Richard
21.12.10,16:58
V tejto téme bude 22.12.2010 od 10:30 do 12:30 hod. prebiehať diskusia s RNDr. Jozefom Mihálom o zmenách v zákone o Sociálnom poistení a rodičovských príspevkoch.

V uvedenom čase tu môžete písať svoje otázky a podľa možností Vám bude minister na ne odpovedať (predtým aj potom bude téme uzavretá).
Richard
22.12.10,09:18
Tému otváram, vítam v diskusii ministra Jozefa Mihála a zároveň všetkých diskutujúcich.
veronikasad
22.12.10,09:22
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá.

Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP?

Ďakujem.
Jozef Mihál
22.12.10,09:22
Pozdravujem všetkých Poraďákov a teším sa na vaše otázky. Zrejme ich bude veľa, uprednostňovať preto budem tie, ktoré môžu informačne obohatiť čo najviac ľudí.
mojto
22.12.10,09:23
Dobrý deň.
Konateľ a zároveň jediný spoločník s.r.o. je PSD, od júna bude SD. Odmeny nepoberá a ani nebude. Je povinný prihlásiť sa na dôchodkové poistenie do 31.1.2011?
hodmon
22.12.10,09:23
Dobry den, ja by som sa chcela opytat ohladne zmien v rodicovskom prispevku. Na RP mam narok do maja 2011. Dceru som zapisala do skolky od januara 2011, ale medzicasom mi bolo oznamene, ze mozem do zamestnania nastupit max na 50 percentny uvazok alebo dokonca vobec . Chcem sa opytat, ci v roku 2011 podla noveho zakona pridem o RP ak dam dceru do statnej skolky. S ohladom na RP je to jedno ci nastupim do zamestnania alebo budem doma? Na nejakom chate som citala, ze od noveho roka nebude RP zavisiet od toho ci zena pracuje alebo ci je dieta v skolke. Chcela by som si najst nove zamestnanie alebo rozbehnut zivnost, ale na vychodnom slobensku a navyse s dietatom doma je to nerealne. Rada by som si pracu zabezpecila zaciatkom roka, pretoze v lete pocas dovoleniek urcite nic nenajdem a budem minimalne pol roka bez prijmu.
slavuska
22.12.10,09:23
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či zmeny v poistení bude mať aj nejaký vplyv na študentov pracujúcich na dohody. ďakujem.
drobeceva
22.12.10,09:24
Dobrý deň, p. minister
Od augusta tohto roku máme dozornú radu a prvýkrát im ideme vyplatiť odmenu v mesiaci decembri. Na SP som ich nenahlasovala /podľa starého zákona nie je potrebné/, prihlásila som ich na ZP.
Podľa nového zákona pôjde o nepravidelný príjem, tak by som ich mala prihlásiť na SP. Ale nevie sa, kedy im tá odmena bude vyplatená a či bude.
Mám ich nahlásiť od januára, alebo až vtedy, keď sa o tom dozviem, že odmena bude vyplatená? Ďakujem.
Stefan2005
22.12.10,09:28
Srdečne Vás zdravím páni;

mám otázku ohľadne pracujúcich invalidov - bude platiť naďalej, že byť zamestnaný a nemať veľký príjem - kvôli odvodom a ich prínosu na budúci dôchodok - alebo sa nejak zmení ich postavenie od roku 2011 ?
ErikaDP
22.12.10,09:28
Dobrý deň pán minister,

Mám otázku k predčasným dôchodkom u spoločníkov sro bez príjmu
Poberateľ predčasného dôchodku je súčasne spoločníkom a konateľom sro. Za prácu vo svojej sro nepoberá žiadny príjem, ani odmeny za výkon funkcie konateľa. Jediný príjem ktorý z sro má je podiel na zisku ( dividendy) vyplatené po valnom zhromaždení. Žiadny iný príjem inde nemá, iba prípadne na dohodu o pracovnej činnosti.

Moja otázka: mení sa niečo pre týchto poberateľov predčasného dôchodku od 1.1.2011 v prípade že nebudú poberať ani v roku 2011 príjem za prácu a naďalej budú poberať iba dividendy , prípadne budú mať príjem z dohôd o pracovnej činnosti ?
Ďakujem za odpoveď
m.hladka
22.12.10,09:33
Na prednáške ste mi odpovedal na otázku: Konatelia s.r.o. s nepravidelným príjmom (pravdepodobne aj Spoločníci s.r.o. s nepravidelným príjmom) - dôchodcovia, že platia z odmeny DP + RSF.

Môže si potom konateľ dôchodca, spoločník-dôchodca dať prepočítať nanovo dôchodok?
Ďakujem.
lenuska1979
22.12.10,09:34
Dobrý deň p. minister,
Chcem sa opýtať aké odvody na SP a ZP bude platiť SZČO, ktorá od 1.1.2011 požiada o rodičovský príspevok, keďže od 1.1.2011 je možné vykonávať i SZČO i poberať rodičovský príspevok?
majovrabel
22.12.10,09:35
Chapem spravne, ze zdravotne odvody zo zisku s.r.o. sa nebudu platit zo zisku dosiahnuty tento rok, ale az za zisk dosiahnuty v roku 2011.
Jozef Mihál
22.12.10,09:35
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá.

Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP.

Ďakujem.
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď § 21 ods. 5 (v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.
grammatika
22.12.10,09:35
Pán minister,
prosím Vás, zaujímalo by ma:


či Výkaz poistného a príspevkov, ktorý sa podáva za zamestnancov s nepravidelným príjmom treba posielať aj nulový?

AK teda vyplácame nepravidelné odmeny konateľovi napríklad len v mesiaci september 2011, a máme to zazmluvnené, čiže vieme, že odmenu v roku 2011 dostane, tak ho prihlásime cez registračný list do SP do konca januára 2011. A ak mu vyplatíme odmenu v septembri, budeme musieť podávať nulové výkazy za mesiace 01 – 08/2011?
Alebo nemusíme a tieto nové výkazy nemusíme posielať každý mesiac, ale len v tom období, v ktorom sa vyplatí nepravidelný príjem?



v prípade zahraničného českého štatutára slovenskej sročky, ak sa mu vyplatia odmeny, tak by mal platiť sociálne odvody? Mal by byť teda registrovaný v SP?

Pretože v prípade zdravotného poistenia, ak je táto odmena zdaňovaná podľa §5 zákona o dani z príjmov, tak zamestnávateľ (slovenská sročka) musí byť prihlásená v českej zdravotnej poisťovni na základe nariadenia EU 883/2004 a 987/2009 a teda platiť zdravotné odvody v čechách a nie na slovensku.

Ďakujem veľmi pekne
MIS
22.12.10,09:36
Moja otázka sa týka rodičovského príspevku a materskej.
Materská dovolenka mi končí presne 31.12.2010. Na úradoch mi povedali, že rodičovský príspevok nebudem dostávať vo výške 256€, ale len 191€, t.z. podľa nového zákona. Ale materská dovolenka nebude trvať 34 týždňov, ale len 28 týždňov, t.z. podľa starého zákona.
Tým pádom budem znevýhodnená oproti ostatným matkám a prídem o dosť peňazí. Existuje § podľa ktorého by som mala nárok buď na zvýšenú materskú alebo zvýšený rodičovský? Je to nefér, že v zákone sa neberú do úvahy aj tieto hraničné dátumy.
Vopred ďakujem za odpoveď.
mlyn16
22.12.10,09:36
Dobrý deň pán minister,
1. Bude podliehať odvodom aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou spoločníkovi, ktorý je zároveň konateľom spoločnosti za roky 2004-2009 vyplatený v roku 2011?
2. Budú podliehať odvodom dovolenkový alebo vianočný príspevok zo sociálneho fondu, ktorý bol zadotovaný prídelom zo zisku?
3. Prečo majú mať starostovia, primátori, poslanci nárok na odstupné, keď sú volení na dobu určitú? Prečo ste nezrušili „zlaté balíčky“, keď tak tvrdo idete po výhodách zamestnancov?
Jozef Mihál
22.12.10,09:36
Dobrý deň.
Konateľ a zároveň jediný spoločník s.r.o. je PSD, od júna bude SD. Odmeny nepoberá a ani nebude. Je povinný prihlásiť sa na dôchodkové poistenie do 31.1.2011?
Nie je povinný, pretože nepoberá ani nebude poberať odmeny.
m.hladka
22.12.10,09:36
Prosím Richarda, keď uzavrie túto tému, aby sa dalo do nej nahliadnúť, pretože musím súrne odísť. Ďakujem.
Jozef Mihál
22.12.10,09:37
Chapem spravne, ze zdravotne odvody zo zisku s.r.o. sa nebudu platit zo zisku dosiahnuty tento rok, ale az za zisk dosiahnuty v roku 2011.

Áno, až zo zisku za rok 2011.

Pls otázky na zdravotné poistenie mi v tejto diskusii dnes nedávajte.
Jajina
22.12.10,09:38
Dobrý deň,
invalidný dôchodca viac ako 75% a zároveň zamestnanec s pracovným úväzkom 5hodín a mesačnou mzdou 250 EUR
prenajíma byt a príjem z prenájmu má len do výšky prevádzkových nákladov - inkaso (elektrika, voda, plyn.....)
Od 1.1. sa prihlási na zdravotnú poisťovňu a nebude mať povinnosť platiť preddavky.

