jozefinka
23.12.10,10:22
ahojte, ako sa v PU účtuje pri lízingu auta:

1,zmluvná pokuta za omeškanie úhrady lízing.splátok ? (vyčíslenýn úrok z omeškania na základe platobného dokladu od lízingovky)

2, pri ukončení lízingu zálohu na poplatok za prevod vlastníctva predmetu lízingu. Tu je suma rozdelená na základ DPH, daň DPH a suma spolu s DPH.

3, na čo všetko pri účtovaní nesmiem zabudnúť pri ukončení lízingu?

Chcem ešte doplniť: mám tieto oba plat.doklady zaúčtovať ako prišlé fa do PU?
Zoltán Kovács
23.12.10,09:51
ahojte, ako sa v PU účtuje pri lízingu auta:

1,zmluvná pokuta za omeškanie úhrady lízing.splátok ? (vyčíslenýn úrok z omeškania na základe platobného dokladu od lízingovky) 544/325

2, pri ukončení lízingu zálohu na poplatok za prevod vlastníctva predmetu lízingu. Tu je suma rozdelená na základ DPH, daň DPH a suma spolu s DPH. Ak ide o osobné MV, a leasing bol začatý pred r. 2010 nie je nárok na uplatnenie DPH.

3, na čo všetko pri účtovaní nesmiem zabudnúť pri ukončení lízingu?

Chcem ešte doplniť: mám tieto oba plat.doklady zaúčtovať ako prišlé fa do PU? Skôr by som ich zaevidoval ako ostatné záväzky.


v citáte
jozefinka
27.12.10,10:06
ďakujem za pohotovú odpoveď Zoltán. Ešte by som doplnila k otázke č.2, : že nejde o osobné auto, ale o nákladné iveco- úžitkové , a lízingoval sa od 2007, takže aký je teraz postup? Ako mám otázku č.2, zaúčtovať?
Ďakujem pekne.
zuzanna
27.12.10,15:52
a tieto zmluvné pokuty za omeškanie splátok sú nedaňové výdavky???
Zoltán Kovács
27.12.10,17:04
a tieto zmluvné pokuty za omeškanie splátok sú nedaňové výdavky???

No účet 544 je daňovo uznaný náklad. Ak by boli nedaňové tak by sa použil účet 545.
zuzanna
27.12.10,17:29
dakujem za rychlu odpoved ja som myslela ze to je pripocitatelna polozka ked sme zaplatili splatky neskoro dakujem zolo
jozefinka
19.01.11,11:48
No účet 544 je daňovo uznaný náklad. Ak by boli nedaňové tak by sa použil účet 545.
..a ako viem že kedy sú daňové a kedy nedaňové?
Zoltán Kovács
19.01.11,11:52
..a ako viem že kedy sú daňové a kedy nedaňové?

Ak pokuta je zmluvná, tak je to uvedená aj v zmluve. V tom prípade je to daňovo uznaný náklad.
jozefinka
19.01.11,12:08
v citáte

