lilly1210
22.12.10,05:45
Dobrý deň,

potrebovala by som vedieť, ako mám vypočítať cestovné náhrady pre zamestnanca, ktorý absolvoval za jeden deň služobnú cestu v dvoch štátoch s dvomi rôznymi platobnými menami (Čechy a Nemecko).
V Čechách sa zdržal 10 hodín (stretnutie so zákazníkom), v Nemecku zvyšok dňa (6 a pol hodiny, len cesta do miesta ďalšieho stretnutia so zákazníkom, ktoré sa konalo na druhý deň). Tam potom trávil aj zvyšnú časť služobnej cesty na druhý deň a vrátil sa cez Rakúsko.

Neviem, či mu mám zaplatiť náhrady v českých korunách za služobnú cestu do 12 hodín a potom náhrady v eurách za služobnú cestu do 6 hodín, alebo brať do úvahy preplatenie len tej časti, kde strávil v daný deň väčšinu služobnej cesty (teda len v českých korunách).

A ako postupovať v prípade, že cestou na stretnutie so zákazníkom zamestnanec len prechádza iným štátom/štátmi (teda napr. cez Čechy a Nemecko do Belgicka a späť, alebo cez Rakúsko do Nemecka a späť), ale nevykonáva tam v rámci služobnej cesty žiadnu prácu? Ignorovať to alebo to presne rozpočítať, koľko mu trvala cesta cez daný štát a prelácať podľa toho (a zase podľa zásady, kde strávil väčšinu času zo služobnej cesty)?

A aký kurz použiť pri prepočte z inej meny na euro? Ku dňu služobnej cesty alebo ku dňu, keď robím výpočet náhrad?
lilly1210
22.12.10,10:38
ospravedlnujem sa, ze sa pripominam, ale potrebovala by som odpoved surne. popripade odkaz na konkretnu temu, kde sa toto uz rozoberalo, ak sa da.
dakujem.
tinkas
22.12.10,10:43
pozri Par. 13 ods. 5 zákon o cestovných náhradách

(5) Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny
deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene
a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej
zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín.
Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký
počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ
poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca
výhodnejšie. V prípade leteckého spôsobu dopravy
sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného
v jednotlivých krajinách považuje čas odletu
lietadla podľa letového poriadku, ak tento zákon neustanovuje
inak (§ 16).
lilly1210
22.12.10,12:01
dakujem za odpoved. ale nie som si ista tou formulaciou zakona, hlavne §16.

skusim uviest priklad:
Sluzobna cesta do Belgicka.
Zamestnanec vyrazi o 9:00 doobeda a cesta k statnej hranici s Ceskom mu trva 3 hodiny (tie ma na Slovensku). Potom mu 5 hodin trva prejazd Ceskom. Potom dalsich 6 hodin prejazd Nemeckom. Dalsiu hodinu cesta do cieloveho mesta v Belgicku, kde uz stravi tu chvilku do polnoci (koniec dna).
Diety sa mu teda vyrataju za stravne urcene pre Nemecko (45 eur na den+vreckove), kedze tadial siel najdlhsie (stravil tam najdlhsiu cast svojej sluzobnej cesty za ten den)?

A mozno tato otazka vyznie hlupo, ale zaplatit mu ich:
- za cely den od nastupu na sluzobnu cestu, teda 3 SVK + 5 CZ + 6 DE + 1 B hodin (od chvile ako vyrazil z firmy az po koniec dna v Belgicku) (je to spolu 15 hodin, take diety za cely den - nad 12 hodin pre zahranicne cesty)?
- alebo len za tych 12 hodin, co trval cas sluzobky v zahranici (takze diety za pol dna - do 12 hodin pre zahranicne cesty) a na tie 3 hodiny na SVK zabudnut?
- alebo to mam urobit tak, ze cas na SVK 3 hodiny preplatim podla tuzemskej cesty (§5) a zvysnych 12 hodin preplatim ako zahranicnu cestu podla meny statu, kde trvala sluzobka najdlhsie (v tomto pripade Nnemecko - §13 ods.5)?


Som z toho jelen.
ivka70
22.12.10,12:17
dakujem za odpoved. ale nie som si ista tou formulaciou zakona, hlavne §16.

skusim uviest priklad:
Sluzobna cesta do Belgicka.
Zamestnanec vyrazi o 9:00 doobeda a cesta k statnej hranici s Ceskom mu trva 3 hodiny (tie ma na Slovensku). Potom mu 5 hodin trva prejazd Ceskom. Potom dalsich 6 hodin prejazd Nemeckom. Dalsiu hodinu cesta do cieloveho mesta v Belgicku, kde uz stravi tu chvilku do polnoci (koniec dna).
Diety sa mu teda vyrataju za stravne urcene pre Nemecko (45 eur na den+vreckove), kedze tadial siel najdlhsie (stravil tam najdlhsiu cast svojej sluzobnej cesty za ten den)?

A mozno tato otazka vyznie hlupo, ale zaplatit mu ich:
- za cely den od nastupu na sluzobnu cestu, teda 3 SVK + 5 CZ + 6 DE + 1 B hodin (od chvile ako vyrazil z firmy az po koniec dna v Belgicku) (je to spolu 15 hodin, take diety za cely den - nad 12 hodin pre zahranicne cesty)?
- alebo len za tych 12 hodin, co trval cas sluzobky v zahranici (takze diety za pol dna - do 12 hodin pre zahranicne cesty) a na tie 3 hodiny na SVK zabudnut?
- alebo to mam urobit tak, ze cas na SVK 3 hodiny preplatim podla tuzemskej cesty (§5) a zvysnych 12 hodin preplatim ako zahranicnu cestu podla meny statu, kde trvala sluzobka najdlhsie (v tomto pripade Nnemecko - §13 ods.5)?


Som z toho jelen.

b je spravne, keby po Slovensku cesta trvala dlhsie ako 5 hodin, zaplatis k tomu este domacu sl. cestu nad 5 hodin. do 5 hodin neplatis nic.
Podla tvojich info je zahr. cesta presne 12 hodin, to uz by som mu platila ako cely den, pripadne to rozpiste aj s minutami ....
lilly1210
23.12.10,03:37
Dakujem za odpoved.