Romana
17.08.04,10:53
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Faktúra z českej republiky. My sme platca aj oni sú platcami DPH. Faktúra je za službu - analýza vzorky. Faktúru mi vystavil - ZD 3000,- CZK + 19% DPH 570,- CZK = 3570,- CZK
Ako budem účtovať DPH?
Vopred všetkým Ďakujem
Braňo
17.08.04,09:26
Prečo vystavili faktúru s DPH?
Romana
17.08.04,09:44
to neviem, vôbec sa neviem pohnúť, najprv mi ju poslali bez dph, a o týždeň mi poslali novú aj s našou DPH.
bazalka
17.08.04,10:08
pozri §19 Z.z. 222/2004 Daňová pov. pri dodaní tovaru a služby( ods. 2 daňová pov. vzniká dňom dodania služby)
Braňo
17.08.04,10:19
Bazalka vzniká, ale nie z/do krajín EÚ ! Správne by Ti ju mali vystaviť bez DPH.
rosemary
17.08.04,11:30
Treba im povedať, že majú fakturovať podľa § 64 ods.5 českého zákona o DPH, kde je napísané, že povinnosť priznať daň má osoba v zemi určenia.Mali by fakturovať bez DPH. Nám tak fakturujú, ale niektorých sme museli na to tiež upozorniť.
selena
18.08.04,04:58
Pre Romana:
AJ ja som si myslela, ze nam cesky dodavatel fakturoval s nasou 19% DPH, ale mi vysvetlili, ze od 1.5. maju aj oni 19% DPH, takze to je ich DPH.
Ja osobne mam skusenost s takym, ze mi dodavatel fakturoval s DPH, hoci nemal a som sa nepohla, nedal sa presvedcit,ze robi zle. Islo o poliaka a polsky zakon som nezvladla citovat. V nasom pripade to nebola velka ciastka, tak som si povedala, nech si fakturuje a odvedie DPH v Polsku.
Romana
18.08.04,06:10
Ďakujem Všetkým, budem teda volať, aby ju opravili a rozdiel uhradenej faktúry nech vrátia a hotovo.

Ešte raz vďaka.
Romana
23.08.04,08:42
Práve som s nimi dovolala a trvajú na tom, že faktúra má byť vystavená s DPH, že podľa ich zákona to je vystavené správne, že im to potvrdila aj ich daňová poradkyňa. Tak čo fčul?
mudroš
23.08.04,09:01
Práve som s nimi dovolala a trvajú na tom, že faktúra má byť vystavená s DPH, že podľa ich zákona to je vystavené správne, že im to potvrdila aj ich daňová poradkyňa. Tak čo fčul?

A predložili ste im doklad o tom, že ste regisrovaní pre DPH v SR (je na to aj špeciálne tlačivo, ak im nestačí kópia kartičky).

Rosemary má podľa mňa pravdu a mali by to fakturovať bez DPH. Ak to nebudú chcieť opraviť, tak náš daňový úrad neuzná českú DPH ako náklad.

Čota im pohroziť, že ich nabonzujete českému DÚ?
Romana
23.08.04,09:12
V tom problém nevidím, ich účtovník trvdil, že aj on si myslel že faktúru má vystaviť bez DPH, tak aj najprv urobil, len potom ich "daňová poradkyňa" povedala že s DPH, a basta.
Romana
24.08.04,06:44
Takže opäť som z toho na nervy. Ujasním ešte, že ide o poskytnutie služby - analýza vzorky. Tá analýza sa uskutočnila v ČR - takže miesto plnenia je ČR a preto tvrdia, že oni vystavia fa s DPH. Prosím o vašu pomoc. Ako teda tú faktúru zaúčtujem. Pripomínam: ZD 3000,- CZ + 19% DPH 570,-CZ
Romana
24.08.04,08:46
nikto nemáte s tým nejakú skúsenosť? Prosím, termín DPH sa blíži a neviem sa pohnúť. Môžem dať celú sumu do nákladov? alebo ako to mám zaúčtovať? :confused: :confused: :confused:
marianna
24.08.04,09:05
Romana, skús sa ich opýtať, podľa ktorého § ich zákona ti vyfakturovali s DPH. Pretože podľa mňa mohlo by sa to hodiť na náš §15 ods.8 nie? U nich je to § 10 ods 6, a podmienky určenia miesta sú také isté ako v našom zákone. Problém je asi v tom, že oni už odovzdali DP a nechcú ho opravovať. Mám podobný problém s českou prepravou, som zvedavá ako to dotiahnem.
Martinková
24.08.04,10:46
Romana, skús sa ich opýtať, podľa ktorého § ich zákona ti vyfakturovali s DPH. Pretože podľa mňa mohlo by sa to hodiť na náš §15 ods.8 nie? U nich je to § 10 ods 6, a podmienky určenia miesta sú také isté ako v našom zákone. Problém je asi v tom, že oni už odovzdali DP a nechcú ho opravovať. Mám podobný problém s českou prepravou, som zvedavá ako to dotiahnem.


