ondrom
22.12.10,19:15
Potrebujem zohnat 6000€,uvazujem o zmenke ale neviem ako funguje.Musi sa vyplatit suma ktoru pozadujem naraz,alebo sa daju urcit aj splatky?A na ako dlho sa da zmenka uzavriet?Lebo by som chcel splacat do 150€ na mesiac.A ci sa da vybavit zmenka v banke aj ked ma maju vsade zapisaneho ako nespolahliveho platcu a mam hypoteku.Napriklad,dohodnem sa na splatnosti napr. 5 rokov,budem si odkladat peniaze u seba a potom ich na jeden krat vratim (v urceny datum),alebo si rozpiseme nejake splatky a tie sa budu platit v urceny datum.Potrebujem poradit,aby som niekomu nenaletel.Dakujem za ochotu
buchač
22.12.10,18:40
Potrebujem zohnat 6000€,uvazujem o zmenke ale neviem ako funguje.Musi sa vyplatit suma ktoru pozadujem naraz,alebo sa daju urcit aj splatky?A na ako dlho sa da zmenka uzavriet?Lebo by som chcel splacat do 150€ na mesiac.A ci sa da vybavit zmenka v banke aj ked ma maju vsade zapisaneho ako nespolahliveho platcu a mam hypoteku.Napriklad,dohodnem sa na splatnosti napr. 5 rokov,budem si odkladat peniaze u seba a potom ich na jeden krat vratim (v urceny datum),alebo si rozpiseme nejake splatky a tie sa budu platit v urceny datum.Potrebujem poradit,aby som niekomu nenaletel.Dakujem za ochotu

Chceš poradiť ?
Ale môj názor sa Ti páčiť nebude ...:rolleyes:

Kde má totiž garanciu ten , ktorému by si zmenku podpísal ???
On by tak náhodou nemusel , nemohol naletieť ? Položil si si aj takúto otázku ?
Možno ešte tí chlapci v :cool: , ale oni majú vysoké úroky a tvrdé bejzbolky...;)

Zmenka ako taká funguje len na dohodnutých pravidlách , ale ...a to je ten "kameň úrazu ...zádrhel "...

Ozaj , pri tých skutočnostiach o bankách ...hm , čo myslíš , že ako pochodíš ??? ;):confused:
pepsikova
22.12.10,18:55
..no veru!..len aby niekto nenaletel tebe...ako tie banky...ale banky sú ako pánbožko- veľmi pamätlivé...a úroky sú neskutočne vysoké...
ondrom
22.12.10,18:56
ja to chcem oficialnou cestou,ale neviem kde zacat.je mi jasne ze v banke asi velmi nepochodim,aj ked...ale na nete som cital ze zmenku chrani nejaky zakon,takze o tom ci ju vyplatim alebo nie je postarane zakonom.ked ju nevyplatim su na to paragrafy.A na nete som sa stretol aj s inzeratmi kde ludia co vybavuju pozicky robia aj zmenky.Hlavne chcem vediet ako to funguje.podpisem nejaky papier (zmenku) a potom tu sumu na jeden krat vyplatim,alebo ju budem moct splacat mesacne.Inak keby som na to nemal tak do toho nejdem.A chcem este vediet ako to funguje v bankach.
pepsikova
22.12.10,19:05
..no jednoduchšie by asi bolo vziať si v banke vyšší úver( ak ti dajú), vyplatiť ten , čo nemáš zaplatený a zvyšok použiť...len je otázka, kolko a kde si dlžný...
..byť tebou, a si dlžník, do zmeniek sa nepúšťaj...to je ako nebankovky,aj trochu horšie...buchač ti to vysvetlil...
..a mimochodom, aj dlžoby v banke chráni bankový zákon...vrátiť musíš!...
ondrom
22.12.10,19:07
..no veru!..len aby niekto nenaletel tebe...ako tie banky...ale banky sú ako pánbožko- veľmi pamätlivé...a úroky sú neskutočne vysoké...

