Pavol 301
29.11.05,19:11
Sme dve FO v združení podnikateľov,daňový úrad nás prinútil aby všetký odoslané a prijaté faktúry nášho združenia obsahovali len údaje prvého účastnika združenia vraj preto,lebo cez neho sa platí DPH,ale i druhý účastnik je platca DPH a podáva nulové DPH.Skratka na faktúrach nesúhlasili aby bolo napísane : Združenie podnikateľov Jozef & Pavol ...názov združenia...IČO,DIČ prvého účastnika - platcu DPH. Viete mi poradiť? Ďakujem.
elPi
01.12.05,12:19
To čo po vás chce DÚ je v zákone o DPH v § 4 v ods.3 :

"(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne."

Ak ste do združenia vstúpili už ako platitelia, tak ste si mali také písomné poverenie zahrnúť do zmluvy o združení, prípadne tam dať odkaz, že povinnosti zo zákona o DPH budú upravené samostatne v prílohe.
Dana K.
01.12.05,12:29
Sme dve FO v združení podnikateľov,daňový úrad nás prinútil aby všetký odoslané a prijaté faktúry nášho združenia obsahovali len údaje prvého účastnika združenia vraj preto,lebo cez neho sa platí DPH,ale i druhý účastnik je platca DPH a podáva nulové DPH.Skratka na faktúrach nesúhlasili aby bolo napísane : Združenie podnikateľov Jozef & Pavol ...názov združenia...IČO,DIČ prvého účastnika - platcu DPH. Viete mi poradiť? Ďakujem.

Ja som pracovala niekoľko rokov v združení ako účtovníčka a tiež sme všetky doklady vystavovali len na jedného účastnika a tak isto prijaté faktúry boli vystavované len na toho jedného účastníka. Za druhého sme robili nulové DPH. Na faktúre musí byť uvedené obchodné meno tak ako je v živnostenskom liste.
Zita5
01.12.05,12:37
Sme dve FO v združení podnikateľov,daňový úrad nás prinútil aby všetký odoslané a prijaté faktúry nášho združenia obsahovali len údaje prvého účastnika združenia vraj preto,lebo cez neho sa platí DPH,ale i druhý účastnik je platca DPH a podáva nulové DPH.Skratka na faktúrach nesúhlasili aby bolo napísane : Združenie podnikateľov Jozef & Pavol ...názov združenia...IČO,DIČ prvého účastnika - platcu DPH. Viete mi poradiť? Ďakujem.

Môj názor je , že potom ani zmluva o združení nemôže byť v poriadku .Už v zmluve musí byť poverený člen združenia vedením účtovníctva a evidencie DPH . Na toho člena sa uzatvárajú aj napr. pracovné zmluvy .

Na faktúru si môžete dať napr./ meno a priezvisko toho , kto je poverený na vedenie evidencie , záznamov atď./

Jožko Mrkvička
Združenie súkromných podnikateľov
adresa ...............
IČO .......... IČ DPH / toho povereného člena združenia / .............. .

V prípade, že sa uzatvárajú kúpne zmluvy, alebo aké koľvek zmluvy , ja udávam iniciále všetkých členov združenia , a nie len ja , ale aj advokát pokiaľ tento robí zmluvne obchodný vzťah pre našu firmu .

Tak ako ste to chceli , to nie je možné , pretože združenie nie je právny subjekt .
elPi
01.12.05,13:51
Myslím si, že zmluva môže byť v poriadku, zákon o DPH hovorí len o poverení vedením evidencie podľa § 70 - z čoho mi vyplýva, že len všetko čo sa týka DPH by malo ísť cez jedného spoločníka združenia. Iné veci by mohol vybavovať a na účely združenia svojím menom združenia uzatvárať napr. všetky pracovnoprávne vzťahy, a pod. a aj účtovať o nich.
Problémy nastávajú s vedením účtovníctva a správnym vyčíslením základu dane z príjmov, ak sú takto vedené dve účtovníctva. Teda každý zo spoločníkov združenia to čo vybavuje svojím menom musí zahrnúť do svojho účtovníctva a po skončení roka to treba zlúčiť. Môže sa to skomlikovať, ak niektorý z nich alebo obaja robia aj činnosti, ktoré nespadajú pod účel zmluvy o združení.
Účtovníci sa natrápia, ale dá sa to.
Je to samozrejme jednoduchšie, ak druhý spoločník je inak "neaktívny" a okrem úhrad vlastného poistného nemá na svoje meno iné výdavky.
Zita5
01.12.05,14:06
Myslím si, že zmluva môže byť v poriadku, zákon o DPH hovorí len o poverení vedením evidencie podľa § 70 - z čoho mi vyplýva, že len všetko čo sa týka DPH by malo ísť cez jedného spoločníka združenia. Iné veci by mohol vybavovať a na účely združenia svojím menom združenia uzatvárať napr. všetky pracovnoprávne vzťahy, a pod. a aj účtovať o nich.
Problémy nastávajú s vedením účtovníctva a správnym vyčíslením základu dane z príjmov, ak sú takto vedené dve účtovníctva. Teda každý zo spoločníkov združenia to čo vybavuje svojím menom musí zahrnúť do svojho účtovníctva a po skončení roka to treba zlúčiť. Môže sa to skomlikovať, ak niektorý z nich alebo obaja robia aj činnosti, ktoré nespadajú pod účel zmluvy o združení.
Účtovníci sa natrápia, ale dá sa to.
Je to samozrejme jednoduchšie, ak druhý spoločník je inak "neaktívny" a okrem úhrad vlastného poistného nemá na svoje meno iné výdavky.


Myslím , že ak by viedli dve účtovníctva , tak by si zbytočne komplikovali život, presne tak ako píšeš. Najlepšie je jedno účto a na konci roka preúčtovať každému jeho podiel z príjmov a výdavkov .

Spločníci môžu mať aj iné výdavky , ale nie z tej činnosti , na ktorú uzavreli združenie . Môžu okrem združenia ešte mať aj iné podnikateľské aktivity .