Pri RZZP bude musieť doplatiť poistenie do výšky minimálneho VZ ? aj keď žiadny čistý zdaniteľný príjem z prenájmu nedosiahol?
Jozef Mihál
22.12.10,09:39
Moja otázka sa týka rodičovského príspevku a materskej.
Materská dovolenka mi končí presne 31.12.2010. Na úradoch mi povedali, že rodičovský príspevok nebudem dostávať vo výške 256€, ale len 191€, t.z. podľa nového zákona. Ale materská dovolenka nebude trvať 34 týždňov, ale len 28 týždňov, t.z. podľa starého zákona.
Tým pádom budem znevýhodnená oproti ostatným matkám a prídem o dosť peňazí. Existuje § podľa ktorého by som mala nárok buď na zvýšenú materskú alebo zvýšený rodičovský? Je to nefér, že v zákone sa neberú do úvahy aj tieto hraničné dátumy.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Je to tak ako píšete, nemáte nárok ani na predĺženú materskú "po novom", ani na zvýšený RP "po starom". Je mi to ľúto, tento hraničný dátum sme neošetrili korektne.
Tánička
22.12.10,09:40
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Ďakujem
wlladko
22.12.10,09:41
Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???
Kikka777
22.12.10,09:41
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, kedy budú spoločníci po prvykrát platiť odvody zo zisku. Ďakujem
Jozef Mihál
22.12.10,09:41
Dobry den, ja by som sa chcela opytat ohladne zmien v rodicovskom prispevku. Na RP mam narok do maja 2011. Dceru som zapisala do skolky od januara 2011, ale medzicasom mi bolo oznamene, ze mozem do zamestnania nastupit max na 50 percentny uvazok alebo dokonca vobec . Chcem sa opytat, ci v roku 2011 podla noveho zakona pridem o RP ak dam dceru do statnej skolky. S ohladom na RP je to jedno ci nastupim do zamestnania alebo budem doma? Na nejakom chate som citala, ze od noveho roka nebude RP zavisiet od toho ci zena pracuje alebo ci je dieta v skolke. Chcela by som si najst nove zamestnanie alebo rozbehnut zivnost, ale na vychodnom slobensku a navyse s dietatom doma je to nerealne. Rada by som si pracu zabezpecila zaciatkom roka, pretoze v lete pocas dovoleniek urcite nic nenajdem a budem minimalne pol roka bez prijmu.

Info k rodičovskému príspevku od roku 2011 nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/12/19/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2011/

Ak dáte dcéru do škôlky, nárok na RP v roku 2011 budete mať.

Ale - ak vaše náklady na škôlku budú vyššie ako 190 eur, bude pre vás výhodnejší príspevok na staroslivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku, maximálne však 230 eur.
Jozef Mihál
22.12.10,09:42
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či zmeny v poistení bude mať aj nejaký vplyv na študentov pracujúcich na dohody. ďakujem.

Zatiaľ nie. Upozorňujem však, že budeme pozorne sledovať predpokladané narastajúce počty ľudí pracujúcich na dohody a ak to presiahne únosnú mieru, zasiahneme.
ACCREDO
22.12.10,09:43
Dobrý deň, pán minister,

aké registračné povinnosti voči SP a ZP budú mať po novelách zákonov:

a) spoločník spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý má so spoločnosťou uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti,

b) konateľ spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý nie je spoločníkom a dostáva za to jednorazovú odmenu v poslednom mesiaci roka,

c) živnostník zo štátu mimo EÚ, ktorý bol zapísaný do obchodného registra dňa 29.06.2010?

Vopred ďakujeme za odpovede.
Tinika
22.12.10,09:43
Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???

toto sa ani mne nezda fer, hoci niekto sa stazoval ze ani studentky by nemali mat RP ked neplatili odvody, ale tieto predpokladam, raz pracovat budu a odvody zaplatia. Ale romske matky zase len zadarmo niečo získali, zatiaľ, čo ostatní len strácajú, a nielen rodičovským príspevkom, nebudem tu rozoberať, zmeny iných zákonov, ale mám dosť, po ich prečítaní.
Merika
22.12.10,09:43
Dobrý deň,
mám otázku ohľadne maximálneho vymeriavacieho základu. Zamestnanec má príjmy zo závislej činnosti, z kapitálového majetku, z dividend. Aký bude jeho vymeriavací základ na sociálne a zdravotné poistenie. Pre každú skupinu príjmov bude stanovený maximálny VZ, alebo z úhrnu všetkých príjmov bude maximálny VZ.
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
22.12.10,09:44
Dobrý deň, p. minister
Od augusta tohto roku máme dozornú radu a prvýkrát im ideme vyplatiť odmenu v mesiaci decembri. Na SP som ich nenahlasovala /podľa starého zákona nie je potrebné/, prihlásila som ich na ZP.
Podľa nového zákona pôjde o nepravidelný príjem, tak by som ich mala prihlásiť na SP. Ale nevie sa, kedy im tá odmena bude vyplatená a či bude.
Mám ich nahlásiť od januára, alebo až vtedy, keď sa o tom dozviem, že odmena bude vyplatená? Ďakujem.

Ak budú mať vyplatenú odmenu zúčtovávanú do januára 2011 a neskôr, treba ich prihlásiť do SP ako zamestnancov s nepravidelným príjmom (na dôchodkové poistenie). Pokiaľ v tom nebudete mať jasno, neprihlasujte ich - ak ale budete mať info o takýchto odmenách, bude ich potrebné prihlásiť.
katka50
22.12.10,09:44
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak predč. st. dôchodca preruší poberanie dôchodku a ostane pracovať. Po ukončení PP požiada o prepočet dôchodku - vráti sa mu krátenie o 0,5% za dobu, po ktorú predč. st. dôchodok nepoberal ? Ďakujem.
majovrabel
22.12.10,09:44
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď § 21 ods. 5 (v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.
Nesuhlasim, ze to je v §21 ods 5. Pise sa tam "vzniká odo dňa, od ktorého sa opätovne stala samostatne zárobkovo činnou osobou". Osoba z prikladu sa nestava od 1.1.2011 SZCO. A zakon ucinny od 1.1.2011 ju nemoze spatne "donutit" aby sa prihlasila k augustu 2010.
mzdy_sk
22.12.10,09:45
Dobrý deň pán minister,
budú platiť pravidlá pre rok 2010 pri výpočte miezd za 12/2010 v roku 2011
napríklad zaokrúhľovanie VZ a odvodov do SP a akceptovanie pôvodných mesačných výkazov pre SP?
Jozef Mihál
22.12.10,09:45
Dobrý deň,
mám otázku ohľadne maximálneho vymeriavacieho základu. Zamestnanec má príjmy zo závislej činnosti, z kapitálového majetku, z dividend. Aký bude jeho vymeriavací základ na sociálne a zdravotné poistenie. Pre každú skupinu príjmov bude stanovený maximálny VZ, alebo z úhrnu všetkých príjmov bude maximálny VZ.
Ďakujem za odpoveď
Odpoveď za sociálne poistenie:

Maximálny VZ sa sleduje osobitne za jednotlivých zamestnávateľov, spoločne za samotného poistenca.
maxipc
22.12.10,09:45
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Ďakujem

Dobrý deň pán minister

tiež sa pripájam k tejto otázke?
Jozef Mihál
22.12.10,09:47
Dobrý deň pán minister,
budú platiť pravidlá pre rok 2010 pri výpočte miezd za 12/2010 v roku 2011
napríklad zaokrúhľovanie VZ a odvodov do SP a akceptovanie pôvodných mesačných výkazov pre SP?
Výpočty a zaokrúhľovanie miezd za 12/2010 sú "po starom". Rovnako vykazovanie.
UZP
22.12.10,09:47
Dobrý deň pán minister,
mám otázku:
Ak nastúpi zamestnanec na rodičovský príspevok, potrebovala by som radu, čo v tomto prípade má urobiť zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni. Ukončí pracovný pomer, s tým že ho odhlási zo zdravotnej poisťovne a bude za zamestnanca platiteľ štát? Prestáva platiteľ za takéhoto zamestnanca posielať do zdravotnej poisťovne nulový výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie?
A čo v prípade, ak je zamestnanec na neplatenom voľne? Má ho platiteľ odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca?
Jozef Mihál
22.12.10,09:49
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak predč. st. dôchodca preruší poberanie dôchodku a ostane pracovať. Po ukončení PP požiada o prepočet dôchodku - vráti sa mu krátenie o 0,5% za dobu, po ktorú predč. st. dôchodok nepoberal ? Ďakujem.

Krátenie sa mu nevráti, má však nárok na prepočet dôchodku za dobu, kedy platil poistné (pracoval) a PSD mal pozastavený.
slavuska
22.12.10,09:49
Nechcem zneužívať systém. Na dohodu som pracovala aj do teraz. Len sa pýtam, ži mi po novom vznikajú nejaké povinnosti. Prečo sa vyhrážate práve mne??
Jana Motyčková
22.12.10,09:50
Dobrý deň pán minister,
mám otázku:
Ak nastúpi zamestnanec na rodičovský príspevok, potrebovala by som radu, čo v tomto prípade má urobiť zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni. Ukončí pracovný pomer, s tým že ho odhlási zo zdravotnej poisťovne a bude za zamestnanca platiteľ štát? Prestáva platiteľ za takéhoto zamestnanca posielať do zdravotnej poisťovne nulový výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie?
A čo v prípade, ak je zamestnanec na neplatenom voľne? Má ho platiteľ odhlásiť zo zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca?
Pán minister neodpovedá v tejto téme na otázky ohľadom zdravotného poistenia (je to mimo jeho pôsobnosti)!
hodmon
22.12.10,09:50
Info k rodičovskému príspevku od roku 2011 nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/12/19/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2011/

Ak dáte dcéru do škôlky, nárok na RP v roku 2011 budete mať.

Ale - ak vaše náklady na škôlku budú vyššie ako 190 eur, bude pre vás výhodnejší príspevok na staroslivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku, maximálne však 230 eur.

