zanetka68
22.12.10,15:39
Dobrý deň,

zamestnávateľ sa rozhodol niektorému zamestnancovi vyplatiť dar, tzn. finančné prostriedky mimo sociálneho fondu. Je to možné? Predpokladám, že áno. Ak áno, tak čo to znamená pre zamestnanca, predpokladám zdanenie v mzde pri poskytnutí a pre firmu je to nedaňový náklad? Rozmýšľam správne? Má to nejaké ale.......?
Zamestnávateľ to asi chce zrealizovať ešte vo mzde za 12/2010. Ďakujem vopred za cenné rady. :-)
veronikasad
22.12.10,15:56
Dobrý deň,

zamestnávateľ sa rozhodol niektorému zamestnancovi vyplatiť dar, tzn. finančné prostriedky mimo sociálneho fondu. Je to možné? Predpokladám, že áno. Ak áno, tak čo to znamená pre zamestnanca, predpokladám zdanenie v mzde pri poskytnutí a pre firmu je to nedaňový náklad? Rozmýšľam správne? Má to nejaké ale.......?
Zamestnávateľ to asi chce zrealizovať ešte vo mzde za 12/2010. Ďakujem vopred za cenné rady. :-)
Prečo dar a nie odmena ?
terezamaria
22.12.10,16:34
Dobrý deň,

zamestnávateľ sa rozhodol niektorému zamestnancovi vyplatiť dar, tzn. finančné prostriedky mimo sociálneho fondu. Je to možné? Predpokladám, že áno. Ak áno, tak čo to znamená pre zamestnanca, predpokladám zdanenie v mzde pri poskytnutí a pre firmu je to nedaňový náklad? Rozmýšľam správne? Má to nejaké ale.......?
Zamestnávateľ to asi chce zrealizovať ešte vo mzde za 12/2010. Ďakujem vopred za cenné rady. :-)

Pokiaľ chcete vyplatiť finančný dar mimo sociálneho fondu, tak to spravte formou mimoriadnej odmeny.
Návrh na mimoriadnu odmenu, podpísanú nadriadeným si založíte k mzdovým výkazom.
Adiks
22.12.10,20:20
Prečo dar a nie odmena ?
Asi sú to finančné prostriedky v inej mene ako euro.
zanetka68
23.12.10,06:56
Ďakujem za príspevky, avšak musí ísť o dar, bude vyplatený v eur a firma zrejme nechce platiť odvody, preto dar. Sociálny fond nechce čerpať. To sú podmienky a nechce nič na tom majiteľ meniť a ja mám povedať, čo s tým a ako. Pomôžte mi, prosím. :(
Mária.K.
23.12.10,07:18
Ďakujem za príspevky, avšak musí ísť o dar, bude vyplatený v eur a firma nechce platiť odvody, preto dar. Sociálny fond nechce čerpať. To sú podmienky a nechce nič na tom majiteľ meniť a ja mám povedať, čo s tým a ako. Pomôžte mi, prosím. :(
Myslíte, že dar poskytnutý v peňažnej forme zamestnancovi bude daňovým výdavkom?
Mária.K.
23.12.10,07:21
Ďakujem za príspevky, avšak musí ísť o dar, bude vyplatený v eur a firma nechce platiť odvody, preto dar. Sociálny fond nechce čerpať. To sú podmienky a nechce nič na tom majiteľ meniť a ja mám povedať, čo s tým a ako. Pomôžte mi, prosím. :(
Peňažný dar, ktorý poskytnete zamestnancovi bude predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.
zanetka68
23.12.10,07:25
Ako som na začiatku uviedla, myslím si, že zdaňovať bude aj zamestnanec vo mzde aj pre firmu bude nedaňovým nákladom, alebo nie?
Mária.K.
23.12.10,07:57
Ako som na začiatku uviedla, myslím si, že zdaňovať bude aj zamestnanec vo mzde aj pre firmu bude nedaňovým nákladom, alebo nie?
Ospravedlňujem sa, nevšimla som si v prvej otázke tieto vaše poznámky. Ja som však svojou odpoveďou, že tento dar bude predmetom dane z príjmov smerovala k tomu, že pravdepodobne bude potrebné odviesť aj odvody a ísť cestou poskytnutia daru a následne nedaňového nákladu sa mi potom javí úplne nelogické.

Zákon o zdravotnom poistení:
§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)
b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia, 41)
c) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.