Podla mna by sa to hodilo na nas § 15 odst.4 Miestom dodania služby /kulturnych, umeleckých , vedeckých , výchovných ,vzdelávacich a zábavných/ je miesto kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.Ja som podla tohto paragrafu fakturovala skolenie uskutočnené v SR pre českých partnerov s našou DPH./Ta služba by sa zaradila ako vedecká? -analýza vzorky?/ Potom by to mohlo byt s českou DPH.
Betka
Romana
24.08.04,10:52
Konečne som sa dopátrala ku koncu. Takže: povedala som im, že analýza vzorky patrí pod služby § 15 ods.8 presne ako hovoríš Marianna (ak máte od poradcu DPH v otázkach a odpovediach - tam to je presne na str. 40) a citovala som presne český zákon, po dlhom uvažovaní a lámaní hlavy súhlasili, že faktúru opravia a vystavia mi ju bez DPH. Teraz som sa trocha popasovala s účtovaním samotnej DPH, lebo službu som ešte nemala, respektíve s pridaním kódu DPH, aby správne sadli kolonky v DP. ˇ

Ďakujem všetkým
Zauzana
24.08.04,18:18
Myslím, že všetci, ktorí si myslia, že z krajiny EÚ nemôžu dostať faktúru s DPH sa veľmi mýlia! :mad: Okrem toho si myslím, že každý dodávateľ z akéhokoľvek štátu je zodpovedný voči svojmu daňovému úradu za dodržiavanie zákonov, ktorým podlieha na patričnom území...a zdá sa mi veľmi zvláštne presviedčať právny subjekt na území štátu, ktorého zákony možno ani nepoznám, že jeho doklady majú alebo nemajú obsahovať DPH...
Faktúru zo zahraničia, ktorá obsahuje DPH, neúčtujem celú do nákladov...DPH si evidujem ako pohľadávku voči /v tomto prípade/ Finančnímu úřadu v Prahe s tým, že podľa par. 82, 83 českého zákona o DPH /235/2004 Sb./ mám nárok na vrátenie zaplatenej dane za určitých podmienok...predpokladám, že túto daň mi vrátia a účty sa mi vypárujú...ak nie, alebo ak nesplním podmienky dané v českom zákone, budem to účtovať do nákladov...
Ospravedlňujem sa za nekompromisný názor a dúfam, že som trošku pomohla.
marianna
25.08.04,04:53
Milá Zauzana, nieje to tým, že nechceme faktúry s českou alebo inou DPH, ide o to, že český zákon je na 99% rovnaký ako náš. Ak ho nepoznáš tak si ho preštuduj, a zistíš, že podmienky zdaňovania po vstupe do EÚ sú presné také ako naše. Takže o to sa tu bijeme. O správne faktúrovanie. Nie preto že sa bojíme cudzích faktúr s DPH.
Zauzana
25.08.04,18:21
Milá marianna, keby si si prečítala pozorne prvú otázku od Romany, určite by si pochopila podstatu problému....okrem toho, nepotrebujem poznať český zákon na 100 %, tak ako ho pravdepodobne ty poznáš....stačí mi, keď viem zdôvodniť telefonujúcej ekonómke z ČR prečo som jej vyfakturovala cenu aj s DPH...hmmm, snažila sa ma presvedčiť argumentom, že čo si ona s tou DPH počne a že som prvá zo Slovenska, ktorá jej k službám vyfakturovala DPH! No, najjednoduchšie by asi bolo sa s ňou dohodnúť na par. 15 odst.7, aj keď to evidentne patrí pod par. 15 odst.1 nášho zákona o DPH...alebo som jej tiež mohla poradiť, nech si prečíta český zákon o DPH, keď už je na 99% zhodný s tým slovenským...
Pekný večer všetkým.. aj tým, ktorých sa moje riadky dotkli...
marianna
26.08.04,05:34
No, niekedy nestačí iba prvá otázka, ale je potrebné preniknúť do problému hlbšie. Ako v Romaninom prípade. Na oplátku, aj ja fakturujem českým odberateľom s DPH, pokiaľ to vyžaduje zákon a zatiaľ s tým problém nemám. Ani ja ten český zákon nepoznám na 100%, ale myslím si, že keď obchodujem s českým partnerom, tak by som ho mala poznať aspoň potiaľ, pokiaľ je to potrebné, hlavne pri službách. nepoznám ani slovenský na 100%. A prečo si myslíš, že táto služba patrí pod §15 ods 1? (Nevadí že tykám?)
alexaneta
26.08.04,05:52
nemyslím že §15 ods.1 ale ako ste písali predtým §15 ods.7,8-b - technické služby nie????
betty
26.08.04,06:45
Súhlasím s názorom Zauzany. Ja mám tiež hŕbu faktúr z ČR s českou DPH a vôbec sa nestarám, či to vyfakturovali správne alebo nie. Už sa mi stal aj taký prípad, že tá istá služba bola vyfakturovaná rôzne. Raz s DPH a raz bez.

