LOGICO
22.12.10,15:00
Zamestnavatel bol ustne informony o mojej zniženej praceschopnost na 55 percent a tlači na mna dat vypoved formov dohody bez naroku odstupneho res. odchodneho.Doklad o zniženej praceneshopnosto mi zatial nebol doručeny.Ako mam postupovat?
misoft
22.12.10,14:43
Laicky: pokiaľ nemáš žiadne lajstro - nepodávaj výpoveď, pracuj ďalej (i keď zo zaťatými zubami), až dostaneš doklad, tak ho predlož zamestnávateľovi a on potom môže následne rozhodnúť o preradení na inú pracovnú pozíciu podľa Zákonníka práce §55

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej správy v oblasti verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami ďalej len "karanténne opatrenie"),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena alebo matka dieťaťa mladšieho ako deväť mesiacov pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.
alebo ti dať výpoveď, lenže v tomto prípade je na ťahu on, aby ti vyplatil všetko to, čo ti prináleží. Ty v žiadnom prípade nepodnikaj v tomto smere prvý krok.
veronikasad
22.12.10,15:35
Zamestnavatel bol ustne informony o mojej zniženej praceschopnost na 55 percent a tlači na mna dat vypoved formov dohody bez naroku odstupneho res. odchodneho.Doklad o zniženej praceneshopnosto mi zatial nebol doručeny.Ako mam postupovat?
Kto ti priznal % postih ?
- UPSVaR - si občanom s ŤZP, alebo
- Sociálna poisťovňa - priznali ti ID ?
terezamaria
22.12.10,15:53
Zamestnavatel bol ustne informony o mojej zniženej praceschopnost na 55 percent a tlači na mna dat vypoved formov dohody bez naroku odstupneho res. odchodneho.Doklad o zniženej praceneshopnosto mi zatial nebol doručeny.Ako mam postupovat?

Povedz zamestnávateľovi, že pokiaľ nedostaneš písomné vyjadrenie od Sociálnej poisťovne, tak nebudeš nič robiť.

Výpoveď formou dohody nie je, je len Dohoda, § 60 ZP. A k dohode naozaj nepatrí ani výpovedná doba, ani odstupné.

Pokiaľ dostaneš písomné vyjadrenie a rozhodnutie o zníženej pracovnej schopnosti, potom to budeš so zamestnávateľom riešiť. Ale rozhodne nie Dohodou, ale zamestnávateľ sa bude musieť posnažiť Ťa zaradiť na prácu pre Teba vhodnú. Pokiaľ ju nenájde, potom môžeš okamžite skončiť pracovný pomer podľa § 69, ods. 1, písm.a/ ZP, ale aj s odstupným.