Nic v zlom,ale nepiste mi sem taketo veci.Ked sa tomu rozumiete,normalne mi napiste na to co som sa pytal,ma s tym niekto skusenosti?Ked ano,ake.A uroky su vysoke pri vsetkom,tak ako vzdy.Chcem iba poradit aby ma niekto "neosra.l".Aka moze byt dlzka splacania a podne veci okolo toho mi treba vediet.A nie to ci mne niekto naleti,alebo nie.
pepsikova
22.12.10,19:09
ja to chcem oficialnou cestou,ale neviem kde zacat.je mi jasne ze v banke asi velmi nepochodim,aj ked...ale na nete som cital ze zmenku chrani nejaky zakon,takze o tom ci ju vyplatim alebo nie je postarane zakonom.ked ju nevyplatim su na to paragrafy.A na nete som sa stretol aj s inzeratmi kde ludia co vybavuju pozicky robia aj zmenky.Hlavne chcem vediet ako to funguje.podpisem nejaky papier (zmenku) a potom tu sumu na jeden krat vyplatim,alebo ju budem moct splacat mesacne.Inak keby som na to nemal tak do toho nejdem.A chcem este vediet ako to funguje v bankach.

...a dlžoby v banke máš prečo?..ak na to máš, vyplať banku a potom si zober úver v banke...tí vymáhajú len cez exekútora..bejzbolky nepoužívajú...
ondrom
22.12.10,19:18
Nebudem tu rozoberat moje problemi!Zatial som sa dozvedel iba to ze ked chcem zmenku,dostanem ju iba od nejakeho vypalnika.Ked nic ine neviete poradit,radsej neodpisujte.
marjankaj
22.12.10,19:24
Náležitosti zmenky

označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny, vyjadrené v jazyku, v ktorom je zmenka napísaná
dátum a miesto vystavenia zmenky
dátum (termín) splatnosti zmenky
sumu, na ktorú je vystavená + mena
meno toho, kto má platiť (v prípade cudzej zmenky)
meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť
miesto, kde bude zmenka uhradená
meno, adresa a podpis vystaviteľa zmenky


Výhody a nevýhody zmenky pre veriteľa a dlžníka

Výhody pre dlžníka:
zmenka je nástroj, ktorý umožňuje obchodovať aj v čase momentálnej nesolventnosti
v prípade, že je mu predkladaná zmenka k prijatiu a má určité pochybnosti o dodávateľovi, môže kontaktovať veriteľa záležitosť s ním vyjasniť

ak banka zmenku odkúpi (eskontuje), získava jej vlastníctvo a predkladá ju dlžníkovi k preplateniu
veriteľ, ktorý má v rukách dlžníkom podpísanú zmenku, s ňou môže platiť finančné záväzky vlastnému dodávateľovi tým, že prevedie túto zmenku na neho, dlžník potom spláca svoj záväzok priamo jeho veriteľovi
ak dlžník nezaplatí svoj záväzok v termíne určenom na zmenke, je vymáhanie oveľa jednoduchšie, než pri poskytnutí bežného úveru, pretože podpisom zmenky dlžníkom odpadá akékoľvek dokazovanie vierohodnosti záväzku a súdne žaloby vzťahujúce sa na zmenky majú pred ostatnými žalobami prednosť
Nevýhody pre dlžníka:
ak okrem originálu akceptoval ešte aj duplikát zmenky a obidva tieto papiere sa dostali do obehu a boli akceptované k preplateniu
Nevýhody pre veriteľa:
sú to dôsledky spojené nie s vystavením zmenky, ale s jej existenciou. Dochádza k tomu, keď dlžník nemôže alebo nehodlá zaplatiť. Tu je riziko v predĺžení doby splatnosti alebo v definitívnom odmietnutí platenia, kedy sa veriteľ musí domáhať svojej pohľadávky súdne
je tu riziko eventuálnych politických rozvratov či občianskych nepokojov


http://sk.wikipedia.org/wiki/Zmenka#Druhy_zmeniek


http://www.porada.sk/t76112-zmenka-format.html
ondrom
22.12.10,19:32
Výhody a nevýhody zmenky pre veriteľa a dlžníka

Výhody pre dlžníka:
zmenka je nástroj, ktorý umožňuje obchodovať aj v čase momentálnej nesolventnosti
v prípade, že je mu predkladaná zmenka k prijatiu a má určité pochybnosti o dodávateľovi, môže kontaktovať veriteľa záležitosť s ním vyjasniť

