mr-dee
22.12.10,11:21
Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:

varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
Dakujem kazdemu za podnet a nazor.
Zoltán Kovács
22.12.10,10:34
Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro.


Odpovedať bohu žiaľ neviem, len ma zaujíma to čo som vytrhol z kontextu. O aké 3% sa jedná pre prevode kúpnou zmluvou?
riccado
22.12.10,13:23
Odpovedať bohu žiaľ neviem, len ma zaujíma to čo som vytrhol z kontextu. O aké 3% sa jedná pre prevode kúpnou zmluvou?

zadavatel ma zrejme na mysli kedysi davno zrusenu dan z darovania, ale to uz je roky rokuce neaktualne...
mr-dee
22.12.10,19:45
Pisem o zdaneni prevodu kupno-predajnou zmluvou, nie darovacou zmluvou, treba pozornejsie citat.
majkii
22.12.10,21:23
Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:

varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
Dakujem kazdemu za podnet a nazor.

Uzatvárať kúpnu zmluvu hoci aj medzi súrodencami na 1€ kúpnej ceny, ktorej reálna hodnota je úplne iná je dosť nerozumné z niekoľkých dôvodov.

1) zakladá to právnu neistotu takto vykonaného právneho úkonu, pretože ide o zjavne nevýhodnú zmluvu a predávajúci by sa časom mohol domáhať neplatnosti takejto zmluvy,(človek nikdy nevie...)

2) išlo by o účelové zníženie kupnej ceny s cieľom obchádzať zákon. V prípade daňovej povinnosti by vec mohla naplnť skutkovú podstatu t.č. skrátenia dane a poistného podľa §276 TZ
mr-dee
23.12.10,15:51
majkii > o tom sposobe riesenia som cital tu v jednej podobnej teme ... vraj to DU toleruju ak sa jedna o rodinnych prislusnikov ... skusenost s tym samozrejme nemam ...
buchač
24.12.10,11:27
Dobry den. Potrebujem poradit v nasledujucej veci. Su traja surodenci - spoluvlastnici domu v hodnote cca 50 - 60 tisic euro. Dom sa bude v roku 2011 predavat a chcu sa dohodnut akym sposobom. Do uvahy prichadzaju dve specificke varianty, na ktore by som potreboval odpoved:

varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu vopred od tretieho zalohu po 10 tisic euro a po predaji nehnutelnosti (nech uz sa preda za akukolvek sumu) by ti dvaja dostali po 5 tisic euro a ten treti by si nechal cely zvysok
varianta: Dohoda medzi nimi by bola taka, ze dvaja chcu od tretieho dopredu vyplatit po 15 tisic euro a obaja by svoje podiely darovacou zmluvou, resp. kupno-predajnou previedli na tretieho.


Zaujima ma to, akym sposobom to pravne osetrit. Mam na mysli papierovacky - dohody, zmluvy, a podobne. V prvom pripade ako osetrit zalohu a ako osetrit doplatenie po predaji, v druhom pripade ako osetrit vyplatenie a naslednu darovaciu zmluvu resp. kupno-predajnou.

Tiez ma zaujima, na ktore pripady sa vztahuje nejaka dan Precital som tu uz viacero tem z tejto oblasti aby som sa nepytal nieco, na co uz bolo odpovedane. Neviem ci som spravne pochopil a bude to platit aj v roku 2011, ze darovacia dan je zrusena. Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
Dakujem kazdemu za podnet a nazor.

Či prvá , či druhá varianta by sa dala použiť ...

LEN na jednom záleží ...

Totiž to , že ako súrodenci medzi sebou vychádzajú ...nie vždy sú tie rodinné vzťahy také , aké by mali byť .../ vlastná skúsenosť ...švagrovci moji "zlatí"..:confused: /...

Zmluvy ???
Aj medzi bratmi musia byť v poriadku ...
Dobré by bolo ich poriadne vypracovať , ak si sám netrúfaš , notár vypracuje - radšej do neho investuj , ako by si mal potom na súdne poplatky dávať . ;)
Zoltán Kovács
24.12.10,11:57
Prevod kupno-predajnou zmluvou medzi surodencami je zdaneny 3% hodnoty nehnutelnosti, no kedze nie je nutne dolozit uradny odhad ceny nehnutelnosti, tak sa moze stanovit cena nehnutelnosti na 1 euro. A vraj pri takychto prevodoch v rodine sa danovy urad tymto nezaobera.
Dakujem kazdemu za podnet a nazor.


Poprosím potom vysvetliť označené, že odkiaľ je táto informácia. Totiž sadzba dane zo zdaniteľných príjmov je 19%.
luja5
27.12.10,07:29
Poprosím potom vysvetliť označené, že odkiaľ je táto informácia.....

Správne prosíš :);), ja by som sa tiež pýtala na vysvetlenie, lebo:
- podľa ust. § 18 zákona č. 554/2003 Z.z. o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností (kde v ust. § 5 je uvedená sadzba dane 3 % zo základu dane podľa § 4 zákona) "ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roku 2004";
- podľa informácie na http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/oslobodenie-od-dane-z-prijmu-z-prevodu-nehnutelnosti.html (http://financie.etrend.sk/dane-a-odvody/oslobodenie-od-dane-z-prijmu-z-prevodu-nehnutelnosti.html) "Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností vo výške troch percent z dohodnutej ceny nehnuteľnosti, najmenej však z jej všeobecnej hodnoty, sa v súčasnosti uplatňuje už len vtedy, ak k zápisu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností alebo k inému spôsobu vzniku daňovej (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=538&pr=0.008&wid=3866&tstamp=1293437115&pid=817&cd=cd3788abae44da7d37b5272f70a4ac55) povinnosti prišlo ešte v roku 2004. S účinnosťou od 1. januára 2005 sa táto daň neuplatňuje."
mr-dee
27.12.10,13:27
hmm ... tak ako je to teda? ... ak dedicske konanie prebehlo len pred dvoma rokmi (a neuplynula 5 rocna lehota) a dvaja by previedli na tretieho svoje podiely kupno-predajnou zmluvou, tak by museli zaplatit tu 19% (20%) dan?