(2) Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva štátnu službu v sídle služobného úradu v zahraničí, zamestnanca, ktorý je ustanovený do funkcie s miestom výkonu štátnej služby mimo územia Slovenskej republiky, zamestnanca, ktorý vykonáva verejnú prácu v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie 42) je funkčný plat alebo služobný plat pred jeho vynásobením platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom; 43) odsek 1 písm. b) platí rovnako.

(3) Vymeriavací základ pestúna v zariadení pestúnskej starostlivosti je odmena pestúna za výkon pestúnskej starostlivosti podľa osobitného predpisu. 44)

(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné, 44a)
b) náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, 44b)
c) príspevok zo sociálneho fondu, 44c)
d) príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, 44d)
e) odmena podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv,
f) odmena vyplácaná pri pracovnom výročí a životnom výročí, 44e)
g) odmena vyplácaná pri prvom skončení pracovného pomeru pri odchode do starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku a invalidného dôchodku, 39b)
h) plnenie poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru,
i) odmena vyplácaná pri prvom skončení služobného pomeru 45) po splnení nároku na starobný dôchodok, na výsluhový dôchodok, invalidný dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok,
j) preplatok z ročného zúčtovania poistného.

Zákon o sociálnom poistení:

§ 138
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca ak tento zákon neustanovuje inak je
a) príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 72) a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí, a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie určený v eurách pred jeho prepočtom platovým koeficientom alebo objektivizovaným platovým koeficientom,
b) príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia, a podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,
c) náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu. 73)

(2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení okrem podielu na zisku vyplateného obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.
zanetka68
23.12.10,08:24
A keby sme to definovali ako dar z titulu životného alebo pracovného jubilea? Ale to zasa by mali dostať aj ostatní pracovníci, nie. Nie je to však zo SF, tak už neviem čo s tým. :rolleyes:
zanetka68
23.12.10,09:21
Pomôžte mi, prosím. Po novom roku to bude šéf odo mňa chcieť. :mee:
Stefan2005
23.12.10,10:20
... musí ísť o dar, bude vyplatený v eur a firma nechce platiť odvody, preto dar. Sociálny fond nechce čerpať. To sú podmienky a nechce nič na tom majiteľ meniť....

... žeby platenie odvodov záviselo od vôle pána majiteľa ?


Peňažný dar, ktorý poskytnete zamestnancovi bude predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 3 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

... a vychádzajúc z vyššie uvedeného (že finančný dar je predmetom dane) mám zato, že podlieha aj príslušným odvodom.

V opačnom prípade by strašne veľa zamesntancov dostávalo finančné dary od svojich zamestnávateľov.
zk24
23.12.10,10:24
mimotemy

Ked to nema ist zo SF, nemaju sa platit odvody a bude to este aj nedanovy vydavok pre firmu, tak nech mu konatel da odmenu z vlastneho vrecka, ked to ma byt "len tak"...
zanetka68
23.12.10,10:41
Takže mu poviem, že z daru sa platí daň zo mzdy zamestnanca, daň z príjmu a ešte aj odvody? Je to tak? Ak áno, musí on zvážiť, čo urobí.
Iba mi ešte potvrďte, či je to skutočne tak. Vopred veľmi pekne ďakujem všetkým za rady a prajem príjemné prežitie vianočných sviatkov. Všetko najlepšie do nového roka. :)
zanetka68
23.12.10,12:08
Dostala som od majiteľa informáciu, že čítal, že firmy takýmto spôsobom riešia odmenenie zamestnanca, ale prečo je to výhodné pre firmu som sa nedozvedela. :( Preto sa chcem ešte raz opýtať, či je najlepšou formou odmena. Nemôžem na to prísť, v čom je "dar" výhodný. :(
Stefan2005
23.12.10,18:03
... z daru sa platí daň zo mzdy zamestnanca, daň z príjmu a ešte aj odvody?...


... dar bude predmetom dane z príjmov smerovala k tomu, že pravdepodobne bude potrebné odviesť aj odvody a ísť cestou poskytnutia daru a následne nedaňového nákladu sa mi potom javí úplne nelogické...

... však Mária napísala, že ísť touto cestou je nelogické; v príspevkoch boli načrtnuté spôsoby, ako to riešiť - ale tie zase nie sú priechodné u majiteľa.
zanetka68
25.12.10,20:01
Ďakujem. Ja to chápem. :) Iba nemôžem prísť na to, v čom môže byť "dar" výhodný pre firmu. :rolleyes: Príjemné sviatky všetkým.
hnedoočka
25.12.10,20:38
... žeby platenie odvodov záviselo od vôle pána majiteľa ?