Toto vsetko mam nastudovane, ale pracovnicka na UP mi aj tak povedala, ze mi RP vezmu...ze, dieta nesmie byt v statnej skolke...ja uz neviem ako jej to vysvetlit. Nemam odvahu dat dieta do skolky ak mi ona vzdy povie ze narok na RP stratim. Ako mam postupovat? Minuly tyzden vraj mala skolenie ohladne noveho zakona a ja tak nepomohlo :mad:.
dag
22.12.10,09:51
dobry den pan minister prosim o odpoved som poberatelom predcasneho dochodku a t.c. som dlhodobo pn vyhlad na rok 2011 cca este 6 mesiacov operacia bed. klbov.ako mi doporucujete postup od r. 2011 podotykam ze este man prac pomer na dobu neurcitu dakujem dag
datacon
22.12.10,09:51
Dobrý den, pán Mihál

Skôr ako Vám položím otázku Vám chcem podakovať za to že ste sa chytili práve tohoto rezortu lebo naozaj potrebuje vietrok, akceptujeme že rozhodujete o citlivých témach ale ak by sa dalo pomôcť aj nám mzdárom v neskutočnej administratívnej náročnosti výkonu nášho povolenia budeme Vás obdivovať ešte viac. Želám krásne sviatky, bohatého ježiška a odpočinte si.

S pozdravom.

team Datacon s.r.o.

Naša otázka:

zamestnankyna rozviazala pracovný pomer dohodou k 27/12/2010, je v 12 týzdni tehotenstva a k 28/12/2010 ja nahlasuje na úrad prace ako uchádzačka o zamestnanie, ako tehotnú ju nik nezamestná a približne 15/6/2010 nastupuje na MD, ako sa jej vypočíta Materské, čo bude jej vymeriavací zaklad. Zamestnankyna je posledné 3 roky sústavne zamestnaná.
Jozef Mihál
22.12.10,09:52
Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a tie vždy boli aj budú rovnaké pre všetkých bez ohľadu na to, akými "dobrými daňovníkmi" boli predtým, ako ich poberali - princíp plnej solidarity.

K ďalším poznámkam. Uvedomte si, že ak RP poberá rodina, kde nikto nepracuje, dostávajú dávky v hmotnej núdzi. Výška týchto dávok sa zníži, ak súčasťou ich príjmov je práve RP. Takže zvýšením RP o 26 eur príde takáto rodina o 26 eur na dávkach v hmotnej núdzi a ich príjem zo štátnych sociálnych dávok po 1.1.2011 je rovnaký, ako do 31.12.2010.
popluharova
22.12.10,09:53
Otazka: PSD je zaroven FO-znalec, musi sa od 1.1.prihlasit do SP ako FO. Moze nadalej poberat PSD, alebo si musi do 28.2.vybrat
Jozef Mihál
22.12.10,09:54
Toto vsetko mam nastudovane, ale pracovnicka na UP mi aj tak povedala, ze mi RP vezmu...ze, dieta nesmie byt v statnej skolke...ja uz neviem ako jej to vysvetlit. Nemam odvahu dat dieta do skolky ak mi ona vzdy povie ze narok na RP stratim. Ako mam postupovat? Minuly tyzden vraj mala skolenie ohladne noveho zakona a ja tak nepomohlo :mad:.

Pracovníčka UPSVaR vám veci vysvetľuje v súlade s doteraz platným zákonom, od 1.1.2011 dochádza ku zmenám tak, ako som napísal vyššie.

S pánom GR UPSVaR budem mať stretnutie, kde si preberieme ako a kedy boli, resp. budú pracovníčky UPSVaR-ov poriadne zaškolené.
skocka
22.12.10,09:54
Dobrý deň, pracovníčka na materskej, alebo rodičovskej odvolenke dostane ročnú odmenu. Vykáže sa táto odmena v Mesačnom výkaze (pracovníčka je pravidelný pracovník) alebo sa má vykázať vo Výkaze poistného a príspevkov a odmenu rozpočítať na jednotlivé mesiace roka?
Ďakujem
Jana Motyčková
22.12.10,09:55
Naša otázka:

zamestnankyna rozviazala pracovný pomer dohodou k 27/12/2010, je v 12 týzdni tehotenstva a k 28/12/2010 ja nahlasuje na úrad prace ako uchádzačka o zamestnanie, ako tehotnú ju nik nezamestná a približne 15/6/2010 nastupuje na MD, ako sa jej vypočíta Materské, čo bude jej vymeriavací zaklad. Zamestnankyna je posledné 3 roky sústavne zamestnaná.
Nárok na materskú jej vznikne v ochrannej lehote, v takom prípade sa jej bude počítať DVZ pre materskú tak, akoby začínala v deň ukončenia pracovného pomeru, t.j. akoby začínala 27.12.2010 - rozhodujúce obdobie bude rok 2009.
Tinika
22.12.10,09:55
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a tie vždy boli aj budú rovnaké pre všetkých bez ohľadu na to, akými "dobrými daňovníkmi" boli predtým, ako ich poberali - princíp plnej solidarity.

K ďalším poznámkam. Uvedomte si, že ak RP poberá rodina, kde nikto nepracuje, dostávajú dávky v hmotnej núdzi. Výška týchto dávok sa zníži, ak súčasťou ich príjmov je práve RP. Takže zvýšením RP o 26 eur príde takáto rodina o 26 eur na dávkach v hmotnej núdzi a ich príjem zo štátnych sociálnych dávok po 1.1.2011 je rovnaký, ako do 31.12.2010.

tak asi to mohlo ostat po starom, oni by on nic neprisli, a ludia by sa vyhli zbytočným emociam, že su na tom rovnako ako tí, ktorí odvody neplatia .)
Jozef Mihál
22.12.10,09:56
Otazka: PSD je zaroven FO-znalec, musi sa od 1.1.prihlasit do SP ako FO. Moze nadalej poberat PSD, alebo si musi do 28.2.vybrat
Ak je znalec, bol aj do 31.12.2010 posudzovaný ako SZČO, od 1.1.2011 sa preto pre neho ako pre SZČO nič nemení.

Ak je povinne poistený v SP tak od 1.3.2011 mu SP pozastaví PSD.
wlladko
22.12.10,09:57
Ako to bude s materskou (rodičovským príspevkom) a zároveň s PN (OČR) ženy, ktorá je na materskej platila si dobrovolne poistenie? Dostane ďalšie dávky, ako to je teraz?
Tinika
22.12.10,09:57
Pracovníčka UPSVaR vám veci vysvetľuje v súlade s doteraz platným zákonom, od 1.1.2011 dochádza ku zmenám tak, ako som napísal vyššie.

S pánom GR UPSVaR budem mať stretnutie, kde si preberieme ako a kedy boli, resp. budú pracovníčky UPSVaR-ov poriadne zaškolené.

dufam, že k takym to situacium už nebude dochádzať, že sa pracovníčky zaškolia, hoci niektoré zákony sú už platné dlhsie, a napriek tomu som ja sama pri vybavovaní RP dostala tri iné odpovede a chodila som tam ako na klavír, aj keď som potrebné papiere mala vopred pripravené a veci preštudované, ale uradnik je uradnik a ked nezoberie papiere, musme sa tam vratit.
Jozef Mihál
22.12.10,09:57
Dobrý deň, pracovníčka na materskej, alebo rodičovskej odvolenke dostane ročnú odmenu. Vykáže sa táto odmena v Mesačnom výkaze (pracovníčka je pravidelný pracovník) alebo sa má vykázať vo Výkaze poistného a príspevkov a odmenu rozpočítať na jednotlivé mesiace roka?
Ďakujem

Použije sa nový výkaz a odmena sa rozpočíta na jednotlivé mesiace, ako pri zamestnancovi, ktorý dostane odmenu po skončení poistenia (prerušenie poistenia sa posudzuje rovnako ako ukončenie poistenia).
Arava
22.12.10,09:58
Dobrý deň pán minister,
Konateľ slovenskej a.s. ( občan Dánskeho kráľovstva,) poberá odmenu za výkon funkcie mesačne, ktorá mu je zdaňovaná, zároveň platí odvod do zdravotnej poisťovne - ( má Európsky preukaz zdravotného poistenia )
Je potrebné od 1.1.2011 prihlásiť konateľa-občana Dánskeho kráľovstva do Soc. poisťovne a z odmeny platiť odvody aj do fondov Soc. poisťovne?
Jozef Mihál
22.12.10,09:58
dufam, že k takym to situacium už nebude dochádzať, že sa pracovníčky zaškolia, hoci niektoré zákony sú už platné dlhsie, a napriek tomu som ja sama pri vybavovaní RP dostala tri iné odpovede a chodila som tam ako na klavír, aj keď som potrebné papiere mala vopred pripravené a veci preštudované, ale uradnik je uradnik a ked nezoberie papiere, musme sa tam vratit.
Viem a budem na to dávať pozor.
Anna Karásková
22.12.10,09:58
Dobrý deň pan Mihál,
od 1.1.2011 sa musí zamestnanec po skončení pracovného pomeru , ak sa mu ešte dopláca nejaká mzda prihlásiť do sociálnej poisťovne a príslušnej zdravotnej poisťovne.
Moje otázky :
v januári 2011 bude doplatená odmena za 4. štrvrťrok 2010 vystúpeným zamestnancom, musí sa spätne opraviť mzda a poistné za mesiace október, november a december 2010 ? alebo to platí až za rok 2011 v roku 2012 ?
Bežne sa ročné odmeny vystúpeným zamestnancom vyplácajú až po skončení kalendárneho roka , neviem si v praxi predstaviť ako budem opravovať mzdy a poistné za celý predchádzajúci kalendárny rok:mee:.
Nestačilo by zamestnanca, ktorý skončil pracovný pomer v prípade doplatku mzdy len prihlásiť do poisťovní a odviesť poistné?, alebo poraďte prosím aký termín doplatku by som mala použiť, aby sa nemuselo opravovať predchádzjúce obdobie?;)

Ďakujem srdečne za odpoveď
A.Karásková
Jozef Mihál
22.12.10,10:00
Ako to bude s materskou (rodičovským príspevkom) a zároveň s PN (OČR) ženy, ktorá je na materskej platila si dobrovolne poistenie? Dostane ďalšie dávky, ako to je teraz?

