misisko
20.12.10,16:35
Dobrý deň,

Mám uzatvoriť obchodnú zmluvu s jednou firmou.
Ale zaskočil ma trochu divný prístup z ich strany.
Zmluvy mi poslali nepodpísané z ich strany že ich mám podpísať a poslať naspäť. Myslel som že kôli tomu že môžem mať nejaké pripomienky a že by sa mohli ešte meniť, ale nemôžu...
A dalšia vec, ja mám sročku, ale oni chcú aby som za ňu v obchodnom vzťahu ručil ešte aj ako konateľ-fyzická osoba.
Je to podľa vás a podľa zákona normálne? Načo je potom tá sročka?
Economic
20.12.10,15:56
Na veškeré ručenie ako FO pri zmluve v sro pozor !
Už som mala pár takých prípadov, kde podpísali aj zmenky ako FO a je to z toho veľký problém. Ak robíš zmluvu ako sro, všetko musí sa posudzovať ako sro a aj ručenie. Pokiaľ Ťa tlačia do niečoho iného, odstúp od toho včas, kým nie sú problémy.
misisko
20.12.10,16:07
Na veškeré ručenie ako FO pri zmluve v sro pozor !
Už som mala pár takých prípadov, kde podpísali aj zmenky ako FO a je to z toho veľký problém. Ak robíš zmluvu ako sro, všetko musí sa posudzovať ako sro a aj ručenie. Pokiaľ Ťa tlačia do niečoho iného, odstúp od toho včas, kým nie sú problémy.

Neviem že o čo im ide a prečo by za sro mala ručiť FO veď to je nezmysel. Potom tá sro nema žiadny význam. Ak som ja seriozny, tak by nemalo dojsť k problému, ale keď náhodou dôjde napríklad k insolventnosti tak nato je sro a základné imanie...
KEJKA
20.12.10,16:29
aj banky pri úveroch žiadajú biancozmenku na meno konateľa.....
misisko
20.12.10,19:35
aj banky pri úveroch žiadajú biancozmenku na meno konateľa.....

Takže to je normálna vec a bežne sa to tak robí? Chápem že sa chcu poistiť, ale tým pádom nevidím zmysel spoločnosti s ručením obmedzeným...:mad:
Takže keby došlo k insolventnosti spoločnosti z nejakého dôvodu a oni si robili nárok na náhradu tak by to išlo zo ZI sro a keby to nestačilo, tak firma do konkurzu a mne ešte ako ručiteľovi siahnu na môj osobný majetok a keby som žiadny nemal tak idem do basy alebo čo... Pekne, asi je jednoduchšie byť živnostníkom potom :-)
sroservis
20.12.10,20:38
Dobrý deň,

nemožnosť zmluvnej strany pripomienkovať zmluvu samozrejme nie je normálne, ale bohužiaľ, zrejme ide o vyjadrenie vašej vyjednávacej sily a pozície.
Zrejme Váš záujem na uzavretí zmluvy je silnejší, ako záujem druhej zmluvnej strany. Zvyčajne silné, veľké spoločnosti si vyberajú svojich zmluvných partnerov a zároveň im diktujú zmluvné podmienky.

Čo sa týka zabezpečenia záväzkov s.r.o. napr. ručením fyzickej osoby (konateľa, spoločníka a pod.), záložným právom k hnuteľným alebo nehnuteľným veciam ..., je to úplne štandardné.
Jednoducho jedna zo zmluvných strán (zrejme tá, ktorá plní svoje záväzky ako prvá - napr. poskytovateľ úveru, pôžičky a pod.), chce mať zabezpečené splnenie záväzkov protistrany.

Účelom zriadenia s.r.o. je vytvoriť právnickú osobu (združenie fyzických a právnických osôb), ktorá môže vystupovať ako podnikateľský subjekt vo vlastnom mene a na vlastný účet, a nie zabezpečiť pre jej spoločníkov neobmedzenú možnosť prijímať záväzky (tvoriť dlhy) a neplniť ich.

Všetko dobré.
Economic
21.12.10,05:55
Dobrý deň,

nemožnosť zmluvnej strany pripomienkovať zmluvu samozrejme nie je normálne, ale bohužiaľ, zrejme ide o vyjadrenie vašej vyjednávacej sily a pozície.
Zrejme Váš záujem na uzavretí zmluvy je silnejší, ako záujem druhej zmluvnej strany. Zvyčajne silné, veľké spoločnosti si vyberajú svojich zmluvných partnerov a zároveň im diktujú zmluvné podmienky.

Čo sa týka zabezpečenia záväzkov s.r.o. napr. ručením fyzickej osoby (konateľa, spoločníka a pod.), záložným právom k hnuteľným alebo nehnuteľným veciam ..., je to úplne štandardné.
Jednoducho jedna zo zmluvných strán (zrejme tá, ktorá plní svoje záväzky ako prvá - napr. poskytovateľ úveru, pôžičky a pod.), chce mať zabezpečené splnenie záväzkov protistrany.

Účelom zriadenia s.r.o. je vytvoriť právnickú osobu (združenie fyzických a právnických osôb), ktorá môže vystupovať ako podnikateľský subjekt vo vlastnom mene a na vlastný účet, a nie zabezpečiť pre jej spoločníkov neobmedzenú možnosť prijímať záväzky (tvoriť dlhy) a neplniť ich.
Všetko dobré.