... a vychádzajúc z vyššie uvedeného (že finančný dar je predmetom dane) mám zato, že podlieha aj príslušným odvodom.

V opačnom prípade by strašne veľa zamesntancov dostávalo finančné dary od svojich zamestnávateľov.

nechcem oponovať,len ma to zaujalo,pretože neter pracovala mesiac v takej spoločnosti.Riadna zmluva na 30 hodín mesačne s príjmom 1 € na hodinu,čiže oficiálna mzda predstavovala 30€ a k tomu Zmluva o dare ,ktorá mesačne predstavovala cca 200 €.
Jednoznačne sa zamestnávateľ vyhýba odvodom do soc.poisťovne,po info od audítorky /nakoľko po výstupe mala problém dar dostať/ ,zamestnávateľ môže kedykoľvek od zmluvy o dare ustúpiť.Čiže je
to ťažko vymožiteľné.
Podať sťažnosť na sociálnu poisťovňu by pre zamestnávateľa znamenalo len dostať nejakú pokutu.....avšak sťažnosť na IBP by mu viac skomplikovala život,nakoľko by mu mohli na istý čas zavrieť prevádzku...totiž takto má zmluvy urobené s polovičkou zamestnancov vo firme....:mad:
zanetka68
26.12.10,14:17
Tu je rozdiel v tom, že zamestnávateľ dáva mzdu bez problémov, iba chce odmeniť jedného ze zamestnancov. Preto chcem prísť na to prečo ako dar. :(
Mária.K.
27.12.10,10:02
Tu je rozdiel v tom, že zamestnávateľ dáva mzdu bez problémov, iba chce odmeniť jedného ze zamestnancov. Preto chcem prísť na to prečo ako dar. :(
Myslím si, že o dare uvažujú preto, lebo si mýlia predmet dane právnickej osoby s predmetom dane fyzickej osoby a tým sú si nie vedomí toho, že v zmysle príslušných predpisov sú aj z daru, ktorý poskytnú zamestnancovi povinní odviesť za zamestnanca daň zo závislej činnosti a rovnako všetky odvody do fondov.
U právnickej osoby dar nie je predmetom dane.
U fyzickej osoby je však situácia iná. Pokiaľ by nešlo príjem poskytnutý v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 (závislá činnosť) alebo § 6 (podnikanie, iná samostatne zárobková činnosť a prenájom) dar by tiež nebol predmetom dane. Ale ak zamestnancovi poskytne zamestnávateľ dar, ktorý bude zaúčtovaný v nákladoch firmy (aj keď v nedaňových), daňová kontrola ho dodaní daňou zo závislej činnosti (nakoľko je predmetom dane) a nadväzne na to, že dar je predmetom dane, je povinnosť z neho odviesť aj odvody do fondov. Prípady, keď za zamestnanca nie je povinnosť odviesť odvody do fondov som uviedla v príspevku č. 9 (netýkajú sa však príjmov zamestnanca získaných darom).

Doplním ešte výňatok z ustanovení zákona o dani z príjmov, ktoré hovoria o predmete dane
- fyzickej osoby,
- právnickej osoby.

§ 3
Predmet dane fyzickej osoby:

(1) Predmetom dane sú
a) príjmy zo závislej činnosti (§ 5),
b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6),
c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7),
d) ostatné príjmy (§ 8).

(2) Predmetom dane nie je
a) prijatá náhrada oprávnenej osoby podľa osobitných predpisov, /3/ príjem získaný vydaním, /3/ darovaním /4/ alebo dedením /5/ nehnuteľnosti, bytu, nebytového priestoru alebo ich častí (ďalej len "nehnuteľnosť") alebo hnuteľnej veci, práva alebo inej majetkovej hodnoty okrem príjmu z neho plynúceho a okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 alebo § 6,

§ 17
Predmet dane právnickej osoby :
(7) Predmetom dane nie je
a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, /5/
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií /7/ a podielov /7a/ ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.
heja3
27.12.10,12:40
No vyhnúť sa plateniu odvodov sa dá jedine, ak bude príjem vyšší ako maximum vym. základov do ZP, SP, zaplatí len z maxima a na zvyšok nebude platiť, ale dani zo mzdy sa nevyhne...
:rolleyes:
zanetka68
27.12.10,18:42
Áno, to je pravda. Ale myslím si, že to nebude prípad toho zamestnanca.