Erzabet
21.12.10,16:11
Chcela by som sa spýtať, s otcom dieťaťa sme žili v spoločnej domácnosti, ale nikdy sme neboli manželia a ani sme nemali rovnaký trvalý pobyt. Po našom rozchode sme sa dohodli na výške "výživného", ak sa to dá takto správne nazvať. Proste sme nešli cez súd. Nič sme neuzavreli písomne a peniaze mi posiela na účet pravidelne. Nakoľko ale ťahám celú domácnosť po finančnej stránke sama, žiadala som ho o zvýšenie príspevku na malého, čo ale odmietol. Chcem sa teda spýtať, na koho sa mám obrátiť, ak to chcem riešiť súdom. Začína sa na polícii, alebo priamo na súde? A na ktorom? Tam, kde má trvalý pobyt on alebo ja? Jeho čistý príjem je cca 550 EUR mesačne s tým, že mesačne platí len 50,-EUR /kamarátke/, u ktorej býva na bývanie a plus jeho osobné výdavky ako je telefon, kreditka, cigarety... Momentálne mi na malého dáva 100 EUR, myslíte, že mám šancu uspieť?
arizona
21.12.10,15:42
Na sud v mieste tvojho tr. bydliska si podaj navrh na urcenie vyzivneho. Daj radsej nieco € naviac, aby si si nechala priestor na nejaku dohodu. Sud zohladnuje potreby dietata a prijmy a vydaje oboch rodicov.
bubkoch
21.12.10,16:39
nepises kolko ma malý rokov ani ci si na rodicovskej alebo ci pracujes ... ale ak pracujes, 100€ mi rozhodne ako málo nepride ... spolu s tvojou polovicou to je 200€ co musi bohate stacit pre mesacne potreby maleho dietata (predpokladam ze nejde o studenta SŠ)
Erzabet
21.12.10,19:01
nepises kolko ma malý rokov ani ci si na rodicovskej alebo ci pracujes ... ale ak pracujes, 100€ mi rozhodne ako málo nepride ... spolu s tvojou polovicou to je 200€ co musi bohate stacit pre mesacne potreby maleho dietata (predpokladam ze nejde o studenta SŠ)


áno, ja pracujem, ale v zákone sa píše, že sa rodičia majú podieľať rovnakou mierou na potrebách pre dieťa a predstava, že dám na stôl aj ja 100 EUR a pre malého bude na mesiac 200 EUR, keď len 194 EUR platím SIPO (čiže polovicu za dieťa, to je skoro tých 100 EUR), kde je ešte šek do škôlky, malého poistka, strava, hygienické potreby, oblečenie...
Nemám pocit, že by 100 EUR bola nejaká víťazoslávna suma... po zaplatení všetkých povinných platieb nám na mesiac ostáva 180 EUR obom spolu a to si nenárokujem na to, že by som si zo svojej vlastnej výplaty kúpila niečo pre seba, nebodaj niekam išla... ani si na tom nezakladám... ale tiež ma nebaví každý deň rátať, čo si môžem dovoliť kúpiť malému na večeru... a to ledva vychádzame s peniazmi ak s ním nemusím zostať na OČR a nebodaj doplácať za lieky...
prečo by si on mal žiť ako kráľ, ak zo svojej výplaty nemá žiadne preukázateľné výdavky? ja mám všetky platby vo výpisoch z účtu a všetky šeky si tiež odkladám...
Erzabet
21.12.10,19:02
nepises kolko ma malý rokov ani ci si na rodicovskej alebo ci pracujes ... ale ak pracujes, 100€ mi rozhodne ako málo nepride ... spolu s tvojou polovicou to je 200€ co musi bohate stacit pre mesacne potreby maleho dietata (predpokladam ze nejde o studenta SŠ)

a malý má 6 rokov, od septembra nastupuje do školy, takže nás čakajú zase ďalšie výdavky...
Eva10
22.12.10,07:32
Nástup do školy je dobrý termín na podanie návrhu na zvýšenie výživného, aj keď v tomto prípade pôjde o prvé určenie výživného. Dá sa dobre preukázať zmena pomerov-potrieb na strane dieťaťa. Ďalšie okolnosti ktoré budú posudzované: príjmové možnosti otca, choroby dieťaťa na ktoré treba priplácať za lieky, používané zdravotnícke pomôcky, okuliare atď.
Ak je aj výživné dostatočné na bežnú dennú spotrebu a otec má dostatočné príjmové možnosti a vysoký životný štandard je možné okrem spotrebného výživného žiadať aj výživné na tvorbu úspor pre dieťa.

