Senderov
21.12.10,11:25
b
Zoltán Kovács
21.12.10,10:26
Je tento konateľ aj majiteľom?
Zoltán Kovács
22.12.10,07:18
Tak odpoveď zadávateľa otázky cez ss-ku: Konateľ=majiteľ

Tak v tomto prípade nemá nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko ÚP spoločníkov berie ako szčo.
tokoska
25.12.10,15:37
Konateľ firmy sa môže prihlásiť na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti /samozrejme ak spĺňa ostatné podmienky na nárok/, mesačne bude dokladať z firmy potvrdenie o výške odmeny, prípadne potvrdenie, že ako konateľ nemal v danom mesiaci žiadny príjem.
Ak je konateľ aj spoločník, nebude zaevidovaný na úrade práce, pretože sa posudzuje ako SZČO, podnikateľ.
Senderov
27.12.10,14:56
Ďakujem
zajo1
02.01.11,09:28
Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze moja manzelka bola spolumajitelka a pokial bola na vypise z OR tak UP zamietal vyplacanie podpory v nezamestnanosti. nezaujimalo ich ci ma prijem , alebo nie.
zalobaba
02.01.11,09:37
Z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze moja manzelka bola spolumajitelka a pokial bola na vypise z OR tak UP zamietal vyplacanie podpory v nezamestnanosti. nezaujimalo ich ci ma prijem , alebo nie.

Však tu nikto nič iné ani netvrdí. Spoločníka SRO ÚP nezaeviduje do evidencie nezamestnaných = nevznikne mu nárok na poberanie podpory v nezamestnanosti. Ale nič si z toho nerobte, myslím, že aj herr minister má v tom značný chaos, z internetového chatu s ním citujem:
Dobrý den. Je mozné, aby konatel firmy bol súcasne prihlasený na urade prace a urad práce za neho platil zdravotné poistenie??? Ak je to tak, nie je v tomto zmysle diera v zákone a konatelia to takto možu zneužívat? (peter)
Konatel nemoze byt prihlaseny na urade prace, ak je to tak, potom na urade prace zamlcal tuto skutocnost - je to podvod z jeho strany.

Link na celý chat tu:
http://www.cas.sk/clanok/187335/zmeny-v-materskej-dochodkoch-a-podpore-odpovede-od-ministra.html
mi.ve
25.02.11,07:01
Zdravim, mam podobny problem - manžel je spolocnikom a konatelom s.r.o., ktora existuje druhy rok, ale je v strate a on z nej nema ziadny prijem. Zaroveň je zamestnancom inej firmy, ale uz mu plynie vypovedna lehota. Je mozne, aby sa prihlasil na urade prace /pokial si nenajde zamestnanie/, ak prevedie obch. podiel na niekoho ineho, ale zostane konateľom s.r.o.? Ja som na materskej, mala by som narok na rodicovsky prispevok, ak by som sa stala spolocnikom s.r.o. /bez prijmu z s.r.o./?
sroservis
27.02.11,23:05
Dobrý deň,

od 1.1.11 nie je prekážkou vyplácania rodičovského príspevku, ak žena vykonáva zárobkovú činnosť alebo má majetkovú účasť na spoločnosti.

Či je však potrebné, vykonať prevod obchodného podielu, resp. zmenu konateľa, aby Váš manžel získal podporu neviem.
Economic
28.02.11,06:20
Zdravim, mam podobny problem - manžel je spolocnikom a konatelom s.r.o., ktora existuje druhy rok, ale je v strate a on z nej nema ziadny prijem. Zaroveň je zamestnancom inej firmy, ale uz mu plynie vypovedna lehota. Je mozne, aby sa prihlasil na urade prace /pokial si nenajde zamestnanie/, ak prevedie obch. podiel na niekoho ineho, ale zostane konateľom s.r.o.? Ja som na materskej, mala by som narok na rodicovsky prispevok, ak by som sa stala spolocnikom s.r.o. /bez prijmu z s.r.o./?