ak banka zmenku odkúpi (eskontuje), získava jej vlastníctvo a predkladá ju dlžníkovi k preplateniu
veriteľ, ktorý má v rukách dlžníkom podpísanú zmenku, s ňou môže platiť finančné záväzky vlastnému dodávateľovi tým, že prevedie túto zmenku na neho, dlžník potom spláca svoj záväzok priamo jeho veriteľovi
ak dlžník nezaplatí svoj záväzok v termíne určenom na zmenke, je vymáhanie oveľa jednoduchšie, než pri poskytnutí bežného úveru, pretože podpisom zmenky dlžníkom odpadá akékoľvek dokazovanie vierohodnosti záväzku a súdne žaloby vzťahujúce sa na zmenky majú pred ostatnými žalobami prednosť
Nevýhody pre dlžníka:
ak okrem originálu akceptoval ešte aj duplikát zmenky a obidva tieto papiere sa dostali do obehu a boli akceptované k preplateniu
Nevýhody pre veriteľa:
sú to dôsledky spojené nie s vystavením zmenky, ale s jej existenciou. Dochádza k tomu, keď dlžník nemôže alebo nehodlá zaplatiť. Tu je riziko v predĺžení doby splatnosti alebo v definitívnom odmietnutí platenia, kedy sa veriteľ musí domáhať svojej pohľadávky súdne
je tu riziko eventuálnych politických rozvratov či občianskych nepokojov




Ak tomu rozumiem,nemozem podpisat "dva krat to iste" inak budem musiet vyplatit vsetko dvojmo?Ak to nebudem splacat,je to moja chyba ktoru nemozem urobit inak to ma rychli koniec.Este by som chcel vediet ci druha strana s ktorou podpisem zmenku moze svojvolne menit dobu splacania,alebo nejako inak do toho vstupovat (jedneho dna sa rozhodne aby som zmenku vyplatil do konca tyzdna a pod.).Inak dakujem za odpoved
marjankaj
22.12.10,19:37
Nebudem tu rozoberat moje problemi!Zatial som sa dozvedel iba to ze ked chcem zmenku,dostanem ju iba od nejakeho vypalnika.Ked nic ine neviete poradit,radsej neodpisujte.

Ty chceš zmenku a ešte k tomu aj 6000€? Ty si nejaký vychytralý.:rolleyes:
buchač
22.12.10,19:38
ja to chcem oficialnou cestou,ale neviem kde zacat.je mi jasne ze v banke asi velmi nepochodim,aj ked...ale na nete som cital ze zmenku chrani nejaky zakon,takze o tom ci ju vyplatim alebo nie je postarane zakonom.ked ju nevyplatim su na to paragrafy.A na nete som sa stretol aj s inzeratmi kde ludia co vybavuju pozicky robia aj zmenky.Hlavne chcem vediet ako to funguje.podpisem nejaky papier (zmenku) a potom tu sumu na jeden krat vyplatim,alebo ju budem moct splacat mesacne.Inak keby som na to nemal tak do toho nejdem.A chcem este vediet ako to funguje v bankach.
Zbehni za niektorým dotyčným ...potom :mee:

Nic v zlom,ale nepiste mi sem taketo veci.Ked sa tomu rozumiete,normalne mi napiste na to co som sa pytal,ma s tym niekto skusenosti?Ked ano,ake.A uroky su vysoke pri vsetkom,tak ako vzdy.Chcem iba poradit aby ma niekto "neosra.l".Aka moze byt dlzka splacania a podne veci okolo toho mi treba vediet.A nie to ci mne niekto naleti,alebo nie.
Len , ako vravím , aby si Ty niekoho nechcel ojekabátiť ...

Nebudem tu rozoberat moje problemi!Zatial som sa dozvedel iba to ze ked chcem zmenku,dostanem ju iba od nejakeho vypalnika.Ked nic ine neviete poradit,radsej neodpisujte.
Neodpustím si ..že aký múdry ...kua...:confused:

Chcieť je pekná vlastnosť ....aj JA veľa vecí CHCEM ...

Čo a týka toho Tvojho chcenia ...hm , keby si CHCEL , tak ujovi gogoľovi napíšeš ...http://www.google.sk/search?hl=sk&safe=off&client=opera&hs=Snq&rls=sk&&sa=X&ei=GWASTbnTM4ig8QOKvpWBBw&ved=0CB8QBSgA&q=zmenka&spell=1
A ajhľa ...zázrak sa koná ...lebo som chcel nájsť...
Približný počet výsledkov: 27 400 (0,10 sekúnd)
...len teraz neviem , či to bola dlhá doba , alebo krátka ...predsa len je asi net vyťažený ...;):---:D:D:D
ondrom
22.12.10,19:40
Ak si najdem nejakeho financneho poradcu ktori mi vybavi zmenku,na co si mam dat hlavne pozor.Urcim si nejaku dobu splacania,pripadne datum kedy to ma byt splatene,pripadne vysku mesacnej splatky.Podpisem,a uz iba splacam podla dohody.Je mozne nieco na tom zmenit z tej druhej strany (od poskytovatela penazi)svojvolne?
marjankaj
22.12.10,19:48
Ak si najdem nejakeho financneho poradcu ktori mi vybavi zmenku,na co si mam dat hlavne pozor.Urcim si nejaku dobu splacania,pripadne datum kedy to ma byt splatene,pripadne vysku mesacnej splatky.Podpisem,a uz iba splacam podla dohody.Je mozne nieco na tom zmenit z tej druhej strany (od poskytovatela penazi)svojvolne?

