jozefinka
23.12.10,10:07
Ahojte, kedy prestáva byť platca DPH štvrťročným a kedy prejde na mesačného platcu? Aká je to hranica a aké sú podmienky? Ďakujem Vám.
P.S. : želám krásne sviatky, a prepáčte že obťažujem práve vo sviatočný čas :-(
Lenka1979
23.12.10,09:24
Zo zákona o dani z pridanej hodnoty č. 222/2004 Z.z.

čítaj:

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.


Pekné Vianoce aj Tebe.:)
Ivenka
23.12.10,09:26
A napíšam aj oznam na DU aby sa Ti nestalo ako mne, že mi vrátili Výkaz za január, lebo ma evidujú ako Q.
jozefinka
23.12.10,10:28
Ďakujem Lenka :-)
abcd.kates
23.12.10,10:37
Zo zákona o dani z pridanej hodnoty č. 222/2004 Z.z.

čítaj:

§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html#hore)

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.


Pekné Vianoce aj Tebe.:)

:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused::confused::confused:
Čiže, ak je platiteľ v roku 2010 Q platcom, tak musí byť celý rok 2010 ! A ak za kalend. rok 2010 (čiže až po uzavretí roka - alebo v priebehu roka ak už vidí že má príjmy vyššie ako táto hranica (331939,19 €) tak sa musí prihlásiť ako mesačný platca, ale ten začne byť až od januára 2011 ?
KEJKA
23.12.10,15:30
nie, nejako sa mi zdá, že to nechápeš celkom správne.
Kalendárny rok sa hodnotí len pre účely povinného mesačného platiteľa.
Za dobrovoľného mesačného platiteľa sa môžeš prihlásiť kedykoľvek. Staneš sa ním po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
Inak povedané, ak si dáš žiadosť na M-platiteľa, tak ti DU vyhovie a budeš ním najbližší mesiac=začiatok kalendárneho Q.
Na druhej strane
ak si Q-platiteľ a chceš ním aj ostať, nepodarí sa ti to, ak budeš mať predpísaný obrat za predchádzajúci rok - po prekročení automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom.
abcd.kates
27.12.10,11:14
nie, nejako sa mi zdá, že to nechápeš celkom správne.
Kalendárny rok sa hodnotí len pre účely povinného mesačného platiteľa.
Za dobrovoľného mesačného platiteľa sa môžeš prihlásiť kedykoľvek. Staneš sa ním po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
Inak povedané, ak si dáš žiadosť na M-platiteľa, tak ti DU vyhovie a budeš ním najbližší mesiac=začiatok kalendárneho Q.
Na druhej strane
ak si Q-platiteľ a chceš ním aj ostať, nepodarí sa ti to, ak budeš mať predpísaný obrat za predchádzajúci rok - po prekročení automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom.
No, prosím Kejka pomôcť mi s mojím konkrétnym obratom:
Takže som Q platca, za rok 2009 je to v poriadku lebo príjem bol menej ako táto hranica . No v tomto roku 2010 je už táto hranica prekročená, to znamená že musím byť povinne mesačným platcom DPH od 1.1.2011, že?

(prepáč je koniec roka a tá únava už vrcholí, takže ma prosím ťa neodcudzuj za moje "vedomosti")
KEJKA
27.12.10,14:46
No, prosím Kejka pomôcť mi s mojím konkrétnym obratom:
Takže som Q platca, za rok 2009 je to v poriadku lebo príjem bol menej ako táto hranica . No v tomto roku 2010 je už táto hranica prekročená, to znamená že musím byť povinne mesačným platcom DPH od 1.1.2011, že?

(prepáč je koniec roka a tá únava už vrcholí, takže ma prosím ťa neodcudzuj za moje "vedomosti")
neodsudujem, radšej sa spýtať - tiež som s tým pri prvom výskyte mala problém.
Tak ako píšeš, si to pochopila správne. Ak si bola Q-platiteľom /pozor-nie platcom/ a prekročila si hranicu za rok 2010, automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom a teda prvé DP DPH podáš za január do 25.2.2011.
Nemusíš nič iné riešiť, žiadať, či oznamovať, ale ak si zavoláš správkyni a aspoň touto formou ju na to upozorníš, nič sa nestane. Aj písomne môžeš, ale nemusíš oznamovať zmenu obdobia.
Písomne sa rieši iba Q-platiteľstvo a dobrovoľné M-platiteľstvo.
betka
27.12.10,14:51
Opačný prístup je tu:

http://www.porada.sk/68024-upozornenie-pre-platitelov-dph-post1594829.html#post1594829

Počítala som i sankcie, ak sa nedodrží uvedený postup, ale radšej som to vymazala, aby som náhodou neupozornila tam hore....:),
GabrielaM
14.03.11,09:28
chcela by som sa opýtať, či sa do obratu zahrňa aj obrat pri ktorom bola DPh vyčíslemá do českej republiky, lebo logicky mi vychádza, že nie.
Dakujem