Poznámka pre bubkocha: Ak dá otec 100 éčiek neznamená, že aj matka musí dať rovnako, pretože sa zohľadňuje aj osobná starostlivosť a výchova. (Peniaze ktoré žena nikdy nevidí, napriek tomu ich hodnotu každý deň produkuje. Koľko by asi stála opatera dieťaťa cudzím človekom?)
Flinstone
22.12.10,18:27
Bubkoch má pravdu. 100 éčiek na 6 ročné dieťa nieje práve malá suma. Nieje to predsa vysokoškolák, ktorého nároky sú niekde inde. Na 6 ročné dieťa ide 20% jeho prijmu.
Nechápem postoj niektorých žien, podľa ktorého muž ak sa rozviedol je len ta to aby platil alimenty, a jeho život skončil. Pritom ak žena má priateľa a chce ďalej normálne žiť, tak je to samozrejmosť.
Erzabet
29.12.10,07:54
Bubkoch má pravdu. 100 éčiek na 6 ročné dieťa nieje práve malá suma. Nieje to predsa vysokoškolák, ktorého nároky sú niekde inde. Na 6 ročné dieťa ide 20% jeho prijmu.
Nechápem postoj niektorých žien, podľa ktorého muž ak sa rozviedol je len ta to aby platil alimenty, a jeho život skončil. Pritom ak žena má priateľa a chce ďalej normálne žiť, tak je to samozrejmosť.

Myslím, že v dnešnej dobe je na tom vysokoškolák lepšie ako to dieťa s matkou, nakoľko vysokoškolák má možnosť študovať a popri tom aj brigádovať a finančne si tak pomôcť. Okrem toho predpokladám, že takému vysokoškolákovi už napríklad nerastie noha, netreba mu každý rok kupovať nové veci na oblečenie a pod. Minimálne oblečenie mu môže vydržať toľko rokov, ako mne.

Osobne mám pocit, že 3000,- SKK kedysi niečo znamenalo, tých sto éčiek dnes už naozaj nemá žiadnu hodnotu, stačí zbehnúť na nákup do potravín. Ja nepotrebujem zarábať na svojom dieťati, ja len chcem, aby si uvedomil na akej hranici životného minima sa pohybujeme.

Jeho život neskončil, ale len keby prestal huliť, by svojmu dieťaťu mohol odložiť mesačne 80 EUR.
jano72
04.02.11,13:11
Myslím, že to ex s tou výškou výživného preháňajú. Naozaj si myslím, že chcú mať dieťa pri sebe, ale nijak inak nechcú rozmýšľať o ich otcoch len ako o banke, ktorá je povinná ich živiť. Nehnevaj sa na mňa, ale že nemáš na domácnosť to je tvoj problém, skús porormýšľať ako si sama pomocť a nie ako stále ťahať peniaze od ex. Aj on má právo žiť. Viem čo hovorím, platím presne toľko aj ja + navyše sporovné výživné ďalších 100,- €, a predstav si nehulim, len by som konečne chcel začať žiť so svojou terajšou priateľkou kľudne a nie ťahať dve domácnosti.
jano72
04.02.11,13:15
Na deti majú právo rovnako matky i muži. Preto ak je splnená podmienka rovnosti, tak by sa malo vychádzať z toho, kto je schopný zabezpečiť dieťaťu dostatočnú výživu, ak to matka nie je, mala by sama uznať, že to prosto nedokáže a dohodnúť sa aspoň na striedavej výchove s ex. Je nemožné aby sa ex stále prikvačili k dieťaťu ako prívesok na vyživovanie.
Eva10
04.02.11,13:54
Jano, táto stránka sa volá PORADA, cieľom je poradiť si navzájom, nie nápádať niekoho za jeho postoj alebo si na druhom vybíjať osobné frustrácie so svojimi EX. Ty si pekne uplatni zvýšenie výživného na svojho syna, ako som ti radil ide a milú Erzabet nechaj na pokoji. Zrejme má dosť svojich problémov.
Erzabet
08.02.11,05:14
Na deti majú právo rovnako matky i muži. Preto ak je splnená podmienka rovnosti, tak by sa malo vychádzať z toho, kto je schopný zabezpečiť dieťaťu dostatočnú výživu, ak to matka nie je, mala by sama uznať, že to prosto nedokáže a dohodnúť sa aspoň na striedavej výchove s ex. Je nemožné aby sa ex stále prikvačili k dieťaťu ako prívesok na vyživovanie.