Pri OČR je nárok na ošetrovné z DNP len ak DNP trvalo najmenej 270 dní
v období 2 rokov pred vznikom nároku.

Pri materskej a PN z DNP sa nezmenilo nič.
ACCREDO
22.12.10,10:01
Dobrý deň, pán minister,

aké registračné povinnosti voči SP a ZP budú mať po novelách zákonov:

a) spoločník spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý má so spoločnosťou uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti,

b) konateľ spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý nie je spoločníkom a dostáva za to jednorazovú odmenu v poslednom mesiaci roka,

c) živnostník zo štátu mimo EÚ, ktorý bol zapísaný do obchodného registra dňa 29.06.2010?

Vopred ďakujeme za odpovede.

Posúvam.
Jozef Mihál
22.12.10,10:01
Ospravedlňujem sa, 15 min. pauza .-)
Ingrid Ondruskova
22.12.10,10:01
Dobrý deň,
poberám RP až do júna 2011, ale už od januára by som chcela dať malú do štátnej MŠ na zácvik, aby som mohla bez problémov od leta fungovať v práci. Budem poberať RP od januára do júna 2011, ak bude dieťa chodiť do škôlky a ja nebudemu chodiť do práce? Ďakujem.
masima
22.12.10,10:03
Dobrý deň p. Mihál mám otázku: Prečo stále platí súbeh poberania starobného dôchodku a pracovného pomeru pre štátnych zamestnancov? Obidve dávky, ktoré dostávajú idú z jedného vrecka - nášho.
TomosP
22.12.10,10:05
Rozdíl mezi stanovením RO výpočet DVZ pro nemocenské dávky a RO pro výpočet DVZ pro náhradu příjmu, rozdíl v zaokrouhlování DVZ pro nemocenské a DVZ pro náhradu příjmu při DPN

Podle novel zákonů 461/2003 o nemocenském pojištění a 462/2003 o náhradě příjmů při DPN dochází k "rozdvojení" ve stanovení rozhodného období pro výpočet DVZ pro jednotlivé účely, pokud doba pojištění u zaměstnavatele trvala méně než 90 dní.
Zároveň je v obou zákonech rozdílně řešení zaokrouhlování DVZ (pro nemocenské na 4dm nahoru, pro náhradu příjmu na 4dm dolů).
Dosud byl DVZ pro nemocenské a náhradu příjmu (včetně RO) stanovován stejně.
Nyní bude potřeba udržovat výrazně více údajů ve výpočetních systémech - RO pro nemocenské potřebujeme na výkazy pro Sociální pojišťovnu, RO pro náhradu příjmu potřebujeme pro výpočet náhrady příjmu při DPN
Mohu dostat vysvětlení, proč k tomuto rozdvojení došlo?

TomosP
luja5
22.12.10,10:05
Dobrý deň, pán minister, mám štyri otázky:

1. Prečo sa hovorí o "sporení" do II.piliera, keď sú to sčasti "povinné" odvody ľudí a sčasti zamestnávateľov? Prečo sa nenavrhne II. pilier ako naozaj sporenie s tým, že ľudia, ktorí by chceli byť v II.pilieri, by mali nižšie odvody zo mzdy (viac čistého na ruku) a dobrovoľne by sa sami rozhodli, koľko si budú odkladať do II. piliera (a prípadne by mohla byť povinnosť pre zamestnávateľov prispievať)? Stále sa píše o zodpovednosti ľudí samotných, tak prečo ich k tomu "nútiť" alebo presviedčať cez povinné odvody do II.piliera?

2. Prečo sa nezruší prepojenie medzi Sociálnou poisťovňou a DSS-kami, nezrušia poplatky Sociálnej poisťovni za posielanie súm do II.piliera, čo by mohlo byť na prospech ľudí v II.pilieri...?

3. Je už vyriešený celý systém vyplácania dôchodkov z II.piliera? Bude sa napríklad za vyplácanie dôchodkov z II.piliera platiť určitý poplatok? Asi ťažko to bude komerčná (nie nejaká štátna a navyše sporiteľská?) poisťovňa robiť zadarmo. A z čoho sa bude platiť? Z dôchodkov? Čo v prípade, že komerčná poisťovňa skrachuje? Alebo to už niekde je riešené a nepostrehla som?

4. Možno táto otázka nie je priamo Vaša parketa, ale súvisí so sociálnou oblasťou, tak sa opýtam jednoducho a nie som si istá, či aktuálne správne, len z toho, čo som postrehla. Súhlasíte s tým, aby sa dôchodcom prispievalo len na najlacnejšie lieky? Vo všeobecnosti dôchodcovia (ale nielen oni) musia platiť aj za rôzne lekármi určené zdravotné vyšetrenia, dokupovať si drahé lieky, ktoré síce lekári napíšu do zdravotnej dokumentácie ako nimi určenú súčasť liečby, ale nepredpíšu recept, len povedia, že za to si musia zaplatiť.... Dôchodcovia nemajú dôverovať lekárom a majú sa v súvislosti so svojím zdravím handrkovať kvôli platbe za lieky? Podľa mňa Vy ako minister pre sociálne veci nezískate nejaký relevantný záver o sociálnej situácii dôchodcov z toho, koľkým a koľko sa preplatilo za vybrané najlacnejšie lieky a bude to len údaj pre údaj.

Za odpovede ďakujem a želám Vám pekný deň, príjemné Vianočné sviatky a všetko dobré v novom roku.
ANNAP
22.12.10,10:05
dcéra je dobrovoľne nemocensky poistená od 1.7.2010 z max. VZ, od 1.1.2011 spraví zmenu a bude platiť z min. VZ, bude PN alebo MD v priebehu roka 2011 vyplácaná z max. VZ z roku 2010 ?
Jana Motyčková
22.12.10,10:06
Dobrý deň,
poberám RP až do júna 2011, ale už od januára by som chcela dať malú do štátnej MŠ na zácvik, aby som mohla bez problémov od leta fungovať v práci. Budem poberať RP od januára do júna 2011, ak bude dieťa chodiť do škôlky a ja nebudemu chodiť do práce? Ďakujem.
Otázka bola zodpovedaná tu :
http://www.porada.sk/1596847-post26.html
Tinika
22.12.10,10:06
Pri OČR je nárok na ošetrovné z DNP len ak DNP trvalo najmenej 270 dní
v období 2 rokov pred vznikom nároku.

Pri materskej a PN z DNP sa nezmenilo nič.

takze ak mam DNP a splnam 270dní, ak by som sla na PN alebo OCR, tak mam na rok na RP ,ale ak pamatam, tak len ak PN alebo OCR netrva viac ako pol mesiaca.
hodmon
22.12.10,10:06
dakujem pekne za odpovede...konecne spravny clovek na spravnom mieste...poradili ste mi aj pred tehotenstvom aj pocas a aj teraz ked ste minister... clovek aspon vie, ze dobre volil ...zelam krasne vianoce
skocka
22.12.10,10:08
Ešte jedne otázka:
Pravidelný zamestnanec dostane ročnú odmenu. Táto odmena sa vykáže v rámci mesačného vymeriavacieho základu v mesačnom výkaze, alebo sa vykazuje samostatne v novom výkaze a rozpočítava sa na jednotlivé mesiace?
Ďakujem
Ilka
22.12.10,10:09
Použije sa nový výkaz a odmena sa rozpočíta na jednotlivé mesiace, ako pri zamestnancovi, ktorý dostane odmenu po skončení poistenia (prerušenie poistenia sa posudzuje rovnako ako ukončenie poistenia).

Toto platí aj v prípade, že odmenu dostane počas poberania materskej? Obdobie materskej dovolenky predsa nie je prerušením! Ako to prosím, vlastne je?
Ďakujem za vysvetlenie.
ektek
22.12.10,10:10
Dobrý deň pán Mihál, chcela som sa spýtať, z čoho budú vypočítané nemocenské dávky osobe, ktorá nastúpi PN 14.2.2011, Zamestnaná bude od 1.1.2011, v roku 2010 bola od 1.1. do 30.11. dobrovoľne nemocensky poistená, v decembri bola zamestnaná na pracovnú zmluvu u iného zamestnávateľa ako v roku 2011.

Ďakujem
saevelyn
22.12.10,10:19
Dobrý deň pán Mihál, chela by som sa opýtať na Dohody o pracovnej činnosti. Ako je to pri materskej dovolenke, u študenta, pri invalidných dôchodcoch a pri poberateľoch starobného dôchodku? Môže byť uzatvorená dohoda, alebo nie? A môže byť uplatnená nezdaniteľná časť na daňovníka? Je nutné sledovať príjem a náslene podávať daňové priznanie?
Viem, že je to veľa otázok, no neviem kam sa mám obrátiť, prípadne kde hľadať odpovede. ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :)
Jozef Mihál
22.12.10,10:21
Dobrý deň,
poberám RP až do júna 2011, ale už od januára by som chcela dať malú do štátnej MŠ na zácvik, aby som mohla bez problémov od leta fungovať v práci. Budem poberať RP od januára do júna 2011, ak bude dieťa chodiť do škôlky a ja nebudemu chodiť do práce? Ďakujem.

Áno.
Jozef Mihál
22.12.10,10:22
Dobrý deň pán Mihál, chela by som sa opýtať na Dohody o pracovnej činnosti. Ako je to pri materskej dovolenke, u študenta, pri invalidných dôchodcoch a pri poberateľoch starobného dôchodku? Môže byť uzatvorená dohoda, alebo nie? A môže byť uplatnená nezdaniteľná časť na daňovníka? Je nutné sledovať príjem a náslene podávať daňové priznanie?
Viem, že je to veľa otázok, no neviem kam sa mám obrátiť, prípadne kde hľadať odpovede. ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :)
Pri dohodách nie sú žiadne zmeny, pokiaľ ide o odvody, resp. Zákonník práce, či daňové povinnosti.