Ak si takého nájdeš, tak dohoď aj mne.:--- Budem splácať po 10 € ročne. To sa vyplatí.:rolleyes:
ondrom
22.12.10,19:49
Zbehni za niektorým dotyčným ...potom :mee:

Len , ako vravím , aby si Ty niekoho nechcel ojekabátiť ...

Neodpustím si ..že aký múdry ...kua...:confused:

Chcieť je pekná vlastnosť ....aj JA veľa vecí CHCEM ...

Čo a týka toho Tvojho chcenia ...hm , keby si CHCEL , tak ujovi gogoľovi napíšeš ...
A ajhľa ...zázrak sa koná ...lebo som chcel nájsť...
...len teraz neviem , či to bola dlhá doba , alebo krátka ...predsa len je asi net vyťažený ...;):---:D:D:D

Neni som premudrely,pripada mi to ako by som pytal od teba.Ano googel je toho plny,myslel som ze ked je toto porada tak mi niekto poradi,niekto kto s tym ma skusenosti,a nie iba plnu hubu kecov.Pretoze na tom tvojom googly zmenky beru uplne v pohode,beru ich tam ako samozrejmost aj velkle firmy,a nie ako mi tu vypisujete.Ak mi chces poradit,nech sa paci,kludne budem rad.Ale neotravujte ma s hovadinami typu "pride niekto a rozbije ti hlavu bejzbolkou".Prestante citat ciernu kroniku a pozerat americke filmy.Chcem vediet napriklad na co si mam dat pozor pri podpise a podobne,vies mi na to konkretne nieco napisat,ak nie bud radsej prosim ticho
buchač
22.12.10,19:49
Zmenka
z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Zmenka je obchodovateľný cenný papier. Možno ju definovať ako písomný záväzok, ktorý musí mať presne určenú formu. Majiteľovi zmenky poskytuje právo požadovať v určenej lehote úhradu, resp. výplatu peňažnej sumy uvedenej na zmenke.

Právna úprava zmeniek - akt, ktorý spravuje používanie zmeniek, je Ženevská zmenková konvencia - dohoda, ktorú v roku 1930 uzatvorilo 35 štátov a prenieslo ju do svojich právnych úprav. U nás doteraz platí zmenkový a šekový zákon č. 191/1950 Zb.

Okrem Európskeho zmenkového práva existuje aj Anglo-americké zmenkové právo, pretože USA a Spojené kráľovstvo ku konvencii nepristúpili. V tomto práve sú podmienky používania zmeniek formulované voľnejšie, čo na jednej strane umožňuje väčšiu variabilitu využívania zmeniek, ale na strane druhej zvyšuje riziko zmenkového platenia.

Prevod zmenky na inú osobu sa vykonáva rubopisom.Obsah :
1 Náležitosti zmenky
2 Druhy zmeniek
3 Základné operácie so zmenkami sprostredkované bankou
4 Výhody a nevýhody zmenky pre veriteľa a dlžníka
5 Použitie zmenky
5.1 V zahraničnom obchode
5.2 Vo vnútroštátnom styku

Náležitosti zmenky
označenie, že ide o zmenku, pojaté do vlastného textu listiny, vyjadrené v jazyku, v ktorom je zmenka napísaná
dátum a miesto vystavenia zmenky
dátum (termín) splatnosti zmenky
sumu, na ktorú je vystavená + mena
meno toho, kto má platiť (v prípade cudzej zmenky)
meno toho, komu alebo na rad koho sa má platiť
miesto, kde bude zmenka uhradená
meno, adresa a podpis vystaviteľa zmenky

Druhy zmeniek

Najčastejšie používaná kategorizácia člení zmenky na 2 skupiny:
obchodné zmenky - vznikajú na základe pohybu tovarov. Sú nástrojom platenia pri obchodných operáciach.
finančné zmenky - používajú sa pri vyrovnávaní finančných záväzkov