Zoltán, prosím o vysvetlenie nasledovného z tvojej odpovede z 2./ otázky: táto záloha na polatok za prevod vlastníctva je na základe "Zálohovej faktúry". Takže ako to mám najprv zaevidovať, môžem do ostatných záväzkov? alebo musí byť pod zálohovými faktúrami. Mýli ma totiž tá dph-čka, podľa mňa na zálohovej by nemala byť dph, nie?
P.S:Je to nákladné auto, takže odpočet dph je tam opodstatnený, ....len ešte poprosím to účtovanie otázky 2./, asi si pri odpovedi zabudol. Ďakujem moc!
jozefinka
19.01.11,16:27
nie je tu nejaká tabuľka na lízing s účtovaním v podvojnom účtovníctve? (pododobná ako od Maríny)
jozefinka
20.01.11,12:22
Zoltán, prosím o vysvetlenie nasledovného z tvojej odpovede z 2./ otázky: táto záloha na poplatok za prevod vlastníctva je na základe "Zálohovej faktúry". Takže ako to mám najprv zaevidovať, môžem do ostatných záväzkov? alebo musí byť pod zálohovými faktúrami. Mýli ma totiž tá dph-čka, podľa mňa na zálohovej by nemala byť dph, nie?
P.S:Je to nákladné auto, takže odpočet dph je tam opodstatnený, ....len ešte poprosím to účtovanie otázky 2./, asi si pri odpovedi zabudol. Ďakujem moc!
....odpovedzte mi, prosííím ako účtovať túto "zálohu"
kampari
20.01.11,12:42
Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaledndári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
Tweety
20.01.11,12:43
Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaledndári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
ÁNo, vstupuje do OC MV.
jozefinka
20.01.11,14:23
Ahojte,
ja riešim pravdepodobne podobný problém ako JOZEFÍNKA. Aj mne došla najprv zálohovka -poplatok za prevod vlastníctva. Bude to určite na strane DAL 379xx.....ale čo stranaMA DAŤ? Je to nejaký náklad, či to trebalo (ak to bolo rozpísané už v splátkovom kaleddári) zahrnúť do OC náklad. automobilu?
Ďakujem za každú radu....
Ja mám v splátkovom kalendári napísané, že nájomca zaplatí na konci poplatok za prevod vlastníctva 40 eur spolu s dph, a na túto sumu prišla aj táto spomínaná zálohová fa, a tú sme aj uhradili.
Takže zostáva vyriešiť, ako túto zálohovú fa na poplatok za prevod vlastn. zaúčtovať? A ak je zálohová, t.znamená že by mala prísť ešte jedna riadna fa, že?
A ako zahrnúť tento poplatok do OC vozidla? zvýšiť OC vozidla k 31.12.?, alebo k dátumu úhrady tejto zálohovej fa?
kampari
20.01.11,18:26
Takže už je nám jasné, že vstupuje do OC vozidla.....žeby ju zaúčtovať 042/379
343/379
v deň úhrady preúčtovať 022/042 ?
a čo odpis? u mňa je ta faktúr. suma pomerne malá, iba 3€ bez dane..
Cecilia
20.01.11,18:34
Ja mám v splátkovom kalendári napísané, že nájomca zaplatí na konci poplatok za prevod vlastníctva 40 eur spolu s dph, a na túto sumu prišla aj táto spomínaná zálohová fa, a tú sme aj uhradili.
Takže zostáva vyriešiť, ako túto zálohovú fa na poplatok za prevod vlastn. zaúčtovať? A ak je zálohová, t.znamená že by mala prísť ešte jedna riadna fa, že?
A ako zahrnúť tento poplatok do OC vozidla? zvýšiť OC vozidla k 31.12.?, alebo k dátumu úhrady tejto zálohovej fa?

Keď suma za prevod vlastníctva bola uvedená v splátkovom kalendári, nebola už na začiatku leasingu účtovaná 042/379?
kampari
20.01.11,20:03
Cecilia......riešim podobnú vec ako jozefínka...
Pozerla som...Pravdepodobne ten poplatok za prevod predchádzajúca účtovníčka zabudla zarátať do OC......čo teraz, ono by sa potom aj odpis účtoval o paru centov viacej...
KEJKA
20.01.11,20:20
TIE POPLATY Už NERIEšTE. aNO MALO BYť V oc, ALE PREDSA NEBUDETE SPäTNE
navyšovať OC a riešiť odpisy a oparvu nákladov atd.
Ak áno, tak si časť dajte na nedaňové náklady ako oprava minulých období alen alikvotnú časť na odpisy 2010 dáte na 551.
Alebo celé dať na nedaňový náklad
alebo celé dať na 548 asi najmenej správna alternatíva.
kampari
21.01.11,05:35
Ďakujem Kejka...
jozefinka
22.01.11,07:47
Keď suma za prevod vlastníctva bola uvedená v splátkovom kalendári, nebola už na začiatku leasingu účtovaná 042/379?
nie, predchádzajúca účtovníčka s ňou nič nerobila, do OC dala Istinu + poplatok za uzavretie zmluvy, aj keď bola uvedená na spládkovom kalendári aj suma 40 eur že bude poplatok za prevod vlastníctva.
...možno si myslela že až teraz pri ukončení lízingu ju tam zaradí, nie?
jozefinka
22.01.11,07:49
TIE POPLATY Už NERIEšTE. aNO MALO BYť V oc, ALE PREDSA NEBUDETE SPäTNE
navyšovať OC a riešiť odpisy a oparvu nákladov atd.
Ak áno, tak si časť dajte na nedaňové náklady ako oprava minulých období alen alikvotnú časť na odpisy 2010 dáte na 551.
Alebo celé dať na nedaňový náklad
alebo celé dať na 548 asi najmenej správna alternatíva.
Kejka, ak to nemáme riešiť, myslíš, že nebude chyba ak tento poplatok dám do nákladov, napr. 518 ?
jozefinka
27.01.11,14:26
Kejka, ak to nemáme riešiť, myslíš, že nebude chyba ak tento poplatok dám do nákladov, napr. 518 ?
PROSÍM VÁS, UŽ MI NIEKTO ODPOVEDZTE, ANI NA DAŇ.RIADITEĽSTVE NEBERÚ? ANI NA PORADCA PODNIKATEĽA, NEVIEM SA POHNÚŤ ĎALEJ POKIAĽ NEM8M TENTO POPLATOK DORIEŠENÝ. PROSÍM !
KEJKA
27.01.11,14:31
dostala si možnosti, treba si vybrať z nich.
jozefinka
28.01.11,10:02
dostala si možnosti, treba si vybrať z nich.

