................

1. Zdravotná - Tam som zatiaľ našiel to že za mňa ako študenta platí štát, je to pravda? A musím sa tam ísť tiež prihlásiť? A ako to je s ročným zúčtovaním? platí štát, ale ked budeš SZČO, budeš platiť ako SZČO. Z toho dôvodu je lepšie založiť s.r.o.

2. Sociálna - Platím ak prekročím 12 x minimálna mzda zárobku za rok. áno

3. Ako je to s daňami? V tomto som už mierne dopletený a nerozumiem ničomu, bol by som rád ak by mi to niekto vysvetlil :). ZDP, alebo účtovníčka vysvetlí, čo bude aktuálne, toto je príliš všeobecná otázka. V krátkosti - môžeš zarobiť cca 9000 EUR za rok, a tvoja daň z príjmu bude minimálna

4. A teraz otázka ohľadom poplatkov. Našiel som že za voľnú živnosť je 5€ ale na x weboch je že pri vybavovaní živnosti si za 5€ môžem dať koľko len chcem predmetov podnikania, na y weboch že potrebujem na každý 5€.
to je kvôli tomu, že predtým sa za každú živnosť platil osobitne kolok a vystavil sa osobitný ŽL, terza už zasa platí ako kedysi, že za jeden poplatok ti vystavia jeden ŽL, kde tie živnosti budeš mať vymenované.

5. A zatiaľ posledná otázka. Môžem potom ako živnostník - študent mať aj brigádu cez leto? Ak áno, mení sa tam niečo pre mňa?
samozrejme, že môžeš mať brigádu - Dohoda o brigadnickej práci nie je zakázaná. Ak zarobíš málo - bude tam zrážková daň, ak veľa, tak preddavková. DPFO podáš za všetky príjmy, nemusíš - ale môžeš zahrnúť príjmy so zrážkovou daňou. Posledná veta však platí už len pre rok 2010, takže pre teba je to už neaktuálne.
MrGizmof
20.12.10,17:05
1*. K tomu zdravotnému som našiel že ak zárobok ročne neprekročí nejakú sumu, tak neplatím. Dajú sa niekde nájsť tieto sumy? Dobré by bolo ak by tam bola aj minimálna mzda.
-----
No a tak by som sa chcel spýtať kde všade sa vlastne musím potom prihlásiť? Povedzme že by som si ju vybavoval zajtra, čo všetko by som musel pobehať?
KEJKA
20.12.10,17:19
MrGizmof
20.12.10,19:07
Takže všetko na jednom mieste, to je super :D. Ale to s tou živnosťou stále platí, 5€ na jednu a nie na všetky... aspoň tak to tam je.
A stále neviem kde nájdem tie sumy od akých sa čo platí.
Inak oplatí sa to vybaviť ešte tento rok alebo bude lepšie počkať do nového?
KEJKA
20.12.10,19:34
počkaj do nového, za tých pár dní by sa ti neoplatilo dávať DPFO.
A asi by si to už ani nestihol - na ŽU môžeš ísť, aspoň si vykonzultuješ zapisované živnosti, tie sa stále menia.
MrGizmof
20.12.10,20:35
Tak zajtra si volačo ešte zistím o tom ale mám takých pár otázok po tom čo som prešiel túto stránku.

1. Ak by som si chcel založiť aj internetový obchod, budem mi tam stále stačiť Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) a Počítačové služby?
2. Potrebujem na to pokladňu či stačí faktúra?
KEJKA
20.12.10,20:47
budeš musieť vystačiť s faktúrami a ich platbou na účet. Inak ťa zrejme neminie povinnosť kupovať ERP, čo by si asi nerád.
"Hľadaj" internetový obchod, .... na Porade toho máš tiež veľa.
MrGizmof
21.12.10,15:53
Ok tak pokračujem :D.
1. Takže ak budem dávať iba faktúry nemôžu mi platiť hotovosť?
2. No k tomu či sa to oplatí tento rok.. ak si to vybavím povedzme zajtra s tým že platnosť bude od 1.1.2011... dá sa to tak?

Ale inak ako pozerám na ten obrázok na sme a komentáre pod článkom tak som znova zneistel. Podľa toho totiž nemusím platiť za výpis z registra trestov, registrujú ma na daňový a na zdravotnú. Ale v komentároch boli nejaké sťažnosti že ich neregistrovali na zdravotnú a pod..
Sociálnu neriešim, nepredpokladám zisk väčší než je 12x minimálna mzda.
veronikasad
21.12.10,16:03
Ok tak pokračujem :D.
1. Takže ak budem dávať iba faktúry nemôžu mi platiť hotovosť?
2. No k tomu či sa to oplatí tento rok.. ak si to vybavím povedzme zajtra s tým že platnosť bude od 1.1.2011... dá sa to tak?

Ale inak ako pozerám na ten obrázok na sme a komentáre pod článkom tak som znova zneistel. Podľa toho totiž nemusím platiť za výpis z registra trestov, registrujú ma na daňový a na zdravotnú. Ale v komentároch boli nejaké sťažnosti že ich neregistrovali na zdravotnú a pod..
Sociálnu neriešim, nepredpokladám zisk väčší než je 12x minimálna mzda.
Môžeš si isť vybavovať ŽL už zajtra, začiatok podnikania si daj 1.1.2011. Nezaškrtavaj aby ŽU za teba vybavoval registráciu v zdr. poisťovni, aj tak tam ako študent budeš musieť isť (do 8 dní od začiatku podnikania) osobne s potvrdením o návšteve školy. Platitelom poistného je za teba štát.
MrGizmof
21.12.10,16:43
Takže ak som to správne pochopil... zajtra prídem na úrad, vypíšem to tam, nezaškrtnem aby ma registrovali na ZP a začiatok dám na 1.1.2011. Ostatné veci, ako daňový a výpis, už vybavia oni. Potom 1.1-8.1 prídem do ZP s potvrdením o návšteve školy. Keďže som študent tak ale neplatím ani po tom čo bude môj zárobok väčší než vymeriavací základ (?).
veronikasad
21.12.10,17:03
Takže ak som to správne pochopil... zajtra prídem na úrad, vypíšem to tam, nezaškrtnem aby ma registrovali na ZP a začiatok dám na 1.1.2011. Ostatné veci, ako daňový a výpis, už vybavia oni. Potom 1.1-8.1 prídem do ZP s potvrdením o návšteve školy. Keďže som študent tak ale neplatím ani po tom čo bude môj zárobok väčší než vymeriavací základ (?).
Preddavky na ZP nebudeš platiť do 30.6.2012. Do 31.3.2012 musíš podať do zdr. poisťovne ročné zúčtovanie zdr.poistenia (RZZP). Ak tvoj vymer.základ (VZ)v roku 2011 presiahne 12-násobok VZ poistenca štátu, od 1.7.2012 sa staneš povinným platitelom preddavkov na zdr. poistenie. Ide však len o preddavky, ak v roku 2012 tento príjem nedosiahneš - preddavky ti vrátia ako preplatok