Len na margo tu všetkého si dovolím uviesť, že naozaj pri poskytovaní úveru je cítiť ktorá zo strán si diktuje podmienky. Aj my sme ako sro brali úver, no nik po nás nechcel ručenie konateľov ako FO. Ručili sme predmetom úveru, na kúpu ktorého sa bral. Bolo to konkrétne auto. V januári budúceho roku úspešne zaplatíme poslednú splátku. Pri vybavovaní úveru sme predkladali naše účtovné doklady, Súvahu a výkaz ziskov a strát. Myslím to bola mimoriadna uzávierka a za predchádzajúce účtovné obdobie.
misisko
21.12.10,06:54
Dobrý deň,

nemožnosť zmluvnej strany pripomienkovať zmluvu samozrejme nie je normálne, ale bohužiaľ, zrejme ide o vyjadrenie vašej vyjednávacej sily a pozície.
Zrejme Váš záujem na uzavretí zmluvy je silnejší, ako záujem druhej zmluvnej strany. Zvyčajne silné, veľké spoločnosti si vyberajú svojich zmluvných partnerov a zároveň im diktujú zmluvné podmienky.

Čo sa týka zabezpečenia záväzkov s.r.o. napr. ručením fyzickej osoby (konateľa, spoločníka a pod.), záložným právom k hnuteľným alebo nehnuteľným veciam ..., je to úplne štandardné.
Jednoducho jedna zo zmluvných strán (zrejme tá, ktorá plní svoje záväzky ako prvá - napr. poskytovateľ úveru, pôžičky a pod.), chce mať zabezpečené splnenie záväzkov protistrany.

Účelom zriadenia s.r.o. je vytvoriť právnickú osobu (združenie fyzických a právnických osôb), ktorá môže vystupovať ako podnikateľský subjekt vo vlastnom mene a na vlastný účet, a nie zabezpečiť pre jej spoločníkov neobmedzenú možnosť prijímať záväzky (tvoriť dlhy) a neplniť ich.

Všetko dobré.

To je pravda, ale jedna vec je obchodná zmluva a ďalšia sú ešte ich obchodné podmienky, ktoré v podstate ani nedovoľujú urobiť nejaký záväzok... Neviem ja osobne nevidím na tom nič normálne aby FO ručila za sro...
blavaciko
21.12.10,10:17
zober si to z pohladu veritela.
na slovensku je mnoho firiem ktore podnikaju s fiktivnym zakladnym imanim a vlastne nic nemaju. Alebo sice zakladne imanie vlozili, no uz davno je minute na nieco uplne ine.
Skratka to ze je nieco na papieri, neznamena, ze to fyzicky existuje. Preto sa chce veritel len poistit, ze v pripade, ze by sa sro dostala do financnych komplikacii, ma iste, ze dostane za svoje pohladavky zaplatene v urcitej vyske, resp. ma od koho dalsieho vymahat peniaze. Je uplne bezne, ze sa hlada dalsie rucenie. Ci uz je to nehnutelnostou, hnutelnym majetkom, biankozmenkou spolocnika, konatela, inym rucitelom.
marjankaj
21.12.10,10:33
To je pravda, ale jedna vec je obchodná zmluva a ďalšia sú ešte ich obchodné podmienky, ktoré v podstate ani nedovoľujú urobiť nejaký záväzok... Neviem ja osobne nevidím na tom nič normálne aby FO ručila za sro...


Veď nikto ťa nenúti podpísať takú zmluvu. Nájdi si "prijateľnejšieho" obchodného partnera.
misisko
21.12.10,18:32
Veď nikto ťa nenúti podpísať takú zmluvu. Nájdi si "prijateľnejšieho" obchodného partnera.

Ďakujem za radu. Pomohla mi.
Ale jasne, chápem že sa chcu poistiť. Len som si nebol istý či sa to tak bežne robí.
Teraz vidím že sro je len formálna záležitosť, ale znie to lepšie mať sročku...
misisko
21.12.10,18:41
zober si to z pohladu veritela.
na slovensku je mnoho firiem ktore podnikaju s fiktivnym zakladnym imanim a vlastne nic nemaju. Alebo sice zakladne imanie vlozili, no uz davno je minute na nieco uplne ine.
Skratka to ze je nieco na papieri, neznamena, ze to fyzicky existuje. Preto sa chce veritel len poistit, ze v pripade, ze by sa sro dostala do financnych komplikacii, ma iste, ze dostane za svoje pohladavky zaplatene v urcitej vyske, resp. ma od koho dalsieho vymahat peniaze. Je uplne bezne, ze sa hlada dalsie rucenie. Ci uz je to nehnutelnostou, hnutelnym majetkom, biankozmenkou spolocnika, konatela, inym rucitelom.

No veď hej chápem že chcú mať istotu. Ale potom aj tá eseročka je len fiktívna a nepotrebná, alebo dokonca na príťaž. To môžem byť rovno živnostník.
blavaciko
21.12.10,20:12
No veď hej chápem že chcú mať istotu. Ale potom aj tá eseročka je len fiktívna a nepotrebná, alebo dokonca na príťaž. To môžem byť rovno živnostník.

sro ma svoje vyhody a nevyhody a treba s nimi pri podnikani ratat