Janca
17.08.04,11:04
Priklad 1: nakupujem a predavam surove drevo - gulatinu. Mojimi odberatelmi su zivnostnici, firmy aj obcania. Pri kazdom predaji vystavim fakturu, v pripade potreby mi ju uhradia sice v hotovosti, ale az napr. o tyzden, o dva, na druhy den. Nikdy nie v den vystavenia fa. Nastala nejaka zmena v evidencii trzieb cez ERP ? Je tato uhrada v hotovosti povazovana za uhradu pohladavky, alebo som povinna evidovat tuto trzbu cez ERP ?

Priklad 2: Cast tohoto dreva dam upravit na pilu. Tym sa z materialu-suroviny stava vlastne polotovar /hoci aj v 1. priklade moze ist o tovar, nie ?/. Zase ho mozem predat vsetkym trom kategoriam odberatelov, ale pri predaji vlastne neviem, kto z nich ho bude brat ako polotovar a dalej ho spracuje /stavebna firma/ alebo je konecny spotrebitel /obcan/, hoci neviem popredu ani u neho, ci to pouzije pre seba a nie na dalsi predaj. Ked budem vystavovat fa ako v priklade 1. a trzby prevezmem v hotovosti tiez neskor, evidovat tuto trzbu cez ERP alebo nie ?
Prosim necitovat zakon, ten som citala, ale asi ho neviem pouzit v praxi.
Oldi
17.08.04,09:28
K príkladu 1:

Keďže tu nešlo o tržbu v hotovosti, ale o úhradu faktúra, ERP tu nemá opodstatnenie, ide o úhradu pohľadávky.

K príkladu 2:

Aj tu pokiaľ nepôjde o tržbu v hotovosti, ale vystavíte faktúru a potom Vám ju neskôr uhradia, hoci aj v hotovosti, pôjde len o úhradu pohľadávky. Samozrejme, faktúra musí spĺňať všetky náležitosti.
Čo sa týka druhej časti otázky, Vás nemusí zaujímať, čo bude s tým odberateľ ďalej robiť, Vy to predávate ako tovar. Chcelo by to viac informácií. Vy to drevo nakupujete a spracovávate ? Alebo s ním len obchodujete ? Máte drevospracujúcu výrobu ? Podľa toho možno ešte presnejšie posúdiť, ako zaúčtovať tržby, či pôjde o tržby za tovar, materiál, príp. výrobky atď.
Janca
17.08.04,09:33
S drevom len obchodujem. 2. priklad zvazujem, lebo je o to zaujem a spracovanie by bolo dodavatelske nejakou pilou. Fa za upravu dreva od pily by vstupovala do predajnej ceny.
Oldi
17.08.04,09:47
Myslím, že v každom prípade pôjde o tovar. Technologicky však treba posúdiť, či spracovanie dreva možno považovať za výrobu...
Janca
17.08.04,09:49
Myslim, ze u mna pojde o tovar aj v 1. aj v 2. pripade, zaujimala ma nutnost vedenia trzieb ERP v tychto pripadoch, ked bude vlastne vzdy vystavena fa /s nalezitostami podla zakona aj keby to bol obcan/ a uhrada bude neskor ako v den dodania tovaru a vystavenia faktury.
Oldi
17.08.04,09:59
Tak, ako som už písal skôr. Nejde o tržbu v hotovosti, takže to nejde cez registračku... Bude to klasický predaj na faktúru... Stačí takáto odpoveď ? :)
Želám pekný deň!
Janca
17.08.04,10:05
Staci a budem ju tlmocit mojmu potencialnemu zakaznikovi. Dikes
Janca
17.08.04,10:26
Oldi tak nestaci.
Prave som dostala stanovisko /ustne/ z nasho DU, ze takeho "oneskorene uhrady" by sa mali stat nahodile, nie pravidelne, lebo oni a ich
kontrolori to povazuju za obchadzanie zakona o evidencii trzieb registracnou pokladnou. O ktory paragraf a znenie toho zakona sa da opriet, aby sa nemusela ta ERP pouzivat, ked ide o uhradu faktury v hotovosti po dni vystavenia faktury?
rosemary
17.08.04,11:06
My takýmto spôsobom predávame tovar už dlhšiu dobu.Tak že vystavíme faktúru a zákazník nám je uhradí do pokladne niekedy aj hneď na druhý deň. Teraz, keď niektoré ERP nevyčíslujú na bločkoch základ dane, tiež sa to rieši tak, že dodavateľ vystaví faktúru a bloček z ERP dá ako úhradu faktúry, lebo sa to inak vyriešiť nedá.
Janca
17.08.04,11:12
Myslis tym, ze tu fakturu zaplatia po dni vystavenia a dodania do pokladne /do ERP/ alebo na PPD a VPP ?
Oldi
17.08.04,11:16
Typický daňováci. Oni ti žiadny § ani zákon neuviedli však ? No tak napríklad, podľa vyhlášky MF SR 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP v znení neskorších predpisov, konkrétne § 2 hovorí:

Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
a)...
b)...
c)...úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa NEPOVAŽUJE ÚHRADA POHĽADÁVKY A ÚHRADA DOBIERKY...

Nuž a žiadny daňovák ti nemôže zakázať, aby si nepredávala na faktúru. Keďže predaj na faktúru je bežný spôsob obchodovania a nikde nie je napísané, že musíš predávať len za hotovosť. Povinnosť viesť tržby na ERP je pri predaji za hotovosť. Pri zavádzaní registračných pokladní išlo o zamedzenie čiernych tržieb v hotovosti. Avšak faktúra je čosi iné. Predávam, no nepožadujem úhradu ihneď. Existuje predsa lehota splatnosti. Najistejší spôsob je úhrada faktúr cez účet. Výpis z účtu je totiž jednoznačným dokladom, kde nemôže byť pochýb o obchádzaní zákona.
Osobne priam neznášam podobné pripomienky daňovákov, pretože sa málokedy vedia oprieť o zákon, len tápajú a vyhrážajú sa. Skús sa ich ešte opýtať, na základe akého zákona a hlavne ktorého § to tvrdia. Len tak, informatívne, slušne, zo zvedavosti, pretože sa ti to nezdá... Daj vedieť, ako budú reagovať.