Ja si myslím, že dodávateľ je zodpovedný za správnosť dokladu a za to, kde on zaradí svoju poskytovanú službu. Tak mi to povedala aj p. Búdová z DÚ.

Pekný deň všetkým.
zuzana
26.08.04,06:51
Ako to potom prepočítavate na slovenské kruny-celú čiastku prepočítaš aj z DPH a takto ju dáš do nákladov, alebo prepočítavaš len základ dane a to dávaš do nákladov?Potom ak ju dostaneš s DPH už nerobíš samozdanenie?
marianna
26.08.04,06:59
Súhlasím s názorom Zauzany. Ja mám tiež hŕbu faktúr z ČR s českou DPH a vôbec sa nestarám, či to vyfakturovali správne alebo nie. Už sa mi stal aj taký prípad, že tá istá služba bola vyfakturovaná rôzne. Raz s DPH a raz bez.

Ja si myslím, že dodávateľ je zodpovedný za správnosť dokladu a za to, kde on zaradí svoju poskytovanú službu. Tak mi to povedala aj p. Búdová z DÚ.

Pekný deň všetkým.A to ti nevadí, že máš o DPH navýšenú sumu faktúry? Teda, že im musíš zaplatiť viac? Ide predsa o tvoje peniaze. Alebo žiadaš na DÚ v Prahe o vrátenie DPH?
betty
26.08.04,07:04
Ja to robím tak, že faktúru prepočítam kurzom platným v deň prijatia. Základ dane na 518 a českú DPH na účet 343 s analytikou (DPH v ČR). Po splnení podmienok už spomínaných §-ov podľa českého zákona si potom budem nárokovať DPH od českého úradu.