dobre, rozhodla som sa pre druhú možnosť: nezvyšovať už OC, ale poplatok za prevod vlastníctva zaúčtovať do nákladov. Len posledná otázočka :(sľubujem) dám ho do daňových alebo do nedaňových nákladov.
....podľa mňa do daňových, len mi potvrďte či je to správne. Vďaka moc.
jozefinka
30.01.11,18:46
dobre, rozhodla som sa pre druhú možnosť: nezvyšovať už OC, ale poplatok za prevod vlastníctva zaúčtovať do nákladov. Len posledná otázočka :(sľubujem) dám ho do daňových alebo do nedaňových nákladov.
....podľa mňa do daňových, len mi potvrďte či je to správne. Vďaka moc.
prosím
Adriane
13.03.11,16:34
Dobrý večer milí poraďáci. Nechcem otvárať zase novú tému leasingu, tak sa prikmotrím sem. Mám takúto otázku: v roku 2008 som zaúčtovala poplatok za prevod vl. práv k PL(auto N1) 042/474 = 99,58€ a 343/474 = 18,92€. V januári sme zaplatili poslednú splátku a vo februári prišla faktúra na poplatok za prevod vl.práv: 99,58 + 20%DPH- 19,92= 119,50. Prosím, ako mám túto faktúru teraz správne zaúčtovať? Za všetky odpovede vopred ďakujem. Adriana
KEJKA
13.03.11,18:52
474/321
343/321
na 474 si mala dúfam istinu bez DPH,
teda žiadny problém, alebo?
Adriane
15.03.11,18:18
Kejka ďakujem za odpoveď. Mám to zle, neviem preco som to vtedy zaradila aj s DPH, zle som to asi vtedy pochopila, no snáď sa z toho nejako vymotám. Ešte raz vďaka. Adriana
nikulik
06.09.11,19:06
Ahojte, neviem ci som spravne otvorila tuto temu, ale ak by mi niekto poradil bola by som vam velmi vdacna. Skoncil nam leasing na automobil v s.r.o.-čke, a teraz ma konatel dilemu, ci ho nechat vo firme, alebo ho prepisat na sukromnu osobu. Poradili by ste mi co je lepsie?
marjankaj
06.09.11,19:12
Ahojte, neviem ci som spravne otvorila tuto temu, ale ak by mi niekto poradil bola by som vam velmi vdacna. Skoncil nam leasing na automobil v s.r.o.-čke, a teraz ma konatel dilemu, ci ho nechat vo firme, alebo ho prepisat na sukromnu osobu. Poradili by ste mi co je lepsie?

Neviem, čo chce riešiť.:eek:
Myslím, že najlepšie by bolo, keby ste to auto prepísali na mňa.:cool:
Teda som si tým istý.:---
nikulik
06.09.11,19:20
No dostala som prikazom zistit ci ma nechat auto vo firme alebo ho ma prepisat napr. na manzelku.Ide mu o to, ci sa mu neoplati viac prepisat auto na sukr. osobu a potom to auto pouzivat na podnikanie. Je tam velky rozdiel ?
marjankaj
06.09.11,19:22
No dostala som prikazom zistit ci ma nechat auto vo firme alebo ho ma prepisat napr. na manzelku.Ide mu o to, ci sa mu neoplati viac prepisat auto na sukr. osobu a potom to auto pouzivat na podnikanie. Je tam velky rozdiel ?