Podľa toho, kto vyrovná záväzok vyplývajúci zo zmenky, sa zmenky delia na:
vlastné (sola) - zmenku uhradí vystaviteľ zmenky. Je to písomný prísľub.Pri vlastnej zmenke sa vyskytujú 2 osoby:
vystavovateľ (dlžník)
príjemca (veriteľ, remitent)
cudzie (trata) - zmenku uhradí na príkaz vystavovateľa zmenky (trasant) tretia osoba (trasat) v prospech remitenta. Pri tejto zmenke sa zúčastňujú 3 osoby. Je to vlastne písomný príkaz vystavovateľa tretej osobe (zvyčajne banke), aby vyplatila zmenkovú sumu druhej osobe (remitentovi, veriteľovi).

Ďalej možno zmenky členiť podľa termínu splatnosti na skupiny:
zmenky s pevným termínom splatnosti, napr. „17. augusta 1996“
zmenky splatné pri predložení (na videnie, vista) „pri predložení uhraďte“
zmenky splatné po uplynutí určitej doby od predloženia (lehotová viasta zmenka) „po uplynutí 30 dní od predloženia“
zmenky splatné za určitú dobu od vystavenia (datto zmenka) „po uplynutí 90 dní odo dňa vystavenia uhradím“

Základné operácie so zmenkami sprostredkované bankou

Akcept - je potvrdením záväzku, že osoba, na ktorú je zmenka vystavená, v dobe splatnosti zmenku uhradí.

Aval - znamená prevzatie záväzku uhradiť zmenku buď za vystaviteľa pri vlastných zmenkách alebo za trasáta pri cudzích. Tiež sa používa termín „zmenkové ručiteľstvo“.

Protest - využíva majiteľ zmenky vtedy, ak niektoré z jeho práv nebolo naplnené. Najčastejšie ide o protest proti neprijatiu alebo nezaplateniu zmenky. Ak majiteľ zmenky nedosiahne naplnenie svojich práv ani po proteste, môže si uplatniť svoje nároky na súde zmenkovou zálohou, ktorá sa končí exekúciou (zhabaním majetku) voči dlžníkovi.

Eskont - je forma prevodu dodávateľského úveru na bankový úver. Majiteľ zmenky eskontom predá zmenku pred dňom splatnosti komerčnej banke. Banka vyplatí zmenkovú sumu zníženú o diskont za dobu od eskontovania po termín splatnosti a zaúčtuje si províziu. Banka obyčajne prijíma na eskont iba zabezpečené akceptované zmenky.

Reeskont - vzniká, ak komerčná banka predá eskontovanú zmenku emisnej banke. Komerčná banka si takto môže vyriešiť problémy so svojou likviditou.

Prevod - veriteľ si môže akceptovanú zmenku ponechať a predložiť ju pri splatnosti trasátovi alebo ju môže preniesť na ďalšieho indosamentom (rubopisom, žírovaním), čo sa vyznačí na rube zmenky.

Prolongácia - je predĺženie termínu splatnosti zmenky vystavením novej zmenky alebo prečiarknutím pôvodnej splatnosti a uvedením novej splatnosti.
[upraviť]
Výhody a nevýhody zmenky pre veriteľa a dlžníka

Výhody pre dlžníka:
zmenka je nástroj, ktorý umožňuje obchodovať aj v čase momentálnej nesolventnosti
v prípade, že je mu predkladaná zmenka k prijatiu a má určité pochybnosti o dodávateľovi, môže kontaktovať veriteľa záležitosť s ním vyjasniť


ak banka zmenku odkúpi (eskontuje), získava jej vlastníctvo a predkladá ju dlžníkovi k preplateniu
veriteľ, ktorý má v rukách dlžníkom podpísanú zmenku, s ňou môže platiť finančné záväzky vlastnému dodávateľovi tým, že prevedie túto zmenku na neho, dlžník potom spláca svoj záväzok priamo jeho veriteľovi
ak dlžník nezaplatí svoj záväzok v termíne určenom na zmenke, je vymáhanie oveľa jednoduchšie, než pri poskytnutí bežného úveru, pretože podpisom zmenky dlžníkom odpadá akékoľvek dokazovanie vierohodnosti záväzku a súdne žaloby vzťahujúce sa na zmenky majú pred ostatnými žalobami prednosť