Neviem či postupujem správne, uvidíme iné názory.
alexaneta
26.08.04,07:09
podľa mňa ak už tam máš českú DPH tak celé do nákladov a po vrátení DPH ponížiť náklady.
iný názor??
bea
26.08.04,07:41
Ja síce na šťastie nemám takéto prípady, ale do nákladov by som účtovala sumu bez DPH a DPH z členského štátu by som účtovala na 343/analytika. Žiadala by som o vrátenie DPH z členského štátu. Len ak by mi z nejakého dôvodu nárokovanú DPH nevrátili, tak by som aj DPH zaúčtovala do nákladov.
rosemary
26.08.04,11:19
Účtujem celé do nákladov, po vrátení DPH z Česka potom do výnosov. Niekedy je vrátená DPH v inom účtovnom období. Takto mi to odobril aj auditor.
selena
17.09.04,07:22
Znova sa vratim k tejto teme. Kam by ste zaradili fa za "provádené nabídky Vašeho zboží" dohodnutou částku .... - ide o to, že českej firme predávame naše výrobky a ona nám ich ďalej sprostredkúva českým odberateľom. Nie je na to vyhotovená žiadna zmluva. Faktúrujú to s českou 19% DPH. Podľa mňa táto služba patrí práve medzi tie, ktoré sú uvedené v §10 ods 6 českého zákona. Oni však tvrdia, že keď túto službu poskytujú na území ČR, tak tam musia dať tú českú DPH. Vravíte že sa nemám starať? Ale čo ak sme im zaplatili zálohu napr. 50 000 CZK a ja to uvediem do DP-povinnosť samozdanenia, ale nárok na odpočet mám až ked mi dojde faktúra. A oni zrazu to vyfakturujú s českou DPH, takze som to zbytočne dávala do DP. :(
Jamka
17.09.04,07:40
Pre Selenu:

My tiež platíme zálohy do ČR a neuvádzame to DP DPH. Tieto zálohy niesú predmetom dane (§2 DPH), pretože sa neuskutočňujú v tuzemsku...
selena
17.09.04,09:15
V brožúrke DPH v ot. a odpovediach som sa dočítala toto: Slovenský platiteľ je osobou, ktorá je povinná platiť daň aj zo zaplateného preddavku za služby poskytnuté polatiteľom v ČR. Rozhodujúcou skutočnosťou na určenie dňa vzniku daň povinnosti platiteľa je deň prijatia platby platiteľom v ČR. Ak do dňa podania DP bude mať slov. platiteľ aj faktúru na tento preddavok, a splní podmienky odpoč. dane, uplatní si odpočitanie dane, v tom istom daň priznaní. Ak nebude mať faktúru tak až vtedy, ak ju obdrží.
bodliak
17.09.04,10:16
Podla mna, objednali ste si sluzbu v CR a tam vam ju aj poskytli.
Preto fakturovali s DPH a je to OK.
Ak sa ubytujete v hoteli, tiez to zaplatite aj s DPH. Zdanujete tam, kde bola sluzba poskytnuta.
selena
17.09.04,10:30
Nechcem opakovat to co uz bolo povedane. Ale existuju sluzby §15 ods 8, pri ktorych zdanitelna osoba (ja) plati daň podla § 69 ods.3 zakona o DPH. Aj ked bola sluzba poskytnuta na uzemi ineho CS danova povinnost prechadza na mna. OK? Ja len chcem vediet, ci ten moj dodavatel,ktory mi faktrujuje za sluzby uvedene v mojom skorsom prispevku fakturuje dobre s ceskou DPH. Tieto sluzby sa predsa nedaju porovnat s ubytovanim v hoteli...
marianna
17.09.04,11:42
Selena, podľa mňa má Bodliak pravdu. Ja by som to brala ako službu - provízia za sprostredkovanie predaja, a tá nieje vymenovaná v §15 ods. 8. Takže si myslím, že sa to zdaňuje podľa nášho §15 ods. 1, kde má dodávateľ sídlo. Keď si zaplatila zálohu 50 000 CZK, bolo potrebné už vtedy určiť o akú službu ide a nemala si to samozdaňovať.
selena
17.09.04,12:12
Presne to som chcela počuť, nejaký názor na zaradenie mojej služby. Ďakujem Marianna. Otázkou už je len to, kde by som mohla nájsť na 100% že tie "nabídky zboží" patria pod §15ods.1 a nie do §15ods.8. Lebo v §15 ods.1 nie sú vymenované konkrétne služby. Nestretli ste sa s takým prípadom? Hľadala som v príspevkoch ohľadom sprostredkovania predaja, ale mam z toho mišmaš. Vo väčšine prípadov spomínate aj §16 ods6. Záver je však taký, že si to zdaňuje príjemca tejto služby.
gabina
17.09.04,13:54
podľa mňa .... miesto dodania služby je ČR podľa §15 ods.1 ( každej služby!!! okrem tých nižšie uvedených ) ...
a platí sa DPH v mieste dodania služby a tovaru .....ale na tovar sa vzťahuje oslobodenie podľa §43.... na služby oslobodenie neexistuje.....
je to správne vyfaktúrované s DPH krajiny, v ktorej je služba poskytovaná....
marianna
20.09.04,07:57
Selena, našla som príklad, ktorý asi bude sedieť na tvoj problém. Ak máš 1000 riešení 5/2004 od Poradcu, na str. 83 konkr. "Fakturácia provízie za sprostredkovanie predaja a DPH". Ten príklad je ale opačný, teda miestom predaja tovaru je tuzemsko, ale keď si to vezmeme obrátene, tak v tvojom prípade je to ČR. Mala si pravdu, podľa riešenia k tejto otázke miesto dodania sprostredkovania predaja tovaru sa určí podľa §16 ods.6. T. zn. že "...ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v čl. štáte inom ako je čl. štát, v ktorom je miesto dodania sprostredkovaného tovaru, je miestom dodania sprostredkov. služby čl. štát, tkorý pridelil odberateľovi IČ pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal." Opravujem teda svoj predošlý príspevok, a dávam ti za pravdu, že si to zdaňuje príjemca služby, teda ty.
selena
20.09.04,10:17
Vdaka, uz zostava na mne, aby som aj dodavatela presvedcila o mojej pravde.
bodliak
20.09.04,13:43
nechcem do toho moc kecat, ale niekde na zaciatku sa hovorilo o analyze nejakej vzorky. (laboratorium?)
a teraz hovorite o sprostredkovani...
Mozno to preslo cez nejaku dalsiu "sprostredkovatelsku" firmu - ale to ste na zaciaktku nespominali.
selena
21.09.04,04:41
Bodliak ja som svoj prispevok pripojila k tejto teme az ku koncu, ved spada pod temu "služba v EU + DPH", tato moja sa vobec netyka vzoriek. Diskusia sa akoby začínala pri mojom prvom príspevku. Vzorky boli už doriešené.
jana991
04.04.05,12:44
Prvýkrát fakturujem do ČR. Z ČR nám prišiel balík, ktorý sme vrátili späť. Firma si ho neprebrala a nám na pošte zúčtovali úložné a poplatky, ktoré im tým vznikli.
Teraz majiteľ chce aby som fakturovala tejto Českej firme tieto náklady.
Ako to mám klasifikovať ako službu? a mám na faktúre uviesť aj DPH?
jana991
05.04.05,06:47
Neviete niekto poradiť?