Žiaľ nemám tu a teraz toľko času, aby som Vám mohol všetko čo potrebujete dôkladne vysvetliť.
Jozef Mihál
22.12.10,10:24
Dobrý deň pán Mihál, chcela som sa spýtať, z čoho budú vypočítané nemocenské dávky osobe, ktorá nastúpi PN 14.2.2011, Zamestnaná bude od 1.1.2011, v roku 2010 bola od 1.1. do 30.11. dobrovoľne nemocensky poistená, v decembri bola zamestnaná na pracovnú zmluvu u iného zamestnávateľa ako v roku 2011.

Ďakujem
Rozhodujúce obdobie bude rok 2010 a to preto, lebo aktuálne nem. poistenie zamestnanca (v novom zamestnaní) jej bude trvať menej ako 90 dní.

Čiže spočítajú sa VZ z DNP a z predošlého zamestnania za rok 2010 atď.
Jozef Mihál
22.12.10,10:25
Toto platí aj v prípade, že odmenu dostane počas poberania materskej? Obdobie materskej dovolenky predsa nie je prerušením! Ako to prosím, vlastne je?
Ďakujem za vysvetlenie.

Ak dostane odmenu počas materskej, postupuje sa "klasicky" - odmena sa nerozpočítava.
Jozef Mihál
22.12.10,10:26
Ešte jedne otázka:
Pravidelný zamestnanec dostane ročnú odmenu. Táto odmena sa vykáže v rámci mesačného vymeriavacieho základu v mesačnom výkaze, alebo sa vykazuje samostatne v novom výkaze a rozpočítava sa na jednotlivé mesiace?
Ďakujem

Odmena sa vykáže v rámci mesačného vymeriavacieho základu v mesačnom výkaze.
Kolejová
22.12.10,10:26
Dobrý deň, pán Mihál chcela by som sa opýtať či bude možné aby poberateľ invalidného dôchodku 51 %, ktorý rozviaže pracovný pomer uplynutím dohodnutej doby k 31.12.2010 bude môcť v roku 2011 čerpať dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia (má tam 270 dní) a či sa na neho vzťahuje ochranná doba 7 dní (aby mohol čerpať aj z posledného zamestnania).
Poberateľom invalidného dôchodku je od roku 2005 a zamestnaný je 2 celé roky.

Veľmi pekne ďakujem L.
Jozef Mihál
22.12.10,10:27
takze ak mam DNP a splnam 270dní, ak by som sla na PN alebo OCR, tak mam na rok na RP ,ale ak pamatam, tak len ak PN alebo OCR netrva viac ako pol mesiaca.

Na RP je nárok od januára 2011 aj v prípade, ak matka poberá nemocenské dávky z DNP, hoci aj celý mesiac, takže žiadne obavy.
saevelyn
22.12.10,10:28
Ďakujem veľmi pekne za ochotu. A prajem krásne sviatky.. :)
iveta71
22.12.10,10:29
Dobrý den, pán minister, prosím Vás, aká je po novom dlžka materskej dovolenky u vydatej matky s jedným narodeným dieťaťom a aká dlžka je u osamelej matky ?
- bude nová dlžka platná pre matky, ktoré začali materskú v napr. decembri 2010??
- budu sa platiť odvody zo mzdy vyplatenej po skončení pracovného pomeru?? napríklad z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky?
- z dohod o pracovnej činnosti a z odstupného sa budu platiť odvody ?
- bude prosím Vas nový zákon o SP zverejnený aj na stránke ministerstva práce ??
ďakujem
Jozef Mihál
22.12.10,10:30
Dobrý deň, pán Mihál chcela by som sa opýtať či bude možné aby poberateľ invalidného dôchodku 51 %, ktorý rozviaže pracovný pomer uplynutím dohodnutej doby k 31.12.2010 bude môcť v roku 2011 čerpať dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia (má tam 270 dní) a či sa na neho vzťahuje ochranná doba 7 dní (aby mohol čerpať aj z posledného zamestnania).
Poberateľom invalidného dôchodku je od roku 2005 a zamestnaný je 2 celé roky.

Veľmi pekne ďakujem L.
Poberateľ invalidného dôchodku ktorý má zmenu pracovnej schopnosti o menej ako 70% môže využívať DNP rovnako, ako do 31.12.2010, čiže bez zmeny.

Ochranná lehota po skončení zamestnania je od 1.1.2011 len 7 kal. dní.
Ingrid Ondruskova
22.12.10,10:32
Ďakujem za odpoveď a želám krásne Vianoce.
Kamaja
22.12.10,10:32
Dobrý deň prajem, prosím Vás, poraďte nám:
Môj manžel je živnostník a od 1.6.2010 si podal na čiastočný invalidný dôchodok. V prípade, že dostane kladné vyrozumenie a dôchodok bude poberať, musí si platiť odvody do SP a VSZP tak, ako doteraz?
Ďakujem pekne a prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov, veľa zdravia
Jozef Mihál
22.12.10,10:33
Dobrý den, pán minister, prosím Vás, aká je po novom dlžka materskej dovolenky u vydatej matky s jedným narodeným dieťaťom a aká dlžka je u osamelej matky ?
- bude nová dlžka platná pre matky, ktoré začali materskú v napr. decembri 2010??
- budu sa platiť odvody zo mzdy vyplatenej po skončení pracovného pomeru?? napríklad z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky?
- z dohod o pracovnej činnosti a z odstupného sa budu platiť odvody ?
- bude prosím Vas nový zákon o SP zverejnený aj na stránke ministerstva práce ??
ďakujem

Dlžka materskej dovolenky u vydatej matky s jedným narodeným dieťaťom bude 34 týždňov, u osamelej matky 37 týždňov.

Nová dlžka je platná aj pre matky, ktoré začali materskú v napr. decembri 2010.

Odvody zo mzdy vyplatenej po skončení pracovného pomeru sa budú platiť, teda aj z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky.

Z dohôd o pracovnej činnosti sa odvody platiť nebudú, z odstupného sa budú platiť.
Jozef Mihál
22.12.10,10:34
Dobrý deň prajem, prosím Vás, poraďte nám:
Môj manžel je živnostník a od 1.6.2010 si podal na čiastočný invalidný dôchodok. V prípade, že dostane kladné vyrozumenie a dôchodok bude poberať, musí si platiť odvody do SP a VSZP tak, ako doteraz?
Ďakujem pekne a prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov, veľa zdravia

Poberateľ ČID nemá žiadne úľavy pri platení odvodov na sociálne poistenie.
EkoMax
22.12.10,10:34
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
1. Osoba od 1.1.2011 bude poberať výsluhový dôchodok, je možná jej registrácia na úrade práce ?
2. Táto osoba na výsluhovom dôchodku plánuje začatie podnikania, môže požiadať o príspevok na podnikanie ?
3. Je táto osoba povinná odvádzať prvý rok podnikania sociálne poistenie ?
Platia pre ňu podmnieky ako pri ostatných SZČO, ale sú tam nejaké rozdiely ?
4. Ak tento príspevok dostane, môže ho použiť na odvody ?
Žiaľ na úrade práce mi tieto informácie poskytnúť adekvátne nevedia, alebo každá úradníčka poskytne informácie iné.
Vopred za odpoveď ďakujem.
msa
22.12.10,10:36
dobrý deň, chcem sa spýtať na DPvN od nového roka, konkrétne na § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

otázka je? čo ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, ako sa bude v tomto prípade vypočítavať dávka v nezamestnanosti, z tohto VZ? a v prípade, že si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať len z tohto VZ v PP? a ak si zaplatí 26 týždňov a má aj VZ v PP , tieto VZ sa budú sčítavať ako doteraz?

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
22.12.10,10:37
Dobrý deň pan Mihál,
od 1.1.2011 sa musí zamestnanec po skončení pracovného pomeru , ak sa mu ešte dopláca nejaká mzda prihlásiť do sociálnej poisťovne a príslušnej zdravotnej poisťovne.
Moje otázky :
v januári 2011 bude doplatená odmena za 4. štrvrťrok 2010 vystúpeným zamestnancom, musí sa spätne opraviť mzda a poistné za mesiace október, november a december 2010 ? alebo to platí až za rok 2011 v roku 2012 ?
Bežne sa ročné odmeny vystúpeným zamestnancom vyplácajú až po skončení kalendárneho roka , neviem si v praxi predstaviť ako budem opravovať mzdy a poistné za celý predchádzajúci kalendárny rok:mee:.
Nestačilo by zamestnanca, ktorý skončil pracovný pomer v prípade doplatku mzdy len prihlásiť do poisťovní a odviesť poistné?, alebo poraďte prosím aký termín doplatku by som mala použiť, aby sa nemuselo opravovať predchádzjúce obdobie?;)

Ďakujem srdečne za odpoveď
A.Karásková
K prvej otázke - nemusí sa doplácať, pretože ide o zamestnancov, ktorí odišli ešte v roku 2010.
Jozef Mihál
22.12.10,10:38
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
1. Osoba od 1.1.2011 bude poberať výsluhový dôchodok, je možná jej registrácia na úrade práce ?
2. Táto osoba na výsluhovom dôchodku plánuje začatie podnikania, môže požiadať o príspevok na podnikanie ?
3. Je táto osoba povinná odvádzať prvý rok podnikania sociálne poistenie ?
Platia pre ňu podmnieky ako pri ostatných SZČO, ale sú tam nejaké rozdiely ?
4. Ak tento príspevok dostane, môže ho použiť na odvody ?
Žiaľ na úrade práce mi tieto informácie poskytnúť adekvátne nevedia, alebo každá úradníčka poskytne informácie iné.
Vopred za odpoveď ďakujem.