Uhm, len by som chcela vedieť, ako by jeho otec zabezpečil starostlivosť, keďže robí dve denne dvanástky, potom dve dvanástky nočné a potom má nejaké dni voľna? Budeme si ho prehadzovať ako horúci zemiak? A neboj sa, o starostlivosť o malého sa jeho otec nijako zvlášť netrhá ;)
jano72
08.02.11,06:27
Myslel som tým rovnosť , že majú o výchovu dieťaťa obaja rodičia rovnaký záujem. Ak ho on nemá, tak nech platí čo najviac, ... to je hanba, že nemá záujem o výchovu, ale môže to byť aj nezáujem len preto, že má takú prácu... ťažko súdiť nevidím do toho. Ja možno všetkých chlapov posudzujem tak ako to prežívam ja. Ja som strašne chcel do výchovy svoju dcéru, mám vo výchove syna a deti sú rozdelené, nie je to dobré, mali by byť spolu. Súd však rozhodol, tak ako rozhodol i napriek tomu, že obe deti chceli a aj psychologička pri vyšetrení detí prisúdila mne, no po odvolaní ex, sudkyna rozhodla hlúpo, najhlúpejšie ako mohla, rozdelila deti, aj napriek ich voli, ale dcérka vraj je dosť malá, tak potrebuje skor matku, vraj. Je mi len ľúto tých detí a nielen tých mojich, mne je ľúto tých všetkých z rozvedených rodín, pretože v prvom rade trpia oni, a žiaľ málokto si to uvedomuje.
Ak ten tvoj nemá záujem, je to zúfalé, tak nech platí ako môže... aj tak si peniazmi deti nekúpi...neboj
jano72
08.02.11,06:29
... len neviem, či z príjmu 550,- €, mu prisúdia vyššie výživné, ale skúsiť treba, súdom...
Erzabet
08.02.11,07:11
Myslel som tým rovnosť , že majú o výchovu dieťaťa obaja rodičia rovnaký záujem. Ak ho on nemá, tak nech platí čo najviac, ... to je hanba, že nemá záujem o výchovu, ale môže to byť aj nezáujem len preto, že má takú prácu... ťažko súdiť nevidím do toho. Ja možno všetkých chlapov posudzujem tak ako to prežívam ja. Ja som strašne chcel do výchovy svoju dcéru, mám vo výchove syna a deti sú rozdelené, nie je to dobré, mali by byť spolu. Súd však rozhodol, tak ako rozhodol i napriek tomu, že obe deti chceli a aj psychologička pri vyšetrení detí prisúdila mne, no po odvolaní ex, sudkyna rozhodla hlúpo, najhlúpejšie ako mohla, rozdelila deti, aj napriek ich voli, ale dcérka vraj je dosť malá, tak potrebuje skor matku, vraj. Je mi len ľúto tých detí a nielen tých mojich, mne je ľúto tých všetkých z rozvedených rodín, pretože v prvom rade trpia oni, a žiaľ málokto si to uvedomuje.
Ak ten tvoj nemá záujem, je to zúfalé, tak nech platí ako môže... aj tak si peniazmi deti nekúpi...neboj

Tak to je naozaj divné, že takto súd rozhodol, rozdeliť tvoje deti. To by som určite nedopustila a v tomto prípade neriešim, či by zostali u matky alebo u teba (nepoznám vás ani jedného, tak sa nemôžem vyjadriť), ale mali ostať spolu.
Ja nehovorím, že malého nemá rád, tam skôr ide o ten vekový rozdiel medzi nami, malého otec je v podstate už starší muž, ktorý má rád svoje pohodlie, papučovú kultúru a hlavne slobodu a vie, čo výchova dieťaťa obnáša, pretože to už raz zažil a kým sme boli spolu, tak to šlo, ale naozaj ani raz nepovedal, že by chcel malého on do starostlivosti. My sme mali dobrý vzťah, ako slobodná matka som dodnes nepodala návrh na zverenie starostlivosti súdom, pretože som to nepovažovala za nutné, keďže sme roky spolu žili, ale situácia sa zmenila a mňa štve to, že on sa tiež hneď postaví do útoku, že od neho ťahám prachy. Nie, naozaj neťahám, ale musí si uvedomiť, že malý už nie je bábätko, chcela by som, aby navštevoval nejaký krúžok, keby mi aspoň povedal, že mu ho bude platiť, ale nie je schopný mu zaplatiť ani futbal v škôlke za 14 EUR na pol roka... Tak čo ti poviem... Na druhej strane - ak idú spolu niekde do obchodu, tak kúpi malému všetko čo chce a tu si práve myslím, že sa ho snaží si kúpiť, hračkami a kinderkami a inými hlúposťami. Ja len chcem, aby si aj malý našiel cestu, nejaký záujem, niečo čo by chcel robiť a aby sa mi nezhumploval ulicou. Nemusí dávať tie peniaze mne do ruky, ak mu ide o to, ale tak nech platí teda šeky, ktoré platiť za malého treba...