Nemôže byť ani konateľ ani spoločník. Doporučujem ho odvolať, urobiť prevod a až potom ísť na úrad práce. Takto sa to robí v takýchto prípadoch.
MAVEL
28.02.11,06:40
..ale ved konatel je len zamestnanec a ked je majitel co na tom?
pokial bral plat a pravidelne odvadzal, preco by nemal mat narok?
Je to postavene. Potom nech vlastnici konatelia neodvadzaju do fondu nezamestnanosti, ked nemozu poberat!
Economic
28.02.11,06:44
..ale ved konatel je len zamestnanec a ked je majitel co na tom?
pokial bral plat a pravidelne odvadzal, preco by nemal mat narok?
Je to postavene. Potom nech vlastnici konatelia neodvadzaju do fondu nezamestnanosti, ked nemozu poberat!

Prečo konateľ = zamestnanec ?
Konateľ môže byť súčasne zamestnancom, no nie je to podmienka.
Čo sa týka úradu práce je to tak... A možno je to dobre. Pretože by podvodníkov bolo ako maku, keby to tak nebolo. Firma v strate ? To nie je účtovne žiadny problém...
mi.ve
28.02.11,09:53
RE: sroservis a Economic - Manžel nie je zamestnancom vlastnej s.r.o., ale len spoločníkom a konateľom. Je ale zamestnancom inej firmy. Čiže odvody si platí ako zamestnanec, a nie malé. Tiež sa mi zdá nefér, že hoci z rozbiehajúcej sa stratovej firmy nemá príjem, nemôže poberať dávku v nezamestnanosti, ak príde o príjem zo zamestnania. Ale na úrade práce som si dnes potvrdila, čo ste tu uviedli, že môžeme urobiť prevod s.r.o. na mňa, budem naďalej dostávať rodičovský príspevok. Ale pripadá mi to choré, robiť takéto "formálne" prevody, jasné, že to vyzerá ako špekulatívny prevod, ale rušiť s.r.o. by bolo náročnejšie. Navyše sa môže stať, že potenciálny nový zamestnávateľ nebude tolerovať vlastnú firmu môjho manžela, takže nám nič iné ako prevod obch. podielu + urobiť zo mňa konateľa, neostáva.
Economic
28.02.11,10:53
RE: sroservis a Economic - Manžel nie je zamestnancom vlastnej s.r.o., ale len spoločníkom a konateľom. Je ale zamestnancom inej firmy. Čiže odvody si platí ako zamestnanec, a nie malé. Tiež sa mi zdá nefér, že hoci z rozbiehajúcej sa stratovej firmy nemá príjem, nemôže poberať dávku v nezamestnanosti, ak príde o príjem zo zamestnania. Ale na úrade práce som si dnes potvrdila, čo ste tu uviedli, že môžeme urobiť prevod s.r.o. na mňa, budem naďalej dostávať rodičovský príspevok. Ale pripadá mi to choré, robiť takéto "formálne" prevody, jasné, že to vyzerá ako špekulatívny prevod, ale rušiť s.r.o. by bolo náročnejšie. Navyše sa môže stať, že potenciálny nový zamestnávateľ nebude tolerovať vlastnú firmu môjho manžela, takže nám nič iné ako prevod obch. podielu + urobiť zo mňa konateľa, neostáva.

Jednoznačne urobiť prevod. Mnohokrát som to takto robila pre svojich klientov, aby to bolo pre nich dobre k vôli úradom.... Zbytočné je o tom zbytočne vypisovať.... Na Slovensku je to tak !!!
MAVEL
28.02.11,11:12
Prečo konateľ = zamestnanec ?
Konateľ môže byť súčasne zamestnancom, no nie je to podmienka.
Čo sa týka úradu práce je to tak... A možno je to dobre. Pretože by podvodníkov bolo ako maku, keby to tak nebolo. Firma v strate ? To nie je účtovne žiadny problém...

a preco nie?
je otazka ci je v pracovnom pomere alebo nie.
Ak pobera plat a plati odvody, tak preco by nemohol brat podporu?
Aky povodnici? Ved ak nepoberas plat nemozes dostat podporu...

.. v podstate ak nepobera ako konatel plat a neplati odvody, tak nema narok na podporu.
Zoltán Kovács
28.02.11,11:20
ÚP konateľa a spoločníka vníma ako szčo. Preto nie je nárok na dávky v nezamestnanosti pokiaľ ním ostane. Nie je podstatné, že nemá prac.zmluvu s vlastnost spoločnosťou.
MAVEL
28.02.11,12:40
ÚP konateľa a spoločníka vníma ako szčo. Preto nie je nárok na dávky v nezamestnanosti pokiaľ ním ostane. Nie je podstatné, že nemá prac.zmluvu s vlastnost spoločnosťou.

