Katka1010
22.12.10,06:06
prosim Vas o radu - v 2010 sme kupili auto..nasledne sme postupne zaobstarali autopotahy, stresny nosic, tazne zariadenie, puklice..mozeme to uctovat do vydavkov alebo zvysit VC a odpisovat?
Zoltán Kovács
22.12.10,06:33
prosim Vas o radu - v 2010 sme kupili auto..nasledne sme postupne zaobstarali autopotahy, stresny nosic, tazne zariadenie, puklice..mozeme to uctovat do vydavkov alebo zvysit VC a odpisovat?


Z vymenovaných predmetov nie všetko je jednorázový výdavok. Ale niektoré navyšujú OC auta (napr. ťažné zariadenie).
Katka1010
22.12.10,06:39
a ostatne su vydavky?iba tazne je navysenie OC?
Zoltán Kovács
22.12.10,06:43
Pozri si mnou spomenutý §19 v zákone.
Katka1010
22.12.10,07:11
poprosim Vas vysvetlit mi narovinu, velmi sa tomu nerozumiem, co z uvedenych veci moze ist do vydavkov?zistujem to pre znameho..
Jana Acsová
22.12.10,07:17
poprosim Vas vysvetlit mi narovinu, velmi sa tomu nerozumiem, co z uvedenych veci moze ist do vydavkov?zistujem to pre znameho..
Práca kvapná, málo platná ...

Skúste uviesť:
1. kedy ste obstarali auto (nové x ojazdené)?
2. kedy ste kúpili a namontovali jednotlivé súčasti a v akých cenách?

A na rovinu. Žiadny zo zákonov nehovorí o autopoťahoch, pukliciach, ťažnom zariadení, strešnom nosiči. Je to vec výkladu a súvislostí. Niekomu "na rovinu" niekomu v "rozpore". Skúsme problém riešiť so zreteľom na všetky známe skutočnosti.
Katka1010
22.12.10,07:20
auto sme kupili 15.12...sucasti planujeme po 25.12. a budu v hodnote do 1700e kazda
Katka1010
22.12.10,07:23
nove auto
Jana Acsová
22.12.10,07:31
Zo zákona o dani z príjmov:

§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Katka1010
22.12.10,07:57
ale myslim , ze potahy, puklice, stresny nosic neznamena TZ
Jana Acsová
22.12.10,08:11
Katka, takto môžeme diskutovať do Vianoc a nedospejeme k žiadnemu záveru.

Položili ste otázku, či máte kúpené veci priradiť k autu a odpisovať alebo nie. Potom si myslíte, že Vaše nákupy neznamenajú TZ.

Jediné, k čomu ste svojim zadaním umožnili odpovedať je, že ... dokúpené veci neboli kúpené s hlavnou vecou naraz a že v jednotlivom neprevyšujú 1700 €. Nevieme ale, koľko je to v úhrne.

Tak odpoveď:
Príslušenstvo a súčasti priradiť k hlavnej veci v prípade, že v úhrne prevyšuje 1700 €. Z toho čo uvádzate nie je všetko TZ, ale čo je súčasť a príslušenstvo môže určiť len vlastník veci. Taká je definícia vyplývajúca z občianskeho zákonníka. Predpokladám napríklad, že ťažné ani strešný nosič nie sú hnuteľné veci so samostatným technicko-ekonomickým určením.

Niekedy je lepšie využiť práve prelom rokov na nákupy a zbytočne sa neponáhľať.
Katka1010
22.12.10,08:16
nehnevajte sa, ale niesom v tomto doma..cize ak teraz kupim nosic, tazne za sumu viac ako 1700spolu, tak navysim OC auta a odpisujem?
Jana Acsová
22.12.10,08:24
nehnevajte sa, ale niesom v tomto doma..cize ak teraz kupim nosic, tazne za sumu viac ako 1700spolu, tak navysim OC auta a odpisujem?Katka, ja sa nehnevám. Len chcem prispieť svojim názorom a zatiaľ som nemala ako. V prípade, ktorý uvádzate sa prikláňam k Vášmu záveru. Ak sú podmienky také, že sa jedná o súčasti a príslušenstvo automobilu, t.j. vlastník veci ich určil na spoločné užívanie s hlavnou vecou. Preto som uviedla, že možno by bolo dobré nákupy rozdeliť v rámci kalendárnych rokov.
Katka1010
22.12.10,08:28
ide nam o to, ze potrebujeme mat vydavky este tento rok..