sway
30.11.05,07:27
Poradíte mi § ktorý o tom hovorí - klientka vyhrala TV v hodnote 65 000,- musí ho zdaniť - priznať ako a kde?
Je SZČO.

ďakujéééém:)
Monika1
30.11.05,06:51
Pozri § 9 ods.2 písm m alebo n. Ak vyhrala v lotérii, ktorá má povolenie podľa osobitných predpisov,/myslím, že tam musí byť povolenie ministerstva/ tak je peňažná výhra oslobodená od dane. Ak to nebolo v takej relácii, je to oslobodené len do 5 000 Sk, čo v tvojom prípade by znamenalo dodaniť celú čiastku 65 tis. Sk. Pozri zákon a rozhodni sa na základe bližších informácií, ktoré ti dá klient o tom, či uvedená lotéria má vyššie spomínané povolenie alebo nie. Osobne si myslím, že relácie uvádzané v TV typu "zlaté vajce" povolenie majú.
Jarino
30.11.05,07:05
Pozri aj § 8 ods. 1 písm. i) a písm. j) - sú to ostatné príjmy, ktoré sa zdaňujú. Ak je to výhra z takejto súťaže, tak potom podľa § 8 ods. 10 sa hovorí o tom, že keď je to nepeňažná výhra, z tejto sa nevyberá zrážková daň, ale výherca si podá daňové priznanie na takú sumu, akú mu oznámi organizátor hry (to mu asi oznámili, že je to tých 65000 Sk).
sway
30.11.05,07:09
Pozri § 9 ods.2 písm m alebo n. Ak vyhrala v lotérii, ktorá má povolenie podľa osobitných predpisov,/myslím, že tam musí byť povolenie ministerstva/ tak je peňažná výhra oslobodená od dane. Ak to nebolo v takej relácii, je to oslobodené len do 5 000 Sk, čo v tvojom prípade by znamenalo dodaniť celú čiastku 65 tis. Sk. Pozri zákon a rozhodni sa na základe bližších informácií, ktoré ti dá klient o tom, či uvedená lotéria má vyššie spomínané povolenie alebo nie. Osobne si myslím, že relácie uvádzané v TV typu "zlaté vajce" povolenie majú.

ďakujem :) , kukla som to, tak len do 5 000,- takže si myslíš že musí zaplatiť daň 13 250 korún..., no to je krásne..., vieš dajme tomu že človek nemá peniaze vyhrá televízor - fajn -ale tých 12 350 musí cvaknúť - a čo ak ich jednoducho nemá, vari môže za to, že vyhral?, ešte by som to pochopila ak ide o peňažnú výhru, že časť výhry musí oželieť, ale takto....??? - ale ďakujem.;)
katka.hesskova
15.08.07,10:16
mam este jednu otazocku, ak je vyhra 25.000 s DPH, zdanujem 25000, alebo bez DPH?
(SZČO - výhra-zájazd, nevyhrala to na ico)
Chobot
15.08.07,10:21
mam este jednu otazocku, ak je vyhra 25.000 s DPH, zdanujem 25000, alebo bez DPH?
(SZČO - výhra-zájazd, nevyhrala to na ico)

Myslím, že je to aj s DPH, teda konečná cena výhry.
Šípková
11.09.07,07:05
Ahojte poradaci

Sme firma "A" a prevádzkujeme značkovú predajňu T-Mobile. Zamestnanci dostali poukážky v hodnote 6000,-Sk od T-Mobile (podpísali aj preberací protokol) ktoré musia zdaniť. Chcem sa spýtať, či ich zdania sami, alebo sme povinní ako zamestnávateľ "A" ich zaradiť do mzdy a zdaniť, ak nás o to zamestnanci požiadajú. Ďakujem.
zudi
04.10.07,17:47
chcela by som sa aj ja opýtať:sestra vyhrala poukážku ku kaderníkovi v hodnote 30 000Sk,tak sa chcem opýtať,či musí zaplatiť daň.ak áno,nemá dáke výhody alebo niečo podobné,keď je študentka?ďakujem....a ako tu čítam ostatné,tak ani žiadny preberací protokol nepreberala,nepodpisovala, ani nič podobné.
Chobot
05.10.07,06:43
chcela by som sa aj ja opýtať:sestra vyhrala poukážku ku kaderníkovi v hodnote 30 000Sk,tak sa chcem opýtať,či musí zaplatiť daň.ak áno,nemá dáke výhody alebo niečo podobné,keď je študentka?ďakujem....a ako tu čítam ostatné,tak ani žiadny preberací protokol nepreberala,nepodpisovala, ani nič podobné.