1. Pokiaľ viem tak nie.
2. Tiež otázka kde nie som si z hlavy istý, pravdepodobne môže.
3. Podmienky sú rovnaké ako pre ostatné SZČO, takže ak začne v roku 2011, poistné do SP bude platiť najskôr od 1.7.2012.
4. Príspevok na začatie podnikania má slúžiť na investície do zariadení, nie na odvody.
ABD
22.12.10,10:41
Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?
Jozef Mihál
22.12.10,10:41
dobrý deň, chcem sa spýtať na DPvN od nového roka, konkrétne na § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

otázka je? čo ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, ako sa bude v tomto prípade vypočítavať dávka v nezamestnanosti, z tohto VZ? a v prípade, že si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať len z tohto VZ v PP? a ak si zaplatí 26 týždňov a má aj VZ v PP , tieto VZ sa budú sčítavať ako doteraz?

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Áno, ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, dávka v nezamestnanosti sa bude vypočítavať z tohto VZ.

Ak si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať z VZ v PP plus z minimálneho VZ za DPvN.

Ak si ale zaplatí najmenej 26 týždňov DPvN a má aj VZ v PP, tieto VZ sa budú sčítavať tak ako doteraz.
biaaa
22.12.10,10:44
Dobry den pan Mihal,

chcem Vas pozadat o radu. Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Existuje este nejaky sposob ako dosiahnut najvissiu matersku? Co by sme mali spravit?
Jozef Mihál
22.12.10,10:44
Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?
SP: áno, osoba s príjmom z príkazných zmúv - ak ide podľa zákona o dani z príjmov o závislú činnosť - sa musí prihlásiť ako zamestnanec do SP a z odmeny sa musia platiť odvody do SP.

Ak ide o pravidelný mesačný príjem, tak sa prihlasuje a platí poistenie nemocenské, v nezamestnanosti, invalidné, starobné a rezervný fond.

Ak ide o nepravidelný príjem, tak sa prihlasuje a platí len poistenie invalidné, starobné a rezervný fond.

K zdravotnému poisteniu sa v tejto téme nechcem vyjadrovať.
Jozef Mihál
22.12.10,10:45
Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Existuje este nejaky sposob ako dosiahnut najvissiu matersku? Co by sme mali spravit?

...no comment .-)
Tánička
22.12.10,10:45
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem Vám veselé Vianoce a veľa úspechov do nového roku.
Tinika
22.12.10,10:46
Na RP je nárok od januára 2011 aj v prípade, ak matka poberá nemocenské dávky z DNP, hoci aj celý mesiac, takže žiadne obavy.

no ja som sa niekde dočítala, že vraj keď je matka na PN viac ako polovicu mesiaca, jednoducho jej rodičak zobrali, teraz si už nepamatam kde, takže neviem to tu pricapit. Takže ak sa niečo take stane, treba sa dozadovat napravy?
Jozef Mihál
22.12.10,10:47
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem Vám veselé Vianoce a veľa úspechov do nového roku.
Môže, minimálny VZ pre zamestnanca a teda i pre konateľa v zákone o SP stanovený nie je.
Jozef Mihál
22.12.10,10:47
no ja som sa niekde dočítala, že vraj keď je matka na PN viac ako polovicu mesiaca, jednoducho jej rodičak zobrali, teraz si už nepamatam kde, takže neviem to tu pricapit. Takže ak sa niečo take stane, treba sa dozadovat napravy?
Tinika, ja tu píšem o novele platnej od 1.1.2011, dúfam že si už rozumieme .-)
biaaa
22.12.10,10:49
...no comment .-)

No skoda, kedze nam nevedia poradit ani v SP :-/
Tinika
22.12.10,10:49
Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?

toto by aj mňa zaujimalo, ale ešte za rok 2010, moja svokra mala aj príjem na príkaznú zmluvu, danove si bude robit sama, len neviem ako to je z odvodami z takeho to prijmu,vdaka
Tinika
22.12.10,10:50
Tinika, ja tu píšem o novele platnej od 1.1.2011, dúfam že si už rozumieme .-)

samozrejme, takže doteraz to kludne mohlo byt aj tak ako som sa to dočítala? dakujem za usmernenie
Maryen
22.12.10,10:50
Dobrý deň pán minister, som vaša dlhoročná obdivovateľka a členka draka, nakoľko pracovala som v oblasti miezd. Teraz bohužiaľ som sa ocitla na druhej strane, stala sa zo mňa osoba ZŤP-S, už dva roky neviem chodiť, sama neprejdem s 2 barlami ani 10 metrov, na chôdzu potrebujem chodítko, mám veľké bolesti v obidvoch kolien, odišli mi nervy v nohách,kolená mi vôbec nefungujú, mám polyneuropatiu, lumbosakr. plexitídu, atrofiu svalov....atď.Liečila som sa 2x v Kováčovej. To všetko je následkom toho, že som sa prechladla v kancelárii,kde nebolo kúrenie.
Ale najväčší šok som prežila predvčerom, keď mi oznámili, že nemám nárok na invalidný dôchodok. Práve mi končila podporná doba 1 r. , mám nastúpiť do práce, neviem si to predstaviť, kto ma tam bude nosiť každý deň, lebo sama ja nič nezvládnem. Chcela by som Vám popísať celý problém podrobne, len potrebovala by som na Vás kontakt, lebo takto sa to nedá opísať. Ďakujem Vám za pomoc, a som rada, že ste nám dali možnosť poradiť sa s Vami takouto formou. Prajem Vám veľa úspechov a krásne sviatky :) Maryen
Jozef Mihál
22.12.10,10:50
Srdečne Vás zdravím páni;

mám otázku ohľadne pracujúcich invalidov - bude platiť naďalej, že byť zamestnaný a nemať veľký príjem - kvôli odvodom a ich prínosu na budúci dôchodok - alebo sa nejak zmení ich postavenie od roku 2011 ?
V postavení pracujúcich invalidov sa nič nezmenilo.
mariapol
22.12.10,10:52
Použije sa nový výkaz a odmena sa rozpočíta na jednotlivé mesiace, ako pri zamestnancovi, ktorý dostane odmenu po skončení poistenia (prerušenie poistenia sa posudzuje rovnako ako ukončenie poistenia).
Dobrý deň pán minister, ale materská dovolenka nie je prerušenie poistenia.
Jozef Mihál
22.12.10,10:52
Dobrý deň pán minister, som vaša dlhoročná obdivovateľka a členka draka, nakoľko pracovala som v oblasti miezd. Teraz bohužiaľ som sa ocitla na druhej strane, stala sa zo mňa osoba ZŤP-S, už dva roky neviem chodiť, sama neprejdem s 2 barlami ani 10 metrov, na chôdzu potrebujem chodítko, mám veľké bolesti v obidvoch kolien, odišli mi nervy v nohách,kolená mi vôbec nefungujú, mám polyneuropatiu, lumbosakr. plexitídu, atrofiu svalov....atď.Liečila som sa 2x v Kováčovej. To všetko je následkom toho, že som sa prechladla v kancelárii,kde nebolo kúrenie.
Ale najväčší šok som prežila predvčerom, keď mi oznámili, že nemám nárok na invalidný dôchodok. Práve mi končila podporná doba 1 r. , mám nastúpiť do práce, neviem si to predstaviť, kto ma tam bude nosiť každý deň, lebo sama ja nič nezvládnem. Chcela by som Vám popísať celý problém podrobne, len potrebovala by som na Vás kontakt, lebo takto sa to nedá opísať. Ďakujem Vám za pomoc, a som rada, že ste nám dali možnosť poradiť sa s Vami takouto formou. Prajem Vám veľa úspechov a krásne sviatky :) Maryen

Ak máte problém so SP, napíšte email na môj sekretariát, kontakty nájdete tu:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1
ACCREDO
22.12.10,10:52
Pán minister,

môžeme Vás poprosiť o odpovede na otázky z príspevku č. 28?
msa
22.12.10,10:53
No skoda, kedze nam nevedia poradit ani v SP :-/

s týmto už nič nenarobíte, je to proste už tak a musíte sa s tým zmieriť.
Jozef Mihál
22.12.10,10:53
Nechcem zneužívať systém. Na dohodu som pracovala aj do teraz. Len sa pýtam, ži mi po novom vznikajú nejaké povinnosti. Prečo sa vyhrážate práve mne??
Nevyhrážam sa, len informujem - všetkých, i Vás. V súčasnosti na dohody pracuje vyše 700.000 ľudí.
mapa
22.12.10,10:55
Príjemný deň,
moja otázka na Vás pán minister je, manžel má predčasný
dôchodok, má prerušenú živnosť, keby si ju obnovil
a nezarobil 3 948,72 era mohol by poberať naďalej
predčasný dôchodok? Predčasný dôchodca , aby mu nebol
zobratý dôchodok, môže živnosť len prerušiť, kým nedo-
siane starobný dôchodok , lebo ju musí úplne zrušiť,
aby mu bolo zrušené DIČ?
Jozef Mihál
22.12.10,10:55
Dobrý deň, pán minister,

aké registračné povinnosti voči SP a ZP budú mať po novelách zákonov:

a) spoločník spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý má so spoločnosťou uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti,

b) konateľ spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý nie je spoločníkom a dostáva za to jednorazovú odmenu v poslednom mesiaci roka,

c) živnostník zo štátu mimo EÚ, ktorý bol zapísaný do obchodného registra dňa 29.06.2010?

Vopred ďakujeme za odpovede.

a) žiadne,
b) informujte sa v SP, na online diskusiu je to pre mňa zložitý problém,
c) detto.
jar88
22.12.10,10:55
Dobrý deň, pán minister, mám štyri otázky:

1. Prečo sa hovorí o "sporení" do II.piliera, keď sú to sčasti "povinné" odvody ľudí a sčasti zamestnávateľov? Prečo sa nenavrhne II. pilier ako naozaj sporenie s tým, že ľudia, ktorí by chceli byť v II.pilieri, by mali nižšie odvody zo mzdy (viac čistého na ruku) a dobrovoľne by sa sami rozhodli, koľko si budú odkladať do II. piliera (a prípadne by mohla byť povinnosť pre zamestnávateľov prispievať)? Stále sa píše o zodpovednosti ľudí samotných, tak prečo ich k tomu "nútiť" alebo presviedčať cez povinné odvody do II.piliera?