Ja som majitel, i konatel, zmluvu mam s vlastnou spol. odvody do fondu odvadzam.
znamena to teda, ze ak by nieco, tak nedostanem podporu?
Economic
28.02.11,12:53
Ja som majitel, i konatel, zmluvu mam s vlastnou spol. odvody do fondu odvadzam.
znamena to teda, ze ak by nieco, tak nedostanem podporu?

Podporu dostaneš, keď nemáš žiadny príjem, no nesmieš byť konateľom ani spoločníkom. Pretože vtedy je tu teoretický predpoklad, že príjem máš, aj keď možno nepravidelný. Úrad Ťa považuje ako sa SZČO. Napríklad u spoločníka eventuálny podiel na zisku.
aborik
28.07.11,19:53
Dovolím si oponovať v časti konateľstva: zákon č. 5/2004 Z. z. v § 5 písm. d) uvádza, že za SZČO sa považuje SPOLOČNík k.s., v.o.s. alebo s.r.o.
Konateľa zákon nikde nespomína, preto mám za to, že pokiaľ je niekto konateľom (ale nie aj spoločníkom) a nepoberá za výkon funkcie konateľa žiadnu odmenu, môže byť evidovaný na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
ATOSKA
01.12.11,16:06
Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu.
Som spolumajiteľkou s.r.o., (2 spoločníci 50+50), a zároveň konateľkou spoločnosti.
V spoločnosti som aj zamestnaná za minim. mzdu. Minulý rok sme si zobrali úver na odkúpenie budovy na obdobie 10 rokov.
Chcem ukončiť pracovný pomer v spoločnosti a zároveň odovzdať konateľstvo manželovi a taktiež previesť obchodný podiel bezodplatne na manžela.
Bude problém, ak chcem previesť obchodný podiel na manžela?
Bude problém, ak sme si zobrali úver na odkúpenie budovy?
Poprosím o radu, ako postupovať.
Ďakujem
ATOSKA
avalik
01.12.11,16:15
so svojim obchodnym podielom mozes robit co chces (ak nie je v spolocenskej zmluve uvedene inak), teda aj previest ho na manzela - o prevode je na porade vela tem - daj si vyhladat

uver predpokladam si vzala sro - na uver by nemala mat vplyv zmena vlastnickych vztahov v sro (pozriet zmluvu o uvere, ci tam nieje nejaka povinnost informovat banku o takejto zmene)
Economic
01.12.11,16:15
Dobrý večer,
chcela by som poprosiť o radu.
Som spolumajiteľkou s.r.o., (2 spoločníci 50+50), a zároveň konateľkou spoločnosti.
V spoločnosti som aj zamestnaná za minim. mzdu. Minulý rok sme si zobrali úver na odkúpenie budovy na obdobie 10 rokov.
Chcem ukončiť pracovný pomer v spoločnosti a zároveň odovzdať konateľstvo manželovi a taktiež previesť obchodný podiel bezodplatne na manžela.
Bude problém, ak chcem previesť obchodný podiel na manžela?
Bude problém, ak sme si zobrali úver na odkúpenie budovy?
Poprosím o radu, ako postupovať.
Ďakujem
ATOSKA

Ukončiť PP, vzdať sa konateľstva a previesť obchodný podiel = žiadny problém
Na manžela kľudne môžeš previesť OP
Neviem čo s tým má úver, ak úver je braný na PO Vás ako FO sa to netýka

Odpoveď : realizácia prevodu a odstúpenie od konateľstva nie je problém.
suzika1979
02.12.11,10:43
ahojte poradaci,mam otazku ohladom s.r.o.
co si o tom myslite,ak ma niekto v obchodnom registri uvedene v srocke ine meno ako mal pri zivnosti a ako ma v op ?
tento dotycny sa hra na chudacika,co uz nema firmu a nema prijem a nie je schopny si plnit platobne povinnosti a pritom ma sro kde je vylucnym majitelom aj konatelom. dakujem za kazdy nazor
Economic
02.12.11,12:07
ahojte poradaci,mam otazku ohladom s.r.o.
co si o tom myslite,ak ma niekto v obchodnom registri uvedene v srocke ine meno ako mal pri zivnosti a ako ma v op ?
tento dotycny sa hra na chudacika,co uz nema firmu a nema prijem a nie je schopny si plnit platobne povinnosti a pritom ma sro kde je vylucnym majitelom aj konatelom. dakujem za kazdy nazor