Nevýhody pre dlžníka:
ak okrem originálu akceptoval ešte aj duplikát zmenky a obidva tieto papiere sa dostali do obehu a boli akceptované k preplateniu

Nevýhody pre veriteľa:
sú to dôsledky spojené nie s vystavením zmenky, ale s jej existenciou. Dochádza k tomu, keď dlžník nemôže alebo nehodlá zaplatiť. Tu je riziko v predĺžení doby splatnosti alebo v definitívnom odmietnutí platenia, kedy sa veriteľ musí domáhať svojej pohľadávky súdne
je tu riziko eventuálnych politických rozvratov či občianskych nepokojov



Pri cudzej zmenke sú:
hlavní dlžníci - akceptant a avalista
vedľajší dlžníci - vystaviteľ, indosanti a ich avalisti

Pri vlastnej zmenke sú:
hlavní dlžníci - vystaviteľ a avalista
vedľajší dlžníci - indosanti a ich avalisti
[upraviť]
Použitie zmenky
v zahraničnom obchode
vo vývoze
v dovoze
vo vnútroštátnom styku
[upraviť]
V zahraničnom obchode

Vo vývoze - zmenka je platobný nástroj ku krytiu poskytnutého úveru zmenečníkovi. Podľa dohodnutých podmienok môže byť záväzok zmenečníka k úhrade dohodnutej sumy potvrdený ešte s podpisom ďalšej osoby alebo banky ako avalistu.

V dovoze - môže byť cudzia zmenka vystavená zahraničným dodávateľom na jeho rad. V tomto prípade môže tuzemská banka fungovať ako sprostredkovateľ akceptácie zmenky a potom podľa príkazu predkladateľa (prípadne banky) zmenku zašle predkladateľovi alebo označenému bankovému spojeniu.

V dovoze sa stretávame i so zmenkami vlastnými, ktoré môžu byť splatné v SR alebo v zahraničných peňažných ústavoch.
[upraviť]
Vo vnútroštátnom styku

Zmenka slúži na krytie vzájomných dodávateľsko - odberateľských vzťahov, ktoré na základe bežnej fakturácie sú ťažšie vymáhateľné. V prípade neplatenia sa veriteľ zabezpečuje proti dlžníkovi.
ondrom
22.12.10,19:57
Dakujem,ale odkaz na wikipediu sem dal uz niekto iny a precital som si to.Mas s tym nejake skusenosti a mozes mi dat nejaku radu,pripadne mi napisat ake problemi mozu nastat (nieco z praxe) a na co si mam dat hlavne pozor.Taketo veci by som rad chcel vediet.Ak mi nieco taketo napises budem velmi rad
marjankaj
22.12.10,19:59
Dakujem,ale odkaz na wikipediu sem dal uz niekto iny a precital som si to.Mas s tym nejake skusenosti a mozes mi dat nejaku radu,pripadne mi napisat ake problemi mozu nastat (nieco z praxe) a na co si mam dat hlavne pozor.Taketo veci by som rad chcel vediet.Ak mi nieco taketo napises budem velmi rad

Hlavne si dávaj pozor, aby si ju včas splatil.:cool:
buchač
22.12.10,20:03
Dakujem,ale odkaz na wikipediu sem dal uz niekto iny a precital som si to.Mas s tym nejake skusenosti a mozes mi dat nejaku radu,pripadne mi napisat ake problemi mozu nastat (nieco z praxe) a na co si mam dat hlavne pozor.Taketo veci by som rad chcel vediet.Ak mi nieco taketo napises budem velmi rad
...nedá sa ...je to nepublikovateľné ...;):---
ondrom
22.12.10,20:04
Hlavne si dávaj pozor, aby si ju včas splatil.:cool:
Toto si VELMI DOBRE uvedomujem.Ale zial zatial to vyzera tak ze do toho musim ist.Preto som sa chcel na to popytat ludi co s tym maju skusenosti.
marjankaj
22.12.10,20:10
Toto si VELMI DOBRE uvedomujem.Ale zial zatial to vyzera tak ze do toho musim ist.Preto som sa chcel na to popytat ludi co s tym maju skusenosti.

Teda po lopate.
Najprv si musíš nájsť takého blbca, čo ti požičia 6000 € a ty mu podpíšeš zmenku, že mu to všetko + nejaký poplatok vrátiš napríklad do 31.5.2011(S dátumom sa asi veľmi nebude dať vyjednávať).
Ale toho dotyčného si musíš nájsť sám. V tom ti asi nikto nepomôže.

