Inečka
22.12.10,09:07
Nakúpili sme tovar v ČR od českého platiteľa = firma A, ktorý ho doviezol nášmu odberateľovi, ďalšiemu českému platiteľovi = firma B. Firma A nám vyfakturovala tovar s českou DPH, čo si myslím, že je asi správne, lebo tovar neopustil ČR. Musíme sa zaregistrovať za platiteľov DPH v ČR a vyfakturovať
nášmu odberateľovi - firme B tovar s českou DPH? Alebo môžeme fakturovať tovar bez DPH a firma B si uplatní samozdanenie?
Inečka
22.12.10,11:44
prosím, poradí mi niekto :mee:
Mária.K.
22.12.10,12:05
Nakúpili sme tovar v ČR od českého platiteľa = firma A, ktorý ho doviezol nášmu odberateľovi, ďalšiemu českému platiteľovi = firma B. Firma A nám vyfakturovala tovar s českou DPH, čo si myslím, že je asi správne, lebo tovar neopustil ČR. Musíme sa zaregistrovať za platiteľov DPH v ČR a vyfakturovať
nášmu odberateľovi - firme B tovar s českou DPH? Alebo môžeme fakturovať tovar bez DPH a firma B si uplatní samozdanenie?
Český zákon o DPH nepoznám, ale ak budem predpokladať, že u nich platí zákon obdobne ako u nás, mali ste sa v ČR registrovať pred začatím vykonávania činnosti (v našom zákone § 5). Samozdanenie v tomto prípade nie je možné uplatniť. Samozdanenie pri dodaní tovaru sa uplatňuje pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu, pričom tovar musí byť do iného členského štátu z tuzemska fyzicky dopravený (podmienky oslobodenia sú uvedené v § 43 zákona o DPH). V takom prípade je na Slovensku dodávka oslobodená od dane, uvedie sa do súhrnného výkazu a český odberateľ s prideleným IČDPH dodávku samozdaní. Toto však nie je váš prípad.
Inečka
22.12.10,12:14
Ďakujem. Vôbec som nevedela, že bude takáto faktúra, pre firmu robím externe. Musíme sa zaregistrovať. Len stále neviem, či by som mala tento tovar, ktorý sme nakúpili s českou DPH fakturovať nášmu odberateľovi pod českým IČ DPH. Ja som už vystavila faktúru pod slovenskym IČ DPH, bez DPH - aby si urobili samozdanenie.
Mária.K.
22.12.10,14:18
Ďakujem. Vôbec som nevedela, že bude takáto faktúra, pre firmu robím externe. Musíme sa zaregistrovať. Len stále neviem, či by som mala tento tovar, ktorý sme nakúpili s českou DPH fakturovať nášmu odberateľovi pod českým IČ DPH. Ja som už vystavila faktúru pod slovenskym IČ DPH, bez DPH - aby si urobili samozdanenie.
Oni si samozdanenie nemôžu urobiť, lebo to nie je tovar, ktorý bol prevezený zo SR do ČR. Tento tovar nemôžete uviesť ani do súhrnného výkazu. Celý problém by bolo potrebné doriešiť s českou daňovou správou.