Zrejme takýto nesúlad údajov má úmyselne a nie preto že je to chudáčik. Škoda že to nezistil živnostenský register alebo obchodný register, ten niekto môže vyfasovať pokutu. Nesplnil si zákonné oznamovacie povinnosti a to možno aj voči správcovi dane. Sa čudujem, že nedostal pokutu.
suzika1979
02.12.11,12:48
ja sa tiez cudujem,ze ako moze takto fungovat...napisala by som viac,no radsej do ss. suzi
Economic
02.12.11,13:05
ja sa tiez cudujem,ze ako moze takto fungovat...napisala by som viac,no radsej do ss. suzi

Ak chceš, kľudne môžeš...
marjankaj
02.12.11,13:11
ahojte poradaci,mam otazku ohladom s.r.o.
co si o tom myslite,ak ma niekto v obchodnom registri uvedene v srocke ine meno ako mal pri zivnosti a ako ma v op ?
tento dotycny sa hra na chudacika,co uz nema firmu a nema prijem a nie je schopny si plnit platobne povinnosti a pritom ma sro kde je vylucnym majitelom aj konatelom. dakujem za kazdy nazor

No ja by som povedal, že ak je v obchodnom registri uvedené iné meno ako má v občianskom preukaze, tak z toho vyplýva, že nie je spoločníkom a ani konateľom tej s.r.o.:eek:
suzika1979
02.12.11,13:51
uz som poslala...
tam je to meno iba pozmenene, nie uplne ine...a adresa sedi s tou co poznam
marjankaj
02.12.11,14:07
Zrejme takýto nesúlad údajov má úmyselne a nie preto že je to chudáčik. Škoda že to nezistil živnostenský register alebo obchodný register, ten niekto môže vyfasovať pokutu. Nesplnil si zákonné oznamovacie povinnosti a to možno aj voči správcovi dane. Sa čudujem, že nedostal pokutu.

No možno ho sranda prejde, ak dostane výzvu z DÚ a pošta mu ju nedoručí, lebo meno nesúhlasí. A pošle na tú s.r.o. exekútora a ten zablokuje účet. To ako bude dokazovať, že je konateľom?:eek:
Ice dive
02.12.11,14:10
ahojte poradaci,mam otazku ohladom s.r.o.
co si o tom myslite,ak ma niekto v obchodnom registri uvedene v srocke ine meno ako mal pri zivnosti a ako ma v op ?
tento dotycny sa hra na chudacika,co uz nema firmu a nema prijem a nie je schopny si plnit platobne povinnosti a pritom ma sro kde je vylucnym majitelom aj konatelom. dakujem za kazdy nazor

ja si skôr myslím, že je to chyba pri zápise do ORSR, veď na spoločenskej zmluve/zakladatelskej zmluve sa overujú podpisy u notára, a myslím, že notár by neriskoval svoje postavenie kvôli nejakej zmene mena v SRO, ako by si dana sro otvorila ucet, ako by s nim ten niekto disponoval v banke, ak by mal v OP nieco ine ako v ORSR?, ako by si zriadil karticku na poste, na preberanie posty ak by bol niekto iny ako v ORSR...
Ice dive
02.12.11,14:12
No možno ho sranda prejde, ak dostane výzvu z DÚ a pošta mu ju nedoručí, lebo meno nesúhlasí. A pošle na tú s.r.o. exekútora a ten zablokuje účet. To ako bude dokazovať, že je konateľom?:eek:

ako založí účet v banke, keď je niekto iný ako konateľ... exekútor nebude mať čo blokovať...
Economic
02.12.11,14:18
ako založí účet v banke, keď je niekto iný ako konateľ... exekútor nebude mať čo blokovať...

Dôležité je rodné číslo. Drobné chyby sa stávajú v praxi, súd by to mal skutočný stav zosúladiť s údajom zapísaným v OR.
marjankaj
02.12.11,14:18
ako založí účet v banke, keď je niekto iný ako konateľ... exekútor nebude mať čo blokovať...

