Dada63
30.11.05,08:54
V rámci výstavy sme vyhodnotili súťaž o najlepší zlepšovací návrh.
So sľúbenou finančnou odmenou.Akou dhodou alebo zmluvou to treba podložiť a treba to zdaniť 19% ?

prosím poradte.
Mirka D
31.03.06,06:59
Naša firma chce vypísať študentskú súťaž a ako odmenu dať 1000,- Euro. Ako to zdaniť?
Neviete mi poradiť?
Chobot
31.03.06,09:00
Naša firma chce vypísať študentskú súťaž a ako odmenu dať 1000,- Euro. Ako to zdaniť?
Neviete mi poradiť?

O výhrach dosť obšírne pojednáva zákon o dani z príjmov. Aby som to zovšeobecnil, výhry môžu byť buď peňažné alebo vecné.

Existujú výhry, ktoré sú oslobodené od dane (niketoré lotérie, ktoré sa organizujú podľa osobitných predpisov), tento druh, ktorý uvádzaš, však tam patriť pravdepodobne nebude.

Výhra sa nezdaňuje, pokiaľ jej hodnota nepresiahne 5000 SK. Ak je výhra vyššia ako 5000 SK a je to vyplatené v hotovosti, tak sa zdaňuje zrážkovou daňou. Tzn., že vyplatí sa čistá suma znížená o daň 19%.

Ak je výhra vecná, organizátor vydá výhercovi potvrdenie o cene (hodnote) výhry a výherca potom v koncoročnom daňovom priznaní si zvýši daňový základ o hodnotu výhry.

Napr. mal príjmy 250 000 sk a vyhral televízor za 30 000 sk. V daňovom priznaní si uvedie celkové príjmy vo výške 280 000 sk.

Vo Vašom prípade teda výherca dostane 810 EUR. Ak mu chcete zabezpečiť, aby dostal v čistom 1000 EUR, musíte mu priznať výhru vo výške 1235 EUR (to keď sa zdaní, tak dostane v čistom 1000 EUR a daň bude tých 235 EUR).