2. Prečo sa nezruší prepojenie medzi Sociálnou poisťovňou a DSS-kami, nezrušia poplatky Sociálnej poisťovni za posielanie súm do II.piliera, čo by mohlo byť na prospech ľudí v II.pilieri...?

3. Je už vyriešený celý systém vyplácania dôchodkov z II.piliera? Bude sa napríklad za vyplácanie dôchodkov z II.piliera platiť určitý poplatok? Asi ťažko to bude komerčná (nie nejaká štátna a navyše sporiteľská?) poisťovňa robiť zadarmo. A z čoho sa bude platiť? Z dôchodkov? Čo v prípade, že komerčná poisťovňa skrachuje? Alebo to už niekde je riešené a nepostrehla som?


Tiež ma to zaujíma.
Pán Mihál, nakoľko ste už dlhšiu dobu ministrom, predpokladám, že ste tam získal aj nejaký ten prehľad o stabilite sociálneho systému.
--------------------------------------------------------
Čo myslíte ? dokedy nám tento povinný systém vydrží byť solventný?
Prežije vaše volebné obdobie? Za pár rokov idem do dôchodku.
Veríte tomu, že aj ja budem mať dôchodok?
ABD
22.12.10,10:57
Co to znamena "pravidelny a nepravidelny prijem z prikaznej zmluvy"? Mozem za nepravidelny povazovat skutocnost, ze takato odmena bude kazdy druhy mesiac, alebo bude vyplacana kvartalne, pricom bude vzdy uzavreta nova zmluva na dobu urcitu, avsak dohodnuta cinnost bude v kazdej zmluve rovnaka?
Jozef Mihál
22.12.10,10:58
Príjemný deň,
moja otázka na Vás pán minister je, manžel má predčasný
dôchodok, má prerušenú živnosť, keby si ju obnovil
a nezarobil 3 948,72 era mohol by poberať naďalej
predčasný dôchodok? Predčasný dôchodca , aby mu nebol
zobratý dôchodok, môže živnosť len prerušiť, kým nedo-
siane starobný dôchodok , lebo ju musí úplne zrušiť,
aby mu bolo zrušené DIČ?

Ak zarobí brutto menej, ako je limit pre povinné poistenie, bude poberať naďalej PSD.

Ak ide o povinne poisteného živnostníka, poberateľa PSD, stačí mu od 1.3.2011 pozastaviť živnosť a poslať do SP RLFO s oznámením prerušenia povinného poistenia - PSD mu SP nepozastaví. Ak chce poberať PSD, pozastavenú živnosť treba potom mať počas celej doby, pokiaľ nedosiahne riadny dôchodkový vek.
Magma
22.12.10,10:58
Máme členov dozornej rady a predstavenstva spoločnosti z krajiny EU, ktorí sú zamestnaní v krajine EU, nepredložili mi tlačivo E101, máme ich po novom prihlásiť na soc. poistenie na Slovensku, aj keď viem že platia poistné v inej krajine? Majú mesačné odmeny:)
Prajem veľa úspechov.
Kamaja
22.12.10,10:58
Pekne Vás prosím, ak manžel má priznaný 35% ID, ako sa vypočítava výška invalidného čiastočného dôchodku?
Ďakujem
Jozef Mihál
22.12.10,10:59
Co to znamena "pravidelny a nepravidelny prijem z prikaznej zmluvy"? Mozem za nepravidelny povazovat skutocnost, ze takato odmena bude kazdy druhy mesiac, alebo bude vyplacana kvartalne, pricom bude vzdy uzavreta nova zmluva na dobu urcitu, avsak dohodnuta cinnost bude v kazdej zmluve rovnaka?

Pravidelný mesačný príjem = podľa zmluvy dostáva odmenu každý jeden mesiac trvania zmluvy.
Jozef Mihál
22.12.10,11:00
Máme členov dozornej rady a predstavenstva spoločnosti z krajiny EU, ktorí sú zamestnaní v krajine EU, nepredložili mi tlačivo E101, máme ich po novom prihlásiť na soc. poistenie na Slovensku, aj keď viem že platia poistné v inej krajine? Majú mesačné odmeny:)
Prajem veľa úspechov.

Pls informujte sa v SP.
Jozef Mihál
22.12.10,11:02
Pekne Vás prosím, ak manžel má priznaný 35% ID, ako sa vypočítava výška invalidného čiastočného dôchodku?
Ďakujem

Ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je len 35%, nevzniká podľa zákona nárok na invalidný dôchodok - pozrite § 71 ods. 1.
wlladko
22.12.10,11:03
Je minimálna výška pre dobrovolne nemocenske poistenie stanovena aj pre pracujuceho cloveka? Vyráta sa to z jeho príjmov, alebo si výšku DNP stanoví pracujúci sám ? Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
22.12.10,11:06
Je minimálna výška pre dobrovolne nemocenske poistenie stanovena aj pre pracujuceho cloveka? Vyráta sa to z jeho príjmov, alebo si výšku DNP stanoví pracujúci sám ? Ďakujem za odpoveď
Ak je niekto prihlásený na DNP tak si VZ na DNP určuje sám.

Pritom však musí rešpektovať stanovený minimálny VZ podľa § 138.
jesenka
22.12.10,11:09
dobry den, mama v decembri dovrsila vek na narok na riadny SD. Je pre nu vyhodnejsie poziadat o SD v decembri 2010 alebo januari 2011?
EkoMax
22.12.10,11:11
Dobrý deň, ja som sa v príspevku č. 90 pýtala ohľadom osoby poberajúcej výsluhový dôchodok a podnikania.
Len sa chcem uistiť,
1. Keďže táto osoba nemôže byť zaevidovaná na úrade práce, tak zrejme ani nemôže žiadať o príspevok, lebo podmienkou poskytnutia príspevku je, že osoba je minimálne 3 mesiace evidovaná ako nezamestnaná.
2. K otázke využitia príspevku ste mi odpovedali, že príspevok na začatie podnikania má byť použitý na investície do majetku na začiatie podnikania. U nás na úrade práce väčšinu týchto príspevkov poskytujú v zmysle, že živnostníci si z toho zaplatia odvody, dokonca im to pracovníci úradu sami doporučujú. Upozorniť na to klientov, ktorí o tento príspevok žiadali, dostali ho a v zámere ho využíjú hlavne na odvody v budúcich obdobiach ?
Jozef Mihál
22.12.10,11:11
dobry den, mama v decembri dovrsila vek na narok na riadny SD. Je pre nu vyhodnejsie poziadat o SD v decembri 2010 alebo januari 2011?
V januári 2011, určite.
Jozef Mihál
22.12.10,11:13
Dobrý deň, ja som sa v príspevku č. 90 pýtala ohľadom osoby poberajúcej výsluhový dôchodok a podnikania.
Len sa chcem uistiť,
1. Keďže táto osoba nemôže byť zaevidovaná na úrade práce, tak zrejme ani nemôže žiadať o príspevok, lebo podmienkou poskytnutia príspevku je, že osoba je minimálne 3 mesiace evidovaná ako nezamestnaná.
2. K otázke využitia príspevku ste mi odpovedali, že príspevok na začatie podnikania má byť použitý na investície do majetku na začiatie podnikania. U nás na úrade práce väčšinu týchto príspevkov poskytujú v zmysle, že živnostníci si z toho zaplatia odvody, dokonca im to pracovníci úradu sami doporučujú. Upozorniť na to klientov, ktorí o tento príspevok žiadali, dostali ho a v zámere ho využíjú hlavne na odvody v budúcich obdobiach ?

1. Súhlas.
2. Naozaj si to netrúfam komentovať, bol som dnes pripravený na otázky k zmenám v zákone o SP a rodičovských príspevkoch.
KvetkaK
22.12.10,11:17
Pekný deň, chcem sa teda len uistiť, keď máme vo firme štatutárov, ktorým je vyplácaná odmena štvrťročne alebo polročne, tak ich treba prihlásiť do SP do 31.01.2011, aj keď prvý príjem bude vyplatený v marci?
Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa elánu do práce vo Vašej funkcii.
Anja111
22.12.10,11:17
Výsluhový dôchodca - konateľ, poberá pravidelnú odmenu za výkon funkcie.
Od 1.1.2011 je povinný prihlásiť sa do SP a bude platiť všetky odvody?
mariapol
22.12.10,11:20
Dobrý deň, máme konateľa s.r.o.mesačne odmeňovaného, ktorý je súčasne zamestnancom. Súčet odmeny /VZ/ presiahne max.VZ , musí byť dodržaná podmienka najprv s vyššieho VZ a z nižšieho VZ rozdiel do max VZ?
Jozef Mihál
22.12.10,11:20
Pekný deň, chcem sa teda len uistiť, keď máme vo firme štatutárov, ktorým je vyplácaná odmena štvrťročne alebo polročne, tak ich treba prihlásiť do SP do 31.01.2011, aj keď prvý príjem bude vyplatený v marci?
Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov a veľa elánu do práce vo Vašej funkcii.
Prihlásiť ich treba do 31.1.2011, keďže nejde o ad hoc vyplácané odmeny, ale o zabehnutý systém vo vašej firme.
mapa
22.12.10,11:21
Prosím Vás pán minister, môže byť predčasný dôchodca
konateľom a spoločníkom s.r.o. Pracovať len za dividendy
na konci roka a poberať predčasný dôchodok?
Katija
22.12.10,11:22
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá.

Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP?

Ďakujem.

Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď
(v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.