Možno Ducký by ti vedel poradiť.:eek:
ondrom
22.12.10,20:15
Teda po lopate.
Najprv si musíš nájsť takého blbca, čo ti požičia 6000 € a ty mu podpíšeš zmenku, že mu to všetko + nejaký poplatok vrátiš napríklad do 31.5.2011(S dátumom sa asi veľmi nebude dať vyjednávať).
Ale toho dotyčného si musíš nájsť sám. V tom ti asi nikto nepomôže.

Možno Ducký by ti vedel poradiť.:eek:
Skusim to cez nejakeho "financneho poradcu" len nechcem niekomu naletiet a dostat sa niekam kde nechcem
marjankaj
22.12.10,20:23
Skusim to cez nejakeho "financneho poradcu" len nechcem niekomu naletiet a dostat sa niekam kde nechcem

Keď sa ti to zdá také rizikové, tak si nepožičiavaj.
Myslel som, že riziko nesie skôr tá druhá strana.:eek:
ondrom
22.12.10,20:36
Keď sa ti to zdá také rizikové, tak si nepožičiavaj.
Myslel som, že riziko nesie skôr tá druhá strana.:eek:

Neviem od koho by boli tie peniaze,kto sa najde (osoba,firma).Ja si to budem platit (budem musiet),ale viacej sa bojim toho aby ta druha strana nerobila casom nejake problemi,urychlene vyplatenie,zrusenie zmluvy zo dna na den a podobne.Ak sa dohodneme na nejakom datume tak to aj zostane az do konca pripadne ostatne veci okolo toho.Aby to bolo nastalo.A hlavne pri podpise aby som nepodpisal nejaku hovadinu.Nieco ako toto "ak okrem originálu akceptoval ešte aj duplikát zmenky a obidva tieto papiere sa dostali do obehu a boli akceptované k preplateniu"
pepsikova
22.12.10,22:02
..mám pocit, že furt točíš dookola...asi ti nedochádza, čo ti tu píšu...
marjankaj
23.12.10,08:40
Neviem od koho by boli tie peniaze,kto sa najde (osoba,firma).Ja si to budem platit (budem musiet),ale viacej sa bojim toho aby ta druha strana nerobila casom nejake problemi,urychlene vyplatenie,zrusenie zmluvy zo dna na den a podobne.Ak sa dohodneme na nejakom datume tak to aj zostane az do konca pripadne ostatne veci okolo toho.Aby to bolo nastalo.A hlavne pri podpise aby som nepodpisal nejaku hovadinu.Nieco ako toto "ak okrem originálu akceptoval ešte aj duplikát zmenky a obidva tieto papiere sa dostali do obehu a boli akceptované k preplateniu"

No najlepšie by bolo zobrať si k tomu právnika, ten ti ukáže kam to máš podpísať, ty tam urobíš tri krížiky, dostaneš bubáčiky a je to.:rolleyes:
A tie tri krížiky urob iba raz, na jeden papier.:cool:
buchač
23.12.10,09:39
...si Ty neni normááál....:D:D:D:D:D:D
marjankaj
23.12.10,13:40
Juraj, snažil som sa.:confused: Komu není shůry dáno v apatyce nekoupí.:eek:
draik
23.12.10,18:07
V bodoch to asi bude jasnejsie:
1. V prvom rade musite najst niekoho, kto Vam pozicia. Ak ste nesplacali nejaky uver, ste v registri a prakticky ziadna banka Vam nepozicia. Nebankovky Vas zruinuju.
2. Tato osoba (moze to byt aj firma) si povie svoje podmienky, ako napriklad uroky a forma zabezpecenia, ze jej peniaze vratite - jednym zo sposobov zabezpecenia je aj zmenka
3. ZMENKA znamena, ze sa v urcenej pisomnej forme zaviazete splatit v stanovenej lehote nejaku ciastku - nie na splatky, ale celu sumu. Zmenka nie je o tom, ze na nu Vam niekto automaticky pozicia.
4. Kedze chcete uver splacat postupne, tak sa to robi tak, ze spisete zmluvu o pozicke (uvere) a podpisete bianko (nevyplnenu) zmenku, pricom zmluva bude obsahovat sposob vyplnenia bianko zmenky. Ak nebudete splacat, veritel zmenku vyplni a vyzve Vas na jej "preplatenie".
5. Ak by ste zo zmenky neplnili, veritel poda na sud navrh na vydanie zmenkoveho platobneho rozkazu. Je to jeden z najrychlejsich sposobov pre veritela, ako sa domoct vykonatelneho rozhodnutia (ak nie su pochybnosti o spravnosti zmenky).
buchač
23.12.10,18:28
V bodoch to asi bude jasnejsie:
1. V prvom rade musite najst niekoho, kto Vam pozicia. Ak ste nesplacali nejaky uver, ste v registri a prakticky ziadna banka Vam nepozicia. Nebankovky Vas zruinuju.
2. Tato osoba (moze to byt aj firma) si povie svoje podmienky, ako napriklad uroky a forma zabezpecenia, ze jej peniaze vratite - jednym zo sposobov zabezpecenia je aj zmenka
3. ZMENKA znamena, ze sa v urcenej pisomnej forme zaviazete splatit v stanovenej lehote nejaku ciastku - nie na splatky, ale celu sumu. Zmenka nie je o tom, ze na nu Vam niekto automaticky pozicia.
4. Kedze chcete uver splacat postupne, tak sa to robi tak, ze spisete zmluvu o pozicke (uvere) a podpisete bianko (nevyplnenu) zmenku, pricom zmluva bude obsahovat sposob vyplnenia bianko zmenky. Ak nebudete splacat, veritel zmenku vyplni a vyzve Vas na jej "preplatenie".
5. Ak by ste zo zmenky neplnili, veritel poda na sud navrh na vydanie zmenkoveho platobneho rozkazu. Je to jeden z najrychlejsich sposobov pre veritela, ako sa domoct vykonatelneho rozhodnutia (ak nie su pochybnosti o spravnosti zmenky).

