jaanna
21.12.10,13:37
Dobrý deň,
je možné zaradiť do majetku a odpisovať automobil, ktorý je kúpený koncom roka a nestihla by sa evidenčná povinnosť na polícii, t.j. nebol by prepísaný majiteľ v technickom preukaze.
zuzanna
27.12.10,13:54
neviete poradit aj ja mam taký pripad prosim
betka
27.12.10,14:49
Nie.

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

Postupy v JU:

10/(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).

13) Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z., zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
zuzanna
27.12.10,15:20
takže až po vybavení ŠPZ a technického preukazu ho môžem zaradiť do spoločnosti a začať odpisovať až dňom uvedeným v technickom preukaze???
Stefan2005
27.12.10,15:31
takže až po vybavení ŠPZ a technického preukazu ho môžem zaradiť do spoločnosti a začať odpisovať až dňom uvedeným v technickom preukaze???

Nie. Prečítaj si tento príspevok a priložený materiál DRSR...

http://www.porada.sk/1448637-post19.html
Jana Acsová
27.12.10,15:32
Aké auto ste kúpili? Nové, ojazdené? Malo pridelené EČV, alebo nie? Malo prenosné, dočasné značky? Hovoríte o prepise majiteľov.

Otázka smeruje k tomu, či bolo možné ho prevádzkovať v premávke na pozemných komunikáciách pred prihlásením/prehlásením na dopravnom inšpektoráte. Podľa situácie je možné riešiť aj zahrnutie do obchodného majetku, resp. zaradenie do používania.
zuzanna
27.12.10,15:44
automobil je ojazdený jedná sa o autobus rok výroby 1998 a má prevozné značky momentálne nejaké francúzske asi len prevozné kým nedojde na Slovenkso presne neviem lebo dnes išli preňho
jaanna
28.12.10,07:52
Ja mám aj nové prívesy aj ojazdený automobil, ktorý je už na ŠPZ, iba treba prepísať vlastníka v technickom preukaze.
Jana Acsová
29.12.10,14:03
V príspevkoch 3 a 5 máme uvedené 2x nie ... ale každé nie v inom význame. Prosím čítať pozorne.
zuzanna
30.12.10,15:42
dnes sme vybavili SPZ aj KO a STK, EK tak mozem ten autobus zaradit a odpisovat od 30,12,2010??? alebo az od noveho roka a OC sú aj naklady na vyssie uvedene sluzby???
zuzanna
04.01.11,13:45
dnes sme vybavili SPZ aj KO a STK, EK tak mozem ten autobus zaradit a odpisovat od 30,12,2010??? alebo az od noveho roka a OC sú aj naklady na vyssie uvedene sluzby???
a este cestnu dan od ktoreho dna treba nahlasit
Lubo44
04.01.11,13:52
a este cestnu dan od ktoreho dna treba nahlasit
od dňa kedy bolo vozidlo prvý krát použité na podnikanie
Katarina
04.01.11,15:04
od dňa kedy bolo vozidlo prvý krát použité na podnikanie

Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie.
zuzanna
04.01.11,19:47
neviete mi poradit ci do OC vozidla ide aj kontrola originality, preklad technicaku, STK, EK, kolky za prepis ???? a este aj dovoz ak sme tankovali a dobili myto ked sme ho doviezli zo zahranicia aj to ide do OC vozidla prosim
gjana
24.02.11,13:27
Tie kolky - v našom prípade za pridelenie evid.čísla, keďže ide o nové MV - by zaujímali aj mňa, prosím vstupujú do OC vozidla? Ďakujem.
Tweety
24.02.11,13:46
Tie kolky - v našom prípade za pridelenie evid.čísla, keďže ide o nové MV - by zaujímali aj mňa, prosím vstupujú do OC vozidla? Ďakujem.
Áno, vstupujú.
gjana
25.02.11,05:21
Ďakujem Tweety :-)))
mirhu
08.10.13,10:35
Ak SZČO prebrala automobil 19.9., ale poplatok na polícii zaplatila až 27.9., kedy ho zaradím do používania? Začali ho reálne použivať 19.9., ale potom ako určím dátum zaradenia, keď ten poplatok je platený neskôr a vstupuje do OC?
Betina2
03.03.14,10:55
rôznia sa názory čo sa týka účtovanie kolkov a poplatkov za pridelenie EČV a tzv. Ficovej dane - poplatku podľa výkonu motora, pri ňom sa viacerí zhodujú na účtovaní priamo do nákladu 538/345 resp. 379.

Moja otázka teda znie: čo všetko vstupuje do obstarávacej ceny vozidla okrem ceny samotného vozidla ?

- prepravné náklady

- technicke zhodnotenie vykonane pred zaradenim (mám na mysli montáž ťažného zariadenia, autoalarmu a podobne)

- TK a EK, kontrola originality

- úradné preklady originálnych dokladov

_______________________________________________

.....mám ešte poplatky v kolkoch voči Okresnému úradu pre cestnú dopravu za vyhlásenie o zhode a typove schválenie dovezeného vozidla

- poplatky za pridelenie EČV a registraciu na DI

- tiež poplatok do recyklačného fondu....

- daň za motorove vozidlo (tzv. Ficova daň z MV, poplatok od výkonu motora) - tú sa doporučuje účtovať mimo obstaranie



Ako teda ?
Betina2
03.03.14,10:57
ešte dodám, auto je jazdené, staršie, dovezene vramci intrakom, dodania z IČS
PBEA
17.02.16,07:22
Ja som sa dočítala: Do nákladov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa nezahŕňajú poplatky platené podľa zákona č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch, ktoré sa účtujú na ťarchu účtu 538, napr. poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľnosti, poplatok za zápis prvého alebo ďalšieho držiteľa motorového vozidla do evidencie a poplatok za pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evid.číslom pri zápise vozidla do evidencie. Kde je potom pravda? Našla som to v knihe Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Ing. Cenigovej.