Ja by som to dala s DPH.
Gabika
05.04.05,07:32
Podľa mňa je to doplnková služba a ak ste platcom DPH a platcom je aj odberateľ identifikovaný pre daň vo svojej krajine,tak ide o prenos daň. povinosti a fa vystavujete bez DPH §16, odst. 3.
marta
05.04.05,07:55
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Faktúra z českej republiky. My sme platca aj oni sú platcami DPH. Faktúra je za službu - analýza vzorky. Faktúru mi vystavil - ZD 3000,- CZK + 19% DPH 570,- CZK = 3570,- CZK
Ako budem účtovať DPH?
Vopred všetkým Ďakujem
Špecifikujte bližšie vykonanú službu. Tá vzorka sa vám dostala spätne na Slovensko? Je nevyhnutné správne určiť poskytnutú službu, pretože od tejto skutočnosti závisí správne určenie miesta dodania služby podľa § 15 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení n eskroších predpisov.
jamajka
05.04.05,08:25
Janka, tebe tie služby vyúčtovala Slovenská pošta, alebo česká? A bolo to s DPH alebo bez?
jana991
05.04.05,08:31
účtovala mi to Slovenská pošta a bolo to bez DPH. Mala by som k tej faktúre asi dať aj ofotené doklady, že?
jamajka
05.04.05,08:50
Presne tak, prilož mu fotokópie dokladov a vyfaktúruj mu to bez DPH, podľa par. 16, miestom dodania služby je ČR. Poštové služby sú oslobodené od DPH.
misurka
01.12.05,11:35
Prosím Vás o radu. Na ojazdené osobné auto, kt. sme kúpili v Belgicku(naša s.r.o. je plátcom DPH), sme si dali ešte v ďalšej belg. firme(belg. plátcovi DPH) namontovať splynovač. V čase namontovania bolo auto ešte na belg.ŠPZ. Tento nám (slov. plátcovi DPH) vystavil faktúru s DPH, nemohol by sa tu uplatniť podobný § ako je u nás §16 ods. 7? My sme mu uviedli aj naše IČ DPH. Myslíte, že faktúru vystavil správne? Nemala byť náhodou bez DPH?
misurka
02.12.05,05:09
Neriešili ste niekto podoný prípad?
Prosím Vás o radu. Na ojazdené osobné auto, kt. sme kúpili v Belgicku(naša s.r.o. je plátcom DPH), sme si dali ešte v ďalšej belg. firme(belg. plátcovi DPH) namontovať splynovač. V čase namontovania bolo auto ešte na belg.ŠPZ. Tento nám (slov. plátcovi DPH) vystavil faktúru s DPH, nemohol by sa tu uplatniť podobný § ako je u nás §16 ods. 7? My sme mu uviedli aj naše IČ DPH. Myslíte, že faktúru vystavil správne? Nemala byť náhodou bez DPH?
dr.kuko
06.09.06,23:08
Preluskal som sa touto témou a prisiel som na to, ze som DPH zle zaradil. Nevedel som presvedcit uctovnicku z Ciech, ze nam maju poslat fakturu bez DPH, ked prisli k nam ucinkovat (divadelny subor) UPLNA KRAVA...vraj jej danovy poradcovia takto povedali./nepoznam ich zakony tak som jej uveril/. Ja som si normalne narokoval DPH u nasich...prepocital kurzom. Viete mi niekto poradit ako som to mal inac urobit?

