Vladi87
21.12.10,21:44
Zdravím - v našom 3i byte máme nový (r 2008) kondenzačný plynový kotol Logamax Gb152

Na type nezáleží, ale každopádne by som sa chcel spýtať niekoľko otázok:

- Nikde (ani v návode) som sa nedozvedel, čo sa stane, keď sa vypne prívod elektrickej energie do kotla so zapáleným horákom. Vypne sa plnohodnotne prívod plynu? Alebo ako to je?

- Keď zlyhá v kotli termostat, existuje havarijný termostat. Ale čo sa stane ak zlyhá aj ten. Hrozí nebezpečenstvo?

- Optimálny tlak v kotli je 1.0 až 1.5 baru. Nám sa spravidla pohybuje od 1,2 až po 2,0. Nie je to veľa? Či je bežné, keď sa otvorí aj poistný ventil? (t.j. nad 2,5 baru)

- V roku 2008 nám prerábali kúrenie a zasekali nové plynové trubky pod obkladačky v kúpeľni. Máme presne zaznačené, kadiaľ vedú. Keď to však videl jeden remeselník, chytal sa za hlavu, že to sa nesmie. Trubky sú zvárané, na niektorých miestach v bandáži, na niektorých nie. Na internete som sa však dočítal, že je možné zasekať trubky, ale pod podmienkou, že sú zvárané a nie šróbované. Dôležité je aby nešli cez dutý priestor v dĺžke väčšej ako 1,5m. Tie naše sú zamaltované. čo je na tom pravdy?
misomiso
21.12.10,21:02
Odpoved na vsetky otazky je, ze nemusis mat strach, vsetko je O.K.,(hoci tie trubky v stene mozno celkom nesplnaju normu.)
Vladi87
21.12.10,21:03
ok, tie trubky si uvedomujem. Ale myslim ze je to uplne bezpecne... Napriklad v kontraste s tym, ze na inom diskusnom fore som sledoval diskusiu dvoch chlapikov, ktori si menili skusenosti ohladom budovania plynovych pripojok z vodovodnych trubiek :D
durisovad
21.12.10,21:07
Nie som odbornik na plynove kotly, ale aj my mame Buderus uz viac ako 14 rokov a uz trochu viem, ako funguje. Ked nie je elektrika, kotol nebezi, to znamena, ze nekuri ani nezohrieva vodu. Ked prud znovu nabehne, postlacam na tom, co mame v izbe, gombicky a kotol zasa bezi tak ako je naprogramovany. Uz sa niekolko razy stalo, ze bol vypadok prudu, ale plyn nam nevybuchol, ani kotol sa nepokazil. Kazdy rok davame kotol odbornikovi precistit a skontrolovat.
Vladi87
21.12.10,21:23
z prednasok TUKE o vnutornom rozvode plynu v byte:

Podrobnosti sú uvedené v TPP 70401:
Bod 6.1.3. pripúšta vedenie plynovodu pod omietkou.

tak to nebude az take zle, ci hej?
Vladi87
21.12.10,21:38
Raz vidiet je lepsie ako 100x pocut

Takto to vyzeralo po zasekani
img708.imageshack.us/img708/5614/dscf2410r.jpg
(fotil som to mobilom s pokazenym fotakom, to potrubie je fungl nove)

Takto po zamaltovani
img257.imageshack.us/img257/9207/201004250324.jpg

Takto po reko kupelni
img337.imageshack.us/img337/5629/201005180645.jpg

Kurenie robili chlapci z Buderusu. Nas ani v päte nenapadlo, ze by to tak nemohlo byt. Az robotnik co robil obkladacky mal namietky.

Pri celej rekonstrukcii som bol a mam aj fotky, takze presne viem kadial to potrubie ide. Taktiez je uz vsetko co ma byt namontovane, pricom do oblasti +- 50cm od vedenia plynu neslo nic. Mam teraz z toho mensie obavy. Snad nehrozi unik plynu pod obkladacky...