Nesuhlasim, ze to je v §21 ods 5. Pise sa tam "vzniká odo dňa, od ktorého sa opätovne stala samostatne zárobkovo činnou osobou". Osoba z prikladu sa nestava od 1.1.2011 SZCO. A zakon ucinny od 1.1.2011 ju nemoze spatne "donutit" aby sa prihlasila k augustu 2010.
Ešte raz sa vrátim k tomuto problému. Tiež som presvedčená, že 1.1.2011 nie tým dňom kedy takýto poistenec opätovne nadobudol právne postavenie SZČO.
Mohlo by ministerstvo urobiť k tomuto odseku a tejto situácii officiálny výklad, kde by svoj retroaktívny postoj podrobne vysvetlilo?
KvetkaK
22.12.10,11:22
Prihlásiť ich treba do 31.1.2011, keďže nejde o ad hoc vyplácané odmeny, ale o zabehnutý systém vo vašej firme.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jozef Mihál
22.12.10,11:22
Dobrý deň, máme konateľa s.r.o.mesačne odmeňovaného, ktorý je súčasne zamestnancom. Za zamestnanca presiahne max.VZ , musí byť dodržaná podmienka najprv s vyššieho VZ a z nižšieho VZ rozdiel do max VZ?
Zamestnávateľ platí odvody z oboch vzťahov až do výšky maxima - osobitne.

Zamestnanec prednostne platí zo vzťahu, v ktorom má vyšší VZ, ak v prvom vzťahu nedosiahne max. VZ, tak až do max. VZ (v súčte z oboch vzťahov) platí aj z druhého vzťahu.
Jozef Mihál
22.12.10,11:23
Prosím Vás pán minister, môže byť predčasný dôchodca
konateľom a spoločníkom s.r.o. Pracovať len za dividendy
na konci roka a poberať predčasný dôchodok?

Môže byť konateľom a spoločníkom - ak poberá len podiely na zisku, nepovažuje sa ani po 1.1.2011 za zamestnanca a zostáva mu nárok na PSD.
GABAZ
22.12.10,11:24
Manzel je zamestnanec, zaroven ma aj zivnost a tiez pobera aj honorare ako hudobnik. V roku 2009 mal vsetky prijmy len z honorarov, prijmy zo zivnosti boli nulove- takze povinnost prihlasit sa do SP mu nevznikla. Ako to bude po novom, za akych podmienok sa bude musiet prihlasit do SP.
Dakujem a prajem vela energie.
svato
22.12.10,11:24
Dobrý deň p. minister
Moja otázka,zamýšľali ste sa nad tým ,že medzi mnohými PSD su aj Tí ktorí do dôchodku nechceli isť a jediným východiskom v čase keď boli prepustení novími majiteľmi po 23 ročnej práci,v podniku,bol predčasný odchod do dôchodku.Prečo ,stali sa pre spoločnosť starí.Vek nad 50rokov .
Samozrejme pri výpočte predčasného dôchodku nebola braná do úvahy práca v banskom priemysle tak ten dôchodok bol malý ,ale aký taký bol.Keď sa človek zamestnal v poisťovni tak sa situácia o niečo zlepšila aj keď sme boli nútení prejsť na živnosť.A dnes si vyber ,buď živnosť alebo PSD .Obe položky su podpriemerné k priemerným platom, ktoré uvádzame v našej spoločnosti.Je niečo iné keď úradnici zostali v úradoch ako PSD a pracujú za slušné peniaze ďalej.Čo tí ostatný? Takto postavený zákon je zlý mal by sa týkať len zamestnancov nie živnostníkov .Prajem,,Pekný deň,,
Jozef Mihál
22.12.10,11:25
Ešte raz sa vrátim k tomuto problému. Tiež som presvedčená, že 1.1.2011 nie tým dňom kedy takýto poistenec opätovne nadobudol právne postavenie SZČO.
Mohlo by ministerstvo urobiť k tomuto odseku a tejto situácii officiálny výklad, kde by svoj retroaktívny postoj podrobne vysvetlilo?
Ja netvrdím, že sa stáva povinne poistenou SZČO spätne ku dňu, odkedy sa niekedy v roku 2010 vrátil k podnikaniu, ale stáva sa povinne poistenou SZČO dňom účinnosti novely, treda k 1.1.2011.
Jozef Mihál
22.12.10,11:27
Manzel je zamestnanec, zaroven ma aj zivnost a tiez pobera aj honorare ako hudobnik. V roku 2009 mal vsetky prijmy len z honorarov, prijmy zo zivnosti boli nulove- takze povinnost prihlasit sa do SP mu nevznikla. Ako to bude po novom, za akych podmienok sa bude musiet prihlasit do SP.
Dakujem a prajem vela energie.

K 1.7.2011 sa musí prihlásiť, ak jeho príjmy zo živnosti (len zo živnosti) za rok 2010 presiahnu limit.

K 1.7.2012 sa musí prihlásiť, ak jeho príjmy zo živnosti a honorárov za rok 2011 presiahnu limit.
Lanaj
22.12.10,11:27
Dobrý deň, na pojednávaniach súdu sa zúčastňujú aj prísediaci - niektorí si u nás (na súde) uplatňujú náhradu za ušlý príjem (nemusí ísť o celý deň, niekedy je to len za niekoľko hodín), ktorý je zdaniteľným príjmom. Jedná sa o nepravidelný príjem - môže to byť 1krát ale aj niekoľkokrát do roka. Nakoľko je to zdaniteľný príjem, znamená to, že sa z neho budú odvádzať odvody na zdravotné poistenie aj dôchodkové poistenie?
Farks
22.12.10,11:27
Prerušenie živnosti od decembra 2009 do asi 15.7. 2010. Má povinnosť sa od 1.1.2011 prihlásiť na SP?

Ďakujem
Jozef Mihál
22.12.10,11:27
Posledné 3 minúty .-)
Jozef Mihál
22.12.10,11:28
Prerušenie živnosti od decembra 2009 do asi 15.7. 2010. Má povinnosť sa od 1.1.2011 prihlásiť na SP?

Ďakujem
Má, ak jeho príjem za rok 2009 zo živnosti bol vyšší ako limit platný k 1.7.2010.
mariapol
22.12.10,11:29
Zamestnávateľ platí odvody z oboch vzťahov až do výšky maxima - osobitne.

Zamestnanec prednostne platí zo vzťahu, v ktorom má vyšší VZ, ak v prvom vzťahu nedosiahne max. VZ, tak až do max. VZ (v súčte z oboch vzťahov) platí aj z druhého vzťahu.

Ďakujem veľmi pekne, takže musí byť dodržaná postupnosť, ešte jedna otázka aký VZ na MVP má byť uvedený pri tom doplatku z druhého vzťahu VZ zamestnanca alebo zamestnávateľa. Na výkaze je totižto len jeden VZ. Ešte raz ďakujem a prajem krásne Vianoce a veľa úspechov a zdravia.
Jozef Mihál
22.12.10,11:31
Ďakujem veľmi pekne, takže musí byť dodržaná postupnosť, ešte jedna otázka aký VZ na MVP má byť uvedený pri tom doplatku z druhého vzťahu VZ zamestnanca alebo zamestnávateľa. Na výkaze je totižto len jeden VZ. Ešte raz ďakujem a prajem krásne Vianoce a veľa úspechov a zdravia.
Ten vyšší, teda VZ zamestnávateľa, ak posielate výkaz elektronicky, treba uviesť aj kód pre výnimku, aby to prešlo, presný kód a spôsob z hlavy však definovať neviem.
Tinika
22.12.10,11:31
Ďakujeme za takúto možnosť diskusie a za odpovede
Anja111
22.12.10,11:31
Výsluhový dôchodca - konateľ, poberá pravidelnú odmenu za výkon funkcie.
Od 1.1.2011 je povinný prihlásiť sa do SP a bude platiť všetky odvody?
Ďakujem a prajem príjemné sviatky!
Jozef Mihál
22.12.10,11:31
... to bola posledná odpoveď.

Ďakujem všetkým za otázky a prajem všetkým Poraďákom aj Richardovi krásne a pokojné Vianoce.
Marta K.
22.12.10,11:32
Invalidný dôchodca nad 70% bude môcť pracovať bez obmedzenia hodín aj výšky platu?
Katija
22.12.10,11:32
Ja netvrdím, že sa stáva povinne poistenou SZČO spätne ku dňu, odkedy sa niekedy v roku 2010 vrátil k podnikaniu, ale stáva sa povinne poistenou SZČO dňom účinnosti novely, treda k 1.1.2011.
To viem, ale neviem na základe čoho? Na splnenie podmienok povinného poistenia SZČO chýba v roku 2011 práve ten deň opätovného vzniku postavenie SZČO.
:) Ďakujem a pekné sviatky prajem.
janasl
22.12.10,11:34
SP: áno, osoba s príjmom z príkazných zmúv - ak ide podľa zákona o dani z príjmov o závislú činnosť - sa musí prihlásiť ako zamestnanec do SP a z odmeny sa musia platiť odvody do SP.

Ak ide o pravidelný mesačný príjem, tak sa prihlasuje a platí poistenie nemocenské, v nezamestnanosti, invalidné, starobné a rezervný fond.

Ak ide o nepravidelný príjem, tak sa prihlasuje a platí len poistenie invalidné, starobné a rezervný fond.

K zdravotnému poisteniu sa v tejto téme nechcem vyjadrovať.

A v prípade, ak ide o príkaznú zmluvu, ktorá sa nepovažuje za závislú činnosť a vykonáva sa nepravidelne? Ide o príkaznú zmluvu so SZČO. Na základe takejto príkaznej zmluvy si bude SZČO, ako doteraz dane, tak v novom roku i poistenie bude vysporiadavať sám?
Richard
22.12.10,11:36
Ďakujem za všetkých Jozefovi Mihálovi, že si našiel čas a poraďákom za vecnú diskusiu a dobré otázky.

Teším sa aj na ďalšie podobné online témy.