Mal som nieco poslat na MF CR? a co ak my niekto donesie benzinove blocky z CR s DPH? Mozem si ju niekde uplatnit?

Velmi pekne dakujem za kazdu jednu odpoved.
daniek
07.09.06,03:28
Preluskal som sa touto témou a prisiel som na to, ze som DPH zle zaradil. Nevedel som presvedcit uctovnicku z Ciech, ze nam maju poslat fakturu bez DPH, ked prisli k nam ucinkovat (divadelny subor) UPLNA KRAVA...vraj jej danovy poradcovia takto povedali./nepoznam ich zakony tak som jej uveril/. Ja som si normalne narokoval DPH u nasich...prepocital kurzom. Viete mi niekto poradit ako som to mal inac urobit?

Mal som nieco poslat na MF CR? a co ak my niekto donesie benzinove blocky z CR s DPH? Mozem si ju niekde uplatnit?

Velmi pekne dakujem za kazdu jednu odpoved.

:D UPLNA KRAVA - § 15 ods. 4 - mala vystaviť faktúru bez dph a vy dph odviesť aj odpočítať. nerozumiem vete "Ja som si normalne narokoval DPH u nasich..."

benzínové bločky z čiech - dph si môžete vyžiadať v čechách § 56
dr.kuko
07.09.06,07:52
No ze som ju naratal do naseho danoveho priznania. Co uz viem, ze blbost. Cize poslem opravne na DPH a naratam si tam aj tu cesku DPH a ako si ju mam potom vyziadat z ciech? Je na to nejake tlacivo? § 56 nasho zakona, alebo ceskeho?
Este raz dakujem za ochotu.
kira
14.09.06,05:01
Dobrý deň. Vystavujem fa do ČR za sprostredkovanie dopravy zo SR do ČR. Doprava bola uskutočnená 23.8. a do 15 dní sme to nefakturovali. Môžem vy staviť fa dnes keď mi to doniesol až dnes šéf??? Je to fa bez DPH a aký kurz použijem?

Prosím, potrebujem to vystaviť