Asi tak, ako sa mu podarilo zapísať do obchodného registra.
A predpokladám, že ten účet už má dávno založený. Veď ako by sa tak rýchlo dostal do platobnej neschopnosti.
marjankaj
02.12.11,14:19
Dôležité je rodné číslo. Drobné chyby sa stávajú v praxi, súd by to mal skutočný stav zosúladiť s údajom zapísaným v OR.
Veď aj tam sa dá pomýliť.:---
avalik
02.12.11,14:26
Dôležité je rodné číslo. Drobné chyby sa stávajú v praxi, súd by to mal skutočný stav zosúladiť s údajom zapísaným v OR.

ano,
ako sa ale sud dozvie skutocny stav ak dotycna osoba to nechce riesit?
Economic
02.12.11,14:31
Návrh môže podať ktorákoľvek osoba, ktorá osvedčuje právny záujem.
ATOSKA
03.12.11,18:49
Economic,
ďakujem za odpoveď.

Atoska
suzika1979
05.12.11,10:36
dakujem za odpovede, nie som svina a to aj dotycny vycuranec vyuzival vzdy...ale uvazujem o tom,ze mu pristupim chvost a budem to riesit. zalezi od toho ako sa zachova kumne v blizkej dobe.pohar sa plni...
este otazocka: moze si niekto zalozit s.r.o.cku,ked ma exekuovane ucty na vlastne meno? teraz ma ucet na meno svojho rodica a odtial plati,ak vobec sa mu uraci co to uhradit
sroservis
05.12.11,19:42
Vedenie exekúcie na majetok fyzickej osoby nebráni, aby si takáto osoba založila s.r.o. (či už sama alebo v spojení s inými osobami - konkurz na majetok jediného spoločníka by bola už iná vec). Ak ste veriteľ môžete požiadať aj o výkon exekúcie na podiel dlžníka v obchodnej spoločnosti (sro). Pekný deň.
suzika1979
06.12.11,15:01
dakujem,pekny den aj vam
ATOSKA
06.02.12,16:07
Dobrý večer,
koncom decembra som skončila v s.r.o. ako spoločník aj konateľ. Od januára som sa chcela zaevidovať na ÚP ale som nepochodila. V OR síce mám ako konateľ dátum ukončenia funkcie koniec decembra ale pri spoločníkovi sa to nepíše. Problém je v tom, že návrh neprešiel na prvý krát a podávali sme námietku. Tým pádom figuruje januárový dátum na výpise. I keď som doložila ÚP všetky doklady (prevod OP, spoločenskú zmluvu, návrh...) overené notárom, nechcú ma zaevidovať. Zaujíma ich akurát dátum zápisu a nie rozhodnutie VZ.
Ak má niekto takúto skúsenosť, poprosím o radu ako ich presvedčiť.
Ďakujem
ATOSKA
Economic
06.02.12,16:20
Jednoznačne tetu treba presvedčiť, že OR má deklaratórny účinok. Tvoja funkcia konateľa zanikla odvolaním, resp. odstúpením. A momentom podpísania zmluvy o prevode OP už nie si ani spoločník. Takéto dôležité veci by mohla vedieť.
ATOSKA
06.02.12,16:49
Tetu ani jej šéfa nie je možné žiaľ presvedčiť. Už si dokonca odo mňa pýtali aj originál podacieho lístka, kedy som návrh posielala. Jediné čo ich zaujíma, je dátum zápisu do OR. Nič medzitým. Z ich strany je to už šikan, žiaľ ale kvôli nevedomosti.

Economic ďakujem za odpoveď a prajem príjemný večer.
Economic
06.02.12,17:00
Tetu ani jej šéfa nie je možné žiaľ presvedčiť. Už si dokonca odo mňa pýtali aj originál podacieho lístka, kedy som návrh posielala. Jediné čo ich zaujíma, je dátum zápisu do OR. Nič medzitým. Z ich strany je to už šikan, žiaľ ale kvôli nevedomosti.

Economic ďakujem za odpoveď a prajem príjemný večer.

Škoda že nemám naštudovaný zákon, aby som ti dala odvolávku na nejaký §, aby si sa mohla oň oprieť. Aj Tebe pekný večer.