Veď to auto môže nechať vo firme a používať ho.
Ice dive
06.09.11,19:25
No dostala som prikazom zistit ci ma nechat auto vo firme alebo ho ma prepisat napr. na manzelku.Ide mu o to, ci sa mu neoplati viac prepisat auto na sukr. osobu a potom to auto pouzivat na podnikanie. Je tam velky rozdiel ?
no to musí zistiť pán majiteľ sám...

ak najazdí viac km a náhrada za PHM + km bude viac ako náklady na prevádzku auta, tak je lepšie auto prepísať na súkromnú osobu...

ak najazdí málo kilometrov oplatí sa auto nechať v sro, aby sro znášala všetky náklady na jeho prevádzku...ako opravy, poistenie a pod...

treba zvážiť fakt, že to už je staršie auto a začnú odchádzať jednotlivé diely... veľa záleží od nabehaných km... takto z brucha sa to povedať nedá...
nikulik
06.09.11,19:30
Dakujem pekne za radu, skusim mu to takto nejako polopate vysvetlit a uvidime, ale ja sa priklanam k moznosti nechat auto nadalej vo firme.Suhlasim ze auto je starsie a uz teraz na nom dost veci menil.
nela07
27.03.13,09:21
Ahojte, dostala som faktúru na poplatok za prevod vlastníckych práv. Pri zaradení stroja do užívania som nedala tento poplatok do OC stroja. Stroj bol kúpený v roku 2009, neviem prečo som to tam vtedy nedala.Neplatilo náhodou vtedy, že do OC išla kúpna cena a poplatok za prevod vlastníctva nie? Teraz to mám zaúčtovať ako 548 nedaňové náklady aj s DPH? Nie sme platci DPH. Ďakujem za odpovede.
nela07
27.03.13,09:56
nela07
27.03.13,10:05
nela07
27.03.13,10:33
Ak to malo ísť do OC, ako to teraz zaúčtovať:
-celé na 548 nedaňové náklady vrátane DPH (nie sme platcovia), alebo
-ID 022/477 a 551/082 nedaňové odpisy suma bez DPH, fa 477/321 suma bez DPH a 548 nedaňové suma DPH? ďakujem za odpovede.
nela07
28.03.13,20:06
Ak to malo ísť do OC, ako to teraz zaúčtovať:
-celé na 548 nedaňové náklady vrátane DPH (nie sme platcovia), alebo
-ID 022/477 a 551/082 nedaňové odpisy suma bez DPH, fa 477/321 suma bez DPH a 548 nedaňové suma DPH? ďakujem za odpovede.
prosím, je to účtovanie správne?
nela07
30.03.13,17:56
Ak to malo ísť do OC, ako to teraz zaúčtovať:
-celé na 548 nedaňové náklady vrátane DPH (nie sme platcovia), alebo
-ID 022/477 a 551/082 nedaňové odpisy suma bez DPH, fa 477/321 suma bez DPH a 548 nedaňové suma DPH? ďakujem za odpovede.
................
azla
31.03.13,18:28
Iba kúpna cena za ktorú po skončení leasingu odpredáva spoločnosť majetok - tá mala byť súčasťou vstupnej ceny pre odpisovanie.

Mám za to, že poplatok za prevod vlastníckych práv je služba , ktorú naúčtuješ samostatne na účet 518. Nie je to poplatok, ktorý mal vstupovať do vstúpnej ceny majetku.
nela07
31.03.13,20:54
ďakujem. Som toho istého názoru ako ty. Na základe príspevkov som to dala do OC (pre menšie zlo). Časť odpisov (akože roky 2009-2011) som dala na nedaňové, časť (akože pripadajúcu na r. 2012) na daňové. DPH som dala na 548 daňovú. Už mám všetko vypísané. Tak to už tak nechám. Prípadne potom dám dodatočné.
Antonia Jendrišáková
01.04.13,11:13
poplatok vstupuje do obstrávacej ceny
Antonia Jendrišáková
01.04.13,11:14
súhlasím s TEBOU !!!!
Antonia Jendrišáková
01.04.13,11:16
ako môže auto sro prepísať na súkromnú osobu. Predať, môže.