skocko
23.12.10,01:32
Ahojte, chcem sa spýtať - je naozaj pravda to, čo sa písalo predvčera v diskusii s p.Mihálom, že ak SZČO v roku 2009 presiahol limit príjmu musí sa k 1.1.2011 zaregistrovať do SP?


Pôvodca textu príspevku: veronikasad
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá. Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP?

a odpoveď:



Pôvodca textu príspevku: Jozef Mihál
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď
(v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné. a potom


Pôvodca textu príspevku: Katija
Ešte raz sa vrátim k tomuto problému. Tiež som presvedčená, že 1.1.2011 nie tým dňom kedy takýto poistenec opätovne nadobudol právne postavenie SZČO.
Mohlo by ministerstvo urobiť k tomuto odseku a tejto situácii officiálny výklad, kde by svoj retroaktívny postoj podrobne vysvetlilo?


Znamená to, že najneskôr do 9.1. 2011 sa musím zaregistrovať na SP a platiť odvody, ak som v roku 2009 presiahol limit obratu ako SZČO, alebo mám ešte počkať na výklad zákona. Ako ste na tom ostatní, ktorých sa to týka? Je to naozaj tak?

Ďakujem.
Melnick
23.12.10,00:56
Je to nezvratné, zázrak nečakaj.:mad: ŠP je prázdna, na vysokých postoch síce odmeny idú do astronomických výšok, tam sa šetriť nemusí,dokonca sa v súvislosti s odmenami neomieľa otrepaná fráza o kríze, ale tí čo makajú tí aj zacvakajú, je kríza no nie ?. Veď spravodlivosť je od nepamäti slepá.
http://www.vychytane.sk/filesystem/small/image/200912/2735-0-spravodlivost-na-slovensku.jpg (http://www.vychytane.sk/filesystem/image/200912/2735-0-spravodlivost-na-slovensku.jpg)
Melnick
27.12.10,16:52
A predsa môžeme veriť na zázraky. :)


Podľa oficiálneho stanoviska MPSVaR

Ak SZČO nebola k 1.7.2010 živnostníkom, čiže živnosť zrušila a znovu založila ,( využila tzv. FINTU) povinné poistenie jej vznikne najskôr k 1. júlu 2011, ak jeho príjem za rok 2010 presiahne zákonom ustanovenú sumu (§ 14 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2010-a.html) poistení).
Krtko
27.12.10,17:36
pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec
Melnick
27.12.10,17:52
Máš prístup do Draka? Tam nájdeš odpoveď od J Motyčkovej.
Kopírovanie nie je povolené a ja to rešpektujem.:)


pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec

Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa. :):):)
Krtko
27.12.10,17:54
Ďakujem
Ešte sa spýtam, si z PD? Sa mi zdá. Ja som.
Melnick
27.12.10,17:59
Ďakujem
Ešte sa spýtam, si z PD? Sa mi zdá. Ja som.
Nie som z PD. Som jednou nohou z RBK a druhou z Gold Coast - Australia.
Krtko
27.12.10,18:03
Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa. :):):)[/QUOTE]

No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery
Krtko
27.12.10,18:04
Nie som z PD. Som jednou nohou z RBK a druhou z Gold Coast - Australia.

Časť života som prežila v LM a v Lipt.Teplej - milujem to tam.
veronikasad
27.12.10,18:08
pôvodne som to aj ja tak chápala, ale po odpovedi pána Mihála v diskusii na porade - už som dala info mojim klientom. Kto vydal toto oficiálne stanovisko, prosím menovite - už si pripadám ako blbec

http://www.porada.sk/1599155-post103.html
Melnick
27.12.10,18:15
Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa. :):):)


No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery
Vieš Krtko, aj minister má právo na omyl, zvlášť pri toľkých zmenách a ja mu takýto omyl veľmi rada odpustím. Aj keď mňa sa to osobne nijako nedotkne, ja som mala kopu roboty s mojimi klientami pri rušení živnosti a ľutovala som iba svoj čas., ktorý som tejto FINTE venovala .
Jana Motyčková
27.12.10,18:17
Ja som klientom nechcela pokaziť Vianoce "Jóbovými " zvesťami a preto som radšej mlčala ako hrob a oplatilo sa. :):):)
No mne hlavne šlo o tých, ktorým by aj tých 20€ než by napr. do 5.-6. stihli zrušiť živnosť skomplikovalo život.
Ale neviem prečo by to pán Mihál písal, keď stanovisko jeho ministerstva je iné - mám divný pocit neistoty a nedôvery
Pán Mihál odpovedal, ako si myslel, že to je - nemal čas podrobne pritom študovať zákon - k ďalšej otázke by sa už nemusel potom dostať. Ja som poslala žiadosť o oficiálne stanovisko na legislatívny odbor, odpoveď prišla 23.12.. Presné znenie dopytu aj odpovede, odpoveď je modrou :
"Živnostník, ktorý nepodnikal k 1.7.2010 a opäť podniká pred 31.12.2010. Príjem v r. 2009 bol nad 12-násobok minimálneho základu. Podľa nového §21 ods.5 povinné poistenie szčo, ktorá opätovne nadobudla postavenie szčo... vzniká odo dňa opätovného nadobudnutia právneho postavenia szčo – keďže tejto szčo vzniklo právne postavenie szčo pred účinnosťou novely, ešte sa na ňu tento § nevzťahuje (nevzniklo právne postavenie szčo po 1.1.2011) , tiež k tomuto prípadu nie sú prechodné ustanovenia – t.j. takejto osobe podľa môjho názoru nevzniká povinné poistenie szčo."
Vvybraté z odpovede :
...Stanovisko je odkonzultované aj so Sociálnou poisťovňou...
V tomto prípade mu vznikne povinné poistenie szčo najskôr k 1. júlu 2011, ak jeho príjem za rok 2010 presiahne zákonom ustanovenú sumu (§ 14 ods. 1 písm. b) zákona o sociálnom poistení).
skocko
01.01.11,13:40
Ďakujem za odpovede.
Krtko
23.01.11,21:13
nechcela som mojim vyjadrením kritizovať pána Mihála, vcelku to dopadlo dobre pre všetkých: Mám ten istý pocit - veľa zmien naraz a ďalší - veľa nedoriešených vecí, ktoré zasa využijú tí čo ich neriešia. Mala by som sa to naučiť. Tak to bolo aj pri znížení a následnom zvýšení hranice obratu pre registráciu k DPH.
Pán Mihál, ak to vyznelo zle, ospravedlňujem sa. Zatiaľ väčšina zmien mi príde vcelku logická a odôvodnená (pokiaľ som ich schopná pochopiť) - len ich je veeeľa naraz.
Aj tak všetkým vďaka