:eek: 30 tisíc na kaderníka? To má predplatné na koľko rokov?:D :D

Ale vážne. Toto je fakt zaujímavá situácia, lebo samotný poukaz ešte neznamená, že vyhrala vecný dar a už vôbec nie hotovosť. Vecným darom by to bolo, keby tú službu aj naozaj využila. A zase by bolo divné každý rok si dať ako výhru kadernícke služby za 10.000 SK.

Síce nerád nabádam na nezákonné postupy, ale tu mi asi nič iné nezostane, lebo zákonný postup nepoznám. Asi by tiež nebolo správne, keby si ako výhru do DP napísala 30.000 Sk, lebo za to eše nič nedostala.

Skús bližšie popísať, akým spôsobom to vyhrala. A či to môže použiť len u konkrétneho kaderníka. Či pri odovzdaní zaznamenali jeje meno, bydlisko, rodné číslo. Najlepšie by bolo zistiť, či tú výhru organizátor nahlásil na DÚ.
zudi
05.10.07,12:38
zapojila sa do súťaže nemenovaného rádia,poslala hlas a na druhý deň jej volali,že vyhrala poukaz ku kaderníkovi na rok v hodnote 30 000Sk.ten kaderník sa volá Igor Novosád-taký známy.aj v zmenárni účinkoval.sestra aj písala do rádia marketingovému manžérovi,čo to má na starosti,ale neodpisuje jej dáko.platnosť toho poukazu končí vo februári a ešte to ani nevyužila,chce to niekomu predať za pár korún,lebo ani nemá kedy tam ísť,keďže bývame 250 km od Ba.dávala aj kontaktné údaje,ale nepamätá si,že by dávala aj rodné číslo.
zudi
05.10.07,12:43
no tak našla mail,kde jej písali,že nech pošle kontaktné údaje- adresu a telefónne číslo a to je všetko.
Chobot
05.10.07,13:23
zapojila sa do súťaže nemenovaného rádia,poslala hlas a na druhý deň jej volali,že vyhrala poukaz ku kaderníkovi na rok v hodnote 30 000Sk.ten kaderník sa volá Igor Novosád-taký známy.aj v zmenárni účinkoval.sestra aj písala do rádia marketingovému manžérovi,čo to má na starosti,ale neodpisuje jej dáko.platnosť toho poukazu končí vo februári a ešte to ani nevyužila,chce to niekomu predať za pár korún,lebo ani nemá kedy tam ísť,keďže bývame 250 km od Ba.dávala aj kontaktné údaje,ale nepamätá si,že by dávala aj rodné číslo.

Aha, tak to má len na pár návštev kaderníctva. Aj som chcel zo srandy napísať, že či to má k Novosadovi.

No je to také divné celé. Neviem, čo by som spravil. Teda asi viem, ale nemôžem ti to napísať.

Ja som pred 2 rokmi vyhral cez AXE Click v SMS súťaži jeden klicker a iPod Nano. Poslali mi ho v baliku z Prahy. Teiž knemu nič nedali, nenapísali cenu ( obchode mal hodnotu cca 9 tisíc). Tak som bol ticho:rolleyes: ..... a nič sa nedeje.;)
Katy a R
05.10.07,16:12
Veď je študentka, tak ak nemala iné príjmy - z brigády a pod - tak sa nič nedeje. (pre 30 tis nemusí podávať DP).
Alebo mala aj nejaké iné príjmy?
betka
05.10.07,17:01
maja111
22.02.10,08:40
Ak výška dane z výhry predstavuje napr. 200 eur a výherca nemá počas roka iný príjem, môže si v DP uplatniť nezdanit. časť ZD ? Čiže v konečnom dôsledku by tie 200 eur neplatil. Je to správna úvaha?