globalpartner
22.12.10,21:48
Dobrý deň
dcéra po niekoľkych mesiacoch na upsvar si našla prácu v Blave a poberá príspevok na dochádzku myslím je to §53.

Od nového roka platí novela zákona č. 5/2004 o zamestnanosti , podľa ktorej budu tento príspevok preplácať po predložení lístkov z vlaku.
Potial je to v poriadku.
Dnes som prišiel z jobovkou z upvar z Košíc podľa ktorej budú uznávať len lístky v pracovných dňoch.
V praxi to znamená , že keď dcéra príde v piatok domov rýchlikom a v nedeľu odchádza za prácou späť do Blavy preplatia jej len cestu v piatok (aj to ešte nevedela pani úradnička presne.
Chcem ešte dodať , že keďže pracuje na smeny môže ísť na smenu aj v sobotu.

Vie sa k tomuto nezmyslu niekto vyjadriť , sú tu nejakí zamestnanci
úradov práce? Je toto pravda , alebo len výmysel Košíc a zlá aplikácia zákona?

Škoda , že som nestihol debatu s pánom ministrom Mihálom.
mirpo
27.12.10,11:18
Zákon 5/2004 Z.z. v z. n. p. - § 53 ods. 3)
Príspevok na dochádzku sa poskytuje v sume preukázaných cestovných výdavkov, najviac v sume 135 eur mesačne v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania alebo miesta prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti od miesta trvalého pobytu alebo od miesta prechodného pobytu zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby.


V zákone nie je uvedené, že sa budú uhrádzať výdavky za pracovné dni. Ak by chceli robiť v KE stále problémy, nech dcéra priloží zvlášť potvr. že pracuje na smeny a to aj cez víkend - ale to už by bolo nad rámec zákona.
Ja mám info, že od januára 2011 sú oprávnené cestovné lístky, ale aj PHM. Ak žiadateľ jazdí do práce autom, musí auto vlastniť, predložiť technický preukaz a bločky za PHM (+ ostatné potvrdenia zo žiadosti). Takže tak.
PS: Prípadne si vyžiadajte z ÚPSVaR písomné stanovisko, čo sú oprávnené výdavky :)
misoft
27.12.10,15:01
Kedysi dávno som tvrdil - a tento prípad to potvrdzuje - že úradníci, platení štátom (z daní ostatných pracujúcich), ktorí by mali poznať zákony a novelizácie a podľa toho postupovať, tak tí často ani nevedia tieto zákony, alebo si ich upravujú a prispôsobujú podľa seba (len aby nemuseli toľko pracovať a aby čo najviac ošklbali tých, ktorí sú na nich odkázaní). Pán Mihál, ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny, by konečne mal začať upratovať vo svojom rezorte, počúvať slová tých, ktorí mu naznačujú "bordel" v jeho rezorte a lenivých a neschopných úradníkov postaviť na druhú stranu prepážky - nech aj oni okúsia, že to nie je med lízať doprosovať sa niečoho na úrade, na čo máte právo.
doktor01
27.12.10,15:47
Dobrý deň
dcéra po niekoľkych mesiacoch na upsvar si našla prácu v Blave a poberá príspevok na dochádzku myslím je to §53.

Od nového roka platí novela zákona č. 5/2004 o zamestnanosti , podľa ktorej budu tento príspevok preplácať po predložení lístkov z vlaku.
Potial je to v poriadku.
Dnes som prišiel z jobovkou z upvar z Košíc podľa ktorej budú uznávať len lístky v pracovných dňoch.
V praxi to znamená , že keď dcéra príde v piatok domov rýchlikom a v nedeľu odchádza za prácou späť do Blavy preplatia jej len cestu v piatok (aj to ešte nevedela pani úradnička presne.
Chcem ešte dodať , že keďže pracuje na smeny môže ísť na smenu aj v sobotu.

Vie sa k tomuto nezmyslu niekto vyjadriť , sú tu nejakí zamestnanci
úradov práce? Je toto pravda , alebo len výmysel Košíc a zlá aplikácia zákona?

Škoda , že som nestihol debatu s pánom ministrom Mihálom.
To je totálna blbosť úradníkov. Postoj úradníkov je jednoznačne nad rámec zákona. ÚPSVaR odovzdaj komplet všetky lístky (bez ohľadu na názor úradníka). Pre istotu si ich aj prefoť a nechaj podpísať úradníka, že ich prevzal. Doporučujem aj požiadať ministerstvo práce.... o stanovisko k tejto problematike. Ako náhle ti príde rozhodnutie s ktorým nie si spokojná odvolaj sa a prilož stanovisko ministerstva práce.. . A naviac môžeš následne podať sťažnosť na postup úradníka. Môžeš tak docieliť dočasne zníženie jeho mzdy, prípadne jeho odchod z úradu.