Hajacka
21.12.10,22:31
Pracujem ako zdravotná sestra v trojsmennej prevádzke.Bolo nám oznámené že od budúceho roku teda od roku 2011 nám zamestnávateľ nebude rešpektovať zákonné volno respektíve si máme ísť k lekárovi v rámci osobného voľna.Je jeho postup spávny? Alebo to závisí od kolektívnej zmluvy? Doteraz so zákonným volnom nebol žiadny problém.Ako to funguje v iných zdravotníckych zariadeniach?Ďakujem


Hajka
ivka70
22.12.10,07:27
Zamestnavatel ma do istej miery pravdu:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
....
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
...

cize 99% vysetreni a osetreni si dokazete naplanovat tak, aby ste ich absolvovali v 3 zmennej prevadzke mimo pracovneho casu.

Vynimku by som mozno videla v pripade, ked dieta ma rano vysoku teplotu a treba s nim ist rychlo k lekarovi .... take sprevadzanie si viem predstavit zaplatene aj u vas. Pripadne navsteva pohotovosti pri nejakom akutnom stave (trhanie zuba a pod.).