6. Ak bude zmenka podpísaná a akceptovaná oboma stranami , to ešte neznamená , že k zádrhelu nemôže dôjsť ...
7. Ak dlžník nesplatí svoju dlžobu , príde k výzve...
8. Ak výzva nebude akceptovaná , je možné podať o vydanie platobného rozkazu ....

a teraz to príííííííííííde ...;):---:D

9. Dlžník síce je ochotný zaplatiť dlžnú sumu , no nie je schopný z rôznych dôvodov ...
Exekútor nemá šancu sa do krčnej tepny zahryznúť !!!!
10. Súd toto následne preverí a dlžníka odsúdi na splácanie dlžnej sumy na určité mesačné splátky a na určitý čas , respektíve až do doby splatenia ...

He a teraz , včul čo ???


buchač
Re: Prosim surne o pomoc-zmenka
Citát:Pôvodca textu príspevku: ondrom
Dakujem,ale odkaz na wikipediu sem dal uz niekto iny a precital som si to.Mas s tym nejake skusenosti a mozes mi dat nejaku radu,pripadne mi napisat ake problemi mozu nastat (nieco z praxe) a na co si mam dat hlavne pozor.Taketo veci by som rad chcel vediet.Ak mi nieco taketo napises budem velmi rad

...nedá sa ...je to nepublikovateľné ...
Náznakom len skúsim ...
Dotyčný mi "išiel" určitú sumu ...chcel to riešiť spôsobom bod 8 -10 ...
Tak som ho poriešil inak , po svojom ...dostal som , čo moje bolo ...
ON neskôr tiež ...
2009
25.12.10,03:46
Ja neviem ale v pôžičkách problém nevidím. Teraz som jednu splatila a som stále doslova otravovaná VUB-kou aby som si vzala pôžičku 8 000 EURO. Dokonca aj cez telefón. :eek:
2009
25.12.10,03:49
Iba dodám, že ak si banka pozrie moje vklady a výbery musí jej byť jasné, že žijem z výplaty do výplaty. Asi jej stačí pravidelný vklad po 14 rokov a žiadne dlhy
hubatá
25.12.10,04:28
Bože môj, podpíšte mu už niekto tú zmenku, čo sa ondíde ...
lenka_bodorova
01.08.11,07:43
Banka nám- firme poskytne úver a zabezpečený je pohľadávkami z OS, prečo žiada ešte podpísať zmenku a čo keď s tým nesúhlasíme? Môže odmietnuť banka potom poskytnúť úver? Ďakujem
draik
01.08.11,08:54
Podmienky úveru diktuje až na výnimky veriteľ. Zmenku požaduje banka pre jednoduchosť prípadného vymáhania dlžnej sumy (neskúma sa pôvodný záväzok, ani založené pohľadávky, ale prakticky iba platnosť zmenky).